ILPP4/443-387/11-4/ISN

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 25 sierpnia 2011 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPP4/443-387/11-4/ISN

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki cywilnej, przedstawione we wniosku z dnia 10 maja 2011 r. (data wpływu do Izby Skarbowej w Poznaniu 23 maja 2011 r., data wpływu do Biura KIP w Lesznie 26 maja 2011 r.) uzupełnionym pismem z dnia 7 sierpnia 2011 r. (data wpływu 11 sierpnia 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie momentu powstania obowiązku podatkowego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23 maja 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie momentu powstania obowiązku podatkowego. Przedmiotowy wniosek został uzupełniony pismem z dnia z dnia 7 sierpnia 2011 r. (data wpływu 11 sierpnia 2011 r.) o imię i nazwisko oraz podpis osoby upoważnionej do występowania w imieniu Wnioskodawcy z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej a także datę sporządzenia wniosku.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą jako spółka cywilna i czynny podatnik podatku VAT. Rozlicza się na zasadach ogólnych - Podatkowa Księga Przychodów i Rozchodów - metoda memoriałowa. Zainteresowany świadczy usługi telewizji kablowej dla osób fizycznych i firm. Oferuje on swoim klientom programy stacji krajowych i zagranicznych. Spółka z każdym z klientów ma zawartą umowę na dostarczanie kanałów telewizyjnych. W umowach zawieranych z abonentami są precyzyjnie określone terminy płatności za świadczone usługi. Okresem rozliczeniowym dla przedmiotowych usług jest miesiąc - płatność za określony miesiąc następuje z góry do dnia 20 danego miesiąca. Umowy nie zawierają postanowień dotyczących sytuacji, w której płatność uiszczona jest przed terminem wymagalności. Pomimo braku postanowień odnoszących się do uiszczenia płatności przed nadejściem terminu, poszczególni abonenci dokonują wpłat całości albo części należności przed ich wymagalnością.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy na gruncie przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług obowiązek podatkowy powstaje w momencie otrzymania całości lub części płatności przed terminem ich wymagalności.

Zdaniem Wnioskodawcy, w przypadku usług telekomunikacyjnych, jeżeli umowa zawarta pomiędzy operatorem i abonentem określa termin płatności za te usługi, obowiązek podatkowy powstaje w momencie nadejścia terminu płatności. Zatem, jeżeli Zainteresowany uzyskuje od abonenta całość lub część płatności przed nadejściem terminu płatności, wówczas obowiązek podatkowy powstaje dopiero w momencie nadejścia tego terminu. W tej sytuacji bez znaczenia jest fakt zapłaty całości lub części wynagrodzenia przed wyznaczonym terminem.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu ww. podatkiem, podlegają:

1.

odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;

2.

eksport towarów;

3.

import towarów;

4.

wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;

5.

wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Stosownie do treści art. 8 ust. 1 ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (...).

Z informacji przedstawionych we wniosku wynika, iż Zainteresowany świadczy usługi telewizji kablowej dla osób fizycznych i firm. Oferuje swoim klientom programy stacji krajowych i zagranicznych. Jak wskazał Wnioskodawca, usługi przez niego świadczone są usługami telekomunikacyjnymi. Zainteresowany z każdym z klientów ma zawartą umowę na dostarczanie kanałów telewizyjnych. W umowach tych są precyzyjnie określone terminy płatności za świadczone usługi. Okresem rozliczeniowym dla przedmiotowych usług jest miesiąc - płatność za określony miesiąc następuje z góry do dnia 20 danego miesiąca.

Istota niniejszej interpretacji sprowadza się do ustalenia momentu powstania obowiązku podatkowego z tytułu otrzymania za świadczone usługi telekomunikacyjne całości lub części płatności przed terminem ich wymagalności, wynikającym z zawartych z usługobiorcami umów.

Artykuł 19 ust. 1 ustawy wprowadza ogólną zasadę, zgodnie z którą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 2-21, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1.

Na mocy art. 19 ust. 4 ustawy, jeżeli dostawa towaru lub wykonanie usługi powinny być potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7. dniu, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi.

Z kolei jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w tej części - art. 19 ust. 11 ustawy.

W stosunku do niektórych czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, ustawodawca powiązał moment powstania obowiązku podatkowego z upływem terminu płatności.

I tak art. 19 ust. 13 pkt 1 lit. b) ustawy stanowi, że obowiązek podatkowy powstaje z chwilą upływu terminu płatności, jeżeli został on określony w umowie właściwej dla rozliczeń z tytułu świadczenia usług telekomunikacyjnych i radiokomunikacyjnych, z zastrzeżeniem ust. 18.

W myśl postanowień art. 19 ust. 18 ustawy, przy świadczeniu usług telekomunikacyjnych obowiązek podatkowy powstaje z chwilą sprzedaży żetonów, kart telefonicznych lub innych jednostek uprawniających do korzystania z usług telekomunikacyjnych w systemie przedpłaconym, w przypadku gdy usługa jest realizowana przy użyciu odpowiednio żetonów, kart lub innych jednostek. Przepis ten nie ma jednak zastosowania w sprawie będącej przedmiotem wniosku.

Z powołanego art. 19 ust. 13 pkt 1 lit. b) ustawy wynika, że obowiązek podatkowy dla czynności wskazanych w tym przepisie, został określony w sposób szczególny. Powstaje z chwilą upływu terminu płatności, jeżeli został on określony w umowie właściwej dla rozliczeń z tytułu wymienionych świadczeń. Oznacza to, że niezależnie od daty zrealizowania świadczenia, otrzymania zapłaty czy wystawienia faktury, nawet jeżeli wystawienie faktury lub zapłata (zaliczka, przedpłata itp.) nastąpi wcześniej niż wykonanie usługi, obowiązek i tak powstanie z dniem upływu terminu płatności określonego w umowie właściwej dla świadczenia tych usług.

Skoro w umowach zawartych przez Wnioskodawcę z jego klientami określone są precyzyjnie terminy płatności za świadczone usługi stwierdzić należy, iż w niniejszej sprawie obowiązek podatkowy powstaje na zasadach szczególnych, tzn. na podstawie art. 19 ust. 13 pkt 1 lit. b) ustawy, tj. z chwilą upływu terminu płatności określonego w umowie.

Jednak, jak wskazał Zainteresowany, pomimo braku postanowień odnoszących się do uiszczenia płatności przed nadejściem terminu, zdarzają się sytuacje, w których poszczególni abonenci dokonują wpłat całości albo części należności przed ich wymagalnością.

W takim przypadku otrzymanie całości lub części płatności przed terminem ich wymagalności na poczet świadczenia ww. usług telekomunikacyjnych, nie powoduje powstania obowiązku podatkowego.

Reasumując, na gruncie przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług w przedmiotowej sprawie, obowiązek podatkowy nie powstaje w momencie otrzymania całości lub części płatności przed terminem ich wymagalności.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl