ILPP4/443-129/13-4/ISN

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 20 czerwca 2013 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPP4/443-129/13-4/ISN

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki Akcyjnej, przedstawione we wniosku z dnia 15 marca 2013 r. (data wpływu 22 marca 2013 r.) uzupełnionym dnia 29 maja 2013 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie powstania obowiązku podatkowego z tytułu otrzymanych zaliczek dotyczących wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22 marca 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie powstania obowiązku podatkowego z tytułu otrzymanych zaliczek dotyczących wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów. Wniosek został uzupełniony dnia 29 maja 2013 r. o brakującą opłatę.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny oraz zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca zajmuje się produkcją oraz handlem środkami chemicznymi (nawozami, impregnatami oraz innymi chemikaliami). Zainteresowany jest czynnym i zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT. Spółka jest również zarejestrowana, jako podatnik VAT-UE. W ramach prowadzonej działalności dokonuje ona m.in. wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów (dalej: WDT). Zdarza się, że przed transakcjami Wnioskodawca otrzymuje zaliczki. Występują również sytuacje, że Spółka otrzymuje całą należność przed dostawą towarów.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy w przypadkach opisanych w opisie stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego, na otrzymane zaliczki dotyczące WDT, Zainteresowany winien wystawiać faktury VAT oraz czy powstaje obowiązek podatkowy z tytułu otrzymania zaliczek na poczet WDT.

Zdaniem Wnioskodawcy, w przypadkach opisanych w opisie stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego nie ma on obowiązku wystawiania faktur, w związku z otrzymaniem zaliczek w przypadku WDT oraz nie powstaje obowiązek podatkowy w tym zakresie.

Na wstępie należy zaznaczyć, że z dniem 1 stycznia 2013 r., na mocy ustawy z dnia 16 listopada 2012 r. o redukcji niektórych obciążeń administracyjnych w gospodarce (Dz. U. z 2012 r. poz. 1342; dalej: "Ustawa zmieniająca"), uległy zmianie ust. 1 i 5 art. 20 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.) (dalej: Ustawa VAT), w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 stycznia 2013 r.

Z dniem 1 stycznia 2013 r., art. 20 ust. 1 Ustawy VAT otrzymał brzmienie: "W wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury przez podatnika, nie później jednak niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano tej dostawy, z zastrzeżeniem ust. 4 oraz art. 20a". Należy wyraźnie podkreślić, że Ustawa zmieniająca uchyliła również przepis art. 20 ust. 3 Ustawy VAT. Zgodnie z tym przepisem, obowiązek podatkowy przy WDT powstawał w stosunku do całości lub części zapłaty otrzymanej przez Spółkę, przed dostawą w wypadku wystawienia faktury.

A zatem w obecnie obowiązującym stanie prawnym nie ma odpowiednika przepisu art. 20 ust. 3 Ustawy VAT, który nakazywałby opodatkowywanie otrzymanych zaliczek przed dokonaniem WDT.

Stanowisko takie potwierdza również treść uzasadnienia do projektu zmian w Ustawie VAT, w którym to projekcie pierwotnie przewidziane były zmiany, które ostatecznie zostały przyjęte w Ustawie zmieniającej. W uzasadnieniu tym można bowiem przeczytać, "W związku z późn. zm. w zakresie określania momentu powstania obowiązku podatkowego wprowadzonym dyrektywą 2010/45/UE wykreślono obecnie obowiązujące ust. 3 i 7 w art. 20. Istotną tutaj zmianą jest to, że otrzymane w całości lub części zapłaty przed dokonaniem transakcji wewnątrzwspólnotowych nie powoduje powstania obowiązku podatkowego".

Takie samo stanowisko zostało zaprezentowane również przez Janusza Zubrzyckiego w Leksykonie VAT 2013 (wydawnictwo Unimex, Wrocław 2013).

Wskazać również należy, że zgodnie z art. 67 Dyrektywy 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. U.UE.L.2006.347.1 z późn. zm.; dalej: Dyrektywa 112) obowiązek podatkowy, co do zasady powstaje z chwilą wystawienia faktury. Jednakże z akapitu drugiego tego artykułu wynika, że obowiązek ten nie dotyczy sytuacji przewidzianych w art. 64 ust. 1 Dyrektywy 112, który z kolei odnosi się do zaliczek.

Ponadto zgodnie z art. 220 ust. 1 pkt 4 Dyrektywy 112, obowiązek wystawienia faktury przez sprzedającego, w przypadku otrzymania zaliczek, nie dotyczy WDT.

W przypadku WDT dokonywanych przez Zainteresowanego, powyższe znajduje również uzasadnienie w przepisach rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 marca 2011 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 68, poz. 360 z późn. zm.) (dalej: rozporządzenie).

Zgodnie z § 10 ust. 1 rozporządzenia, w przypadku otrzymania zaliczek, obowiązek wystawienia faktury występuje, jeżeli wcześniej zaistniał obowiązek podatkowy. Z przepisu tego wprost zatem wynika, że chronologicznie winien najpierw wystąpić obowiązek podatkowy, a dopiero w jego następstwie wystawia się fakturę. Jak wskazano wcześniej, w Ustawie VAT uchylono art. 20 ust. 3, który statuował moment powstania obowiązku podatkowego w WDT w przypadku otrzymania zaliczek. Jeżeli zatem obowiązek podatkowy, w przypadku otrzymania zaliczek przy WDT nie powstał, to zatem, na podstawie wskazanego wcześniej przepisu rozporządzenia, Spółka nie jest zobligowana do wystawiania faktur VAT dokumentujących otrzymanie zaliczek.

Podsumowując, w przypadku zaliczek na WDT, Zainteresowany nie ma obowiązku wystawiania faktur dokumentujących otrzymanie zaliczek, jak również nie powstanie w stosunku do niego obowiązek podatkowy z tego tytułu.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy:

* zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym,

* zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

W niniejszej interpretacji rozpatrzono wniosek w zakresie stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego dotyczącego powstania obowiązku podatkowego z tytułu otrzymanych zaliczek dotyczących wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów. W pozostałym zakresie wydana została odrębna interpretacja indywidualna z dnia 20 czerwca 2013 r. nr ILPP4/443-129/13 5/ISN.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl