ILPP2/443-737/09-3/SJ

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 11 sierpnia 2009 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPP2/443-737/09-3/SJ

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Zespołu Szkół Publicznych, przedstawione we wniosku z dnia 5 czerwca 2009 r. (data wpływu 8 czerwca 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży obiadów w stołówce szkolnej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 8 czerwca 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży obiadów w stołówce szkolnej.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Zespół Szkół Publicznych, oprócz realizacji podstawowych zadań w zakresie edukacji, dodatkowo prowadzi stołówkę szkolną. Stołówka nie jest odrębnym podmiotem gospodarczym i świadczy usługi z tytułu wyżywienia, w tym sprzedaż obiadów dla:

a.

uczniów własnych,

b.

uczniów własnych, którym posiłek finansuje MGOPS

c.

pracowników Szkoły,

d.

osób niezatrudnionych w Szkole (z zewnątrz).

Dotychczas Szkoła kierowała się opinią Ośrodka Standarów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego, który uważa, iż prowadzenie stołówki przez personel placówki oświatowej dla dzieci i pracowników placówki, pod warunkiem, że stołówka nie jest odrębnym podmiotem gospodarczym a prowadzenie jej jest ściśle związane z działalnością wymienionej placówki oświatowej, należy klasyfikować w dziale PKWiU 80 Usługi w zakresie edukacji (prowadzenie stołówki jest związane z działalnością edukacyjną wymienionej jednostki i klasyfikowano ją w dziale PKWiU 80 Usługi edukacyjne).

Ze względu na to, iż sprzedaż posiłków w stołówce szkolnej zaklasyfikowano wg PKWiU do grupowania 80 "Usługi w zakresie edukacji", jednostka korzystała ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług (poz. 7 załącznika nr 4 do ustawy).

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy świadczone usługi podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, a jeśli tak to jaką stawkę podatku VAT do świadczonych usług należy stosować w przypadku:

a.

obiadów dla uczniów własnych oraz pracowników Szkoły...,

b.

obiadów dla uczniów finansowanych przez Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej...,

c.

obiadów dla osób niezatrudnionych w Szkole (z zewnątrz, w tym również byłych pracowników Szkoły np. nauczyciel emeryt).

Zdaniem Szkoły, usługi żywienia świadczone przez personel Szkoły w stołówce szkolnej (PKWiU 80.10.12-00), nie są objęte podatkiem VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu ww. podatkiem podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...) - art. 7 ust. 1 ustawy.

Natomiast, przez świadczenie usług, w myśl art. 8 ust. 1 ustawy, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (...).

Usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, z zastrzeżeniem ust. 4, są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, z wyjątkiem usług elektronicznych i usług turystyki, o których mowa w art. 119 (art. 8 ust. 3 ustawy).

Zauważyć należy, iż przepisy ustawy o podatku od towarów i usług oraz wydane na jej podstawie rozporządzenia odwołują się do grupowań PKWiU przy ustalaniu preferencyjnych stawek podatkowych i zwolnień przedmiotowych. Zaliczanie określonej usługi do właściwego grupowania należy jednak do obowiązków usługodawcy. Wynika to z faktu, że to właśnie on posiada wszystkie informacje niezbędne do właściwego sklasyfikowania wykonywanej usługi do odpowiedniego grupowania.

Na podstawie art. 41 ust. 1 ustawy, stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1. Jednakże zarówno w treści ustawy, jak i przepisach wykonawczych do niej, ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi bądź zwolnienie od podatku.

I tak, stosownie do treści art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy, zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy. W poz. 7 tego załącznika, tj. w "wykazie usług zwolnionych od podatku" wymienione zostały usługi o symbolu PKWiU ex 80 - "Usługi w zakresie edukacji". Stosownie do objaśnień zawartych w załącznikach do ustawy symbol ex oznacza, że stawka podatku bądź zwolnienie od podatku odnosi się tylko do danej usługi z danego grupowania. Umieszczenie tego dopisku przy konkretnym symbolu statystycznym ma na celu zawężenie stosowania zwolnienia lub obniżonej stawki podatku VAT tylko do usług należących do wymienionego grupowania statystycznego, spełniającego określone warunki sprecyzowane przez ustawodawcę w rubryce "nazwa usługi".

Z przedłożonego wniosku wynika, iż Szkoła prowadzi stołówkę szkolną, w której dokonuje sprzedaży obiadów na rzecz: uczniów i pracowników tej Szkoły w tym także uczniów, którym posiłek finansuje Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej oraz na rzecz osób niezatrudnionych w Szkole (osób z zewnątrz). Przedmiotowe usługi Wnioskodawca klasyfikuje w dziale PKWiU 80 "Usługi w zakresie edukacji". Stołówka nie jest odrębnym podmiotem gospodarczym.

Odnosząc powyższe do przedstawionych uwarunkowań prawnych należy stwierdzić, iż wysokość stawki podatku od towarów i usług, bądź zastosowanie zwolnienia od tego podatku dla opisanych we wniosku usług polegających na wydawaniu przez stołówkę szkolną posiłków na rzecz: uczniów i pracowników tej Szkoły w tym uczniów, którym posiłek finansuje MGOPS oraz osób niezatrudnionych w Szkole, uzależnione jest od klasyfikacji statystycznej tych usług.

Wobec powyższego, usługi żywieniowe polegające na sprzedaży obiadów w stołówce szkolnej dla uczniów i pracowników danej placówki oraz dla osób niezatrudnionych w Szkole, o ile są, jak wskazał Wnioskodawca, sklasyfikowane w grupowaniu PKWiU ex 80 "Usługi w zakresie edukacji", korzystają ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy, jako wymienione w poz. 7 załącznika nr 4 do ustawy.

Tut. Organ wskazuje, że stosownie do pkt 1 komunikatu Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 24 stycznia 2005 r. w sprawie trybu udzielania informacji dotyczących standardów klasyfikacyjnych (Dz. Urz. GUS z 2005 r. Nr 1, poz. 11), zgodnie z zasadami metodycznymi klasyfikacji zasadą jest, że zainteresowany podmiot sam klasyfikuje prowadzoną działalność, swoje produkty (wyroby, usługi), towary, środki trwałe i obiekty budowlane według zasad określonych w poszczególnych klasyfikacjach i nomenklaturach, wprowadzonych rozporządzeniem Rady Ministrów lub stosowanych bezpośrednio na podstawie przepisów Wspólnoty Europejskiej. Zatem, obowiązek prawidłowego zaklasyfikowania świadczonych usług do właściwych grupowań statystycznych spoczywa na wykonawcy usługi.

Biorąc pod uwagę powyższe, Minister Finansów nie jest uprawniony do klasyfikacji usług do odpowiednich grupowań statystycznych. W związku z tym, niniejszej odpowiedzi udzielono wyłącznie w oparciu o wskazane przez Zainteresowanego we wniosku grupowanie.

Ponadto, w przedstawionym we wniosku własnym stanowisku w sprawie oceny prawnej zaistniałego stanu faktycznego, Zainteresowany użył pojęcia "nie są objęte podatkiem VAT". Tut. Organ pragnie zaznaczyć, iż w rozpatrywanej sprawie ma miejsce sytuacja, w której przedmiotowe usługi stołówkowe świadczone przez personel Szkoły korzystają ze zwolnienia od podatku. Wskazać należy, iż pomimo identycznego skutku podatkowego dla podatnika podatku od towarów i usług (brak kwoty podatku należnego z tytułu świadczenia usług) - pojęcia te nie są tożsame.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Jednocześnie tut. Organ informuje, iż w zakresie klasyfikacji statystycznej dla świadczonych usług zostało wydane odrębne rozstrzygnięcie z dnia 11 sierpnia 2009 r. nr ILPP2/443-737/09-2/SJ.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl