ILPP4/443-143/11-2/ISN

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 9 maja 2011 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPP4/443-143/11-2/ISN

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z o.o., przedstawione we wniosku z dnia 4 lutego 2011 r. (data wpływu 14 lutego 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie powstania obowiązku podatkowego z tytułu wystawienia faktur zaliczkowych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14 lutego 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku VAT w zakresie powstania obowiązku podatkowego z tytułu wystawienia faktur zaliczkowych.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

X Sp. z o.o. podpisała w miesiącu styczniu umowę z kontrahentem z Danii na zakup książek, których dostawa nastąpi w miesiącu sierpniu. Zgodnie z umową płatność ma nastąpić w dwóch ratach: 30% jako zaliczka płatna do 15 lutego 2011 r. oraz 70% po 60 dniach od daty wysyłki wskazanej na ostatecznej fakturze handlowej. Kontrahent w dniu 17 stycznia 2011 r. wystawił fakturę na kwotę zaliczki. Zapłata zaliczki nastąpi w dniu 11 lutego 2011 r. Kontrahent wystawi tylko fakturę końcową przy dostarczaniu towaru w sierpniu.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

W jakim momencie powstanie obowiązek podatkowy VAT w zakresie zaliczki i pozostałej zapłaty.

Zdaniem Wnioskodawcy, z uwagi na fakt, że faktura na zaliczkę została wystawiona przez podatnika przed otrzymaniem zapłaty zaliczki, obowiązek podatkowy powstaje wg zasad ogólnych wynikających z art. 20 ust. 5 i 6 ustawy o VAT tj. w 15 dniu miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonana zostanie dostawa towaru lub z chwilą wystawienia faktury końcowej przez podatnika, jeśli faktura ta zostanie wystawiona przed tym terminem. Gdyby kontrahent wystawił fakturę potwierdzającą otrzymanie zaliczki po jej wpłacie przez naszą Spółkę, obowiązek podatkowy powstałby z chwilą wystawienia tej faktury. Obowiązek podatkowy VAT od zapłaty końcowej, niezależnie od zapisów zawartej z kontrahentem umowy, powstanie w 15 dniu miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonana zostanie dostawa towaru lub z chwilą wystawienia faktury przez podatnika, jeśli faktura ta zostanie wystawiona przed tym terminem.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Na podstawie art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają:

1.

odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;

2.

eksport towarów;

3.

import towarów;

4.

wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;

5.

wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

W myśl art. 9 ust. 1 ustawy przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 4, rozumie się nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz.

W świetle ust. 2 tego artykułu, przepis ust. 1 stosuje się pod warunkiem, że:

1.

nabywcą towarów jest:

a.

podatnik, o którym mowa w art. 15, lub podatnik podatku od wartości dodanej, a nabywane towary mają służyć czynnościom wykonywanym przez niego jako podatnika,

b.

osoba prawna niebędąca podatnikiem, o którym mowa w lit. a) z zastrzeżeniem art. 10;

2.

dokonujący dostawy towarów jest podatnikiem, o którym mowa w pkt 1 lit. a).

Zgodnie z brzmieniem art. 20 ust. 5 ustawy o VAT, w wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów obowiązek podatkowy powstaje 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru będącego przedmiotem wewnątrzwspólnotowego nabycia, z zastrzeżeniem ust. 6-9. Przepis ust. 6 powyższego artykułu stanowi bowiem, że w przypadku gdy przed terminem, o którym mowa w ust. 5, podatnik podatku od wartości dodanej wystawił fakturę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury.

Z kolei zgodnie z art. 20 ust. 7 ustawy, przepis ust. 6 stosuje się odpowiednio do faktur wystawianych przez podatnika podatku od wartości dodanej potwierdzających otrzymanie przez niego od podatnika całości lub części należności przed dokonaniem dostawy towaru będącego przedmiotem wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów na terytoriom kraju.

Jak wskazano we wniosku, w miesiącu styczniu 2011 r. Wnioskodawca podpisał umowę z kontrahentem z Danii na zakup książek, których dostawa nastąpi w miesiącu sierpniu.

Zgodnie z umową płatność ma nastąpić w dwóch ratach: 30% jako zaliczka płatna do 15 lutego 2011 r. oraz 70% po 60 dniach od daty wysyłki wskazanej na ostatecznej fakturze handlowej. Kontrahent duński w dniu 17 stycznia 2011 r. wystawił fakturę na kwotę zaliczki. Zapłata zaliczki nastąpi w dniu 11 lutego 2011 r. Natomiast Kontrahent wystawi tylko fakturę końcową dopiero przy dostarczeniu towaru w sierpniu.

Odnosząc zatem przedstawiony stan prawny do opisanego we wniosku zdarzenia przyszłego należy stwierdzić, że: faktury wystawione przed wpłatą zaliczki nie dokumentują żadnego zdarzenia gospodarczego podlegającego opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

W efekcie wystawienie ww. faktur nie spowoduje dla Wnioskodawcy powstania obowiązku podatkowego z tytułu zaliczki w wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów.

Natomiast jeśli faktura końcowa wystawiona będzie na całą wartość dostawy, która będzie dokumentować dokonanie dostawy przez zagranicznego kontrahenta, spowoduje powstanie obowiązku podatkowego odpowiednio w trybie art. 20 ust. 6 ustawy o VAT, jeżeli zostanie wystawiona przed terminem, o którym mowa w art. 20 ust. 5 powołanej ustawy.

W sytuacji, gdy faktura końcowa zostanie wystawiona na różnicę pomiędzy wartość dostawy, a wystawioną fakturą w dniu 17 stycznia 2011 r., i faktura będzie wystawiona zgodnie z art. 20 ust. 6. od tej części obowiązek podatkowy powstanie w dniu jej wystawienia, a od pozostałej części zgodnie z art. 20 ust. 5, czyli 15 dnia miesiąca następującego po dostawie towarów będących przedmiotem wewnątrzwspólnotowego nabycia.

Dodatkowo zaznaczyć należy, iż wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem wniosku (zapytania) Zainteresowanego. Inne kwestie przedstawione w opisie sprawy, które nie zostały objęte pytaniem nie mogą być - zgodnie z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej - rozpatrzone.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl