ILPP2/443-808/09-2/SJ

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 15 września 2009 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPP2/443-808/09-2/SJ

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana Krzysztofa T, przedstawione we wniosku z dnia 17 czerwca 2009 r. (data wpływu 22 czerwca 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług jest:

* prawidłowe - w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego,

* nieprawidłowe - w zakresie możliwości dokonania jednorazowej korekty wcześniej nieodliczonego podatku VAT.

UZASADNIENIE

W dniu 22 czerwca 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego oraz możliwości dokonania jednorazowej korekty wcześniej nieodliczonego podatku VAT.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca, prowadzi działalność gospodarczą w zakresie produkcji i handlu wyrobami pończoszniczymi, od dnia 31 maja 2008 r., kiedy to otrzymał od swojej matki darowizną - zorganizowany zakład.

Zainteresowany, był czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług w latach 1998-2004, kiedy to prowadził własną działalność gospodarczą, a od 2004 r. do dnia dzisiejszego uzyskuje przychody z najmu prywatnego budynku gospodarczego.

Pod koniec 2005 r. Wnioskodawca podjął decyzję o rozpoczęciu budowy budynku gospodarczo-magazynowego z zapleczem socjalno-biurowym. W grudniu 2005 r. uzyskał pozwolenie na budowę. Budynek został wzniesiony sposobem gospodarczym z poważnym wkładem pracy własnej i najbliższej rodziny oraz z wykorzystaniem pewnej ilości posiadanych wcześniej materiałów budowlanych.

Nie mając sprecyzowanych planów, dotyczących docelowego przeznaczenia magazynu, Zainteresowany potraktował inwestycję jako budowę na potrzeby własne i nie skorzystał z prawa do odliczenia podatku naliczonego na fakturach dokumentujących poniesione wydatki.

Budowa przedmiotowego obiektu została zakończona w dniu 26 maja 2009 r. wydaniem pozwolenia na użytkowanie.

Wnioskodawca podjął jednak decyzję, że w niedalekiej przyszłości wprowadzi budynek do ewidencji środków trwałych i przeniesie tam działalność produkcyjną i handlową.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

1.

Czy Zainteresowanemu przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego na fakturach kosztów ponoszonych przy budowie budynku.

2.

Jeżeli przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o naliczony, to czy Wnioskodawca może z niego skorzystać korygując deklaracje VAT-7 za kolejne miesiące w okresie ostatnich 5 lat, czy powołując się na art. 91 ust. 8 ustawy o podatku od towarów i usług uznać, że nastąpiła zmiana przeznaczenia, a zatem przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego i dokonać jednorazowej korekty w deklaracji za miesiąc w którym taka decyzja zapadnie.

Zdaniem Wnioskodawcy:

Ad. 1

Może odzyskać podatek naliczony na fakturach wydatków poniesionych na budowę budynku. Przez cały okres trwania inwestycji Zainteresowany był zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Nie korzystał z prawa do odliczenia podatku należnego ponieważ nie miał sprecyzowanych planów co do przeznaczenia budynku oraz nie zdecydował się powiązać wydatków z jakąś przyszłą działalnością opodatkowaną.

Teraz, gdy Wnioskodawca postanowił o wykorzystywaniu przedmiotowego budynku do prowadzenia w nim działalności opodatkowanej uważa on, że może skorzystać z uprawnień wynikających z art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług.

Ad. 2

Uzyskanie praw do odliczenia nie zostało spowodowane jakimś zdarzeniem z przeszłości. W 2004 r. Zainteresowany przyjął, że budynek nie będzie w przyszłości służył do działalności opodatkowanej. Dzisiaj, przed oddaniem budynku do użytkowania, zamierza zmienić swoją decyzję sprzed 5 lat i wykorzystywać go do działalności opodatkowanej.

Wnioskodawca wyraził pogląd, że korekta powinna zostać dokonana w deklaracji za miesiąc podjęcia decyzji o zmianie przeznaczenia budowanego obiektu, w oparciu o zapis art. 91 ust. 8 ustawy o podatku od towarów i usług.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Zainteresowanego w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za:

* prawidłowe - w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego,

* nieprawidłowe - w zakresie możliwości dokonania jednorazowej korekty wcześniej nieodliczonego podatku VAT.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu ww. podatkiem podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W świetle art. 2 pkt 6 ustawy, towarami są rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Artykuł 7 ust. 1 ustawy stanowi, iż przez dostawę towarów należy rozumieć przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Z opisanego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, iż Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w zakresie produkcji i handlu wyrobami pończoszniczymi oraz jest czynnym podatnikiem podatku VAT od 1988 r. W 2005 r. rozpoczął budowę budynku gospodarczo-magazynowego z zapleczem socjalno-biurowym - z przeznaczeniem jako budowa na potrzeby własne. Z tego też powodu Zainteresowany nie skorzystał z praw do odliczenia podatku naliczonego na fakturach dokumentujących poniesione wydatki. W 2009 r. została zakończona budowa przedmiotowego budynku. Obecnie Wnioskodawca zamierza wnieść wybudowany obiekt do ewidencji środków trwałych i przenieść do niego działalność produkcyjną i handlową.

Artykuł 86 ust. 1 ustawy stanowi, że w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7, suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług - art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a) ustawy.

Zgodnie z art. 86 ust. 10 pkt 1 ustawy, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę albo dokument celny, z zastrzeżeniem pkt 2-5 oraz ust. 11, 12, 16 i 18.

Jeżeli podatnik nie dokona obniżenia kwoty podatku należnego w terminach określonych w ust. 10, może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych (art. 86 ust. 11 ustawy)

W myśl art. 86 ust. 13 ustawy, jeżeli podatnik nie dokonał obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w terminach, o których mowa w ust. 10, 11, 12, 16 i 18, może on obniżyć kwotę podatku należnego przez dokonanie korekty deklaracji podatkowej za okres, w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego, nie później jednak niż w ciągu 5 lat, licząc od początku roku, w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego.

Natomiast, zgodnie z art. 88 ust. 4 ustawy, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się również do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni (...).

W świetle powyższych przepisów należy stwierdzić, że istota podatku od towarów i usług opiera się m.in. na zasadzie, zgodnie z którą odliczenie podatku naliczonego z tytułu zakupu towarów lub usług przysługuje podatnikowi, jeżeli towar ten lub usługa zostaną wykorzystane do realizacji czynności opodatkowanych tym podatkiem (art. 86 ust. 1 ustawy).

Z opisu sprawy wynika, iż Zainteresowany zakończył budowę budynku gospodarczo-magazynowego z zapleczem socjalno-biurowym, który nie miał służyć do wykonywania czynności opodatkowanych, wobec powyższego Wnioskodawcy nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących nabycie towarów i usług związanych z realizacją przedmiotowej inwestycji. Obecnie, Zainteresowany zamierza wprowadzić budynek do ewidencji środków trwałych i wykorzystywać go w prowadzonej działalności gospodarczej, która podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Wobec powyższego, w przedmiotowej sprawie mamy do czynienia z sytuacją, kiedy to przeznaczenie wybudowanego środka trwałego, było początkowo niezwiązane z prowadzoną przez Wnioskodawcę działalnością opodatkowaną podatkiem VAT, gdyż przedmiotowy budynek został wybudowany z przeznaczeniem na potrzeby własne. Jednak, w żadnym momencie działalności Wnioskodawca nie wykorzystywał przedmiotowej nieruchomości do działalności zwolnionej, ani do działalności niepodlegającej opodatkowaniu.

Tym samym prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur VAT dokumentujących koszty ponoszone przy budowie budynku przysługuje Zainteresowanemu w oparciu o art. 86 ust. 1 ustawy, gdyż poniesione wydatki będą miały związek z wykonywanymi przez Wnioskodawcę czynnościami opodatkowanymi podatkiem od towarów i usług.

Powyższa analiza wskazuje, iż w przedmiotowej sprawie nie znajdzie zastosowania przepis art. 91 ustawy.

Wobec powyższego, przy założeniu, że nabyte towary i usługi w stosunku do których Zainteresowany nie odliczał podatku naliczonego, związane są wyłącznie z czynnościami opodatkowanymi, Wnioskodawca będzie mógł dokonać korekt deklaracji podatkowej dla podatku od towarów i usług VAT-7 na zasadach określonych w art. 86 ust. 13 ustawy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Zainteresowanego i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Ponadto tut. Organ informuje, iż rozstrzygnięcie w sprawie o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych zostało w dniu 10 września 2009 r. wydane odrębne rozstrzygnięcie nr ILPB1/415-703/09-2/AG.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi, ul. Piotrkowska 135, 90-434 Łódź po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl