ILPP4/443-274/11-6/ISN

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 30 czerwca 2011 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPP4/443-274/11-6/ISN

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z o.o., przedstawione we wniosku z dnia 25 marca 2011 r. (data wpływu 1 kwietnia 2011 r.) uzupełnionym pismem z dnia 10 czerwca 2011 r. (data wpływu 13 czerwca 2011 r.) oraz pismem dnia 16 czerwca 2011 r. (data wpływu 20 czerwca 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania wniesienia aportem udziałów do spółki prawa holenderskiego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 1 kwietnia 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania wniesienia aportem udziałów do spółki prawa holenderskiego. Przedmiotowy wniosek został uzupełniony pismem z dnia 10 czerwca 2011 r. (data wpływu 13 czerwca 2011 r.) oraz pismem dnia 16 czerwca 2011 r. (data wpływu 20 czerwca 2011 r.) o uwierzytelniony odpis pełnomocnictwa.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

1.

Wnioskodawca (dalej Spółka) zamierza wnieść prawa do określonych znaków towarowych ("Znaki Towarowe") aportem w postaci wkładu niepieniężnego do spółki kapitałowej utworzonej zgodnie z przepisami prawa holenderskiego (forma prawna: besloten vennootschap), posiadającej siedzibę na terytorium Holandii ("Spółka Celowa").

2.

Po dokonaniu aportu Spółka będzie posiadała 100% udziałów w Spółce Celowej.

3.

Po dokonaniu aportu, Spółka planuje dokonać przeniesienia własności udziałów/akcji w Spółce Celowej na inną spółkę kapitałową, utworzoną zgodnie z przepisami prawa holenderskiego, posiadającą siedzibę na terytorium Holandii ("Spółka Celowa II"), poprzez wymianę udziałów, dokonaną na następujących zasadach:

a.

Spółka Celowa II nabędzie od Spółki udziały (akcje) w Spółce Celowej,

b.

w zamian za udziały (akcje) w Spółce Celowej, Spółka Celowa II przekaże Spółce własne udziały (akcje) oraz

c.

w wyniku nabycia Spółka Celowa II uzyska 100% praw głosu w Spółce Celowej.

4.

Spółka jest zarejestrowanym podatnikiem VAT czynnym oraz podatnikiem VAT UE do celów podatku od wartości dodanej na terytorium Polski.

5.

Spółka Celowa:

a.

wykonuje samodzielnie działalność gospodarczą (rozumianą jako wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy; działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych); oraz

b.

Spółka Celowa jest zidentyfikowana do celów podatku od wartości dodanej na terytorium Holandii;

c.

Spółka Celowa podlega opodatkowaniu podatkiem holenderskim od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągnięcia.

6.

Spółka Celowa II:

a.

wykonuje samodzielnie działalność gospodarczą (rozumianą jako wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy; działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych); oraz

b.

Spółka Celowa jest zidentyfikowana do celów podatku od wartości dodanej na terytorium Holandii;

c.

Spółka Celowa podlega opodatkowaniu podatkiem holenderskim od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągnięcia.

7.

Spółka nie prowadzi działalności handlowej w oparciu o te udziały (w szczególności nie prowadzi działalności brokerskiej lub maklerskiej).

8.

Spółka nie wykonuje w ramach działalności gospodarczej na rzecz Spółki Celowej II żadnego rodzaju usług (zarządzania, marketingowych, finansowych itp.).

9.

Posiadanie udziałów/akcji w Spółce Celowej i w Spółce Celowej II nie jest bezpośrednim, stałym i koniecznym rozszerzeniem działalności gospodarczej.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy w świetle przepisów ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004 r. (Dz. U. Nr 54, poz. 535; dalej UVAT), opisana powyżej wymiana udziałów (wniesienie aportem udziałów w Spółce Celowej do Spółki Celowej II), będzie podlegała opodatkowaniu polskim podatkiem VAT.

Zdaniem Wnioskodawcy, w opisywanym zdarzeniu przyszłym, w świetle przepisów UVAT, opisana powyżej wymiana udziałów (wniesienie aportem udziałów w Spółce Celowej do Spółki Celowej II) nie będzie podlegała opodatkowaniu polskim podatkiem VAT.

Zgodnie z przepisami UVAT:

1.

"Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o: (...) towarach - rozumie się przez to rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii" (art. 2 pkt 6 UVAT);

2.

"Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej "podatkiem", podlegają: (...) odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju (...)" (art. 5 ust. 1 pkt 1 UVAT);

3.

"Przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również: (...) przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej (...)" (art. 8 ust. 1 pkt 1 UVAT);

4.

"Podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych" (art. 15 ust. 1 i 2 UVAT);

5.

"Na potrzeby stosowania niniejszego rozdziału - ilekroć jest mowa o podatniku - rozumie się przez to:

a.

podmioty, które wykonują samodzielnie działalność gospodarczą (rozumianą jako wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy; działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych), lub działalność gospodarczą odpowiadającą tej działalności, bez względu na cel czy rezultat takiej działalności;

b.

osobę prawną nie będącą podatnikiem na podstawie lit. a), która jest zidentyfikowana do celów podatku lub podatku od wartości dodanej" (art. 28a UVAT);

6.

"Miejscem świadczenia usług w przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę lub stałe miejsce zamieszkania, z zastrzeżeniem pkt. 2-4 oraz art. 28e, art. 28f ust. 1, art. 28g ust. 1, art. 28i, 28j i 28n" (art. 28b ust. 1 UVAT).

W związku z powyższym, w ocenie Spółki:

1.

Transakcja wniesienia udziałów/akcji w Spółce Celowej do Spółki Celowej II (wymiana udziałów) nie będzie podlegała opodatkowaniu VAT (nie będzie objęta zakresem UVAT), gdyż w ramach tej transakcji Spółka nie będzie działała w charakterze podatnika.

2.

Na poparcie swojego stanowiska Spółka pragnie wskazać poniższe argumenty, oparte na konkluzjach płynących z orzecznictwa Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości:

a.

samo posiadanie i przeniesienie własności praw do akcji/udziałów nie stanowi działalności gospodarczej;

b.

Spółka nie prowadzi działalności handlowej w oparciu o te udziały (w szczególności nie prowadzi działalności brokerskiej lub maklerskiej), nie wykonuje w ramach działalności gospodarczej na rzecz takich spółek różnego rodzaju usług (zarządzania, marketingowych, finansowych itp.) a posiadanie udziałów/akcji nie jest bezpośrednim, stałym i koniecznym rozszerzeniem działalności gospodarczej.

3.

Na marginesie Spółka pragnie podkreślić, że nawet gdyby transakcja wniesienia udziałów/akcji w Spółce Celowej do Spółki Celowej II mieściła się w zakresie regulacji UVAT, to nie podlegałaby opodatkowaniu polskim podatkiem VAT, gdyż byłaby zaklasyfikowana jako usługa, dla której miejscem świadczenia jest terytorium Holandii.

4.

Zgodnie bowiem z art. 8 ust. 1 UVAT, przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 UVAT, w tym również przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej; przy czym - zgodnie z art. 7 ust. 1 UVAT - przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (zgodnie z art. 2 pkt 6 UVAT towarami są rzeczy oraz ich części a także wszelkie postacie energii).

5.

Skoro - w analizowanej sytuacji - transakcja wniesienia udziałów/akcji w Spółce Celowej do Spółki Celowej II będzie skutkowała przeniesieniem na Spółkę Celową praw do udziałów/akcji, to niewątpliwie ta czynność stanowi świadczenie na rzecz Spółki Celowej II.

6.

Z kolei skoro udziały/akcje nie stanowią towarów w rozumieniu UVAT, to wniesienie udziałów/akcji do Spółki Celowej II nie będzie stanowiło dostawy towarów tylko świadczenie usługi w rozumieniu UVAT.

7.

Ponadto, ponieważ w analizowanej sytuacji - w zamian za wniesione udziały w Spółce Celowej, Spółka otrzyma udziały w Spółce Celowej II, to należy uznać, że przedmiotowe świadczenie będzie wykonane za wynagrodzeniem.

8.

Zgodnie z art. 28b ust. 1 UVAT, miejscem świadczenia usług w przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę, natomiast zgodnie z art. 28a pkt. 1 UVAT, na potrzeby stosowania powyższego przepisu, przez podatnika rozumie się:

a.

podmioty, które wykonują samodzielnie działalność gospodarczą (rozumianą jako wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy; działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych) lub działalność gospodarczą odpowiadającą tej działalności, bez względu na cel czy rezultat takiej działalności;

b.

osobę prawną nie będącą podatnikiem na podstawie lit. a) powyżej, która jest zidentyfikowana do celów podatku lub podatku od wartości dodanej.

9.

Ponieważ Spółka Celowa II ma siedzibę na terytorium Holandii i jest na terytorium Holandii zidentyfikowana do celów podatku od wartości dodanej/wykonuje samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w art. 28a UVAT, to w ocenie Spółki w analizowanym zdarzeniu przyszłym, miejscem świadczenia będzie Holandia, a zatem czynność wniesienia udziałów/akcji do Spółki Celowej II, nie będzie podlegała opodatkowaniu VAT na terytorium Polski.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu ww. podatkiem podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Stosownie do art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Pojęcie towaru ustawodawca zdefiniował w art. 2 pkt 6 ustawy. Stosownie do zapisu zawartego w tym przepisie, przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Natomiast na mocy art. 8 ust. 1 ustawy, przez świadczenie usług, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:

1.

przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;

2.

zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;

3.

świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Czynności są opodatkowane podatkiem od towarów i usług jedynie wówczas, gdy wykonywane są przez podatnika, w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy, działającego w takim charakterze w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

W świetle tego przepisu, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Działalność gospodarcza, w myśl ust. 2 powyższego artykułu, obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Zgodnie z przedstawionym opisem sprawy, Wnioskodawca zamierza wnieść prawa do określonych znaków towarowych aportem w postaci wkładu niepieniężnego do spółki kapitałowej utworzonej zgodnie z przepisami prawa holenderskiego, posiadającej siedzibę na terytorium Holandii ("Spółka Celowa"). Po dokonaniu aportu, Spółka będzie posiadała 100% udziałów w Spółce Celowej. Zainteresowany po dokonaniu ww. aportu planuje przenieść własności udziałów/akcji w Spółce Celowej na inną spółkę kapitałową, utworzoną zgodnie z przepisami prawa holenderskiego, posiadającą siedzibę na terytorium Holandii ("Spółka Celowa II"), poprzez wymianę udziałów, dokonaną na następujących zasadach: Spółka Celowa II nabędzie od Spółki udziały (akcje) w Spółce Celowej, w zamian za udziały (akcje) w Spółce Celowej, Spółka Celowa II przekaże Spółce własne udziały (akcje) oraz w wyniku nabycia Spółka Celowa II uzyska 100% praw głosu w Spółce Celowej. Spółka jest zarejestrowanym podatnikiem VAT czynnym. Nie prowadzi on działalności handlowej w oparciu o te udziały (w szczególności nie prowadzi działalności brokerskiej lub maklerskiej), nie wykonuje w ramach działalności gospodarczej na rzecz Spółki Celowej II żadnego rodzaju usług (zarządzania, marketingowych, finansowych itp.). Posiadanie udziałów/akcji w Spółce Celowej i w Spółce Celowej II nie jest bezpośrednim, stałym i koniecznym rozszerzeniem działalności gospodarczej.

Zakres opodatkowania podatkiem od towarów i usług wyznacza czynnik przedmiotowy - opodatkowaniu podlega odpłatna dostawa towarów lub odpłatne świadczenie usług oraz czynnik podmiotowy - czynności muszą być wykonywane przez podatnika działającego w takim charakterze.

Z cytowanego wyżej art. 15 ust. 2 ustawy wynika, iż nie każda czynność dokonana przez podmiot będący podatnikiem, będzie podlegać opodatkowaniu. Status bycia podatnikiem VAT nie powoduje automatycznie rozciągnięcia skutków podatkowych na całą sferę aktywności danego podmiotu. A więc w sytuacji, gdy w zakres prowadzonej przez podmiot działalności gospodarczej nie wchodzi obrót papierami wartościowymi, to czynność samej sprzedaży udziałów, nie jest traktowana jako działalność w rozumieniu ustawy, w związku z czym nie podlega opodatkowaniu. Udział w spółce posiadającej osobowość prawną jest prawem majątkowym, które może być przedmiotem transakcji (prawo zbywalne), nie mieści się jednak ani w definicji towarów, ani usługi w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług. Są to czynności polegające na zarządzaniu własnym portfelem w celu maksymalizacji zwrotu z inwestycji. Zatem tylko tę działalność, którą można zidentyfikować i zaliczyć do zawodowej płaszczyzny jednostki, należy uznać za rodzącą obowiązki w podatku od towarów i usług.

Kwestia, czy za działalność gospodarczą można uznać działalność polegającą na posiadaniu i sprzedaży własnych akcji oraz udziałów była przedmiotem orzecznictwa Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. Posiłkując się tym orzecznictwem należy stwierdzić, że co do zasady powyższe czynności nie stanowią działalności gospodarczej.

Zgodnie bowiem z wyrokiem C-60/90 z dnia 20 czerwca 1991 r. (Polysar lnvestments Netherlands BV v Inspecteur der Invoerrechten en Accijnzen), Dyrektywa VAT określa bardzo szeroki zakres opodatkowania. Nie oznacza to jednak, że samo nabywanie i posiadanie akcji (udziałów) w spółce ma być traktowane jako działalność gospodarcza. Za działalność gospodarczą uznaje się w szczególności wykorzystywanie, w sposób ciągły majątku rzeczowego lub wartości niematerialnych w celu uzyskania z tego tytułu dochodu.

Stosownie natomiast do wyroku C-155/94 z dnia 20 czerwca 1996 r. (Wellcome Trust Ltd v Commissioners of Customs and Excise), czerpanie korzyści z posiadanego prawa własności nie może samo w sobie być traktowane jako działalność gospodarcza. Jeżeli samo posiadanie takich udziałów nie stanowi działalności gospodarczej, to także ich sprzedaż nie będzie działalnością gospodarczą. Zgodnie z analizowanym wyrokiem, transakcje dotyczące akcji, dywidend i innych papierów wartościowych mogą wchodzić w zakres opodatkowania VAT, w szczególności, kiedy transakcje takie są wykonywane w ramach działalności maklerskiej lub w celu zapewnienia bezpośredniego lub pośredniego zaangażowania w proces zarządzania podmiotami, w których posiada się te udziały.

Trybunał potwierdza powyższe stanowisko także w wyroku C-77/01 z dnia 29 kwietnia 2004 r. (Empresa de Desenvolvimento Mineiro SGPS SA (EDM) v Fazenda Publica), zgodnie z którym samo nabycie udziałów w spółce nie może być uznane za działalność gospodarczą w rozumieniu Dyrektywy VAT, zaś samo nabycie udziałów w innym przedsiębiorstwie nie może być uznane za czerpanie korzyści z własności dla celów zarobkowych w sposób częstotliwy.

Zatem, w świetle przepisów ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004 r., opisana powyżej wymiana udziałów (wniesienie aportem udziałów w Spółce Celowej do Spółki Celowej II), nie będzie podlegała opodatkowaniu polskim podatkiem VAT, bowiem nie będzie objęta zakresem przedmiotowym tej ustawy, a Wnioskodawca nie będzie działał w ramach tej transakcji w charakterze podatnika.

Tym samym stanowisko Zainteresowanego, zgodnie z którym zbycie udziałów w opisanych transakcjach pozostaje poza zakresem opodatkowania podatkiem od towarów i usług jest prawidłowe.

Tut. Organ informuje, iż w związku z powyższym rozstrzygnięciem, w niniejszej interpretacji nie odniesiono się do części stanowiska Spółki, dotyczącego uznania transakcji będącej przedmiotem pytania za odpłatną usługę podlegającą opodatkowaniu, dla której miejsce świadczenia (opodatkowania) nie znajduje się na terytorium kraju.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl