ILPP2/443-72/07-4/MN

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 16 stycznia 2008 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPP2/443-72/07-4/MN

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana L. A. przedstawione we wniosku z dnia 15 września 2007 r. (data wpływu do Biura Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie: 12 października 2007 r.), uzupełnionym pismem z dnia 12 listopada 2007 r. (data wpływu 13 listopada 2007 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania usług wykonywanych przez Podatnika na terenie Niemiec - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21 września 2007 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego wpłynął wniosek Pana L. A. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w jego indywidualnej sprawie dot. podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania usług wykonywanych przez Podatnika na terenie Niemiec. Pismem z dnia 8 października 2007 r. nr PD-2/415-175/07 Naczelnik Urzędu Skarbowego - działając na podstawie art. 170 § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego - przekazał ww. wniosek do rozpatrzenia Dyrektorowi Izby Skarbowej w Poznaniu.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca dokonał wpisu do ewidencji działalności gospodarczej, prowadzonej na terenie kraju i zagranicy. Siedziba działalności Podatnika położona jest w kraju. Natomiast usługi związane z hodowlą koni wykonywane są na terenie Niemiec. Praca Wnioskodawcy polega na pełnej obsłudze hodowli, tj. karmienie, ujeżdżanie, utrzymanie w czystości środkami właściciela koni.

Wnioskodawca wystawia fakturę VAT z zaznaczeniem, że podatek od wykonywanej usługi płaci firma niemiecka. Podatnik prowadzi książkę przychodów i rozchodów, według której rozlicza się z podatku dochodowego w Polsce. Należności otrzymane w Euro przelicza według kursu w dniu wystawienia faktury.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Kto powinien zapłacić podatek VAT, Wnioskodawca czy firma niemiecka.

Zdaniem Wnioskodawcy, podatek VAT powinna zapłacić firma niemiecka.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), opodatkowaniu podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Stosownie do art. 2 pkt 1 tej ustawy - terytorium kraju oznacza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Art. 8 ust. 1 ustawy stanowi, że przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (...).

W art. 27 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług wskazano, zgodnie z zasadą ogólną, że w przypadku świadczenia usług miejscem świadczenia jest miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługi - miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności; w przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności - miejsce stałego zamieszkania, z zastrzeżeniem ust. 2-6 i art. 28.

Od powyższej reguły przewidziano szereg wyjątków, określających inne - aniżeli wynikające z zasady ogólnej - miejsca opodatkowania usług, z uwagi na ich charakter (specyfikę). Dotyczy to (m.in.) usług na ruchomym majątku rzeczowym.

Zgodnie z art. 27 ust. 2 pkt 3 lit. d) ustawy, w przypadku świadczenia usług na ruchomym majątku rzeczowym - miejscem świadczenia usług jest miejsce, gdzie usługi są faktycznie świadczone, z zastrzeżeniem art. 28.

Przepisy cytowanej ustawy o podatku od towarów i usług nie definiują pojęcia "ruchomy majątek rzeczowy", jednak zdaniem tut. Organu, wszelkie czynności, które bezpośrednio dotyczą rzeczy ruchomych i oddziałują na nie bezpośrednio, zaliczyć należy do usług na ruchomym majątku rzeczowym. Tym samym, usługi świadczone przez Wnioskodawcę są usługami na ruchomym majątku rzeczowym.

Wobec powyższego, stwierdzić należy, że usługi polegające na pełnej obsłudze hodowli koni, wykonywane przez Wnioskodawcę w Niemczech na zalecenie kontrahenta niemieckiego, korzystają z wyłączenia z ogólnej zasady dotyczącej miejsca świadczenia (opodatkowania) usług. Zatem miejscem świadczenia przedmiotowych usług jest - zgodnie z normą wyrażoną w art. 27 ust. 2 pkt 3 lit. d) ustawy o podatku od towarów i usług - miejsce, gdzie usługi są faktycznie świadczone, tj. terytorium Niemiec.

O sposobie rozliczania podatku od wartości dodanej i jego wysokości, oraz o podmiocie zobowiązanym do jego rozliczenia przesądzają w takim przypadku przepisy kraju, w którym znajduje się miejsce świadczenia usługi.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl