Informacja dla spółek handlowych z siedzibą w Polsce będących właścicielami lub wieczystymi użytkownikami nieruchomości, ubiegających się o zezwolenie na nabywanie (obejmowanie) ich udziałów (akcji) przez cudzoziemców.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 1 maja 1997 r. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji Informacja dla spółek handlowych z siedzibą w Polsce będących właścicielami lub wieczystymi użytkownikami nieruchomości, ubiegających się o zezwolenie na nabywanie (obejmowanie) ich udziałów (akcji) przez cudzoziemców.

1.Podstawa prawna: ustawa z 24 marca 1920 r. o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców (tekst jednolity: Dz.U. z 1996 r. Nr 54, poz. 245) w związku z art. 7 pkt 1 ustawy z dnia 8 sierpnia 1996 r. - Przepisy wprowadzające ustawy reformujące funkcjonowanie gospodarki i administracji publicznej (Dz.U. Nr 106, poz. 497 z późn. zm.).

2.Wymóg uzyskania przez cudzoziemców zezwolenia na nabycie nieruchomości dotyczy nabycia własności nieruchomości oraz nabycia prawa użytkowania wieczystego (art. 1 ust. 4).

3.Zezwolenie wydaje Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji za zgodą Ministra Obrony Narodowej, a w przypadku gdy spółka jest właścicielem lub użytkownikiem wieczystym nieruchomości rolnych - również za zgodą Ministra Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.

W MSWiA sprawy te załatwia Departament Nieruchomości, Zezwoleń i Koncesji (poniedziałki, wtorki, środy, czwartki: w godz. 930 - 1330).

4.Nabycie lub objęcie przez cudzoziemca udziałów lub akcji w spółce handlowej z siedzibą w Polsce, będącej właścicielem lub wieczystym użytkownikiem nieruchomości, wymaga zezwolenia MSWiA, jeżeli (art. 3e ust. 1):

a)w wyniku nabycia lub objęcia udziałów lub akcji spółka stanie się spółką kontrolowaną w rozumieniu art. 1 ust. 3 ustawy (tzn. gdy osoby fizyczne nie posiadające obywatelstwa polskiego i osoby prawne mające siedzibę za granicą będą posiadały, bezpośrednio lub pośrednio, co najmniej 50% kapitału zakładowego),

b)spółka jest spółką kontrolowaną, a udziały lub akcje nabywa lub obejmuje cudzoziemiec nie będący udziałowcem lub akcjonariuszem spółki.

Powyższe nie dotyczy przypadków (art. 3e ust. 2), gdy spółka jest właścicielem lub wieczystym użytkownikiem nieruchomości, na której nabycie nie musiała uzyskać zezwolenia (określonej w art. 8 ust. 1 pkt 1 i 5 ust. 2, z zastrzeżeniem art. 8 ust. 3).

5.Minister, na wniosek spółki, o której mowa wyżej (w pkt 4) może udzielić zezwolenia na nabywanie lub obejmowanie w niej udziałów lub akcji przez cudzoziemców, jeżeli nie występuje prawdopodobieństwo zagrożenia obronności, bezpieczeństwa państwa lub porządku publicznego, a także gdy będzie to zgodne z interesem państwa (art. 3e ust. 3).

6.Wniosek o wydanie zezwolenia (o którym mowa w ust. 5) powinien zawierać:

a)nazwę (firmę) i siedzibę oraz dokładny adres wnioskodawcy (z kodem pocztowym); przedmiot działalności; dane personalne członków zarządu - imiona i nazwisko, data i miejsce urodzenia, obywatelstwo, miejsce zamieszkania (dokładny adres),

b)szczegółowe określenie posiadanych przez spółkę nieruchomości - dokładny adres, powierzchnia i rodzaj, ze wskazaniem numeru księgi wieczystej.

7.Do wniosku należy dołączyć:

a)kopie aktualnych dokumentów potwierdzających prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce, a w szczególności:

-akt założycielski (ze wszystkimi zmianami),

-poświadczony odpis z rejestru handlowego wnioskodawcy - uzyskany nie dawniej niż przed 3 miesiącami,

b)dokumenty przedstawiające wielkość posiadanego kapitału,

c)kopię posiadanych koncesji lub innych wymaganych zezwoleń na prowadzoną działalność gospodarczą,

d)w przypadku spółek publicznych lub ubiegających się o wprowadzenie akcji do publicznego obrotu - kopię zgody Komisji Papierów Wartościowych lub kopię wniosku o wydanie takiej zgody,

e)aktualny wyciąg z księgi wieczystej, założonej dla posiadanej nieruchomości uzyskany nie dawniej niż przed 6 miesiącami),

f)wypis z rejestru gruntów lub zaświadczenie z właściwego urzędu gminy o przeznaczeniu nieruchomości w planie zagospodarowania przestrzennego, w celu ustalenia, czy nieruchomość nie ma charakteru rolnego,

g)pisemne pełnomocnictwo, jeżeli wnioskodawca występuje przez pełnomocnika (może ono być dokonane bezpośrednio we wniosku podpisanym przez wnioskodawcę) oraz adres pełnomocnika (korzystanie z usług pełnomocnika w kontaktach z MSWiA w sprawie uzyskania zezwolenia nie jest konieczne),

h)ewentualnie - numery telefonów, telefaksów wnioskodawcy i pełnomocników,

i)znaki opłaty skarbowej, w wysokości 1 zł 50 gr od podania 15 gr od każdego załącznika.

8.Przedkładane dokumenty powinny być skompletowane i uporządkowane.

W przypadku, gdyby przedstawione kopie dokumentów (nie poświadczonych notarialnie) budziły zastrzeżenia, poprosimy o przedstawienie (do wglądu) ich oryginałów.

Jeżeli do rozpatrzenia danego wniosku potrzebne będą dodatkowe informacje lub dokumenty - poprosimy o ich przedstawienie.

9.Językiem urzędowym w Polsce jest język polski. Do dokumentów sporządzonych w języku obcym powinny być dołączone tłumaczenia, dokonane przez przysięgłego tłumacza.

10.Za zezwolenie wnioskodawca uiszcza (po jego wydaniu) opłatę skarbową, wynoszącą 1.500 zł.

Opłata wnoszona jest do kasy Urzędu Skarbowego Warszawa-Mokotów, 02-677 Warszawa, ul. Wynalazek 3 albo na jego rachunek bankowy w Narodowym Banku Polskim - Oddział Okręgowy w Warszawie (nr 10101010-16548-222-7).

Dowód uiszczenia opłaty skarbowej (oryginał) dołączany jest do akt sprawy, a na wydanym zezwoleniu umieszcza się stosowną adnotację.

Opublikowano: Rejent 1997/5/261