ILPP2/443-858/08-2/MR

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 15 grudnia 2008 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPP2/443-858/08-2/MR

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 15 września 2008 r. (data wpływu 22 września 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie planowanej odsprzedaży budynku mieszkalnego - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22 września 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie planowanej odsprzedaży budynku mieszkalnego.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca wspólnie z żoną posiadają działkę budowlaną, na której zostanie wybudowany budynek mieszkalny, składający się z dwóch lokali mieszkalnych. Prace budowlane przedmiotowego budynku wykonuje Spółka Jawna, której jedynymi udziałowcami są Zainteresowany wraz z małżonką. Spółka Jawna za wykonaną usługę budowlaną wystawi Wnioskodawcy wraz z żoną fakturę z 7% stawką VAT. Po zakończeniu prac budowlanych, po dokonaniu odbioru końcowego tego budynku, Zainteresowany wraz z żoną zamierzają dokonać jego sprzedaży.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

Czy po zakończeniu prac budowlanych, gdy Spółka Jawna wyda Wnioskodawcy wraz z małżonką przedmiotowy budynek, będzie można uznać ich za pierwszych użytkowników w rozumieniu art. 2 pkt 14 ustawy o VAT... W przypadku, gdy jako osoby fizyczne będą chcieli sprzedać ten budynek, to czy sprzedaż ta będzie korzystała ze zwolnienia od podatku od towarów i usług.

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), czynnościami opodatkowanymi podatkiem od towarów i usług jest m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. W myśl natomiast art. 7 ust. 1 cyt. ustawy, będącego rozwinięciem art. 5, przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Towarem w myśl art. 2 pkt 6 ustawy, są rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Zgodnie natomiast z art. 43 ust. 1 pkt 10 cyt. ustawy, zwalnia się od podatku dostawę obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyjątkiem obiektów i ich części, które mają być zasiedlone lub zamieszkane po raz pierwszy; zwolnienie nie dotyczy części budynków przeznaczonych na cele inne niż mieszkaniowe. Pod pojęciem pierwszego zasiedlenia, które zostało zdefiniowane w art. 2 pkt 14 ww. ustawy, należy rozumieć wydanie pierwszemu nabywcy lub pierwszemu użytkownikowi obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części do użytkowania w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu.

W związku z powyższym, Zainteresowany stoi na stanowisko, iż wspólnie z małżonką są pierwszymi użytkownikami budynku mieszkalnego. Zauważyć bowiem należy, że Spółka Jawna za wykonanie przedmiotowego budynku obciąży ich jako pierwszych użytkowników 7% stawką podatku od towarów i usług. Wobec tego, gdy Wnioskodawca wraz z małżonką będą podejmować decyzję o sprzedaży tego budynku, to sprzedaż ta będzie korzystała ze zwolnienia od podatku od towarów i usług, w myśl art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu ww. podatkiem podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Artykuł 7 ust. 1 ustawy stanowi, iż przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Natomiast w myśl art. 2 pkt 6 ustawy, towarami są rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Z opisanego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, iż Wnioskodawca wraz z żoną posiadają działkę budowlaną, na której zostanie wybudowany budynek mieszkalny składający się z dwóch lokali mieszkalnych. Budowę przedmiotowego budynku wykonuje Spółka Jawna, której jedynymi udziałowcami są Zainteresowany wraz z małżonką. Po zakończeniu prac budowlanych, Wnioskodawca wraz z żoną zamierzają dokonać sprzedaży tego budynku. Wobec powyższego, zdaniem Zainteresowanego, gdy będzie wraz z żoną podejmować decyzję o sprzedaży tego budynku, to jego sprzedaż będzie korzystała ze zwolnienia od podatku w myśl art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy.

Na mocy art. 15 ust. 1 ustawy, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Pod pojęciem działalności gospodarczej, na podstawie zapisu art. 15 ust. 2 ustawy, rozumie się wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Przywołane powyżej pojęcie działalności gospodarczej oznacza, iż podatnikami podatku od towarów i usług są również osoby, które wykonują czynności jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania ich w sposób częstotliwy i zarobkowy.

Z opisanego zdarzenia przyszłego wynika, iż Wnioskodawca wraz z żoną od Spółki Jawnej nabędą usługę budowlaną dotyczącą wybudowania budynku mieszkalnego. Transakcja ta zostanie opodatkowana stawką podatku VAT w wysokości 7%. Po jej nabyciu zamierzają dokonać sprzedaży wybudowanego budynku, co przesądza o tym, iż spełniać będą kryterium działalności gospodarczej.

Stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1 (art. 41 ust. 1 ustawy).

Jednakże zarówno w treści ustawy, jak i przepisów wykonawczych do niej ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi lub zwolnienie od podatku.

W oparciu o art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, zwalnia się od podatku dostawę obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyjątkiem obiektów i ich części, które mają być zasiedlone lub zamieszkane po raz pierwszy; zwolnienie nie dotyczy części budynków przeznaczonych na cele inne niż mieszkaniowe.

Pod pojęciem "obiekt budownictwa mieszkaniowego", w myśl art. 2 pkt 12 ustawy, rozumie się budynki mieszkalne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 11.

Jak wynika z powyższych przepisów zwolnienie od podatku od towarów i usług stosuje się w odniesieniu do sprzedaży całości lub części obiektów budownictwa mieszkaniowego przeznaczonych na cele mieszkaniowe, jeśli w momencie dostawy są już zasiedlone lub zamieszkane.

Przez pierwsze zasiedlenie - zgodnie z art. 2 pkt 14 ustawy - rozumie się wydanie pierwszemu nabywcy lub pierwszemu użytkownikowi obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części do użytkowania w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu.

Zatem, przez pierwsze zasiedlenie należy rozumieć objęcie we władanie obiektu budownictwa mieszkaniowego lub jego części (lokalu mieszkalnego) przez pierwszego nabywcę lub pierwszego użytkownika. Przedmiotowy obiekt (lokal) nie musi być faktycznie zamieszkały, lecz winien być przejęty przez nabywcę do użytkowania. Wydanie przedmiotowego obiektu nabywcy winno nastąpić w ramach wykonania przez sprzedającego czynności podlegających opodatkowaniu. Wówczas, jak wynika z przepisów ustawy, zwolnienie od podatku od towarów i usług stosuje się w odniesieniu do sprzedaży obiektów budownictwa mieszkaniowego, jeśli są one już zasiedlone lub zamieszkane oraz są przeznaczone na cele mieszkaniowe.

W związku z faktem, iż Wnioskodawca wraz z małżonką nabędą usługę wybudowania budynku, a nie budynku jako towaru, stwierdzić należy, iż dopiero planowana przez nich sprzedaż będzie dostawą obiektu budownictwa mieszkaniowego.

Z uwagi na powyższe oraz na analizę powołanych przepisów ustawy należy stwierdzić, iż w okolicznościach wskazanych przez Wnioskodawcę nie można uznać go wraz z małżonką za pierwszych użytkowników przedmiotowego budynku. Bowiem dopiero dokonana przez nich dostawa nieruchomości będącej przedmiotem zapytania, spełni definicję wydania jej pierwszemu nabywcy lub pierwszemu użytkownikowi.

Zatem, sprzedaż przedmiotowego budynku mieszkalnego, przeznaczonego wyłącznie na cele mieszkaniowe, dokonywana w ramach prowadzonej przez Wnioskodawcę wraz z żoną działalności gospodarczej, nie będzie mogła korzystać ze zwolnienia od podatku, na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy.

Będą bowiem występować przesłanki wyłączające zwolnienie, o których mowa w tym artykule.

Dodatkowo tut. Organ pragnie poinformować, że od dnia 1 stycznia 2009 r. nastąpi zmiana m.in. w art. 2 pkt 14 i art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, wprowadzona ustawą z dnia 7 listopada 2008 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 209, poz. 1320).

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl