ILPP4/4512-1-378/15-2/JN

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 7 stycznia 2016 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPP4/4512-1-378/15-2/JN

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r. poz. 613, z późn. zm.) oraz § 6 pkt 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r. poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z o.o. przedstawione we wniosku z dnia 6 listopada 2015 r. (data wpływu 18 listopada 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie okresu, w jakim należy ujmować w deklaracji VAT faktury korygujące sprzedaż z tytułu udzielonego skonta - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18 listopada 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie okresu, w jakim należy ujmować w deklaracji VAT faktury korygujące sprzedaż z tytułu udzielonego skonta.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Na początku 2015 r. Spółka rozpoczęła sprzedaż usługi obróbki mechanicznej dla kontrahenta z Węgier, z którym ma podpisaną umowę na wyżej wymienioną usługę. Dla celów podatku VAT usługa została rozpoznana jako uszlachetnianie, dla której miejscem opodatkowania na podstawie art. 28b jest kraj usługobiorcy, czyli jako czynność niepodlegająca opodatkowaniu podatkiem VAT na terenie RP. W umowie widnieje zapis, że jeżeli kontrahent zapłaci przed terminem płatności, przysługuje mu rabat określony procentowo, za każdy dzień wcześniejszej zapłaty. Termin płatności za usługę wynosi 120 dni. Najczęściej zdarza się tak, że kontrahent korzysta ze swojego prawa i płaci przed terminem. Po otrzymaniu wpłaty przez kontrahenta i weryfikacji kwoty zmniejszenia, Spółka wystawia niezwłocznie fakturę korygującą, dokumentującą udzielony rabat. W związku z tym, w jednym miesiącu oprócz sprzedaży dotyczącej danego miesiąca w ewidencji dla celów VAT, Spółka wykazuje również korekty dotyczące faktur wystawionych we wcześniejszych okresach.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.

W jakim okresie należy ujmować w deklaracji VAT faktury korygujące sprzedaż w związku z udzielonym rabatem z tytułu wcześniejszej płatności, w przypadku usługi uszlachetniania wykonywanej dla kontrahenta z Węgier.

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 29a ust. 13 ustawy o VAT, w przypadku gdy dochodzi do obniżenia podstawy opodatkowania, w stosunku do podstawy określonej w wystawionej fakturze z wykazanym podatkiem, ustawodawca w sposób wyraźny wskazał, w jakim okresie rozliczeniowym należy dokonać korekty podatku należnego. Przepis ten nie ma jednak zastosowania do sytuacji Spółki, gdyż po pierwsze dotyczy on faktur z wykazanym podatkiem VAT, a po drugie zgodnie z art. 29a ust. 15 pkt 2 przepisu art. 29a ust. 13 nie stosuje się do dostawy towarów i świadczenia usług, dla których miejsce opodatkowania znajduje się poza terytorium kraju. Sytuacja opisana przez Spółkę nie jest uregulowana w przepisach ustawy o VAT, stąd wątpliwość, w jakim okresie należy wykazać korekty transakcji.

O samym fakcie zmniejszenia i kwocie zmniejszenia Spółka dowiaduje się dopiero w momencie zapłaty f-ry przez kontrahenta. W związku z tym, zdaniem Spółki korekty należy dokonywać na bieżąco, w miesiącu wystawienia faktur korygujących (otrzymania wpłaty od kontrahenta), tj. w miesiącu, w którym Spółka dowiaduje się o kwocie zmniejszenia. Za takim sposobem ujęcia przemawia również fakt, że transakcje owszem, są wykazywane w deklaracji VAT w poz. 11, ale jedynie informacyjnie, nie podlegają one bowiem opodatkowaniu podatkiem VAT na terenie kraju. Dodatkowym argumentem za ujęciem faktur korygujących w bieżącym okresie jest to, że korekty te nie powodują zmian w rozliczeniach podatku VAT należnego, zmienia się tylko wysokość obrotu, która jednak nie ma wpływu na kwotę podatku VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.) - zwanej dalej ustawą - opodatkowaniu ww. podatkiem podlegają:

1.

odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;

2.

eksport towarów;

3.

import towarów na terytorium kraju;

4.

wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;

5.

wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (...) #8210; art. 8 ust. 1 ustawy.

Miejsce świadczenia przy świadczeniu usług regulują przepisy art. 28a do 28o ustawy.

Stosownie do art. 28a ustawy #8210; na potrzeby stosowania niniejszego rozdziału:

1.

ilekroć jest mowa o podatniku #8210; rozumie się przez to:

a.

podmioty, które wykonują samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w art. 15 ust. 2, lub działalność gospodarczą odpowiadającą tej działalności, bez względu na cel czy rezultat takiej działalności, z uwzględnieniem art. 15 ust. 6;

b.

osobę prawną niebędącą podatnikiem na podstawie lit. a, która jest zidentyfikowana lub obowiązana do identyfikacji do celów podatku lub podatku od wartości dodanej;

2.

podatnika, który prowadzi również działalność lub dokonuje transakcji nieuznawanych za podlegające opodatkowaniu dostawy towarów lub świadczenia usług zgodnie z art. 5 ust. 1, uznaje się za podatnika w odniesieniu do wszystkich świadczonych na jego rzecz usług.

Powyższy artykuł wprowadza drugą definicję podatnika do ustawy. Definicja ta ma zastosowanie tylko w przypadku ustalenia miejsca świadczenia usług. Podatnikiem według tej regulacji jest podmiot wykonujący samodzielnie działalność gospodarczą.

Ustawodawca odwołuje się w tym celu do definicji działalności gospodarczej ustalonej w art. 15 ust. 2 ustawy #8210; w myśl którego #8210; działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Za podatników są uznawane również podmioty wykonujące działalność gospodarczą zgodnie z regulacjami innych państw członkowskich oraz państw trzecich.

Ogólna zasada dotycząca określania miejsca świadczenia usług wykonywanych na rzecz podatników, zawarta została w art. 28b ust. 1 ustawy, zgodnie z którym #8210; miejscem świadczenia usług w przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej, z zastrzeżeniem ust. 2-4 oraz art. 28e, art. 28f ust. 1 i 1a, art. 28g ust. 1, art. 28i, art. 28j ust. 1 i 2 art. 28n.

Na mocy art. 29a ust. 1 ustawy - podstawą opodatkowania, z zastrzeżeniem ust. 2-5, art. 30a-30c, art. 32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5, jest wszystko, co stanowi zapłatę, którą dokonujący dostawy towarów lub usługodawca otrzymał lub ma otrzymać z tytułu sprzedaży od nabywcy, usługobiorcy lub osoby trzeciej, włącznie z otrzymanymi dotacjami, subwencjami i innymi dopłatami o podobnym charakterze mającymi bezpośredni wpływ na cenę towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika.

Jak stanowi art. 29a ust. 7 ustawy - podstawa opodatkowania nie obejmuje kwot:

1.

stanowiących obniżkę cen w formie rabatu z tytułu wcześniejszej zapłaty;

2.

udzielonych nabywcy lub usługobiorcy opustów i obniżek cen, uwzględnionych w momencie sprzedaży;

3.

otrzymanych od nabywcy lub usługobiorcy jako zwrot udokumentowanych wydatków poniesionych w imieniu i na rzecz nabywcy lub usługobiorcy i ujmowanych przejściowo przez podatnika w prowadzonej przez niego ewidencji na potrzeby podatku.

W świetle art. 29a ust. 10 #8210; podstawę opodatkowania, z zastrzeżeniem ust. 13, obniża się o:

1.

kwoty udzielonych po dokonaniu sprzedaży opustów i obniżek cen;

2.

wartość zwróconych towarów i opakowań, z zastrzeżeniem ust. 11 i 12;

3.

zwróconą nabywcy całość lub część zapłaty otrzymaną przed dokonaniem sprzedaży, jeżeli do niej nie doszło;

4.

wartość zwróconych kwot dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze, o których mowa w ust. 1.

W myśl art. 106a ustawy - przepisy niniejszego rozdziału stosuje się do:

1.

sprzedaży, z wyjątkiem przypadków, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4 i 5 oraz ust. 1a, w których usługodawca lub dokonujący dostawy towarów nie rozlicza podatku należnego i faktura dokumentująca te transakcje nie jest wystawiana przez usługobiorcę lub nabywcę towarów w imieniu i na rzecz usługodawcy lub dokonującego dostawy towarów;

2.

dostawy towarów i świadczenia usług dokonywanych przez podatnika posiadającego na terytorium kraju siedzibę działalności gospodarczej lub stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej, z którego dokonywane są te czynności, a w przypadku braku na terytorium kraju siedziby działalności gospodarczej oraz stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej - posiadającego na terytorium kraju stałe miejsce zamieszkania albo zwykłe miejsce pobytu, z którego dokonywane są te czynności, w przypadku gdy miejscem świadczenia jest terytorium:

a.

państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju, a osobą zobowiązaną do zapłaty podatku od wartości dodanej jest nabywca towaru lub usługobiorca i faktura dokumentująca te czynności nie jest wystawiana przez tego nabywcę lub usługobiorcę w imieniu i na rzecz podatnika,

b.

państwa trzeciego.

Zgodnie z art. 106b ust. 1 pkt 1 ustawy - podatnik jest obowiązany wystawić fakturę dokumentującą sprzedaż, a także dostawę towarów i świadczenie usług, o których mowa w art. 106a pkt 2, dokonywane przez niego na rzecz innego podatnika podatku, podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze lub na rzecz osoby prawnej niebędącej podatnikiem.

Z opisu sprawy wynika, że Wnioskodawca prowadzi sprzedaż usługi obróbki mechanicznej dla kontrahenta z Węgier. Dla celów podatku VAT, usługa została rozpoznana jako uszlachetnianie. Usługa, którą świadczy Wnioskodawca nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na terytorium kraju. Miejscem opodatkowania tej usługi jest kraj usługobiorcy. W ramach umowy Wnioskodawca, udziela kontrahentowi rabat za zapłatę przed terminem płatności. Jest on określony procentowo, za każdy dzień wcześniejszej zapłaty. Termin płatności za usługę wynosi 120 dni. Najczęściej zdarza się tak, że kontrahent korzysta ze swojego prawa i płaci przed terminem.

Wątpliwości Wnioskodawcy dotyczą kwestii momentu rozliczenia faktur korygujących w związku z udzielonym rabatem z tytułu wcześniejszej płatności (skonta).

Wskazać należy, że rabat z tytułu wcześniejszej zapłaty (skonto) zawsze ma charakter warunkowy. Jest on przyznawany pod warunkiem zawieszającym. Dopiero z chwilą ziszczenia się warunku - w razie wcześniejszej zapłaty - udzielane jest skonto. W przypadku skonta nie można odgórnie zakładać, że każdy z potencjalnych kontrahentów skorzysta ze skonta i tym samym rabat będzie należny. Dopiero z chwilą skorzystania ze skonta istnieje podstawa prawna do uznania tego rodzaju rabatu za prawnie skuteczny, a zatem mający wpływ na podstawę opodatkowania w VAT.

Na mocy art. 106j ust. 1 ustawy - w przypadku gdy po wystawieniu faktury:

1.

udzielono obniżki ceny w formie rabatu, o której mowa w art. 29a ust. 7 pkt 1,

2.

udzielono opustów i obniżek cen, o których mowa w art. 29a ust. 10 pkt 1,

3.

dokonano zwrotu podatnikowi towarów i opakowań,

4.

dokonano zwrotu całości lub części zapłaty, o której mowa w art. 106b ust. 1 pkt 4,

5.

podwyższono cenę lub stwierdzono pomyłkę w cenie, stawce, kwocie podatku lub w jakiejkolwiek innej pozycji faktury

- podatnik wystawia fakturę korygującą.

Po otrzymaniu zapłaty w wyznaczonym terminie, zgodnie z art. 106j ust. 1 pkt 1 ustawy #8210; należy wystawić fakturę korygującą, zmniejszającą podstawę opodatkowania o wartość udzielonego skonta, w celu wykazania rzeczywistych kwot związanych z wykonaną usługą.

W świetle art. 29a ust. 13 ustawy #8210; w przypadkach, o których mowa w ust. 10 pkt 1-3, obniżenia podstawy opodatkowania, w stosunku do podstawy określonej w wystawionej fakturze z wykazanym podatkiem, dokonuje się pod warunkiem posiadania przez podatnika, uzyskanego przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy, w którym nabywca towaru lub usługobiorca otrzymał fakturę korygującą, potwierdzenia otrzymania faktury korygującej przez nabywcę towaru lub usługobiorcę, dla którego wystawiono fakturę. Uzyskanie potwierdzenia otrzymania przez nabywcę towaru lub usługobiorcę faktury korygującej po terminie złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy uprawnia podatnika do uwzględnienia faktury korygującej za okres rozliczeniowy, w którym potwierdzenie to uzyskano.

Stosownie do art. 29a ust. 15 pkt 1 i 2 ustawy #8210; warunku posiadania przez podatnika potwierdzenia otrzymania faktury korygującej przez nabywcę towaru lub usługobiorcę nie stosuje się w przypadku: eksportu towarów i wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów oraz dostawy towarów i świadczenia usług, dla których miejsce opodatkowania znajduje się poza terytorium kraju.

Zgodnie z art. 99 ust. 1 ustawy #8210; podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani składać w urzędzie skarbowym deklaracje podatkowe za okresy miesięczne w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym miesiącu, z zastrzeżeniem ust. 2-10 i art. 130c i art. 133.

Wnioskodawca o fakcie zmniejszenia i kwocie zmniejszenia dowiaduje się dopiero w momencie zapłaty faktury przez kontrahenta. Po weryfikacji kwoty zmniejszenia, wystawia niezwłocznie fakturę korygującą, która dokumentuje udzielone skonto. Dokonuje on korekty na bieżąco, w miesiącu wystawienia faktur korygujących. W jednym miesiącu oprócz sprzedaży dotyczącej danego miesiąca w ewidencji dla celów VAT, Wnioskodawca wykazuje również korekty dotyczące faktur wystawionych we wcześniejszych okresach.

Jak wynika z powołanych przepisów, rozliczenie faktury korygującej w przedmiotowej sprawie, nie jest uwarunkowane uzyskaniem potwierdzenia otrzymania jej przez nabywcę i #8210; zgodnie ze stanowiskiem Wnioskodawcy #8210; następuje w rozliczeniu za okres, w którym dana faktura korygująca została wystawiona.

Biorąc pod uwagę powyższe oraz przedstawiony opis sprawy, należy zatem stwierdzić, że w przypadku gdy kontrahent dokona zapłaty w terminie uprawniającym do otrzymania rabatu z tytułu wcześniejszej zapłaty (skonta), Wnioskodawca winien dokonać korekty na bieżąco, w miesiącu wystawienia danej faktury korygującej (otrzymania wpłaty od kontrahenta), tj. w miesiącu, w którym dowiaduje się o kwocie zmniejszenia.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację - w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2012 r. poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl