ILPP4/443-432/11-2/ISN - Określenie stawki podatku od towarów i usług w przypadku poszerzenia oferty usług telekomunikacyjnych o usługi umożliwiające korzystanie z gier na ekranie telewizora.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 30 sierpnia 2011 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPP4/443-432/11-2/ISN Określenie stawki podatku od towarów i usług w przypadku poszerzenia oferty usług telekomunikacyjnych o usługi umożliwiające korzystanie z gier na ekranie telewizora.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki Akcyjnej, przedstawione we wniosku z dnia 7 czerwca 2011 r. (data wpływu 13 czerwca 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku - est prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 13 czerwca 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca, będący operatorem usług telekomunikacyjnych, w związku z rosnącą konkurencją na rynku w zakresie usług telekomunikacyjnych, w celu wzrostu przychodów i utrzymania pozycji na rynku podjął decyzję o uatrakcyjnieniu i poszerzeniu oferty świadczonych usług. W tym celu zamierza wprowadzić na rynek usługę o nazwie "X Gry".

"X Gry" to usługa dodatkowa, przewidziana wyłącznie dla abonentów korzystających z usługi przewodowej telewizji cyfrowej (X). Usługa ta umożliwi korzystanie z różnego typu gier na ekranie telewizora. Do obsługi gier przewidziany jest pilot od dekodera telewizji cyfrowej oraz opcjonalnie (w przyszłości) urządzenia peryferyjne kompatybilne z dekoderem (klawiatura, dżojstik, pad lub inny kontroler). Gry znajdować się będą na platformie X, natomiast klient korzystający z usługi "X Gry" kupować będzie dostęp on-line do osobnego kanału telewizyjnego. Dostęp do gier odbywać się będzie poprzez wybranie z menu usługi przewodowej telewizji cyfrowej (X) pozycji GRY, oznacza to, iż w menu głównym telewizji cyfrowej obok kanałów TV, Wideo na żądanie (VOD) oraz Cyfrowego Magnetowidu (PVR) znajdować się będzie pozycja GRY.

Usługa "X Gry" umożliwia rywalizację samodzielną (rozgrywka gracza z oprogramowaniem) lub z innymi graczami, którzy są aktualnie on-line w usłudze "X Gry". W ramach tej usługi nie ma możliwości prowadzenia rozgrywki poza usługą X (np. łącząc się z Internetem). W ramach gier umożliwiających rywalizację większej liczby graczy, użytkownik będzie mógł dołączyć do trwającej rozgrywki (dedykowane menu po uruchomieniu gry z listą aktywnych graczy/rozgrywek) lub zainicjować nową rozgrywkę tak, aby inni gracze mogli do niej dołączyć.

W ramach usługi będą dostępne proste gry o różnorodnej tematyce (sprawnościowe, logiczne, łamigłówki, losowe, karciane, tekstowe z funkcją komunikatora, edukacyjne) oraz o różnej skali trudności.

Gry dostarczane będą przez firmy zewnętrzne (lub tworzone z partnerami zewnętrznymi), które specjalizują się w produkcjach tego typu rozrywki i następnie umieszczane na platformie telewizyjnej. Zarówno scenariusze gier, jak i wygląd ekranów wraz ze wszelkimi opcjami będą zależne od oferty wybranego partnera biznesowego.

W ramach każdej gry będzie dostępny opis obrazujący zasady gry oraz instrukcja wyjaśniająca jak uruchomić daną grę, jak ją obsługiwać, jak zakończyć rywalizację, jak dokonać wpisu na listę rekordów.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Jaką stawką podatku VAT należy opodatkować świadczenie usługi "X Gry".

Zdaniem Wnioskodawcy, opisane usługi przewodowej telewizji cyfrowej X umożliwiające korzystanie z gier na ekranie telewizora mieszczą się w grupowaniu: PKWiU 61.10.5 Usługi radia i telewizji kablowej.

W związku z powyższym Zainteresowany uznaje, że usługa "X Gry" powinna być opodatkowana stawką VAT 8% na podstawie art. 41 ust. 2 jako wymieniona w poz. 169 załącznika nr 3 ustawy o podatku od towarów i usług.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn. Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu ww. podatkiem podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Natomiast na mocy art. 8 ust. 1 ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (...).

Z kolei w świetle przepisu art. 5a ustawy, towary lub usługi będące przedmiotem czynności, o których mowa w art. 5, wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, jeżeli dla tych towarów lub usług przepisy ustawy lub przepisy wykonawcze wydane na jej podstawie powołują symbole statystyczne.

Z opisu sprawy wynika, że Wnioskodawca jako operator usług telekomunikacyjnych, w związku z rosnącą konkurencją na rynku w zakresie usług telekomunikacyjnych, w celu wzrostu przychodów i utrzymania pozycji na rynku podjął decyzję o uatrakcyjnieniu i poszerzeniu oferty świadczonych usług. W tym celu zamierza wprowadzić na rynek usługę o nazwie "X Gry". "X Gry" to usługa dodatkowa, przewidziana wyłącznie dla abonentów korzystających z usługi przewodowej telewizji cyfrowej (X). Usługa ta umożliwi korzystanie z różnego typu gier na ekranie telewizora. Gry znajdować się będą na platformie X, natomiast klient korzystający z usługi "X Gry" kupować będzie dostęp on-line do osobnego kanału telewizyjnego. Dostęp do gier odbywać się będzie poprzez wybranie z menu usługi przewodowej telewizji cyfrowej (X) pozycji GRY, co oznacza, iż w menu głównym telewizji cyfrowej obok kanałów TV, Wideo na żądanie (VOD) oraz Cyfrowego Magnetowidu (PVR) znajdować się będzie pozycja GRY.

Zdaniem Spółki, opisane usługi przewodowej telewizji cyfrowej X umożliwiające korzystanie z gier na ekranie telewizora mieszczą się w grupowaniu: PKWiU 61.10.5 Usługi radia i telewizji kablowej.

W przedmiotowej sprawie podkreślenia wymaga fakt, że najistotniejszym elementem pozwalającym stwierdzić jaką należy zastosować stawkę podatku VAT, jest dokonanie prawidłowej klasyfikacji ww. usług wg Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług.

Przy wyznaczaniu zakresu stosowania stawek obniżonych, w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. wykorzystywana jest Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług, wprowadzona rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 29 października 2008 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. Nr 207, poz. 1293 z późn. zm.).

Jednocześnie należy wskazać, iż to Zainteresowany jest zobowiązany do prawidłowego określenia przedmiotu opodatkowania, co wiąże się z prawidłowym zdefiniowaniem wykonywanych czynności.

Stosownie bowiem do pkt 1 komunikatu Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 24 stycznia 2005 r. w sprawie trybu udzielania informacji dotyczących standardów klasyfikacyjnych (Dz. Urz. GUS z 2005 r. Nr 1, poz. 11), zgodnie z zasadami metodycznymi klasyfikacji zasadą jest, że zainteresowany podmiot sam klasyfikuje prowadzoną działalność, swoje produkty (wyroby, usługi), towary, środki trwałe i obiekty budowlane według zasad określonych w poszczególnych klasyfikacjach i nomenklaturach, wprowadzonych rozporządzeniem Rady Ministrów lub stosowanych bezpośrednio na podstawie przepisów Wspólnoty Europejskiej. Wynika to z faktu, że właśnie m.in. usługodawca posiada wszystkie informacje niezbędne do właściwego zaliczenia usługi do odpowiedniego grupowania PKWiU.

Na podstawie art. 41 ust. 1 ustawy, podstawowa stawka podatku od towarów i usług wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

W świetle regulacji zawartej w art. 146a pkt 1 ustawy, w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2013 r., z zastrzeżeniem art. 146f, stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%.

Ponadto ustawodawca przewidział obniżone stawki oraz zwolnienia od podatku dla dostaw niektórych towarów i świadczenia niektórych usług oraz określił warunki stosowania obniżonych stawek i zwolnień.

Jako odstępstwo od zasady powszechności i równości opodatkowania, zastosowanie obniżonej stawki podatku lub zwolnienia od podatku od towarów i usług możliwe jest jedynie w przypadku wykonywania czynności ściśle określonych w ustawie, oraz w przepisach wykonawczych wydanych na podstawie jej upoważnienia.

W myśl art. 41 ust. 2 ustawy, dla towarów i usług, wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 7%, z zastrzeżeniem ust. 12 i art. 114 ust. 1.

Na mocy art. 146a pkt 2 ustawy, w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2013 r., z zastrzeżeniem art. 146f, stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 2, art. 120 ust. 2 i 3 oraz w tytule załącznika nr 3 do ustawy, wynosi 8%.

W załączniku nr 3 do ustawy, w poz. 169 - symbol PKWiU ex 61.10.5 wymieniono usługi radia i telewizji kablowej (oznacza, iż nie dotyczy usług promocyjnych i reklamowych.)).

Zgodnie z wyjaśnieniem zawartym w art. 2 pkt 30 ustawy, przez oznaczenie "PKWiU ex" rozumie się zakres wyrobów i usług węższy niż określony w danym grupowaniu Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług.

Umieszczenie tego dopisku przy konkretnym symbolu statystycznym ma na celu zawężenie stosowania zwolnienia lub obniżonej stawki podatku VAT tylko do usług należących do wymienionego grupowania statystycznego, spełniającego określone warunki sprecyzowane przez ustawodawcę w rubryce "nazwa usługi". Zatem, wynikająca z konkretnego załącznika stawka VAT lub zwolnienie dotyczy wyłącznie danej usługi z danego grupowania.

Zatem mając na uwadze przedstawiony stan sprawy oraz powołane regulacje prawne stwierdzić należy, iż odpłatne usługi przewodowej telewizji cyfrowej X umożliwiające korzystanie z gier na ekranie telewizora ("X Gry") świadczone przez Spółkę i zaklasyfikowane przez nią do symbolu PKWiU 61.10.5, będą podlegały opodatkowaniu stawką podatku VAT w wysokości 8%, na podstawie art. 41 ust. 2 w związku z poz. 169 załącznika nr 3 do ustawy, bowiem jak wynika z opisu sprawy nie są to usługi promocyjne i reklamowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Ponadto podkreślić należy, iż kwestie dotyczące zaklasyfikowania czynności wskazanych we wniosku do właściwego grupowania statystycznego, nie mieszczą się w ramach określonych w art. 14b § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa, zgodnie z którym minister właściwy do spraw finansów publicznych, na pisemny wniosek zainteresowanego, wydaje, w jego indywidualnej sprawie, pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego (interpretację indywidualną). W związku z powyższym, niniejszej interpretacji udzielono w oparciu o klasyfikację PKWiU wskazaną przez Zainteresowanego.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl