ILPP2/443-884/08-2/MN

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 16 grudnia 2008 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPP2/443-884/08-2/MN

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia - brak daty sporządzenia (data wpływu 29 września 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku sprzedaży lokali mieszkalnych z ułamkową częścią gruntu - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29 września 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku sprzedaży lokali mieszkalnych z ułamkową częścią gruntu.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą jako osoba fizyczna, rozliczająca się na podstawie ksiąg rachunkowych. Na podstawie aktu notarialnego, zakupił na wspólność ustawową z żoną nieruchomość zabudowaną starym budynkiem mieszkalnym oraz budynkami gospodarczymi od osoby fizycznej, która przedmiotową nieruchomość nabyła na podstawie umowy darowizny w 1990 r. (zapis w akcie notarialnym). Zainteresowany nabył nieruchomość bez podatku VAT z przeznaczeniem do dalszej odsprzedaży w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Budynek zostanie wyremontowany, powstaną 2 lokale mieszkalne, które Zainteresowany planuje sprzedać. Planowane wydatki na remont będą stanowiły co najmniej 30% wartości zakupu. W związku z powyższym, zakupiona nieruchomość została wprowadzona do firmy oraz ujęta w księgach jako towary handlowe. Zakup nieruchomości sfinansowany został w części z zaciągniętego na ten cel kredytu. Wszystkie wydatki związane z zakupem, remontem, odsetkami od kredytu aktywowane są na towarach jako kwota zwiększająca wartość zakupu do momentu sprzedaży lokali.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy planowana sprzedaż lokali mieszkalnych z ułamkową częścią gruntu objęta będzie zwolnieniem od podatku VAT.

Zdaniem Wnioskodawcy, planowana sprzedaż lokali powinna korzystać ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 jako towar używany oraz art. 43 ust. 1 pkt 10 jako dostawa obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części - ustawy o podatku od towarów i usług. W przypadku przekroczenia wydatków co najmniej 30% wartości początkowej zakupu, przepisy art. 43 ust. 1 pkt 6 nie powinny mieć zastosowania, ponieważ nieruchomość nie stanowi środka trwałego, a także nie będzie ona użytkowana przez Zainteresowanego.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu ww. podatkiem podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Przez towary - stosownie do art. 2 pkt 6 ustawy - rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Z opisanego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, iż Wnioskodawca planuje sprzedaż lokali mieszkalnych z ułamkową częścią gruntu. Na podstawie przytoczonych regulacji stwierdzić należy, iż przedmiotowa dostawa dokonana w ramach prowadzonej działalności gospodarczej podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Stosownie do art. 41 ust. 1 ustawy, stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Jednakże zarówno w treści ustawy, jak i przepisów wykonawczych do niej, ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi lub zwolnienie od podatku.

W myśl art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy, zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych, z zastrzeżeniem pkt 10, pod warunkiem że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego; zwolnienie dotyczy również używanych budynków i budowli lub ich części, będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, zwalnia się od podatku dostawę obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyjątkiem obiektów i ich części, które mają być zasiedlone lub zamieszkane po raz pierwszy; zwolnienie nie dotyczy części budynków przeznaczonych na cele inne niż mieszkaniowe.

Przez obiekty budownictwa mieszkaniowego - na podstawie art. 2 pkt 12 ustawy - rozumie się budynki mieszkalne stałego zamieszkania sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 11.

Przez pierwsze zasiedlenie - zgodnie z art. 2 pkt 14 ustawy - rozumie się wydanie pierwszemu nabywcy lub pierwszemu użytkownikowi obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części do użytkowania w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, iż Wnioskodawca zakupił na wspólność ustawową z żoną nieruchomość zabudowaną starym budynkiem mieszkalnym oraz budynkami gospodarczymi z przeznaczeniem do dalszej odsprzedaży w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Budynek zostanie wyremontowany, powstaną 2 lokale mieszkalne, które planuje sprzedać. Planowane wydatki na remont będą stanowiły co najmniej 30% wartości zakupu. Zakupiona nieruchomość została wprowadzona do firmy oraz ujęta w księgach jako towary handlowe.

Biorąc pod uwagę powyższe przepisy oraz informacje przedstawione przez Wnioskodawcę należy stwierdzić, że sprzedaż lokali mieszkalnych korzysta ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, pod warunkiem, że przedmiotowe lokale zostały sklasyfikowane wg PKOB jako lokale mieszkalne.

Ponadto, w myśl art. 29 ust. 5 ustawy, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.

Oznacza to, że do dostawy gruntu stosuje się stawkę podatku taką, jak przy dostawie budynków, budowli lub ich części trwale związanych z gruntem. Jeżeli dostawa budynków albo budowli lub ich części korzysta ze zwolnienia od podatku od towarów i usług, ze zwolnienia takiego korzysta również dostawa gruntu, na którym obiekt jest posadowiony.

Reasumując tut. Organ stwierdza, że w odniesieniu do przedmiotowych lokali mieszkalnych jak i ułamkowej części gruntu będzie miało zastosowanie zwolnienie od podatku od towarów i usług na mocy art. 43 ust. 1 pkt 10 oraz art. 29 ust. 5 ustawy o podatku od towarów i usług.

Należy również podkreślić, iż stanowisko Wnioskodawcy zostało uznane za prawidłowe, jednakże w przedmiotowej sytuacji zastosowanie znajdzie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, a nie jak twierdzi Zainteresowany także art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy.

Tut. Organ pragnie zauważyć, iż z dniem 1 grudnia 2008 r. (z wyjątkami określonymi w art. 15 tej ustawy) weszła w życie ustawa z dnia 7 listopada 2008 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 209, poz. 1320) oraz uległy zmianie rozporządzenia Ministra Finansów wydane na podstawie ustawy o podatku VAT.

Na mocy tej ustawy, z dniem 1 stycznia 2009 r. nowe brzmienie otrzymają przepisy: art. 2 pkt 14, art. 43 ust. 1 pkt 2 i ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

W zakresie interpretacji dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodów, zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie nr ILPB1/415-778/08-2/AA.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl