ILPP4/443-278/11-4/JKa - Określenie miejsca świadczenia usług staży w żeglarstwie morskim.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 6 maja 2011 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPP4/443-278/11-4/JKa Określenie miejsca świadczenia usług staży w żeglarstwie morskim.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 31 stycznia 2011 r. (data wpływu 7 lutego 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie miejsca świadczenia staży w żeglarstwie morskim - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 7 lutego 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie miejsca świadczenia staży w żeglarstwie morskim.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest klubem sportowym działającym zgodnie z ustawą z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie oraz ustawą z dnia 7 kwietnia 1989 r. - Prawo o stowarzyszeniach.

Zgodnie z § 9 statutu, celem Klubu jest:

* upowszechnianie kultury fizycznej, podnoszenie sprawności i polepszenie stanu zdrowia swoich członków,

* umożliwienie swoim członkom realizacji zamierzeń związanych z uprawianiem żeglarstwa w różnych jego formach,

* rozwijanie wszelkich form żeglarstwa w środowisku akademickim,

* wychowanie członków według zasad i dobrych zwyczajów żeglarskich,

* stymulowanie aktywności i kształtowanie poczucia odpowiedzialności za losy macierzystego Klubu oraz środowiska akademickiego i żeglarskiego.

W związku z realizacją celów, Zainteresowany prowadzi między innymi następujące działania:

1.

Szkolenia na patenty żeglarskie i motorowodne, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Sportu z dnia 9 czerwca 2006 r. w sprawie uprawiania żeglarstwa. Szkolenia te, zgodnie z rozporządzeniem obejmują:

* szkolenie teoretyczne (odbywające się w siedzibie klubu);

* szkolenie praktyczne (odbywające się na wodach wewnętrznych RP);

* staże w żeglarstwie morskim (odbywające się na wodach wewnętrznych RP, na wodach innych krajów UE oraz poza granicami UE);

* szkolenia doskonalące umiejętności żeglarskie (szkolenia manewrowe - na wodach RP);

* szkolenia uzupełniające wiedzę i umiejętności żeglarskie (np.: nawigacja elektroniczna, świadectwo SRC, szkolenie w zakresie bezpieczeństwa w żegludze itp.);

2.

Organizowanie wypraw klubowych jachtami należącymi do Klubu, w różne miejsca świata (Niemcy, Dania, Szwecja, Norwegia, Spitsbergen, Islandia, Rosja, Wielka Brytania, Hiszpania, Portugalia, USA, wyprawa dookoła świata). Wyprawy są dzielone na dwu-lub trzytygodniowe etapy. Na każdy etap jacht jest wynajmowany (czarterowany) innej osobie fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej (kapitanowi), który prowadzi rejs po założonej przez Klub trasie;

3.

Wynajem (czarter) jachtów (należących do Klubu, lub których jest on armatorem) osobom fizycznym, na wodach RP, UE i poza ich granicami;

4.

Organizowanie regat jachtów;

5.

Uczestniczenie w regatach jachtów pełnomorskich na wodach RP;

6.

Prowadzenie działalności reklamowo-promocyjnej (na podstawie umów sponsoringu).

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy staże w żeglarstwie morskim, odbywające się poza terenem RP, nie podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT na terytorium kraju.

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 28g ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, miejscem świadczenia usług w dziedzinie kultury, sztuki, sportu, nauki, edukacji, rozrywki oraz podobnych usług, takich jak targi i wystawy, oraz usług pomocniczych do tych usług, w tym świadczenia usług przez organizatorów usług w tych dziedzinach, świadczonych na rzecz podmiotów niebędących podatnikami, jest miejsce, w którym ta działalność faktycznie jest wykonywana.

Ustawa o sporcie oraz rozporządzenie Ministra Sportu stwierdzają, iż do uzyskania dokumentu kwalifikacyjnego uprawniającego do uprawiania sportu na jachtach żaglowych o długości kadłuba powyżej 7,5 m (w stopniu sternika jachtowego, jachtowego sternika morskiego i kapitana jachtowego), wymagają udziału w rejsach pełnomorskich lub ich prowadzenia. Odbycie stażu jest konieczne do nabycia wiedzy i umiejętności z zakresu żeglarstwa. Jest to więc usługa edukacyjna, której zgodnie z art. 28g ust. 2 ustawy, miejscem świadczenia jest miejsce, w którym ta działalność jest faktycznie wykonywana.

Ponieważ rejsy stażowe są wykonywane poza terenem kraju, na terenie Rzeczpospolitej Polskiej nie podlegają podatkowi VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu ww. podatkiem podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez świadczenie usług, zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (...).

Z opisu sprawy wynika, że Zainteresowany świadczy usługi szkolenia na patenty żeglarskie i motorowodne, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Sportu z dnia 9 czerwca 2006 r. w sprawie uprawiania żeglarstwa. Szkolenia te zgodnie z rozporządzeniem obejmują m.in. staże w żeglarstwie morskim (odbywające się na wodach wewnętrznych RP, na wodach innych krajów UE oraz poza granicami UE).

Jak wskazano w interpretacji indywidualnej nr ILPP4/443-278/11-2/JKa z dnia 6 maja 2011 r., czynności wykonywane przez Wnioskodawcę będące warunkiem uzyskania patentów żeglarskich i motorowodnych są usługami ściśle związanymi ze sportem, o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt 32 ustawy.

W związku z powyższym, w niniejszej interpretacji odpowiadając na pytanie Zainteresowanego, określono miejsce świadczenia usług związanych ze spotem, wykonywanych na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, odbywające się poza terytorium kraju, przez które w myśl art. 2 pkt 1 ustawy rozumie się terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (...).

W przypadku świadczenia usług, bardzo istotnym dla prawidłowego rozliczenia podatku od towarów i usług jest określenie miejsca świadczenia danej usługi. Od poprawności określenia miejsca świadczenia zależeć będzie, czy dana usługa podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w Polsce, czy też nie.

Na mocy art. 28a ustawy, na potrzeby stosowania niniejszego rozdziału:

1.

ilekroć jest mowa o podatniku - rozumie się przez to:

a.

podmioty, które wykonują samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w art. 15 ust. 2, lub działalność gospodarczą odpowiadającą tej działalności, bez względu na cel czy rezultat takiej działalności, z uwzględnieniem art. 15 ust. 6,

b.

osobę prawną niebędącą podatnikiem na podstawie lit. a), która jest zidentyfikowana do celów podatku lub podatku od wartości dodanej;

2.

podatnika, który prowadzi również działalność lub dokonuje transakcji nieuznawanych za podlegające opodatkowaniu dostawy towarów lub świadczenia usług zgodnie z art. 5 ust. 1, uznaje się za podatnika w odniesieniu do wszystkich świadczonych na jego rzecz usług.

W myśl art. 15 ust. 1 ustawy, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Działalność gospodarcza - na mocy ust. 2 powołanego artykułu - obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Artykuł 28a ustawy wprowadza drugą definicję podatnika do ustawy o podatku od towarów i usług. Definicja ta ma zastosowanie tylko w przypadku ustalenia miejsca świadczenia usług. Podatnikiem według tej regulacji, jest podmiot wykonujący samodzielnie działalność gospodarczą. Ustawodawca odwołuje się w tym celu do definicji działalności gospodarczej ustalonej w art. 15 ust. 2 ustawy. Za podatników są uznawane również podmioty wykonujące działalność gospodarczą zgodnie z regulacjami innych państw członkowskich oraz państw trzecich.

Ogólna zasada dotycząca określania miejsca świadczenia usług na rzecz podatników zawarta została w art. 28b ust. 1 ustawy, zgodnie z którym miejscem świadczenia usług w przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę lub stałe miejsce zamieszkania, z zastrzeżeniem ust. 2-4 oraz art. 28e, art. 28f ust. 1, art. 28g ust. 1, art. 28i, 28j i 28n.

Stosownie natomiast do art. 28c ust. 1 ustawy, miejscem świadczenia usług na rzecz podmiotów niebędących podatnikami jest miejsce, w którym usługodawca posiada siedzibę lub stałe miejsce zamieszkania, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3 oraz art. 28d-28f, art. 28g ust. 2, art. 28h-28n.

Staże w żeglarstwie morskim, będące przedmiotem pytania, świadczone są przez Zainteresowanego na rzecz osób fizycznych, niespełniających definicji podatnika w myśl art. 28a ustawy.

Zgodnie z art. 28g ust. 2 ustawy, będącym zastrzeżeniem art. 28c ust. 1 ustawy, miejscem świadczenia usług w dziedzinie kultury, sztuki, sportu, nauki, edukacji, rozrywki oraz podobnych usług, takich jak targi i wystawy, oraz usług pomocniczych do tych usług, w tym świadczenia usług przez organizatorów usług w tych dziedzinach, świadczonych na rzecz podmiotów niebędących podatnikami, jest miejsce, w którym ta działalność faktycznie jest wykonywana.

Staże w żeglarstwie morskim, jak poinformował Wnioskodawca odbywać się będą poza terytorium kraju. Zatem miejscem świadczenia wykonywanych czynności, stosownie do art. 28g ust. 2 ustawy, będzie miejsce, w którym ta działalność faktycznie będzie wykonywana.

Reasumując, miejscem świadczenia czynności będących przedmiotem pytania Zainteresowanego będących usługą w dziedzinie sportu, odbywających się poza terytorium kraju, zgodnie z art. 28g ust. 2 ustawy, będzie miejsce, w którym ta działalność faktycznie będzie wykonywana, czyli nie będą one podlegały opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na terytorium kraju.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Tut. Organ informuje, iż w zakresie zwolnienia od podatku oraz miejsca świadczenia usług polegających na wynajmie jachtów w dniu 6 maja 2011 r. wydane zostały odrębne interpretacje indywidualne nr ILPP4/443-278/11-2/JKa oraz nr ILPP4/443-278/11-3/JKa.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl