ILPP2/443-803/08-4/SJ

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 9 grudnia 2008 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPP2/443-803/08-4/SJ

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki Cywilnej, przedstawione we wniosku z dnia 29 sierpnia 2008 r. (data wpływu 3 września 2008 r.) uzupełnionym pismem z dnia 21 listopada 2008 r. (data wpływu 2 grudnia 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży Spółki - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 3 września 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży Spółki. Przedmiotowy wniosek został uzupełniony pismem z dnia 21 listopada 2008 r. (data wpływu 2 grudnia 2008 r.) o doprecyzowanie opisanego zdarzenia przyszłego.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Od roku 1998 Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w formie Spółki cywilnej (dwie osoby fizyczne). Ze względu na stan zdrowia, postanowiono sprzedać całą spółkę z logo, środkami trwałymi, nieruchomością, materiałami (pracownicy przejdą do nowej firmy jednoosobowej).

Na nieruchomości (jedna księga wieczysta) znajduje się budynek produkcyjny wraz z zapleczem oraz budynek mieszkalny, który nie stanowił części spółki, nie był amortyzowany, a także nie odliczono podatku VAT od materiałów zakupionych na budowę tego budynku. Działkę, na której wybudowano budynek mieszkalny nabyli wspólnicy Spółki cywilnej w roku 1996. W tym też roku budynek ten został wybudowany. Budynek mieszkalny powstał przed wybudowaniem budynku produkcyjnego.

Zamierzona czynność zbycia przedsiębiorstwa ma dotyczyć całego przedsiębiorstwa w myśl przepisów zawartych w art. 55 1 Kodeksu cywilnego. Natomiast zbywany budynek mieszkalny nie stanowi części przedsiębiorstwa (biura Spółki znajdują się w budynku produkcyjnym).

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Jaki podatek VAT należny będzie płacił Wnioskodawca od sprzedaży całej Spółki i czy również od budynku mieszkalnego.

Zdaniem Wnioskodawcy, z uwagi na brak wpisu budynku mieszkalnego do środków trwałych oraz braku amortyzacji powyższego budynku, jak również nie odliczaniu podatku VAT od zakupionych na ten budynek materiałów budowlanych, podatek dochodowy od tego budynku mieszkalnego nie wystąpi, pomimo że jest na tej samej nieruchomości. Również podatek VAT należny nie wystąpi od tej części nieruchomości, tj. budynku mieszkalnego, jak również od pozostałych nieruchomości, tj. budynku produkcyjnego, z uwagi na sprzedaż całej Spółki.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu ww. podatkiem, podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez dostawę towarów, o której mowa wyżej, w myśl art. 7 ust. 1 ustawy, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Jak stanowi art. 6 pkt 1 ustawy w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 grudnia 2008 r., przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Pojęcie "transakcji zbycia" należy rozumieć w sposób zbliżony do terminu "dostawy towarów" w ujęciu art. 7 ust. 1 ustawy, tzn. "zbycie" obejmuje wszelkie czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania przedmiotem jak właściciel, np.: sprzedaż, zamianę, darowiznę, przeniesienie własności w formie wkładu niepieniężnego, czyli aportu. Zbycie przedsiębiorstwa podlega zasadzie swobody umów, a więc może nastąpić na podstawie każdej czynności rozporządzającej.

Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nie definiują terminu "przedsiębiorstwo", wobec czego w tym zakresie należy posłużyć się właściwymi przepisami prawa. Przedmiotową definicję zawiera art. 55 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.), który stanowi, że przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej. Obejmuje ono w szczególności:

1.

oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa);

2.

własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości;

3.

prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych;

4.

wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne;

5.

koncesje, licencje i zezwolenia;

6.

patenty i inne prawa własności przemysłowej;

7.

majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne;

8.

tajemnice przedsiębiorstwa;

9.

księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Zatem składniki materialne i niematerialne wchodzące w skład przedsiębiorstwa powinny pozostawać ze sobą we wzajemnych relacjach w ten sposób, iż można mówić o nich jako o zespole, a nie zbiorze pewnych elementów. Istotne jest, aby w zbywanym przedsiębiorstwie zachowane zostały funkcjonalne związki pomiędzy poszczególnymi składnikami, tak żeby przekazana masa mogła posłużyć kontynuowaniu określonej działalności gospodarczej.

Z przedstawionego zdarzenia przyszłego wynika, iż Spółka zamierza sprzedać całe przedsiębiorstwo (m.in.: wraz z logo Spółki, środkami trwałymi, nieruchomością i materiałami) nowej jednoosobowej firmie. Będzie to, zdaniem Zainteresowanego, zbycie przedsiębiorstwa w myśl art. 55 1 ustawy - Kodeks cywilny.

W świetle powyższego należy stwierdzić, iż jeżeli przedmiotem sprzedaży będzie całe przedsiębiorstwo spełniające warunki, o których mowa w art. 55 1 ustawy - Kodeks cywilny, to czynność ta nie będzie podlegała przepisom ustawy o podatku od towarów i usług, zgodnie z powołanym art. 6 pkt 1 ustawy. Wobec powyższego, planowana sprzedaży całego przedsiębiorstwa przez Spółkę nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT.

W sprawie będącej przedmiotem wniosku należy podkreślić, iż analiza przedmiotu umów cywilnoprawnych nie mieści się w ramach określonych w art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), zgodnie z którym minister właściwy do spraw finansów publicznych, na pisemny wniosek Zainteresowanego, wydaje, w jego indywidualnej sprawie, pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego (interpretację indywidualną).

W związku z powyższym Minister Finansów nie jest uprawniony do oceny stanowiska, czy przedsiębiorstwo, które Spółka zamierza sprzedać nowej firmie (jednoosobowej), jest przedsiębiorstwem w rozumieniu przepisu prawa cywilnego.

Z przedstawionego zdarzenia przyszłego wynika, iż Spółka zamierza zbyć budynek mieszkalny wybudowany w 1996 r., który nie stanowi części zbywanego przedsiębiorstwa. Grunt, na którym został wzniesiony przedmiotowy budynek, stanowi własność wspólników spółki cywilnej. Budynek ten nie był amortyzowany, a także nie odliczano podatku VAT z zakupionych na budowę tego budynku materiałów budowlanych.

W myśl art. 15 ust. 1 ustawy, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Działalność gospodarcza - na mocy ust. 2 powołanego artykułu - obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy (...).

Odpłatna dostawa towarów lub odpłatne świadczenie usług podlega opodatkowaniu podatkiem VAT wtedy, gdy są dokonywane przez podmiot o statusie podatnika działającego w takim charakterze w odniesieniu do tych czynności. Zakres opodatkowania podatkiem VAT wyznacza czynnik przedmiotowy - opodatkowaniu podlega odpłatna dostawa towarów lub odpłatne świadczenie usług oraz czynnik podmiotowy - czynności muszą być wykonywane przez podatnika działającego w takim charakterze.

W sprawie będącej przedmiotem zapytania, to Wnioskodawca (Spółka cywilna) występuje jako podatnik podatku od towarów i usług.

W związku z faktem, iż sprzedawany budynek mieszkalny nigdy nie był własnością Spółki (nie stanowi on części przedsiębiorstwa ani nie był wykorzystywany do jego działalności - biura Spółki znajdują się w budynku produkcyjnym) nie będzie ona zobligowana do opodatkowania jego sprzedaży.

Jednocześnie zauważa się, że stosownie do art. 14b § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa, minister właściwy do spraw finansów publicznych na pisemny wniosek zainteresowanego, wydaje w jego indywidualnej sprawie, pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego (interpretację indywidualną).

Zatem w przedmiotowej sprawie powyższa interpretacja nie wywiera skutku prawnego dla współwłaścicieli Spółki cywilnej.

Tut. Organ pragnie zauważyć, iż z dniem 1 grudnia 2008 r. (z wyjątkami określonymi w art. 15 tej ustawy) weszła w życie ustawa z dnia 7 listopada 2008 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 209, poz. 1320), w której wprowadzono m.in. zmianę w art. 6 pkt 1 ustawy o VAT, który brzmiał: "przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zakładu (oddziału) samodzielnie sporządzającego bilans".

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Ponadto informuje się, iż w przedmiocie udzielenia pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, wydana zostanie odrębna interpretacja.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl