ILPP2/443-863/10-4/PG

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 3 sierpnia 2010 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPP2/443-863/10-4/PG

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Szpitala, przedstawione we wniosku z dnia 10 czerwca 2010 r. (data wpływu 14 czerwca 2010 r.) uzupełnionym pismem z dnia 28 lipca 2010 r. (data wpływu 29 lipca 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT w związku z zakupem i instalacją kolektorów słonecznych na pawilonach szpitalnych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14 czerwca 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT w związku z zakupem i instalacją kolektorów słonecznych na pawilonach szpitalnych. Wniosek został uzupełniony pismem z dnia 28 lipca 2010 r. (data wpływu 29 lipca 2010 r.) o opis sprawy oraz zadanie pytania.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Zainteresowany jako samodzielny publiczny zakład opieki zdrowotnej, działający w oparciu o przepisy ustawy z dnia 30 sierpnia 1991 r. o zakładach opieki zdrowotnej (Dz. U. Nr 91, poz. 408 z późn. zm.), świadczy usługi dla pacjentów, o których mowa w załączniku nr 4 poz. 9 w związku z art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.). Zważywszy na powyższe, odliczenia podatkowe o których mowa w art. 86 ust. 1 cytowanej ustawy, nie są dokonywane. Wnioskodawca jest zarejestrowanym, czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Zainteresowany co miesiąc składa do urzędu skarbowego deklaracje VAT-7. Czynności opodatkowane wynikają ze sprzedaży usług najmu lokali mieszkalnych oraz przeznaczonych na działalność gospodarczą osób fizycznych i zużyte media. Wnioskodawca wystąpił z wnioskiem do Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa (...) na lata 2007-2013 o dofinansowanie zakupu i instalacji kolektorów słonecznych na pawilonach szpitalnych, w których świadczy usługi medyczne dla pacjentów.

Kolektory posłużą do podgrzania wody użytkowej dla pacjentów szpitala w toku udzielanych świadczeń medycznych, w tym do toalety codziennej jak również innych świadczeń terapeutycznych, które są udzielane na mocy umowy z NFZ. Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest bezpośredni i bezsporny związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi. Natomiast zakup i instalacja kolektorów słonecznych będzie towarzyszyć usługom świadczonym pacjentom, o których mowa w załączniku nr 4 poz. 9 w związku z art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.).

Reasumując:

1.

Zainteresowany jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku VAT;

2.

Nabywane towary nie mają żadnego związku z czynnościami opodatkowanymi podatkiem VAT;

3.

Faktury dokumentujące wydatki są wystawiane na Wnioskodawcę.

Zainteresowany nie wydzierżawia aparatury innym podmiotom lub osobom fizycznym.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy Wnioskodawcy przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego przez sprzedawcę, skoro świadczy on usługi zwolnione od VAT.

Zdaniem Wnioskodawcy, podatnik świadczący usługi zwolnione od podatku od towarów i usług nie ma prawa do odliczenia podatku naliczonego przy zakupie sprzętu medycznego służącego do działalności zwolnionej od podatku VAT.

Zainteresowany uważa, że nie ma możliwości odzyskania podatku VAT, ponieważ działalność jaką prowadzi, zgodnie ze statutem, jest zwolniona od tego opodatkowania, bowiem usługi z zakresu ochrony zdrowia i opieki społecznej są zwolnione od podatku VAT, co wynika z zapisów zawartych w poz. 9 załącznika nr 4 do ustawy o VAT, którego brzmienie jest następujące:

9.

"PKWiU ex 85. Usługi w zakresie ochrony zdrowia i opieki społecznej z wyłączeniem usług weterynaryjnych (PKWiU 85.2)".

Wobec powyższego Wnioskodawca nie ma żadnej możliwości odzyskania podatku VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Natomiast w myśl art. 86 ust. 2 pkt 1 ustawy, kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7, suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika:

a.

z tytułu nabycia towarów i usług,

b.

potwierdzających dokonanie przedpłaty (zaliczki, zadatku, raty), jeżeli wiązały się one z powstaniem obowiązku podatkowego,

c.

od komitenta z tytułu dostawy towarów będącej przedmiotem umowy komisu

- z uwzględnieniem rabatów określonych w art. 29 ust. 4.

Z treści cytowanych wyżej przepisów wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi.

Przedstawiona powyżej zasada wyklucza zatem możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z usługami i towarami, które nie są w ogóle wykorzystywane do czynności opodatkowanych, m.in. do czynności zwolnionych od podatku.

Według art. 41 ust. 1 ustawy, stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Jednakże zarówno w jej treści, jak i przepisów wykonawczych do ustawy, ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi lub zwolnienie od podatku.

Generalnie, zwolnienia od podatku VAT zawarte są w art. 43 ustawy.

Stosownie do art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy, zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy.

W poz. 9 tego załącznika wymieniono usługi w zakresie ochrony zdrowia i opieki społecznej (PKWiU ex 85), z wyłączeniem usług weterynaryjnych (PKWiU 85.2).

Określenie w załączniku danej grupy symbolem "ex" oznacza, że stawka podatku odnosi się tylko do danej usługi z danego grupowania. Umieszczenie tego dopisku przy konkretnym symbolu statystycznym ma na celu zawężenie stosowania zwolnienia lub obniżonej stawki podatku VAT tylko do usług należących do wymienionego grupowania statystycznego, spełniającego określone warunki sprecyzowane przez ustawodawcę w rubryce "nazwa usługi". Zatem, wynikająca z konkretnego załącznika stawka VAT lub zwolnienie dotyczy wyłącznie danej usługi z danego grupowania. Należy zauważyć, że w poz. 9 wyłączono ze zwolnienia od podatku wyłącznie usługi weterynaryjne.

Z opisu sprawy wynika, że Wnioskodawca jako samodzielny publiczny zakład opieki zdrowotnej, świadczy usługi dla pacjentów, które korzystają ze zwolnienia od podatku od towarów i usług, zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy. Zważywszy na powyższe, nie dokonuje on odliczeń, o których mowa w art. 86 ust. 1 ustawy. Zainteresowany jest zarejestrowanym, czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Składa on co miesiąc do urzędu skarbowego deklaracje VAT-7. Czynności opodatkowane wynikają ze sprzedaży usług najmu lokali mieszkalnych oraz przeznaczonych na działalność gospodarczą osób fizycznych i za zużyte media. Wnioskodawca zamierza wystąpić z wnioskiem do Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa... na lata 2007 2013 o dofinansowanie zakupu i instalacji kolektorów słonecznych, które będą zamontowane na pawilonach szpitalnych, w których świadczone są usługi medyczne dla pacjentów.

Kolektory posłużą do podgrzania wody użytkowej dla pacjentów szpitala w toku udzielanych świadczeń medycznych w tym do toalety codziennej jak również innych świadczeń terapeutycznych, które są udzielane na mocy umowy z NFZ. Jak wskazał Zainteresowany, zakup i instalacja kolektorów słonecznych będzie towarzyszyć usługom świadczonym pacjentom, o których mowa w poz. 9 załącznika nr 4 w związku z art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy.

Zgodnie z powołanymi wyżej przepisami, rozliczenie podatku naliczonego na zasadach określonych w art. 86 ustawy uwarunkowane jest tym, aby nabywane towary i usługi były wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. W przedmiotowej sprawie warunek ten nie zostanie spełniony, gdyż zakupione w ramach realizacji projektu towary i usługi nie będą służyły czynnościom opodatkowanym, lecz będą wykorzystywane do świadczenia usług w zakresie ochrony zdrowia, które korzystają ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy, w związku z poz. 9 załącznika nr 4 do ustawy.

Reasumując, Zainteresowanemu nie będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego przez sprzedawcę, z faktur wystawionych na niego a dokumentujących poniesione wydatki związane z zakupem i instalacją kolektorów słonecznych na pawilonach szpitalnych, bowiem nie zostanie spełniony warunek określony w art. 86 ust. 1 ustawy, jakim jest związek dokonywanych zakupów ze sprzedażą opodatkowaną podatkiem od towarów i usług.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi, ul. Piotrkowska 135, 90-434 Łódź po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl