ILPP2/4512-1-58/16-4/AD - VAT w zakresie opodatkowania przeniesienia majątku firmy wnioskodawczyni do firmy męża.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 13 kwietnia 2016 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPP2/4512-1-58/16-4/AD VAT w zakresie opodatkowania przeniesienia majątku firmy wnioskodawczyni do firmy męża.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r. poz. 613 z późn. zm.) oraz § 6 pkt 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r. poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z 5 stycznia 2016 r. (data wpływu 13 stycznia 2016 r.) uzupełnionym pismem z 30 marca 2016 r. (data wpływu 4 kwietnia 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania przeniesienia majątku firmy Wnioskodawczyni do firmy męża - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 13 stycznia 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania przeniesienia majątku firmy Wnioskodawczyni do firmy męża. Wniosek uzupełniono 4 kwietnia 2016 r. o doprecyzowanie opisu zdarzenia przyszłego, przeformułowane pytanie oraz własne stanowisko w sprawie.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawczyni prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą (...) mieszcząca się w (...).

Firma posiada liczne środki trwałe takie jak samochody, regały oraz stan magazynu tzn. towar do handlu oraz rozpoczętą inwestycję w postaci budynku handlowo usługowego. Budynek nie jest jeszcze oddany do użytkowania, jest jeszcze w trakcie budowy. Od wszystkich środków trwałych jak i materiałów budowlanych na budowę budynku został odliczony podatek VAT.

Wnioskodawczyni chciałaby zamknąć swoją działalność i przekazać cały majątek firmy swojemu mężowi, który również prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą o takim samym profilu jak działalność Wnioskodawczyni - ma takie same PKD.

Mąż będzie kontynuował sprzedaż towarów jaki i eksploatację środków trwałych oraz dokończy budowę budynku usługowo handlowego.

W uzupełnieniu wniosku Zainteresowana wskazała, że:

Przedmiotem przekazania na rzecz małżonka będzie przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 55 z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeksu Cywilnego. W skład tego przedsiębiorstwa wchodzi nieruchomość, to jest budynek do prowadzenia działalności, rzeczy ruchome (maszyny i samochody) oraz towar handlowy.

Przekazanie majątku Firmy na rzecz męża Wnioskodawczyni będzie nieodpłatne. Majątek firmy zostanie przekazany firmie męża jeszcze w trakcie działalności Zainteresowanej. Przekazanie majątku firmy - firmie męża nastąpi aktem darowizny. Akt ten zostanie zgłoszony do Urzędu Skarbowego w Oleśnie w ciągu 6 miesięcy zgodnie z art. 4a Ustawy o podatku od spadków i darowizn. Zgodnie z przepisami darowizna pomiędzy małżonkami jest zwolniona od podatku.

Po dokonaniu aktu darowizny Wnioskodawczyni podejmie działania zmierzające do likwidacji swojej firmy.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie (ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu wniosku z 30 marca 2016 r.).

Wnioskodawczyni wnosi o interpretację, czy przekazanie małżonkowi firmy z towarem, majątkiem trwałym i majątkiem obrotowym należy uznać za transakcję zbycia przedsiębiorstwa, która nie podlega opodatkowaniu VAT na mocy art. 6 pkt 1 Ustawy o VAT.

Zdaniem Wnioskodawczyni, wydaje się bezcelowe aby jej firma F. zapłaciła VAT do Urzędu Skarbowego a firma męża starała się o jego zwrot w najbliższej deklaracji VAT.

Najlepsze i najwygodniejsze było by przeniesienie tego majątku bez płacenia VAT-u.

Ustawy o VAT nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa. Przez zbycie należy rozumieć każdą czynność prowadzącą do przeniesienia własności. Zbycie będzie więc darowizną firmy mężowi Wnioskodawczyni. Na gruncie VAT mamy do czynienia z likwidacją firmy Zainteresowanej i przekazanie jej mężowi.

Z regulacji wynika, że towary, wyroby gotowe w tym majątek wytworzone w ramach działalności gospodarczej przez firmę jednego małżonka z mocy prawa stanowią także współwłasność majątkową drugiego. Nie dochodzi do przysporzenia majątkowego po żadnej stronie transakcji. Jeden z małżonków nie może bowiem nabyć od drugiego czegoś co już wcześniej posiadał, nawet jeśli oboje prowadzą odrębną działalność gospodarczą.

Przepisom Ustawy o VAT nie podlega transakcja zbycia przedsiębiorstwa (art. 6 pkt 1 Ustawy) Wystarczającym dokumentem będzie protokół przekazania, w tym przypadku akt darowizny. Przekazanie firmy Wnioskodawczyni mężowi nie podlega ustawie o VAT (jest obojętne dla VAT).

W trakcie działalności gospodarczej męża będzie naliczany podatek VAT przy sprzedaży wszystkich towarów przejętych od firmy Zainteresowanej towarów. Nie nastąpi jakiekolwiek uszczuplenie w podatku VAT.

Ponieważ małżonek prowadzi działalność w takim samym zakresie jak Wnioskodawczyni nie powstanie obowiązek dokonania korekty podatku VAT.

Zgłoszenie zaprzestania wykonywania czynności opodatkowanych przez firmę Zainteresowanej będzie dokonywane zgodnie z przepisami prawa podatkowego.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu ww. podatkiem podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Przez towary - w świetle art. 2 pkt 6 ustawy - rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Natomiast w świetle art. 8 ust. 1 ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (...).

Jak stanowi art. 6 pkt 1 ustawy, przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

A zatem, w przypadku, gdy przedmiotem transakcji jest zbycie przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa, czynność ta nie podlega przepisom ustawy o podatku od towarów i usług.

Pojęcie "transakcja zbycia" należy rozumieć w sposób zbliżony do terminu "dostawa towarów" w ujęciu art. 7 ust. 1 ustawy, tzn. "zbycie" obejmuje wszelkie czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel, np.: sprzedaż, zamianę, darowiznę, przeniesienie własności w formie wkładu niepieniężnego, czyli aportu. Zbycie przedsiębiorstwa podlega zasadzie swobody umów, a więc może nastąpić na podstawie każdej czynności rozporządzającej.

Wyłączenie stosowania ustawy o podatku od towarów i usług przewidziane w przepisie art. 6 pkt 1 ustawy obejmuje jednakże tylko te czynności zrównane z pojęciem dostawy towarów, których przedmiotem jest przedsiębiorstwo lub zorganizowana część przedsiębiorstwa.

Zaznaczyć należy, że przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nie zawierają definicji "przedsiębiorstwa". Zatem dla potrzeb przepisów ustaw podatkowych należy posłużyć się definicją sformułowaną w ustawie z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. z 2014 r. poz. 121 z późn. zm.).

Zgodnie z art. 551 Kodeksu cywilnego, przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej. Obejmuje ono w szczególności:

1.

oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa);

2.

własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości;

3.

prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych;

4.

wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne;

5.

koncesje, licencje i zezwolenia;

6.

patenty i inne prawa własności przemysłowej;

7.

majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne;

8.

tajemnice przedsiębiorstwa;

9.

księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Należy zauważyć, że użyte w ww. artykule określenie "w szczególności" wskazuje jedynie na przykładowe wyliczenie składników przedsiębiorstwa. Oznacza to, że z jednej strony w jego skład mogą wchodzić inne elementy, niewymienione w tym artykule, a z drugiej brak któregoś z tych elementów nie musi pozbawiać zespołu rzeczy i praw przymiotu przedsiębiorstwa.

Z kolei, o tym, czy nastąpiło zbycie przedsiębiorstwa, decydują każdorazowo okoliczności faktyczne związane z konkretną transakcją. Podatnik jest obowiązany do prawidłowego określenia przedmiotu opodatkowania, co wiąże się z koniecznością prawidłowego zdefiniowania dokonywanej czynności.

Zatem, składniki materialne i niematerialne, wchodzące w skład przedsiębiorstwa, powinny pozostawać ze sobą we wzajemnych relacjach w ten sposób, że można mówić o nich jako o zespole, a nie zbiorze pewnych elementów. Istotne jest, aby w zbywanym przedsiębiorstwie zachowane zostały funkcjonalne związki pomiędzy poszczególnymi składnikami, tak żeby przekazana masa mogła posłużyć kontynuowaniu określonej działalności gospodarczej.

Należy tu wskazać również art. 552 Kodeksu cywilnego, w którym ustawodawca wprowadza zasadę, że czynność prawna mająca za przedmiot przedsiębiorstwo obejmuje wszystko, co wchodzi w skład przedsiębiorstwa, chyba, że co innego wynika z treści czynności prawnej albo z przepisów szczególnych.

Z opisu sprawy wynika, że Wnioskodawczyni prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą.

Firma posiada liczne środki trwałe takie jak samochody, regały oraz stan magazynu tzn. towar do handlu oraz rozpoczętą inwestycję w postaci budynku handlowo usługowego. Budynek nie jest jeszcze oddany do użytkowania, jest jeszcze w trakcie budowy. Od wszystkich środków trwałych jak i materiałów budowlanych na budowę budynku został odliczony podatek VAT.

Wnioskodawczyni chciałaby zamknąć swoją działalność i przekazać cały majątek firmy swojemu mężowi, który również prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą o takim samym profilu jak działalność Wnioskodawczyni - ma takie same PKD. Mąż będzie kontynuował sprzedaż towarów jaki i eksploatację środków trwałych oraz dokończy budowę budynku usługowo handlowego.

Przedmiotem przekazania na rzecz małżonka będzie przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 55 Kodeksu Cywilnego. W skład tego przedsiębiorstwa wchodzi nieruchomość to jest budynek do prowadzenia działalności, rzeczy ruchome (maszyny i samochody) oraz towar handlowy.

Przekazanie majątku Firmy na rzecz męża Wnioskodawczyni będzie nieodpłatne. Majątek firmy zostanie przekazany firmie męża jeszcze w trakcie działalności Zainteresowanej. Przekazanie majątku firmy - firmie męża nastąpi aktem darowizny. Po dokonaniu aktu darowizny Wnioskodawczyni podejmie działania zmierzające do likwidacji swojej firmy.

Biorąc powyższe pod uwagę stwierdzić należy, że zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy, nieodpłatne przeniesienie przez Wnioskodawczynię całego swojego przedsiębiorstwa, o którym mowa w art. 551 Kodeksu cywilnego - będzie czynnością niepodlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, tym samym czynność ta wyłączona będzie spod działania ustawy o podatku od towarów i usług.

Reasumując, planowane przekazanie małżonkowi w drodze darowizny firmy Wnioskodawczyni z towarem, majątkiem trwałym i majątkiem obrotowym należy uznać za transakcję zbycia przedsiębiorstwa, która nie będzie podlegać opodatkowaniu VAT na mocy art. 6 pkt 1 ustawy o VAT.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Tutejszy Organ informuje ponadto, że wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem wniosku (zapytania) Zainteresowanej. Inne kwestie podniesione we własnym stanowisku Wnioskodawczyni, które nie zostały objęte pytaniem - nie mogą być zgodnie z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej - w niniejszej interpretacji rozpatrzone.

Należy również zaznaczyć, że wydając przedmiotową interpretację tut. Organ oparł się na wynikającym z treści wniosku opisie przedstawionego zdarzenia przyszłego. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego zdarzenia przyszłego, udzielona interpretacja traci swą aktualność.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu, ul. Kośnego 70, 45-372 Opole, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację - w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl