ILPP2/443-91/10-6/EWW

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 14 kwietnia 2010 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPP2/443-91/10-6/EWW

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 13 stycznia 2010 r. (data wpływu 19 stycznia 2010 r.) uzupełnionym pismem z dnia 4 marca 2010 r. (data wpływu 11 marca 2010 r.) oraz pismem sygnowanym datą 5 kwietnia 2010 r. (data wpływu 9 kwietnia 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie ustalenia momentu powstania obowiązku podatkowego w eksporcie towarów - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19 stycznia 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie ustalenia momentu powstania obowiązku podatkowego w eksporcie towarów. Wniosek uzupełniono pismem z dnia 4 marca 2010 r. (data wpływu 11 marca 2010 r.) oraz pismem sygnowanym datą 5 kwietnia 2010 r. (data wpływu 9 kwietnia 2010 r.) o brakujące pełnomocnictwo i informacje doprecyzowujące.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca dokonuje eksportu towarów. Faktury dokumentujące sprzedaż są wystawiane w dniu, w którym towary opuszczają jego magazyn. w treści faktury określone są różne warunki dostawy, np. na bazie CIF bądź FOB. Zdarza się, że faktura zostaje wystawiona np. w dniu 31 grudnia 2009 r., natomiast data wyprowadzenia towarów na dokumencie IE 599 to przykładowo dzień 10 stycznia 2010 r. Tak wystawiony dokument IE 599 Spółka otrzymuje przed dniem 25 stycznia 2010 r.

W uzupełnieniu do wniosku z dnia 4 marca 2010 r. Zainteresowany wskazał, że dokonuje eksportu towarów zdefiniowanego w art. 2 pkt 8 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.). Transakcje eksportowe są realizowane w dwóch wariantach:

a.

wysyłka za pośrednictwem przewoźnika np. firmy X, Y. Towar jest przekazywany przewoźnikowi, który na koszt Wnioskodawcy dostarcza go do miejsca wskazanego przez Kupującego (poza granicami UE),

b.

Spółka dostarcza towar przewoźnikowi (lub innej osobie np. spedytorowi) wyznaczonemu przez Kupującego. Odbywa się to w agencji celnej na lotnisku.

Ponadto, w uzupełnieniu sygnowanym datą 5 kwietnia 2010 r. Zainteresowany określił, iż dzień w którym towary opuszczają jego magazyn jest tożsamy z dniem wydania towarów.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Kiedy powstanie obowiązek podatkowy i za jaki okres należy wykazać eksport towarów w deklaracji.

Zdaniem Wnioskodawcy, w zaistniałej sytuacji obowiązek podatkowy powstanie w miesiącu styczniu, w związku z czym, powinien on wykazać eksport towarów w deklaracji za ten okres. Od dnia 1 grudnia 2008 r. zmianie uległy przepisy mówiące o szczególnym momencie powstania obowiązku podatkowego w przypadku eksportu towarów, tzn. uchylony został art. 19 ust. 6 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku VAT (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.). w myśl tego przepisu, obowiązek podatkowy powstawał z chwilą potwierdzenia przez urząd celny określony w przepisach celnych wywozu towarów poza terytorium Wspólnoty. Obecnie obowiązek podatkowy w przypadku eksportu towarów powstaje na zasadach ogólnych, tzn. z dniem wydania towarów (art. 19 ust. 1) bądź w sytuacji kiedy podatnik ma obowiązek wystawienia faktury VAT dla udokumentowania sprzedaży, obowiązek powstaje w dniu jej wystawienia, nie później jednak niż w ciągu siedmiu dni od dokonania dostawy towaru, wykonania usługi (art. 19 ust. 4). Należy jednak zauważyć, iż zgodnie z art. 2 pkt 8 cyt. ustawy o VAT, przez eksport towarów rozumie się potwierdzony przez urząd celny określony w przepisach celnych wywóz towarów z terytorium kraju poza terytorium Wspólnoty w wykonaniu czynności określonych w art. 7 (...). w związku z powyższym, w ocenie Spółki, w zaistniałej sytuacji obowiązek podatkowy powstanie w miesiącu styczniu. z dniem 1 grudnia 2008 r. uchylony został co prawda artykuł mówiący o szczególnym momencie powstania obowiązku podatkowego w eksporcie towarów, jednakże w obecnym brzmieniu ustawy, ustawodawca definiując pojęcie eksportu towarów nadal posługuje się określeniem "potwierdzony przez urząd celny wywóz towarów". w związku z tym, w opinii Zainteresowanego, aby eksport towarów miał miejsce, wcześniejsza transakcja wywozu towarów poza terytorium Wspólnoty (nie będąca jeszcze eksportem towarów) musi zostać potwierdzona na odpowiednim dokumencie przez urząd celny wyprowadzenia towarów. w opisanej we wniosku sytuacji, zdaniem Wnioskodawcy, eksport towarów ma miejsce dopiero w miesiącu styczniu, gdyż z datą 10 stycznia urząd celny potwierdził wywóz towarów z terytorium kraju i od tego miesiąca transakcja wywozu towarów spełnia definicję eksportu towarów. w tym miesiącu powinna też zostać wykazana w deklaracji podatkowej.

Spółka zaznaczyła, iż zgodnie z obowiązującym formularzem deklaracji VAT-7, wyszczególniona została odrębna pozycja "eksport towarów", a jak już wyżej wskazał jest to transakcja potwierdzona przez urząd celny wyprowadzenia, która ma miejsce dopiero w miesiącu styczniu. Przed potwierdzeniem przez urząd celny, transakcja wywozu towarów nie jest jeszcze eksportem towarów, w związku z czym, nie można jej wykazać w deklaracji za miesiąc grudzień jako eksport towarów.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu ww. podatkiem, podlegają:

1.

odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;

2.

eksport towarów;

3.

import towarów;

4.

wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;

5.

wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

W myśl art. 2 pkt 8 ustawy, przez eksport towarów rozumie się potwierdzony przez urząd celny określony w przepisach celnych wywóz towarów z terytorium kraju poza terytorium Wspólnoty w wykonaniu czynności określonych w art. 7, jeżeli wywóz jest dokonany przez:

a.

dostawcę lub na jego rzecz, lub

b.

nabywcę mającego siedzibę poza terytorium kraju, lub na jego rzecz, z wyłączeniem towarów wywożonych przez samego nabywcę dla celów wyposażenia lub zaopatrzenia łodzi rekreacyjnych oraz prywatnych statków powietrznych lub innych prywatnych środków transportu, w tym środków transportu, o których mowa w art. 16 rozporządzenia Rady (WE) nr 1777/2005 z dnia 17 października 2005 r. ustanawiającego środki wykonawcze do dyrektywy 77/388/EWG w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. UE l 288 z 29.10.2005, str. 1), zwanego dalej "rozporządzeniem nr 1777/2005".

Zgodnie z ogólną regułą wyrażoną w art. 19 ust. 1 ustawy, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 2-21, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1.

Natomiast, jeżeli dostawa towaru lub wykonanie usługi powinny być potwierdzone fakturą, to na podstawie ust. 4 ww. artykułu, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7. dniu, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi.

Ponadto należy nadmienić, iż § 9 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 212, poz. 1337 z późn. zm.), zwanego dalej rozporządzeniem, przewiduje, iż fakturę wystawia się nie później niż siódmego dnia od dnia wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem § 10-12.

Wyjaśnienia wymaga, iż z dniem 1 grudnia 2008 r., na mocy ustawy z dnia 7 listopada 2008 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 209, poz. 1320), został uchylony art. 19 ust. 6 ustawy, który dotychczas określał szczególny moment powstania obowiązku podatkowego w eksporcie towarów. Zgodnie z tym przepisem, do dnia jego obowiązywania (czyli do 30 listopada 2008 r.), w eksporcie towarów obowiązek podatkowy powstawał z chwilą potwierdzenia przez urząd celny określony w przepisach celnych wywozu towaru poza terytorium Wspólnoty. Natomiast po jego uchyleniu obowiązek podatkowy w eksporcie towarów powstaje na zasadach ogólnych, określonych w art. 19 ust. 1 i 4 ustawy.

Z treści § 9 ust. 1 rozporządzenia wynika, iż fakturę należy wystawić w ciągu siedmiu dni od dnia wydania towaru lub wykonania usługi, a siódmy dzień jest ostatnim i nieprzekraczalnym terminem na jej wystawienie. Data wystawienia faktury determinuje wtedy moment powstania obowiązku podatkowego zgodnie z brzmieniem art. 19 ust. 4 ustawy. Jeżeli jednak sprzedawca wystawi fakturę w terminie późniejszym niż siedem dni od dnia wykonania czynności, to momentu powstania obowiązku podatkowego nie wyznacza wówczas data wystawienia faktury, lecz siódmy dzień od dnia wydania towaru (wykonania usługi), tj. ostatni z dopuszczalnych dni na jej prawidłowe wystawienie.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Zainteresowany dokonuje eksportu towarów, zdefiniowanego w art. 2 pkt 8 ustawy. Faktury dokumentujące sprzedaż są wystawiane w dniu, w którym towary opuszczają jego magazyn. w treści faktury określone są różne warunki dostawy np. na bazie CIF bądź FOB. Zdarza się, że faktura zostaje wystawiona np. w dniu 31 grudnia 2009 r., natomiast data wyprowadzenia towarów na dokumencie IE-599 to dzień 10 stycznia 2010 r. Tak wystawiony dokument IE-599 Spółka otrzymuje przed dniem 25 stycznia 2010 r. Wnioskodawca określił, iż dzień w którym towary opuszczają jego magazyn jest tożsamy z dniem wydania towarów.

Mając na uwadze przedstawiony stan prawny wskazać należy, że w eksporcie towarów obowiązek podatkowy powstaje na zasadach ogólnych, określonych w art. 19 ust. 1 i 4 ustawy. w sytuacji, kiedy podatnik ma obowiązek wystawienia faktury VAT dla udokumentowania sprzedaży, obowiązek podatkowy powstaje w dniu jej wystawienia, przy zachowaniu terminu określonego w § 9 ust. 1 rozporządzenia.

Na mocy art. 99 ust. 1 ustawy, podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani składać w urzędzie skarbowym deklaracje podatkowe za okresy miesięczne w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym miesiącu, z zastrzeżeniem ust. 2-10 i art. 133.

Zatem, w sytuacji będącej przedmiotem pytania, obowiązek podatkowy z tytułu eksportu towarów dokonanego przez Zainteresowanego powstał w dniu wystawienia faktury VAT potwierdzającej sprzedaż, tj. dnia 31 grudnia 2009 r., a transakcja ta winna zostać wykazana w deklaracji podatkowej składanej za miesiąc grudzień 2009 r.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl