ILPP2/443-875/08-3/SJ

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 16 grudnia 2008 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPP2/443-875/08-3/SJ

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 25 września 2008 r. (data wpływu 26 września 2008 r.) uzupełnionym pismem z dnia 1 lipca 2008 r. (data wpływu 7 listopada 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania usługi wykonania fotografii o charakterze artystycznym - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26 września 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania usługi wykonania fotografii o charakterze artystycznym. Przedmiotowy wniosek został uzupełniony pismem z dnia 1 lipca 2008 r. (data wpływu 7 listopada 2008 r.) o klasyfikację PKWiU dla świadczonej usługi.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca prowadzi działalność usługową - usługi fotograficzne i od grudnia 2007 r. jest podatnikiem VAT. Wykonuje m.in. fotografie o charakterze artystycznym (fotografia ślubna i portretowa), które można obejrzeć na stronie internetowej. Są to fotografie wykonywane wyłącznie osobiście przez Zainteresowanego dla nabywców, którym przekazuje w zamian za honorarium, prawa autorskie do tychże fotografii (zgodnie z ustawą z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych). Oprócz przekazania praw autorskich nabywcy otrzymują materiały w postaci albumów z odbitkami fotograficznymi.

Z uzupełnienia do wniosku złożonego w dniu 7 listopada 2008 r. wynika, iż świadczone przez Wnioskodawcę usługi, są zaklasyfikowane wg PKWiU pod pozycją: 92.31.22-00.00, tj. "Usługi świadczone przez autorów, kompozytorów, rzeźbiarzy, artystów estradowych i innych indywidualnych artystów". Także przekazanie majątkowych praw autorskich do utworów, dzieł związanych z kulturą, w tym należy rozumieć również fotografie dla osób fizycznych dla celów prywatnych, niekomercyjnych, związanych z potrzebami kulturalnymi tych osób bez względu na ich charakter, np. portrety, akty, zdjęcia artystyczne, fotografie martwej natury, zwierząt, fotoreportaże autorskie wykonane osobiście przez twórcę, zostały sklasyfikowane według PKWiU pod pozycją 92.31.22-00.00.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy za usługę wykonania fotografii o charakterze artystycznym (związanej z kulturą) wynagrodzoną w postaci honorarium za przekazanie praw autorskich, stosuje się zwolnienie z podatku VAT oraz czy materiały w postaci albumów i odbitek fotograficznych, które przedstawiają przedmiotowe fotografie są także zwolnione z podatku VAT jako nośniki treści (nie można fizycznie przekazać praw autorskich do fotografii bez tejże fotografii w postaci realnej - na papierze lub w postaci elektronicznej, jako plik komputerowy).

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 1 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych, fotografie, jako przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze są przedmiotem prawa autorskiego, a Zainteresowany jako fotograf, który wykonał fotografie, jest w rozumieniu cytowanej ustawy, twórcą chronionym prawami autorskimi. Przedmiotowe fotografie są związane z kulturą, a ich wykonanie jest usługą twórcy w rozumieniu przepisów o prawie autorskim.

Wg ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), w załączniku nr 4 - Wykaz usług zwolnionych od podatku VAT - zwolnione są, wymienione w pkt 11 ex 92 "Usługi związane z kulturą, w tym również usługi twórców i artystów wykonawców, w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych, wynagradzane w formie honorariów za przekazanie lub udzielenie licencji do praw autorskich (...)".

Tym samym usługi wykonywane przez Wnioskodawcę w zakresie fotografii związane z kulturą, nagradzane w formie honorarium za przekazanie prawa autorskich, są zwolnione z podatku VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu ww. podatkiem, podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 8 ust. 1 ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (...).

Na podstawie art. 8 ust. 3 ustawy, usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, z wyjątkiem usług elektronicznych i usług turystyki (...).

Należy zauważyć, iż obowiązek prawidłowego zaklasyfikowania świadczonej usługi do właściwego grupowania statystycznego spoczywa wyłącznie na wykonawcy usługi.

Co do zasady stawka podatku - na podstawie art. 41 ust. 1 ustawy - wynosi 22% (...). Jednakże zarówno w treści wskazanej ustawy, jak i przepisów wykonawczych do niej, ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi lub zwolnienie od podatku.

Stosownie do art. 43 ust. 1 ustawy, zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy.

W pozycji 11 tego załącznika, wymieniono usługi oznaczone symbolem PKWiU ex 92, tj. usługi związane z kulturą, w tym również usługi twórców i artystów wykonawców, w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych, wynagradzane w formie honorariów za przekazanie lub udzielenie licencji do praw autorskich lub praw do artystycznego wykonania, usługi związane z rekreacją i sportem z wyłączeniem:

1.

usług związanych z taśmami wideo oraz z wszelkimi filmami reklamowymi i promocyjnymi,

2.

usług związanych z wyświetlaniem filmów i taśm wideo, wyświetlaniem filmów na innych nośnikach oraz filmów reklamowych i promocyjnych,

3.

usług w zakresie działalności stadionów i innych obiektów sportowych (PKWiU 92.61),

4.

wstępu na spektakle, koncerty, przedstawienia i imprezy w zakresie twórczości i wykonawstwa artystycznego i literackiego (PKWiU 92.31.2), związane z funkcjonowaniem obiektów kulturalnych (PKWiU 92.32.10), świadczone przez wesołe miasteczka, parki rozrywki, cyrki, dyskoteki, sale balowe (PKWiU 92.33, 92.34.11, 92.34.12) oraz wstępu na imprezy sportowe,

5.

wstępu oraz wypożyczania wydawnictw (PKWiU 22.11, 22.12, 22.13) w zakresie usług świadczonych przez biblioteki, archiwa, muzea i innych usług związanych z kulturą (PKWiU 92.5),

nbspnbsp5a) usług związanych z produkcją filmów i nagrań wideo (PKWiU 92.11), usług związanych z dystrybucja filmów i nagrań wideo (PKWiU 92.12), usług związanych z produkcją filmów i nagrań na innych nośnikach, usług związanych z dystrybucją filmów i nagrań na innych nośnikach,

nbspnbsp5b) wstępu do parków rekreacyjnych, plaż i innych miejsc o charakterze kulturalnym (PKWiU ex 92.72),

6.

działalności agencji informacyjnych,

7.

usług wydawniczych,

8.

usług radia i telewizji (PKWiU 92.2), z zastrzeżeniem poz. 12.

Z treści objaśnienia do załącznika nr 4 wynika, iż wskazany symbol PKWiU w pozycji nr 11 wraz z oznaczeniem "ex" dotyczy tylko danej usługi z danego grupowania. Umieszczenie tego dopisku przy konkretnym symbolu statystycznym ma na celu zawężenie stosowania zwolnienia, tylko do usług należących do wymienionego grupowania statystycznego, spełniającego określone warunki sprecyzowane przez ustawodawcę w rubryce "nazwa usługi".

Jak wskazuje Wnioskodawca, usługi świadczone przez niego w ramach prowadzonej działalności, są zaklasyfikowane do grupowania PKWiU ex 92 (92.31.22-00.00 "Usługi świadczone przez autorów, kompozytorów, rzeźbiarzy, artystów estradowych i innych indywidualnych artystów"). Wykonywane przez niego fotografie o charakterze artystycznym - zarówno fotografia ślubna jak i portretowa - są przekazywane nabywcom. W zamian za honorarium przekazuje on prawa autorskie do tych fotografii ich nabywcom, którzy otrzymują również materiały w postaci albumów z odbitkami fotograficznymi.

Przeniesienie autorskich praw majątkowych lub udzielenie licencji (umowy o korzystanie z utworów) zostało uregulowane w ustawie z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jedn. Dz. U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631 z późn. zm.).

Zgodnie z przepisem art. 1 ww. ustawy, przedmiotem prawa autorskiego jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia (utwór). Natomiast, w myśl postanowień rozdziału 5 cyt. ustawy, autorskie prawa majątkowe do utworu mogą przejść na inne osoby na podstawie umowy o przeniesieniu autorskich praw majątkowych lub na podstawie umowy o korzystaniu z utworu, zwanej licencją.

Zgodnie z powyższą ustawą przeniesienie w drodze umowy autorskich praw majątkowych, wymaga zachowania formy pisemnej pod rygorem nieważności.

Reasumując, jeżeli świadczone przez Wnioskodawcę usługi polegają na wykonywaniu fotografii o charakterze artystycznym i zaklasyfikowane zostały według PKWiU do grupowania 92.31.22-00.00, w ramach których następuje przeniesienie autorskich praw majątkowych do wykonanych zdjęć (tj. dzieła w rozumieniu przepisów ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych), korzystają ze zwolnienia od podatku od towarów i usług. Usługi te nie są bowiem wymienione w wyłączeniach zawartych w treści poz. 11 załącznika nr 4 do ustawy.

Natomiast w kwestii przekazania praw autorskich do wykonanej fotografii wraz z materiałami w postaci albumów i odbitek fotograficznych na papierze lub w postaci elektronicznej jako plik komputerowy należy stwierdzić, że jeżeli mamy do czynienia ze świadczeniem kompleksowej usługi - podlega ona opodatkowaniu w całości według stawki podatku właściwej dla usługi głównej. W sytuacji, gdy kilka świadczeń obejmuje z ekonomicznego punktu widzenia jedną usługę, usługa ta nie powinna być sztucznie dzielona dla celów podatkowych.

Wyodrębnienie z usługi podstawowej poszczególnych jej elementów jako osobnych usług, nie jest prawidłowe, jeżeli wszystkie one zmierzają do bezpośredniego zaspokojenia określonej potrzeby nabywcy.

Wobec powyższego, jeżeli Zainteresowany świadczy kompleksową usługę na którą składa się usługa wykonania fotografii o charakterze artystycznym wynagradzana w postaci honorarium za przekazanie praw autorskich wraz z materiałami w postaci albumów i odbitek fotograficznych (zarówno w formie papierowej jak i w elektronicznej) należy traktować jako jedną usługę, która korzysta ze zwolnienia z podatku VAT.

Podkreślić jednak należy, że analiza prawidłowości dokonanej przez Wnioskodawcę we wniosku klasyfikacji usługi do właściwego grupowania statystycznego, nie mieści się w ramach określonych przepisem art. 14b § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa, zgodnie z którym minister właściwy do spraw finansów publicznych, na pisemny wniosek zainteresowanego, wydaje w jego indywidualnej sprawie, pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego. A zatem Minister Finansów nie jest uprawniony do oceny stanowiska, przedstawionego przez Wnioskodawcę w zakresie klasyfikacji statystycznej usługi będącej przedmiotem wniosku.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl