ILPP2/443-762/08-2/GZ

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 22 października 2008 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPP2/443-762/08-2/GZ

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 14 sierpnia 2008 r. (data wpływu 20 sierpień 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania dostawy nieruchomości gruntowej przeznaczonej pod osadnik ścieków deszczowych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 sierpnia 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania dostawy nieruchomości gruntowej przeznaczonej pod osadnik ścieków deszczowych.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca zamierza sprzedać działkę niezabudowaną (grunty orne), oznaczoną w miejscowym planie zagospodarowania jako teren przeznaczony pod osadnik ścieków deszczowych (oznaczenie na planie zagospodarowania symbolem NO D), na rzecz gminy. Osadnik ten, zdaniem starostwa (gmina nie potrafiła określić właściwej klasyfikacji), w klasyfikacji PKOB posiada numer 2 22-2223.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy powyższa dostawa towaru podlega opodatkowaniu podatkiem VAT w stawce 22%, czy jest zwolniona z podatku VAT.

Zdaniem Wnioskodawcy, w związku z przeznaczeniem w miejscowym planie zagospodarowania pod zabudowę - osadnik ścieków deszczowych - przedmiotowa niezabudowana działka, będąca dotychczas gruntami ornymi traci charakter rolny i jej sprzedaż podlega opodatkowaniu podatkiem VAT w stawce 22%.

Natomiast przyszły nabywca - gmina - utrzymuje, że będąc jednostką samorządu terytorialnego i wykonując zadania publiczne - budowa osadnika ścieków deszczowych na rzecz mieszkańców gminy - jest zwolniona podmiotowo z podatku VAT. W związku z tym powyższa transakcja kupna-sprzedaży powinna być zwolniona z podatku VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu ww. podatkiem, podlegają:

1.

odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;

2.

eksport towarów;

3.

import towarów;

4.

wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;

5.

wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

W myśl art. 2 pkt 6 ustawy, przez towary rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Artykuł 7 ust. 1 ustawy stanowi, iż przez dostawę, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel (...).

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Treść przepisu art. 41 ust. 1 ustawy wskazuje, iż dostawa terenów budowlanych oraz przeznaczonych pod zabudowę, podlega opodatkowaniu stawką podatku 22%.

Jak wskazano we wniosku, przedmiotowa działka przeznaczona jest pod osadnik ścieków deszczowych, który został zaklasyfikowany przez Wnioskodawcę wg symbolu PKOB do grupy 2 22 2223, tj. "Rurociągi sieci kanalizacyjnej rozdzielczej Klasa obejmuje: Rurociągi sieci kanalizacyjnej rozdzielczej i kolektory. Oczyszczalnie wód i ścieków".

Wskazana grupa wg symbolu PKOB zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 1999 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych (PKOB) (Dz. U. Nr 112, poz. 1316 z późn. zm.) zaliczana jest do sekcji - obiekty inżynierii lądowej i wodnej.

W myśl powołanego wyżej rozporządzenia, przez obiekty budowlane rozumie się konstrukcje połączone z gruntem w sposób trwały, wykonane z materiałów budowlanych i elementów składowych, będące wynikiem prac budowlanych. W Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych obiekty budowlane grupowane są w dwóch sekcjach: "Budynki" i "Obiekty inżynierii lądowej i wodnej". Przez obiekty inżynierii lądowej i wodnej rozumie się wszystkie obiekty budowlane nie klasyfikowane jako budynki, tj.: drogi kołowe, drogi kolejowe, mosty, autostrady, drogi lotniskowe, zapory wodne, itp.

Powyższe oznacza, że grunty które będą podlegały sprzedaży przez Wnioskodawcę, zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego mają charakter budowlany (przeznaczone są pod zabudowę).

Zatem, stosownie do art. 41 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, dostawa działki podlegać będzie opodatkowaniu 22% stawką podatku. Bowiem dostawa gruntów, które zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego przeznaczone są pod zabudowę nie może korzystać ze zwolnienia, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku od towarów i usług, ponieważ zwolnieniem tym objęta jest tylko dostawa terenów niezabudowanych, innych niż tereny budowlane i przeznaczone pod zabudowę.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl