ILPP4/443-89/14-3/EWW

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 11 marca 2014 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPP4/443-89/14-3/EWW

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 1 grudnia 2013 r. (data wpływu do Izby Skarbowej w Poznaniu 3 grudnia 2013 r., data wpływu do Biura KIP w Lesznie 5 grudnia 2013 r.) uzupełnionym pismem z dnia - brak daty sporządzenia (data wpływu do Izby Skarbowej w Poznaniu 4 marca 2014 r., data wpływu do Biura KIP w Lesznie 7 marca 2014 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży działki budowlanej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 3 grudnia 2013 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie skutków podatkowych zbycia nieruchomości. Wniosek uzupełniono pismem z dnia - brak daty sporządzenia (data wpływu do Izby Skarbowej w Poznaniu 4 marca 2014 r., data wpływu do Biura KIP w Lesznie 7 marca 2014 r.) o wskazanie, że przedmiotowy wniosek dotyczy również podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży działki budowlanej.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

W 1988 r. rodzice Wnioskodawcy przekazali mu w darowiźnie gospodarstwo rolne z ziemią. Po 25 latach urząd gminy przekwalifikował działkę nr 32/3 o powierzchni 0,60 ha pod zabudowę. Zainteresowany bardzo podupadł na zdrowiu, leczy się, przez co potrzebne są mu środki finansowe. Dlatego zależy mu na sprzedaży tej działki. Wnioskodawca nie posiada spadkobierców, syn zginął tragicznie. Zainteresowany nie ma pomocy ze strony rodziny, jest w trudnej sytuacji finansowej.

Wnioskodawca jest podatnikiem podatku rolnego, tj. rolnikiem ryczałtowym. Jego praca na roli zaczęła się od najmłodszych lat, od dziecka. Wnioskodawca pomagał rodzicom w polu i przy zwierzętach. Został na gospodarstwie i rodzice przepisali mu je w 1988 r. w formie darowizny. Zainteresowany starał się, aby chociaż jedną działkę gmina przekwalifikowała na budowlaną. Po 25 latach jedna działka o powierzchni 0,60 ha nr 32/3 została przekwalifikowana.

Wnioskodawca wskazał, że teraz żeby sprzedać to jak wygrać w totolotka, jest ciężko. Działek jest dużo i o lepszej lokalizacji. Działka Zainteresowanego jest oddalona od głównej drogi i dojazd do niej jest błotnistą drogą gminną. Każdy kto ją ogląda rezygnuje albo kupuje gdzie indziej. Drogę dojazdową trzeba utwardzić chociaż tłuczniem, ale na to nie można się doczekać. Nie jest tak jakby chciał Wnioskodawca, ale liczy że może trafi się kupiec. Jak zaznaczył Zainteresowany, obecnie bardzo ciężko jest sprzedać ziemię, a jak znajdzie się kupiec to oferuje bardzo niską cenę. Wnioskodawca nie jest w stanie teraz tak ciężko pracować na roli, ponieważ choroba mu na to nie pozwala.

W uzupełnieniu wniosku z dnia 4 marca 2014 r. Zainteresowany wyjaśnił, że złożone pismo jest wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej również w zakresie podatku od towarów i usług od planowanej sprzedaży działki.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania (sprecyzowane ostatecznie w uzupełnieniu do wniosku).

1. Czy jeżeli Wnioskodawca dokona sprzedaży opisanej działki będzie zobowiązany zarejestrować się w urzędzie skarbowym jako podatnik VAT i odprowadzić podatek od towarów i usług.

2. Czy Zainteresowany będzie musiał naliczyć i odprowadzić podatek od towarów i usług.

Zdaniem Wnioskodawcy, obowiązek ten go nie dotyczy.

Zainteresowany uważa, że nie powinien on być obciążony opłatą skarbową od sprzedaży ww. działki, ponieważ jest to darowizna po rodzicach. Wcześniej nie sprzedawał on gruntów rolnych. Stan jego zdrowia na dzień dzisiejszy zmusza go do podjęcia leczenia, które jest kosztowne. Wnioskodawca chce uzyskać pieniądze ze sprzedaży działki, ponieważ nie posiada innych dochodów.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.) - zwanej dalej ustawą - opodatkowaniu ww. podatkiem podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy - przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Stosownie do treści art. 2 pkt 6 ustawy - przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Zatem - w świetle przytoczonych powyżej przepisów - grunt spełnia definicję towaru określoną w art. 2 pkt 6, a jego sprzedaż traktowana jest jako odpłatna dostawa towarów na terytorium kraju.

Podkreślić należy, że nie każda czynność która stanowi dostawę towarów w rozumieniu art. 7 ustawy podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Określona czynność będzie opodatkowana podatkiem VAT jeśli zostanie wykonana przez podatnika, a więc osobę prowadzącą działalność gospodarczą w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy.

Artykuł 15 ust. 1 ustawy stanowi, że podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Działalność gospodarcza - zgodnie z art. 15 ust. 2 ustawy - obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

W kontekście powyższego, uwzględniając definicję działalności gospodarczej należy stwierdzić, że dostawa towarów będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług tylko w sytuacji, gdy dokonana zostanie przez podmiot o statusie podatnika, który działa w takim charakterze w odniesieniu do tej konkretnie czynności. Natomiast dla stwierdzenia że dla danej transakcji podmiot jest podatnikiem podatku od towarów i usług, konieczne jest prowadzenie przez niego działalności gospodarczej w rozumieniu przepisów ustawy.

Zatem osoby fizyczne dokonujące sprzedaży, przekazania lub darowizny towarów stanowiących część ich majątku osobistego (takiego, który nie został nabyty w celu jego odsprzedaży bądź wykonywania innych czynności w ramach prowadzonej działalności gospodarczej), nie są zaliczane do grona podatników podatku od towarów i usług.

Konsekwentnie nie jest podatnikiem podatku od towarów i usług ten, kto jako osoba fizyczna dokonuje jednorazowych lub okazjonalnych transakcji, za które nie jest przewidziana ściśle regularna zapłata oraz nie prowadzi zorganizowanej, czy zarejestrowanej działalności gospodarczej. Dokonywanie określonych czynności poza sferą prowadzonej działalności gospodarczej również nie pozwala na uznanie danego podmiotu za podatnika w zakresie tych czynności.

Aby przyjąć, że dany podmiot przy sprzedaży gruntu działa w charakterze podatnika prowadzącego handlową działalność gospodarczą (jako handlowiec) trzeba ustalić, czy jego działalność w tym zakresie przybiera formę zawodową (profesjonalną). Przejawem takiej aktywności w zakresie obrotu nieruchomościami wskazującej, że czynności danego podmiotu przybierają formę zorganizowaną może być np.: nabycie terenu przeznaczonego pod zabudowę, jego uzbrojenie, wydzielenie dróg wewnętrznych, działania marketingowe podjęte w celu sprzedaży działek wykraczające poza zwykłe formy ogłoszenia, uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy terenu czy wystąpienie o opracowanie planu zagospodarowania przestrzennego dla sprzedawanego obszaru, prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie usług deweloperskich lub innych tego rodzaju usług o zbliżonym charakterze. Przy czym na tego rodzaju aktywność "handlową" wskazywać musi ciąg powyżej przytoczonych okoliczności, a nie stwierdzenie jedynie faktu wystąpienia pojedynczych z nich.

W podobny sposób kwestię tą rozstrzygnął Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie w orzeczeniu z dnia 29 października 2007 r. sygn. akt I FPS 3/07, w myśl którego formalny status danego podmiotu jako podatnika zarejestrowanego, a także okoliczność że dana czynność została wykonana wielokrotnie lub jednorazowo lecz z zamiarem częstotliwości, nie mogą przesądzać o opodatkowaniu tej czynności bez każdorazowego ustalenia, czy w odniesieniu do konkretnej czynności podmiot ten występował w charakterze podatnika podatku VAT.

W kwestii opodatkowania dostawy działki istotne jest stwierdzenie, czy w świetle zaprezentowanego opisu sprawy Wnioskodawca w celu dokonania sprzedaży działki podejmie aktywne działania w zakresie obrotu nieruchomościami, angażując środki podobne do wykorzystywanych przez producenta, handlowca i usługodawcę w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy, co skutkowałoby koniecznością uznania go za podmiot prowadzący działalność gospodarczą w rozumieniu tego przepisu (a więc za podatnika podatku od towarów i usług), czy też sprzedaż nastąpi w ramach zarządu majątkiem prywatnym. Wskazać należy, że zwykłe nabycie lub sprzedaż rzeczy nie stanowi wykorzystywania w sposób ciągły majątku rzeczowego w celu uzyskania z tego tytułu dochodu w rozumieniu art. 9 ust. 1 Dyrektywy 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (a tym samym art. 15 ust. 2 ustawy), jako że jedynym przychodem z takich transakcji może być ewentualny zysk ze sprzedaży tej rzeczy.

Ponadto, jak wynika z orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z dnia 15 września 2011 r. w sprawach C-180/10 i C-181/10, dostawę gruntu przeznaczonego pod zabudowę należy uznać za objętą podatkiem od wartości dodanej pod warunkiem, że transakcja ta nie stanowi jedynie czynności związanej ze zwykłym wykonywaniem prawa własności.

Z przedstawionego opisu sprawy wynika, że Wnioskodawca otrzymał w 1988 r. od swoich rodziców w formie darowizny gospodarstwo rolne. Zainteresowany jest rolnikiem ryczałtowym opłacającym podatek rolny. W wyniku starań Wnioskodawcy, po 25 latach gmina przekwalifikowała działkę nr 32/3, o powierzchni 0,60 ha, na działkę budowlaną. Działka ta jest oddalona od głównej drogi i dojazd do niej jest możliwy błotnistą drogą gminną. W związku z brakiem pomocy rodziny, ze złym stanem zdrowia oraz koniecznością podjęcia kosztownego leczenia, Zainteresowany chce sprzedać przedmiotową działkę. Choroba nie pozwala mu już pracować na roli. Trudna sytuacja finansowa zmusza Wnioskodawcę do sprzedaży tej działki i przeznaczenia uzyskanych pieniędzy na leczenie. Wcześniej Zaineresowany nie dokonywał sprzedaży gruntów.

Biorąc pod uwagę opis sprawy należy stwierdzić, że nie wynika z niego taka aktywność Wnioskodawcy, która wykraczałaby poza ramy czynności związanych ze zwykłym wykonywaniem prawa własności. Zainteresowany nie działa jako producent, handlowiec lub usługodawca, a czynność sprzedaży działki stanowi jedynie racjonalny sposób zagospodarowania posiadanego przez niego prywatnego majątku.

W związku z powyższym, Wnioskodawca sprzedając przedmiotową działkę korzysta z przysługującego mu prawa do rozporządzania majątkiem osobistym, zatem czynność ta nie oznacza wykonywania działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy. Brak tego statusu pozbawia Wnioskodawcę cech podatnika podatku VAT, o którym mowa w art. 15 ust. 1 ustawy, w zakresie planowanej sprzedaży działki, a dostawie działki cech czynności opodatkowanej, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy.

Zaznaczyć należy, że w myśl art. 113 ust. 13 pkt 1 lit. d ustawy #8722; podatnicy dokonujący dostawy terenów budowlanych oraz przeznaczonych pod zabudowę nie mogą skorzystać ze zwolnienia od podatku od towarów i usług, o którym mowa w art. 113 ust. 1 i ust. 9 ustawy.

W niniejszej sprawie art. 113 ust. 13 pkt 1 lit. d ustawy nie będzie miał zastosowania, gdyż jak wykazano powyżej, sprzedaż przez Zainteresowanego działki budowlanej nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, a Wnioskodawca w związku z tą dostawą nie występuje w charakterze podatnika podatku VAT.

Podsumowując, w związku ze sprzedażą opisanej działki Zainteresowany nie jest zobowiązany zarejestrować się w urzędzie skarbowym jako podatnik VAT i nie musi naliczyć ani odprowadzić podatku od towarów i usług z tytułu tej dostawy.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

W niniejszej interpretacji rozpatrzono wniosek w części dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży działki budowlanej. Natomiast w części dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych wydane zostało odrębne rozstrzygnięcie.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację - w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl