ILPP2/443-743/09-2/SJ

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 7 sierpnia 2009 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPP2/443-743/09-2/SJ

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z o.o. Sp. k. ZPB, przedstawione we wniosku z dnia 19 maja 2009 r. (data wpływu 8 czerwca 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia momentu powstania obowiązku podatkowego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 8 czerwca 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia momentu powstania obowiązku podatkowego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca świadczy usługi polegające na wykonywaniu nawierzchni z kostki brukowej, układaniu krawężników, wykonywaniu placów i dróg z kostki betonowej, wykonywaniu robót przygotowawczych, stabilizacji gruntu, podnoszenia studni itp. Do wykonywania wyżej wymienionych usług, Spółka wykorzystuje towary (głównie kostkę brukową) nabywane od producenta. W cenie określonej za daną usługę wliczona jest wartość materiałów budowlanych wykorzystywanych w celu wykonywania usługi. Sprzedaż dokumentowana jest w większości fakturami VAT na rzecz podmiotów krajowych prowadzących działalność gospodarczą.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy w VAT z tytułu świadczonych przez Spółkę usług.

Zdaniem Wnioskodawcy, właściwe określenie momentu powstania obowiązku podatkowego wymaga prawidłowej identyfikacji wykonywanych przez Spółkę czynności. Towary, jak i usługi (z wyjątkiem usług elektronicznych) identyfikowane są na podstawie przepisów o statystyce publicznej, zgodnie z art. 2 pkt 6 oraz art. 8 ust. 3 ustawy VAT.

Zgodnie z § 3 pkt 1 Rozporządzenia PKWiU z 2008 r., do celów opodatkowania podatkiem od towarów i usług, do dnia 31 grudnia 2009 r. stosuje się PKWiU z 1997 r. Zgodnie z PKWiU 1997, roboty budowlane mieszczą się w dziale 45. Dział ten obejmuje między innymi: "prace związane z inżynierią lądową i wodną".

Zdaniem Zainteresowanego, świadczone przez niego usługi należy zakwalifikować w dziale 45 pod numerem PKWiU 45.23.12-00.00 "Roboty ogólnobudowlane związane z nawierzchnią przy budowie autostrad (z wyjątkiem autostrad naziemnych), dróg, ulic i innych tras dla pieszych i zmotoryzowanych".

Usługi świadczone przez Wnioskodawcę należy zaliczyć do usług budowlano-montażowych, dla których Ustawodawca przewidział szczególny moment powstania obowiązku podatkowego w podatku VAT.

W myśl art. 19 ust. 13 pkt 2 lit. d) ustawy VAT, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż 30. dnia, licząc od dnia wykonania usług budowlanych lub budowlano-montażowych.

Wartości materiałów budowlanych wykorzystywanych przy wykonywaniu usługi nie wyodrębnia się jako osobnej czynności opodatkowanej podatkiem VAT, jeżeli strony umawiają się na wykonanie usługi, do wykonania której niezbędne jest wykorzystanie określonych materiałów.

Powyższe potwierdzają interpretacje organów podatkowych, zgodnie z którym jeżeli strony umówiły się na realizację robót budowlano-montażowych, którymi niewątpliwie są roboty związane z budową dróg i autostrad, to obowiązek podatkowy, w myśl art. 19 ust. 13 pkt 2 lit. d) ustawy VAT, powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż 30. dnia, licząc od dnia wykonania usług budowlanych lub budowlano-montażowych.

(Por. interpretacje indywidualne Ministra Finansów wydane przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 31 stycznia 2008 r., sygn. IP-PP2-443-630/07-2/AS oraz z dnia 5 marca 2008 r., sygn. IPPP1-443-29/08-5/MP).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu ww. podatkiem podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (...) - art. 8 ust. 1 ustawy.

W myśl art. 8 ust. 3 ustawy, usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, z zastrzeżeniem ust. 4, są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, z wyjątkiem usług elektronicznych i usług turystyki, o których mowa w art. 119.

Obowiązek podatkowy, zgodnie z art. 19 ust. 1 ustawy, powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 2-21, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1.

Jeżeli dostawa towaru lub wykonanie usługi powinny być potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7. dniu, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi - art. 19 ust. 4 ustawy.

Z konstrukcji podatku od towarów i usług wynika, iż podatnik, który wykonuje czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem VAT, zobowiązany jest opodatkować daną czynność w momencie powstania obowiązku podatkowego.

Od wskazanej zasady ogólnej ustawodawca określił w sposób odmienny, szczególny moment powstania obowiązku podatkowego między innymi dla usług budowlanych i budowlano-montażowych.

I tak, w myśl art. 19 ust. 13 pkt 2 lit. d) ustawy, obowiązek podatkowy w przypadku usług budowlanych i budowlano-montażowych powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż 30. dnia, licząc od dnia wykonania tych usług.

Oznacza to, że z tytułu wykonania usług budowlanych i budowlano-montażowych dla powstania obowiązku podatkowego znaczenie ma termin zapłaty, ale tylko wówczas, gdy kontrahent dokona płatności za wykonaną na jego rzecz usługę w terminie 30. dni od dnia jej wykonania, bowiem 30. dnia obowiązek podatkowy powstaje niezależnie od tego, że nie dokonano zapłaty.

Zatem, poza terminem zapłaty niezwykle istotne jest także zidentyfikowanie momentu, w którym usługi te zostały wykonane (lub można je uznać za wykonane).

Na mocy art. 19 ust. 14 ustawy, przepis ust. 13 pkt 2 lit. d) stosuje się również do usług przyjmowanych częściowo, których odbiór jest dokonywany na podstawie protokołów zdawczo-odbiorczych.

Jak wynika z wniosku Spółka świadczy usługi polegające na wykonywaniu nawierzchni z kostki brukowej, układaniu krawężników, wykonywaniu placów i dróg z kostki betonowej, wykonywaniu robót przygotowawczych, stabilizacji gruntu, podnoszenia studni itp. Do wykonywania przedmiotowych usług wykorzystuje towary - głównie kostkę brukową, nabywane od producenta. Zainteresowany stwierdził, iż w cenie określonej za daną usługę wliczona jest wartość materiałów budowlanych wykorzystywanych w celu wykonania usługi. Zdaniem Spółki, świadczone przez nią usługi należy sklasyfikować pod symbolem PKWiU 45.23.12-00.00 "Roboty ogólnobudowlane związane z nawierzchnią przy budowie autostrad (z wyjątkiem autostrad naziemnych), dróg, ulic i innych tras dla pieszych i zmotoryzowanych". Zatem, usługi te należy zaliczyć do usług budowlano-montażowych, dla których ustawodawca, przewidział szczególny moment postania obowiązku podatkowego.

Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny oraz w oparciu o powołane przepisy prawa należy stwierdzić, iż zgodnie z regulacją zawartą w art. 19 ust. 13 pkt 2 lit. d) ustawy, obowiązek podatkowy w przedmiotowej sprawie, powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty za wykonanie przedmiotowych usług, nie później jednak niż 30. dnia, licząc od dnia od dnia wykonania usług budowlano-mantażowych.

Dodatkowo, tut. Organ informuje, iż strony w umowach cywilnoprawnych określają co jest przedmiotem sprzedaży. Jeżeli przedmiotem sprzedaży jest usługa remontowa, budowlana, budowlano-montażowa, wówczas nie można z niej wyłączyć poszczególnych elementów kosztów do odrębnej sprzedaży, ponieważ obrotem podatnika jest uzgodniona kwota za wykonanie określonej usługi, bez względu na jej poszczególne elementy (materiały, robocizna, transport, zużyta energia, narzędzia itp.). Wyliczenie, co się składa na wykonaną usługę ma istotne znaczenie informacyjne przy ustalaniu ceny, jednak nie może uzasadniać odrębnego kwalifikowania poszczególnych elementów zawartych w tym wyliczeniu (dla celów podatkowych).

Podkreślić należy, że analiza prawidłowości dokonanej przez Wnioskodawcę we wniosku klasyfikacji usługi do właściwego grupowania statystycznego, nie mieści się w ramach określonych przepisem art. 14b § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa, zgodnie z którym minister właściwy do spraw finansów publicznych, na pisemny wniosek zainteresowanego, wydaje w jego indywidualnej sprawie, pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego. A zatem tut. Organ odniósł się wyłącznie do klasyfikacji podanej przez Zainteresowanego we wniosku.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl