ILPP2/443-720/08-2/SJ

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 30 października 2008 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPP2/443-720/08-2/SJ

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana..., przedstawione we wniosku z dnia 1 sierpnia 2008 r. (data wpływu 4 sierpnia 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania lokalu użytkowego wniesionego aportem - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 4 sierpnia 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania lokalu użytkowego wniesionego aportem.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca w 1999 r. wykupił lokal użytkowy od Urzędu Miasta, w którym od 1991 r. prowadzi działalność gospodarczą w całości opodatkowaną podatkiem VAT (handel detaliczny). Do ceny netto zakupu lokalu doliczono podatek VAT, który jako podatek naliczony został Zainteresowanemu zwrócony w całości przez urząd skarbowy. W bieżącym roku, Wnioskodawca zamierza wspólnie z małżonką zawiązać Spółkę cywilną, której przedmiotem działalności w całości opodatkowanej VAT, będzie m.in. handel detaliczny. Jako swój wkład, Zainteresowany wniesie do spółki w formie aportu, swoje przedsiębiorstwo: towary handlowe, środki pieniężne, wyposażenie, lokal użytkowy.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy w przypadku rozwiązania spółki cywilnej opodatkowaniu podatkiem VAT, będzie podlegał pozostawiony lokal użytkowy, jako składnik przedsiębiorstwa wniesionego aportem do tej spółki.

Wnioskodawca uważa, że w przypadku rozwiązania spółki cywilnej, nie powstanie obowiązek podatkowy od pozostawionego lokalu użytkowego. Art. 14 ust. 1 pkt 1 obowiązuje tylko w przypadku, gdy podatnik miał prawo przy nabyciu towaru do odliczenia podatku naliczonego - art. 14 ust. 3 ustawy.

W przedstawionej przez Zainteresowanego sytuacji, spółka jako płatnik podatku VAT, przy nabyciu lokalu (składnika przedsiębiorstwa wniesionego aportem), nie będzie miała prawa do odliczenia podatku, gdyż podatek VAT przy aporcie nie wystąpi.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu ww. podatkiem podlegają odpłatna dostawa towarów oraz odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez dostawę towarów, w myśl art. 7 ust. 1 ustawy, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Natomiast w świetle art. 6 pkt 1 ustawy, przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zakładu (oddziału) samodzielnie sporządzającego bilans.

Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nie zawierają definicji "przedsiębiorstwa", zatem dla potrzeb przepisów ustaw podatkowych należy stosować definicję zawartą w art. 55#185; ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.). Zgodnie z tym przepisem, przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych, przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej.

Wchodzące w skład przedsiębiorstwa składniki materialne i niematerialne powinny pozostawać ze sobą we wzajemnych relacjach w ten sposób, iż można mówić o nich jako o zespole, a nie zbiorze pewnych elementów. Istotne jest to, żeby w zbywanym przedsiębiorstwie zachowane zostały funkcjonalne związki pomiędzy poszczególnymi składnikami, tak żeby przekazana masa mogła posłużyć kontynuowaniu określonej działalności gospodarczej.

Biorąc pod uwagę powyższe stwierdzić należy, że nie podlegają opodatkowaniu transakcje zbycia przedsiębiorstwa, w tym np.: sprzedaż, darowizna czy wniesienie go aportem.

Z opisu zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę wynika, iż zamierza on wraz z małżonką zawiązać Spółkę cywilną i do nowoutworzonej Spółki wnieść aportem swoje przedsiębiorstwo. Jednym ze składników przedsiębiorstwa wniesionego aportem będzie lokal użytkowy, który w ramach prowadzonej działalności Zainteresowany nabył w 1999 r. Wnioskodawcy przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z nabyciem przedmiotowego lokalu, z którego to prawa skorzystał. Przedsiębiorstwo, które zostanie wniesione aportem, będzie przez nowopowstałą Spółkę wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych (handel detaliczny).

Jeżeli zatem warunki, o których mowa w art. 55#185; Kodeksu cywilnego zostaną spełnione, to wniesienie aportem przedsiębiorstwa do nowego podmiotu (spółki prawa cywilnego), nie będzie podlegało przepisom ustawy.

W myśl art. 14 ust. 1 pkt 1 ustawy, opodatkowaniu podatkiem podlegają towary własnej produkcji i towary, które po nabyciu nie były przedmiotem dostawy towarów, w przypadku rozwiązania spółki cywilnej lub handlowej niemającej osobowości prawnej.

Jednakże, zgodnie z art. 14 ust. 4 ustawy, przepisy ust. 1 i 3 stosuje się do towarów, w stosunku do których przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Przekazanie aportem przedsiębiorstwa, w przypadku gdy spełnia ono warunki określone w art. 55#185; Kodeksu cywilnego, wyłączone jest spod działania ustawy, mocą art. 6 pkt 1. Wobec powyższego, w momencie nabycia lokalu (w formie aportu), będącego przedmiotem wniosku, nowopowstałej Spółce nie będzie przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony związany z jego nabyciem.

Odnosząc brzmienie cytowanych przepisów do przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego należy stwierdzić, że w przypadku rozwiązania Spółki cywilnej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług nie będzie podlegał pozostawiony lokal użytkowy, wniesiony uprzednio aportem. Zatem regulacje art. 14 ust. 1 pkt 1 ustawy w rozpoznawanej sprawie, nie znajdą zastosowania.

Jednocześnie zauważa się, że stosownie do art. 14b § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa, minister właściwy do spraw finansów publicznych na pisemny wniosek zainteresowanego, wydaje w jego indywidualnej sprawie, pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego (interpretację indywidualną).

Zatem w przedmiotowej sprawie powyższa interpretacja nie wywiera skutku prawnego dla Spółki cywilnej.

Ponadto tut. Organ informuje, iż wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem wniosku (zapytania) Zainteresowanego. Inne kwestie przedstawione w opisywanym zdarzeniu przyszłym oraz przedstawione we własnym stanowisku w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego, które nie zostały objęte pytaniem - nie mogą być zgodnie z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej - rozpatrzone.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl