ILPP2/443-744/08-2/SJ - Czy usługi pomocy społecznej, mieszczące się w grupowaniu 85.32, świadczone przez podatnika na rzecz osób fizycznych na terenie Niemiec, korzystają ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT?

Pisma urzędowe
Status:  Nieaktualne

Pismo z dnia 31 października 2008 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPP2/443-744/08-2/SJ Czy usługi pomocy społecznej, mieszczące się w grupowaniu 85.32, świadczone przez podatnika na rzecz osób fizycznych na terenie Niemiec, korzystają ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z o.o., przedstawione we wniosku z dnia 11 sierpnia 2008 r. (data wpływu 14 sierpnia 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania usług pomocy społecznej bez zakwaterowania - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14 sierpnia 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania usług pomocy społecznej bez zakwaterowania.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca jest spółką z siedzibą w Polsce. W związku z przedmiotem działalności gospodarczej, realizuje usługi pomocy społecznej PKD 85.32 - pomoc społeczna bez zakwaterowania. Spółka świadczy obecnie usługi na rzecz zleceniodawców - osób fizycznych na terenie Niemiec. Usługi wykonywane są za pośrednictwem pracowników tymczasowych, zatrudnianych przez Wnioskodawcę. Do zakresu świadczonych usług należą:

1.

Sprawowanie opieki i nadzoru nad stanem zdrowia seniora:

-

utrzymanie higieny i czystości seniora (zmiana pościeli, mycie chorych),

-

ubieranie i rozbieranie chorych, pomoc choremu przy zmianie bielizny.

2.

Pomoc społeczna przy czynnościach życiowych: przygotowywanie posiłków, sprzątanie, robienie zakupów.

Na podstawie opinii uzyskanej przez Spółkę z Ośrodka Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego z dnia 16 lipca 2008 r., znak (...), wymieniona opieka nad osobami starszymi, niepełnosprawnymi polegająca na wykonywaniu prostych czynności pielęgnacyjnych oraz czynności społecznych przy codziennych czynnościach życiowych, mieści się w grupowaniu PKWiU 85.32.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy usługi pomocy społecznej, mieszczące się w grupowaniu 85.32, świadczone przez Wnioskodawcę na rzecz osób fizycznych na terenie Niemiec, korzystają ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług.

Zdaniem Wnioskodawcy, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Zgodnie z art. 27 ust. 1 powołanej ustawy, w przypadku świadczenia usług miejscem świadczenia jest miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługi - miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności; w przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności - miejsce stałego zamieszkania, z zastrzeżeniem ust. 2-6 i art. 28.

Zatem, zdaniem Spółki, miejscem świadczenia usług w przedmiotowej sprawie, jest terytorium Polski.

W myśl art. 8 ust. 1 ustawy o VAT, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:

1.

przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę w jakiej dokonano czynności prawnej;

2.

zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;

3.

świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Stosownie do art. 8 ust. 3 ww. ustawy, usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, z wyjątkiem usług elektronicznych i usług turystyki, o których mowa w art. 119.

Do prawidłowego określenia przedmiotu opodatkowania, co wiąże się z koniecznością prawidłowego zakwalifikowania określonych czynności do właściwych grupowań statystycznych, zobowiązany jest podatnik.

Na podstawie opinii uzyskanej przez Zainteresowanego z Ośrodka Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego z dnia 16 lipca 2008 r., znak (...), wymienione wyżej usługi mieszczą się w grupowaniu PKWiU 85.32.1.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku Nr 4 do ustawy. Pozycja 9 przedmiotowego załącznika obejmuje grupę ex 85 "Usługi w zakresie ochrony zdrowia i opieki społecznej, z wyłączeniem usług weterynaryjnych".

Wobec powyższego, Wnioskodawca świadczy usługi pomocy społecznej zakwalifikowane w grupowaniu PKWiU 85.32, zwolnione z opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Podkreślić należy, iż organy podatkowe nie są właściwe do klasyfikowania wyrobów i usług do odpowiednich grupowań statystycznych. Do prawidłowego określenia przedmiotu opodatkowania, co wiąże się z prawidłowym zdefiniowaniem czynności oraz prawidłowym zaklasyfikowaniem tych czynności do właściwych grupowań statystycznych, obowiązany jest Podatnik.

W związku z powyższym w wydanej interpretacji tut. Organ odniósł się do klasyfikacji podanej przez Wnioskodawcę we wniosku.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl