ILPP3/443-141/10-2/TW

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 2 marca 2011 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPP3/443-141/10-2/TW

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z o.o., przedstawione we wniosku z dnia 2 grudnia 2010 r. (data wpływu 2 grudnia 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku akcyzowego jest:

1.

prawidłowe - w zakresie opodatkowania transakcji dostawy energii elektrycznej,

2.

nieprawidłowe - w zakresie zwolnienia od podatku.

UZASADNIENIE

W dniu 2 grudnia 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie opodatkowania transakcji dostawy energii elektrycznej oraz zwolnienia od podatku.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Na terenie Zakładu Zagospodarowania Odpadów w T. (ZZO) należącym do Wnioskodawcy są zainstalowane dwie jednostki kogeneracyjne "P" o mocy 0,483 MW każda, co daje w sumie 2 x 0,483 MW = 0,966 MW zaliczane do odnawialnych źródeł energii (OZE wg art. 3 pkt 20 ustawy - Prawo energetyczne).

Są to tzw. gazmotory zasilane paliwem gazowym (biogazem). W ZZO znajdują się dwa źródła wytwarzania biogazu:

1.

proces fermentacji biofrakcji wydzielonej z odpadów komunalnych zmieszanych (komora fermentacyjna, w której prowadzony jest proces fermentacji stanowi element instalacji technologicznej ZZO),

2.

zamknięte, zrekultywowane składowisko odpadów zlokalizowane w T.

Gazmotory (silniki spalinowe, których proces wytwarzania energii oparty jest na spalaniu biogazu w gazmotorach) wytwarzają energię elektryczną o napięciu 400 VAC i dalej poprzez własną stację transformatorową 0,4/15 kV/kV obiektu są przyłączone do sieci energetyki zawodowej (rolę OSD pełni "A").

Każdy z generatorów posiada własny układ pomiarowo-rozliczeniowy oraz obiekt posiada główny układ pomiarowo-rozliczeniowy. Każdy z liczników posiada liczydło dwukierunkowe.

Wytwarzana energia elektryczna w obiekcie jest częściowo zużywana na potrzeby własne, a nadwyżka jest oddawana do sieci dystrybucyjnej. Spółka w czasie trwania rozruchu technologicznego do czasu uzyskania koncesji na wytwarzanie energii posiadała umowę na świadczenie usług bilansowania energii elektrycznej wytwarzanej w obiekcie i wprowadzanej do sieci dystrybucyjnej Operatora Systemu Dystrybucyjnego (OSD). Po uzyskaniu koncesji Spółka na mocy odrębnej umowy będzie sprzedawać nadwyżkę wytworzonej energii elektrycznej wprowadzonej do sieci elektroenergetycznej OSD przedsiębiorstwu energetycznemu ("A" S.A. - sprzedawca energii do odbiorców poprzez OSD), które będzie także odpowiedzialne za jej bilansowanie handlowe.

Koncesję spółka otrzymała z terminem od dnia 12 listopada 2010 r. do dnia 19 października 2030 r.

Kod CN biogazu to 2711 29 00.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

1.

Czy transakcja dostawy energii elektrycznej wytworzonej w ww. sposób dla podmiotu posiadającego jedną z koncesji na wytwarzanie, obrót, dystrybucję lub przesył energii elektrycznej w rozumieniu Prawa energetycznego, podlega opodatkowaniu podatkiem akcyzowym na podstawie art. 9 ustawy o podatku akcyzowym.

2.

Czy zużycie energii elektrycznej przez podmiot nieposiadający koncesji, który wyprodukował tę energię jest zwolnione od akcyzy na podstawie § 9 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 23 sierpnia 2010 r. w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego.

Zdaniem Wnioskodawcy, sprzedaż energii elektrycznej podmiotowi posiadającemu jedną z koncesji na wytwarzanie, obrót, dystrybucję lub przesył energii elektrycznej w rozumieniu Prawa energetycznego nie podlega opodatkowaniu podatkiem akcyzowym, zgodnie z art. 9 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku akcyzowym w związku z art. 2 pkt 19 tej ustawy.

Zgodnie z tymi przepisami, każdy podmiot posiadający jakąkolwiek z koncesji na wytwarzanie, obrót, dystrybucję lub przesyt energii elektrycznej nie jest nabywcą końcowym w rozumieniu tych przepisów, a zatem sprzedaż energii elektrycznej podmiotowi nie posiadającemu statusu nabywcy końcowego nie jest przedmiotem opodatkowania tym podatkiem.

Z kolei zgodnie z § 9 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 23 sierpnia 2010 r. w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego, zwalnia się od akcyzy zużycie energii elektrycznej wyprodukowanej z generatorów o łącznej mocy nieprzekraczającej 1 MW, niedostarczanej do instalacji połączonych i współpracujących ze sobą, służących do przesyłania energii elektrycznej, pod warunkiem, że od wyrobów energetycznych wykorzystywanych do produkcji tej energii elektrycznej została zapłacona akcyza w należnej wysokości.

Wobec tego, skoro Wnioskodawca zużywa na własne potrzeby energię elektryczną wyprodukowaną z urządzeń, których moc nie przekracza 1 MW, która nie jest dostarczana do instalacji połączonych i współpracujących ze sobą, a nadto energia ta nie została wyprodukowana z wyrobów energetycznych, to należy uznać, że zużycie takiej energii zwolnione jest od akcyzy na podstawie § 9 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 23 sierpnia 2010 r. w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest:

1.

prawidłowe - w zakresie opodatkowania transakcji dostawy energii elektrycznej,

2.

nieprawidłowe - w zakresie zwolnienia od podatku.

Ustawa z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (Dz. U. z 2009 r. Nr 3, poz. 11 z późn. zm.), zwana dalej ustawą, określa opodatkowanie podatkiem akcyzowym, zwanym "akcyzą", wyrobów akcyzowych oraz samochodów osobowych, organizację obrotu wyrobami akcyzowymi, a także oznaczanie znakami akcyzy (art. 1).

Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy, wyroby akcyzowe to wyroby energetyczne, energia elektryczna, napoje alkoholowe oraz wyroby tytoniowe, określone w załączniku nr 1 do ustawy.

Pod poz. 28 tego załącznika został wymieniony gaz ziemny (mokry) i pozostałe węglowodory gazowe określone kodem CN 2711.

Stosownie do art. 86 ust. 1 pkt 2 ustawy, do wyrobów energetycznych, w rozumieniu ustawy, zalicza się wyroby objęte pozycjami CN 2701, 2702 oraz od 2704 do 2715.

Paliwami silnikowymi w rozumieniu ustawy są wyroby energetyczne przeznaczone do użycia, oferowane na sprzedaż lub używane do napędu silników spalinowych (art. 86 ust. 2 ustawy).

Wobec powyższego, biogaz o kodzie CN 2711, zużywany do spalania w silnikach spalinowych (generatorach) celem wytworzenia energii elektrycznej, jest wyrobem energetycznym i podlega przepisom ustawy o podatku akcyzowym.

Zgodnie z art. 89 ust. 1 pkt 12 lit. a) ustawy, stawka akcyzy na wyroby energetyczne wynosi dla gazu ziemnego (mokrego) i pozostałych węglowodorów gazowych objętych pozycją CN 2711 oraz gazowych węglowodorów alifatycznych objętych pozycją CN 2901 przeznaczonych do napędu silników spalinowych wynosi dla:

* skroplonych - 695,00 zł/1 000 kilogramów,

* w stanie gazowym - 11,04 zł/1 gigadżul (GJ).

Jednakże stosownie do art. 164 ust. 1 ustawy, do dnia 31 października 2013 r. zamiast stawki akcyzy, o której mowa w art. 89 ust. 1 pkt 12 lit. a) tiret drugie, do wyrobów akcyzowych określonych w tym przepisie stosuje się zerową stawkę akcyzy.

Wobec powyższego biogaz zużywany do spalania w silnikach spalinowych (generatorach) celem wytworzenia energii elektrycznej opodatkowany jest stawką akcyzy 0 zł.

Wnioskodawca wskazał, iż będzie eksploatował dwa agregaty prądotwórcze (gazmotory zasilane paliwem gazowym - biogazem) o mocy 0,483 MW każda, co daje w sumie 0,966 MW zaliczane do odnawialnych źródeł energii.

Energia elektryczna wytworzona przez agregaty częściowo zużywana jest na potrzeby własne, a nadwyżka jest oddawana do sieci dystrybucyjnej - po uzyskaniu koncesji, Spółka na mocy odrębnej umowy będzie sprzedawać nadwyżkę wytworzonej energii elektrycznej wprowadzonej do sieci elektroenergetycznej OSD przedsiębiorstwu energetycznemu.

Wątpliwości Wnioskodawcy związane są m.in. z opodatkowaniem podatkiem akcyzowym transakcji dostawy energii elektrycznej wytworzonej w opisany sposób dla podmiotu posiadającego jedną z koncesji na wytwarzanie, obrót, dystrybucję lub przesył energii elektrycznej w rozumieniu Prawa energetycznego.

Wyjaśnić zatem należy, iż zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy, w przypadku energii elektrycznej przedmiotem opodatkowania akcyzą jest:

1.

nabycie wewnątrzwspólnotowe energii elektrycznej przez nabywcę końcowego;

2.

sprzedaż energii elektrycznej nabywcy końcowemu na terytorium kraju, w tym przez podmiot nieposiadający koncesji na wytwarzanie, przesyłanie, dystrybucję lub obrót energią elektryczną w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. - Prawo energetyczne, który wyprodukował tę energię;

3.

zużycie energii elektrycznej przez podmiot posiadający koncesję, o której mowa w pkt 2;

4.

zużycie energii elektrycznej przez podmiot nieposiadający koncesji, o której mowa w pkt 2, który wyprodukował tę energię;

5.

import energii elektrycznej przez nabywcę końcowego;

6.

zużycie energii elektrycznej przez nabywcę końcowego, jeżeli nie została od niej zapłacona akcyza w należnej wysokości i nie można ustalić podmiotu, który dokonał sprzedaży tej energii elektrycznej nabywcy końcowemu.

Z kolei w myśl art. 2 ust. 1 pkt 19 ustawy, nabywca końcowy to podmiot nabywający energię elektryczną, nieposiadający koncesji na wytwarzanie, przesyłanie, dystrybucję lub obrót energią elektryczną w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. - Prawo energetyczne (Dz. U. z 2006 r. Nr 89, poz. 625 z późn. zm.), z wyłączeniem:

a.

spółki prowadzącej giełdę towarową w rozumieniu ustawy z dnia 26 października 2000 r. o giełdach towarowych (Dz. U. z 2005 r. Nr 121, poz. 1019 z późn. zm.) nabywającej energię elektryczną z tytułu pełnienia funkcji opisanej w art. 5 ust. 3a ustawy z dnia 26 października 2000 r. o giełdach towarowych,

b.

towarowych domów maklerskich i domów maklerskich w rozumieniu ustawy z dnia 26 października 2000 r. o giełdach towarowych nabywających energię elektryczną z tytułu pełnienia funkcji opisanej w art. 9 ust. 2 ustawy z dnia 26 października 2000 r. o giełdach towarowych lub nabywających energię elektryczną na rachunek dającego zlecenie na rynku regulowanym w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (Dz. U. Nr 183, poz. 1538, z późn. zm.),

c.

giełdowej izby rozrachunkowej lub Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych S.A. nabywających energię elektryczną z tytułu pełnienia funkcji opisanej w art. 9 ust. 2 ustawy z dnia 26 października 2000 r. o giełdach towarowych,

d.

spółki prowadzącej jednocześnie izbę rozliczeniową i izbę rozrachunkową w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi nabywającej energię elektryczną z tytułu pełnienia funkcji, o której mowa w art. 68a ust. 14 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi lub w celu rozliczenia i rozrachunku transakcji zawieranych na rynku regulowanym.

Z powyższego wynika, iż zakresem przedmiotowym opodatkowania akcyzą jest zgodnie z art. 9 ust. 1 pkt 2 ustawy, sprzedaż energii elektrycznej nabywcy końcowemu na terytorium kraju.

Nabywca końcowy, to - co do zasady - podmiot nabywający energię elektryczną, nieposiadający koncesji na wytwarzanie, przesyłanie, dystrybucję lub obrót energią elektryczną w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. - Prawo energetyczne.

Skoro Wnioskodawca sprzedaje energię elektryczną podmiotowi posiadającemu jedną z ww. koncesji, to sprzedaż ta nie jest objęta zakresem opodatkowania uregulowanym w cyt. powyżej art. 9 ust. 1 pkt 2 ustawy, gdyż nie odbywa się ona na rzecz nabywcy końcowego, tj. podmiotu, wskazanego w tym przepisie.

Reasumując, transakcja dostawy energii elektrycznej, wytworzonej w ww. sposób, dla podmiotu posiadającego jedną z koncesji na wytwarzanie, obrót, dystrybucję lub przesył energii elektrycznej w rozumieniu Prawa energetycznego, nie podlega opodatkowaniu podatkiem akcyzowym na podstawie art. 9 ustawy.

Odnośnie natomiast drugiego zagadnienia stwierdzić należy, iż stosownie do § 9 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 23 sierpnia 2010 r. w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego (Dz. U. Nr 159, poz. 1070) zwalnia się od akcyzy zużycie energii elektrycznej wyprodukowanej z generatorów o łącznej mocy nieprzekraczającej 1 MW, niedostarczanej do instalacji połączonych i współpracujących ze sobą, służących do przesyłania energii elektrycznej, pod warunkiem że od wyrobów energetycznych wykorzystywanych do produkcji tej energii elektrycznej została zapłacona akcyza w należnej wysokości.

Z powyższego wynika, że skorzystanie ze zwolnienia od akcyzy, w związku ze zużyciem energii elektrycznej na potrzeby własne (wytwarzanej z biogazu powstającego w proces fermentacji biofrakcji wydzielonej z odpadów komunalnych oraz z zamkniętego, zrekultywowanego składowiska odpadów) na mocy rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego, możliwe jest wyłącznie w przypadku spełnienia określonych warunków tj.:

* energia elektryczna wyprodukowana będzie z generatorów, których łączna moc nie przekracza 1 MW,

* energia elektryczna nie będzie dostarczana do instalacji połączonych i współpracujących ze sobą, służących do przesyłania energii elektrycznej.

Zainteresowany wskazał, iż gazmotory (silniki spalinowe, których proces wytwarzania energii oparty jest na spalaniu w nich biogazu) wytwarzają energię elektryczną o napięciu 400 VAC i dalej poprzez własną stację transformatorową 0,4/15 kV/kV obiektu są przyłączone do sieci energetyki zawodowej (rolę OSD pełni "A").

Zatem, z uwagi na to, iż instalacja Wnioskodawcy jest połączona z instalacją dystrybutora i współpracują one ze sobą w celu przesyłania energii, należy uznać, że wymagania określone dla zwolnienia energii elektrycznej nie zostały spełnione.

W związku z powyższym stwierdzić należy, iż zużycie energii elektrycznej przez podmiot nieposiadający koncesji, który wyprodukował tę energię nie jest zwolnione od akcyzy na podstawie § 9 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego.

Ponadto informuje się, iż w niniejszej interpretacji załatwiono wniosek odnośnie przedstawionego stanu faktycznego. Natomiast, rozstrzygnięcie w zakresie zdarzenia przyszłego zawiera odrębna interpretacja indywidualna z dnia 2 marca 2011 r. nr ILPP3/443 -141/10-3/TW.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl