ILPP3/443-170/09-6/TW - Możliwość opodatkowania podatkiem akcyzowym odpadów roślinnych powstałych przy produkcji cygar i cygaretek w przypadku ich sprzedaży w celu produkcji nawozów przez inny podmiot.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 27 stycznia 2010 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPP3/443-170/09-6/TW Możliwość opodatkowania podatkiem akcyzowym odpadów roślinnych powstałych przy produkcji cygar i cygaretek w przypadku ich sprzedaży w celu produkcji nawozów przez inny podmiot.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 26 października 2009 r. (data wpływu 2 listopada 2009 r.) uzupełnionym pismem z dnia 15 stycznia 2010 r. (data wpływu 20 stycznia 2010 r.) oraz z dnia 20 stycznia 2010 r. (data wpływu 27 stycznia 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie wyrobów tytoniowych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 2 listopada 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie wyrobów tytoniowych. Wniosek uzupełniono pismem z dnia 15 stycznia 2010 r. (data wpływu 20 stycznia 2010 r.) oraz z dnia 20 stycznia 2010 r. (data wpływu 27 stycznia 2010 r.) o doprecyzowanie opisanego zdarzenia przyszłego.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest producentem cygar i cygaretek. Stanowią one wyroby tytoniowe w rozumieniu ustawy o podatku akcyzowym. Przy produkcji wyrobów tytoniowych powstają odpady roślinne w postaci liści, łodyg itp. z odpadów nie produkuje się wyrobów tytoniowych.

Firma zewnętrzna z siedzibą na terenie Polski zajmująca się produkcją nawozów wyraziła chęć zakupu tych odpadów roślinnych, by wykorzystać je przy produkcji nawozów.

Sprzedaż odpadów odbywałaby się na podstawie umowy sprzedaży pomiędzy Wnioskodawcą a spółką z o.o. z siedzibą na terenie Polski.

Ze złożonego uzupełnienia wynika, iż odpady roślinne powstałe przy produkcji wyrobów tytoniowych, nie nadają się do palenia w rozumieniu art. 98 ust. 5 pkt 2 ustawy o podatku akcyzowym. Zainteresowany wyjaśnił dodatkowo, iż przedmiotem wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej jest odpad tytoniowy w postaci żył tytoniowych oraz pyłu tytoniowego powstały przy produkcji cygar i cygaretek zaklasyfikowany przez Urząd Statystyczny pod symbolem PKWiU 16.00.20-00.00 "odpady tytoniowe".

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy odpady roślinne powstałe przy produkcji cygar i cygaretek podlegają podatkowi akcyzowemu w przypadku ich sprzedaży w celu produkcji nawozów przez inny podmiot...

Zdaniem Wnioskodawcy, przedmiot opodatkowania akcyzą regulują przepisy art. 2 i art. 8 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym.

Z wyżej powołanych przepisów wynika, iż odpady roślinne powstałe przy produkcji cygar i cygaretek nie są przedmiotem opodatkowania akcyzą. Wszelkie przedmioty opodatkowania akcyzą zostały enumeratywnie wymienione w art. 8 ustawy o podatku akcyzowym i stanowią katalog zamknięty. Zgodnie z art. 2 ustawy o podatku akcyzowym, wyrobami akcyzowymi są m.in. wyroby tytoniowe oraz wymienione w załączniku Nr 1 do ustawy o podatku akcyzowym. w załączniku Nr 1 brak wskazania odpadów roślinnych jako przedmiotu opodatkowania akcyzą. z powyższego wynika, iż odpady roślinne powstałe przy produkcji cygar i cygaretek nie są wyrobami akcyzowymi w rozumieniu ustawy o podatku akcyzowym, a związku z tym nie podlegają opodatkowaniu akcyzą.

Odpady roślinne powstałe przy produkcji wyrobów tytoniowych mogą stanowić przedmiot umowy sprzedaży i zostać wykorzystane do produkcji nawozów przez inny podmiot.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 2 pkt 1 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (Dz. U. z 2009 r. Nr 3, poz. 11 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, wyroby akcyzowe to wyroby energetyczne, energia elektryczna, napoje alkoholowe oraz wyroby tytoniowe, określone w załączniku Nr 1 do ustawy.

W poz. 42 tego załącznika wskazano bez względu na kod CN papierosy, tytoń do palenia, cygara i cygaretki.

Zainteresowany wskazał, iż przy produkcji wyrobów tytoniowych powstaje odpad tytoniowy w postaci żył tytoniowych oraz pyłu tytoniowego, który zamierza nabyć firma zewnętrzna z siedzibą na terenie Polski zajmująca się produkcją nawozów, żeby wykorzystać je przy produkcji nawozów. w opinii Wnioskodawcy ww. odpady roślinne, nie nadają się do palenia w rozumieniu przepisu art. 98 ust. 5 pkt 2 ustawy.

Wyjaśnić zatem należy, iż zgodnie z art. 98 ust. 1 ustawy, do wyrobów tytoniowych w rozumieniu ustawy zalicza się bez względu na kod CN:

1.

papierosy;

2.

tytoń do palenia;

3.

cygara i cygaretki.

W myśl natomiast art. 98 ust. 5 ustawy, za tytoń do palenia uznaje się:

1.

tytoń, który został pocięty lub inaczej podzielony, skręcony lub sprasowany w postaci bloków oraz nadający się do palenia bez dalszego przetwarzania przemysłowego;

2.

odpady tytoniowe oddane do sprzedaży detalicznej, niebędące papierosami, cygarami lub cygaretkami w rozumieniu ust. 2, 3 i 4, a nadające się do palenia.

Za tytoń do palenia prawodawca uznaje ww. tytoń i odpady tytoniowe nadające się do palenia oraz wymaga - w drugim z powyższych przypadków - żeby odpady tytoniowe były oddane do sprzedaży detalicznej.

Biorąc powyższe pod uwagę stwierdzić należy, iż odpady tytoniowe w postaci żył tytoniowych oraz pyłu tytoniowego powstałe przy produkcji cygar i cygaretek, zużywane do produkcji nawozów nie spełniają ww. definicji tytoniu do palenia. Zainteresowany zamierza bowiem sprzedawać odpady tytoniowe, które nie nadają się do palenia, producentowi nawozów w celu produkcji tych towarów.

Wnioskodawca może zatem dokonywać nieopodatkowanej podatkiem akcyzowym sprzedaży ww. odpadów tytoniowych producentowi nawozów w celu produkcji tych towarów.

Ponadto informuje się, iż w niniejszej interpretacji załatwiono wniosek w części dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie wyrobów tytoniowych. Natomiast rozstrzygnięcie dotyczące podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku VAT zawiera odrębna interpretacja indywidualna z dnia 27 stycznia 2010 r. Nr ILPP2/443-48/10-6/TW.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl