ILPP2/443-865/09-2/ISN

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 21 września 2009 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPP2/443-865/09-2/ISN

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 1 lipca 2009 r. (data wpływu 3 lipca 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego od zakupu motoroweru i paliwa wykorzystywanego do tego motoroweru - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 3 lipca 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego od zakupu motoroweru i paliwa wykorzystywanego do tego motoroweru.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca nabył motorower SKUTER o pojemności skokowej silnika 49,5 cm 3, posiadający świadectwo homologacji odpowiadające homologacji typu nr (...) z dnia 26 czerwca 2002 r., który będzie wykorzystywany do celów komunikacyjnych w ramach prowadzonego gospodarstwa rolnego.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy nabywając w ramach prowadzonego gospodarstwa motorower-skuter o pojemności skokowej silnika 49,5 cm 3, posiadający świadectwo homologacji, Wnioskodawca ma możliwość odliczenia w całości podatku VAT od zakupionego środka komunikacji i podatku VAT od zakupionego do motoroweru paliwa.

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z ustawą z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. Nr 108, poz. 908) w słowniku definicji zawartych w art. 2 nie definiuje się nazwy "skuter". W związku z powyższym, skuter w zależności od warunków techniczno-konstrukcyjnych, tj. pojemności skokowej silnika oraz prędkości z jaką może się poruszać, definiowany jest jako motocykl lub jako motorower. W myśl art. 2 pkt 33 Prawa o ruchu drogowym, pojazdem samochodowym jest pojazd silnikowy, którego konstrukcja umożliwia jazdę z prędkością przekraczającą 25 km/h. Natomiast pojazd silnikowy - to pojazd wyposażony w silnik, z wyjątkiem motoroweru i pojazdu szynowego. Dalej w art. 2 pkt 45 ww. ustawy, podana została definicja motocykla, który jest pojazdem samochodowym jednośladowym, natomiast motorower zgodnie z art. 2 pkt 46 określony został jako pojazd jednośladowy zaopatrzony w silnik spalinowy o pojemności skokowej nieprzekraczającej 50 cm 3, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 45km/h. Wobec powyższego, motorower nie jest w myśl art. 2 pkt 32 i 33 cyt. ustawy, uznany za pojazd silnikowy, ani też samochodowy. Tym samym ograniczenie, o którym mowa w art. 88 ust. 1 pkt 3 ustawy VAT, dotyczyć będzie jedynie motocykli, a nie motorowerów. Oznacza to, że w przypadku zakupionego paliwa do motoroweru, przysługiwać będzie prawo do odliczenia w całości kwoty podatku naliczonego określonej na fakturze dokumentującej nabycie środka trwałego oraz kwoty podatku VAT określonej na fakturze zakupu paliwa do jego napędu.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Z treści cytowanego wyżej przepisu wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi.

Na podstawie art. 86 ust. 3 ustawy, w przypadku nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony kwotę podatku naliczonego stanowi 60% kwoty podatku określonej w fakturze lub kwoty podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub kwoty podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca - nie więcej jednak niż 6.000 zł.

Na podstawie art. 88 ust. 1 pkt 3 ustawy, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, o których mowa w art. 86 ust. 3 ustawy.

Zgodnie z art. 2 pkt 33 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2005 r. Nr 108, poz. 908 z późn. zm.), pojazdem samochodowym jest pojazd silnikowy, którego konstrukcja umożliwia jazdę z prędkością przekraczającą 25 km/h.

Innym samochodem wymienionym z definicji w art. 2 pkt 42 ww. ustawy, jest samochód ciężarowy, którym jest pojazd samochodowy przeznaczony konstrukcyjnie do przewozu ładunków; określenie to obejmuje również samochód ciężarowo-osobowy przeznaczony konstrukcyjnie do przewozu ładunków i osób w liczbie od 4 do 9 łącznie z kierowcą.

Natomiast pojazd silnikowy - to pojazd wyposażony w silnik, z wyjątkiem motoroweru i pojazdu szynowego - art. 2 pkt 32 powołanej ustawy.

W słowniku definicji zawartych w art. 2 ww. ustawy, nie definiuje się nazwy "skuter". W związku z powyższym skuter w zależności od warunków techniczno-konstrukcyjnych, tj. pojemności skokowej silnika oraz prędkości, z jaką może się poruszać, definiowany jest jako motocykl lub jako motorower.

W art. 2 pkt 45 cyt. ustawy podana została definicja "motocykla", który jest pojazdem samochodowym jednośladowym lub z bocznym wózkiem - wielośladowy, natomiast "motorower" - zgodnie z art. 2 pkt 46 określony został jako pojazd jednośladowy lub dwuśladowy zaopatrzony w silnik spalinowy o pojemności skokowej nieprzekraczającej 50 cm 3, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 45 km/h.

Z powyższego wynika, że motorower nie jest pojazdem spalinowym, pojazdem samochodowym ani też innym samochodem.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca nabył do prowadzonego gospodarstwa rolnego motorower SKUTER o pojemności skokowej silnika 49,5 cm3, posiadający świadectwo homologacji, który będzie wykorzystywany do celów komunikacyjnych w ramach prowadzonego gospodarstwa.

Jeśli więc przedmiotowy skuter, którego silnik posiada pojemność skokową nieprzekraczającą 50 cm 3, posiada konstrukcję ograniczającą prędkość jazdy do 45 km/h to jest motorowerem. Motorower zaś nie jest pojazdem samochodowym ani silnikowym. W stosunku więc do takiego skutera przepisy art. 86 ust. 3 ustawy (w zakresie ograniczenia prawa do odliczenia podatku należnego o naliczony w wysokości 60% nie więcej jak 6.000 zł) nie znajdą zastosowania. Oznacza to, że w przypadku zakupu paliwa do motoroweru, przysługuje prawo do odliczenia kwoty podatku naliczonego określonej na fakturze dokumentującej nabycie paliwa do jego napędu.

Biorąc pod uwagę powołane przepisy prawa oraz opis sprawy należy stwierdzić, że Wnioskodawca ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego stanowiącą pełną kwotę podatku określonego w fakturze VAT z tytułu nabycia motoroweru, ma również prawo do odliczenia podatku od towarów i usług wynikającego z faktur VAT dokumentujących nabycie paliwa wykorzystywanego do napędu przedmiotowego motoroweru, o ile w myśl art. 86 ust. 1 ustawy, poniesione wydatki mają związek z wykonywanymi przez Zainteresowanego czynnościami opodatkowanymi podatkiem od towarów i usług.

Należy jednak podkreślić, iż gdyby któryś z parametrów technicznych pojazdu będącego przedmiotem zapytania przekraczał parametry podane w art. 2 pkt 46 ustawy - Prawo o ruchu drogowym, wówczas w oparciu o art. 2 pkt 33 cyt. ustawy, byłby pojazdem samochodowym. Tym samym, prawo do odliczenia podatku naliczonego w związku z jego nabyciem byłoby ograniczone art. 86 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług, a od nabycia paliwa do niego nie przysługiwałoby prawo do odliczenia podatku, stosownie do art. 88 ust. 1 pkt 3 ustawy.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl