ILPP2/443-984/09-3/ISN

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 21 października 2009 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPP2/443-984/09-3/ISN

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 23 lipca 2009 r. (data wpływu 30 lipca 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku dla usług stołówkowych świadczonych dla osób z zewnątrz - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 30 lipca 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku dla usług stołówkowych świadczonych dla osób z zewnątrz.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca jest samodzielnym publicznym zakładem opieki zdrowotnej i działa w oparciu o przepisy ustawy z dnia 30 sierpnia 1991 r. (Dz. U. Nr 91, poz. 408 z 1991 r. z późn. zm.). Zainteresowany jest jednostką, która świadczy specyficzne w swoim charakterze usługi medyczne. Ponadto, w chwili obecnej ponosi bardzo wysokie koszty, które związane są z dostosowaniem obiektów służby zdrowia pod względem sanitarnym do roku 2012.

Na uwagę zasługuje też fakt, że mimo trudnej sytuacji finansowej Wnioskodawca czyni starania pozyskiwania środków zewnętrznych na realizację zapisów, które zostały ujęte w Wieloletnim Planie Inwestycyjnym, który jest zgodny z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 10 listopada 2006 r. w sprawie wymagań jakim powinny odpowiadać pod względem fachowym i sanitarnym pomieszczenia i urządzenia zakłady opieki zdrowotnej. Aby pozyskać dodatkowe środki na poprawę finansową jednostki, Zainteresowany chce uruchomić stołówkę, która będzie wydawać posiłki na zewnątrz. Posiłki będą wydawane dla różnych instytucji, jak i dla osób fizycznych w tym: pracowników, rodzin pracowników, pacjentów, osób z zewnątrz.

W dniu 22 lipca 2009 r. z Ośrodka Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego Wnioskodawca otrzymał odpowiedź, iż usługa polegająca na prowadzeniu stołówki przez jego pracowników dla osób z zewnątrz (np.: podopiecznych innych placówek, osób fizycznych), mieści się w grupowaniu: PKWiU 56.29.20.0 "Usługi stołówkowe".

Jednocześnie, w związku z § 2 powołanego wyżej rozporządzenia, według PKWiU wprowadzonej rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 6 kwietnia 2004 r. (Dz. U. Nr 89, poz. 844 z późn. zm.), ww. usługa mieści się w grupowaniu PKWiU 55.51.10-00.00 "Usługi stołówkowe". Natomiast w myśl § 3 powołanego rozporządzenia, zgodnie z którym do celów podatkowych nadal stosuje się PKWiU wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997 r. (Dz. U. Nr 42, poz. 264 z późn. zm.), usługa ta mieści się w grupowaniu PKWiU 55.51.10-00.00 "Usługi stołówkowe".

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Jaką stawkę podatkową zastosować przy sprzedaży posiłków dla osób i instytucji z zewnątrz.

Zdaniem Wnioskodawcy, sprzedaż posiłków własnym pracownikom, ich rodzinom i pacjentom, którzy na dzień zakupu posiłku przebywają na leczeniu szpitalnym korzysta ze zwolnienia, a sprzedaż posiłków na zewnątrz opodatkowana jest stawką 7%.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu ww. podatkiem, podlegają:

1.

odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;

2.

eksport towarów;

3.

import towarów;

4.

wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;

5.

wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

W myśl art. 8 ust. 1 ustawy, przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (...).

Artykuł 8 ust. 3 ustawy wskazuje, iż usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, z zastrzeżeniem ust. 4, są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, z wyjątkiem usług elektronicznych i usług turystyki, o których mowa w art. 119.

Stosownie do treści obowiązujących w tym zakresie przepisów prawa, usługi są identyfikowane na podstawie przepisów o statystyce publicznej, zgodnie z art. 8 ust. 3 ustawy. Prawidłowa pod względem klasyfikacji statystycznych identyfikacja usług stanowi warunek niezbędny do określenia wysokości opodatkowania na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług.

Na podstawie art. 41 ust. 1 ustawy, stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Jednakże zarówno w treści wskazanej ustawy, jak i przepisów wykonawczych do niej, ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi lub zwolnienie od podatku.

Na mocy § 6 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 212, poz. 1336), stawkę podatku wymienioną w art. 41 ust. 1 ustawy obniża się do wysokości 7% dla towarów i usług wymienionych w załączniku nr 1 do rozporządzenia.

W załączniku tym, stanowiącym listę towarów i usług, dla których obniża się stawkę podatku do wysokości 7%, w pozycji 21 wymieniono usługi związane z podawaniem napojów (PKWiU ex 55.4) oraz usługi stołówkowe i usługi dostarczania posiłków dla odbiorców zewnętrznych (PKWiU ex 55.5), z wyłączeniem:

* sprzedaży napojów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,2% oraz napojów alkoholowych będących mieszaniną piwa i napojów bezalkoholowych, w których zawartość alkoholu przekracza 0,5%,

* sprzedaży kawy i herbaty (wraz z dodatkami), napojów bezalkoholowych gazowanych, wód mineralnych, a także sprzedaży w stanie nieprzetworzonym innych towarów opodatkowanych stawką 22%.

Użycie przez ustawodawcę "ex" przy grupowaniu PKWiU oznacza, że dotyczy tylko danej usługi z danego grupowania.

Z przedstawionego opisu sprawy wynika, iż Wnioskodawca planuje uruchomić stołówkę, która będzie wydawać posiłki na zewnątrz. Posiłki będą wydawane dla różnych instytucji, jak i dla osób z zewnątrz. Zainteresowany w dniu 22 lipca 2009 r. otrzymał z Ośrodka Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego odpowiedź, iż usługa polegająca na prowadzeniu stołówki przez jego pracowników dla osób z zewnątrz (np.: podopiecznych innych placówek, osób fizycznych), zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997 r. (Dz. U. Nr 42, poz. 264 z późn. zm.), mieści się w grupowaniu PKWiU 55.51.10-00.00 "Usługi stołówkowe".

W przedmiotowej sprawie istotnym jest właściwe zaklasyfikowanie według PKWiU wykonywanych usług przez Wnioskodawcę, bowiem wysokość stawki podatku VAT dla opisanych we wniosku usług polegających na wydawaniu przez stołówkę obiadów, uzależnione jest od klasyfikacji statystycznej tych usług.

Biorąc powyższe pod uwagę, wskazać należy, iż w świetle przedstawionego stanu faktycznego sprzedaż posiłków dla osób z zewnątrz w stołówce prowadzonej przez Zainteresowanego, mieszcząca się w grupowaniu PKWiU 55.51.10-00.00 "Usługi stołówkowe", podlega opodatkowaniu 7% stawką podatku od towarów i usług na mocy § 6 ust. 1 ww. rozporządzenia w związku z poz. 21 załącznika nr 1 do tegoż rozporządzenia.

Stawka ta nie dotyczy jednak czynności świadczonych w ramach usług stołówkowych, które zostały wyłączone z cyt. powyżej przepisu, tj.:

* sprzedaży napojów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,2% oraz napojów alkoholowych będących mieszaniną piwa i napojów bezalkoholowych, w których zawartość alkoholu przekracza 0,5%,

* sprzedaży kawy i herbaty (wraz z dodatkami), napojów bezalkoholowych gazowanych, wód mineralnych, a także sprzedaży w stanie nieprzetworzonym innych towarów opodatkowanych stawką 22%.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Informuje się, że w niniejszej interpretacji załatwiono wniosek w części dotyczącej stawki podatku dla usług stołówkowych świadczonych dla osób z zewnątrz. Natomiast pozostała część wniosku dotycząca stawki podatku dla usług stołówkowych świadczonych na rzecz pracowników, ich rodzin oraz pacjentów przebywających na leczeniu szpitalnym jest przedmiotem odrębnego rozstrzygnięcia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl