ILPP2/443-716/10-2/JK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 2 sierpnia 2010 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPP2/443-716/10-2/JK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 10 maja 2010 r. (data wpływu 18 maja 2010 r.) uzupełnionym pismem z dnia 26 lipca 2010 r. (data wpływu 29 lipca 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktur związanych z realizacją projektu pn.: "Realizacja programu..." - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18 maja 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktur związanych z realizacją projektu pn.: "Realizacja programu... ". Ww. wniosek został uzupełniony pismem z dnia 26 lipca 2010 r. (data wpływu 29 lipca 2010 r.) o podpis osoby upoważnionej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

X składa do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wniosek o udzielenie dofinansowania na zadanie pn.: "Realizacja programu...". Przedłożony wniosek zakłada kontynuację prowadzonej od ponad 13 lat edukacji ekologicznej dla uczestników "Zielonej Szkoły". Przez realizację zadania zostaną osiągnięte następujące cele: rozszerzenie wiedzy ekologicznej o otaczającym świecie, zdobycie wiedzy na temat wpływu człowieka na środowisko, dostrzeżenie związków i zależności między naturalnymi składnikami przyrody. Aspekt społeczny planowanego zadania ekologicznego polegać będzie na wzroście integracji społecznej, promocji walorów przyrodniczych i kulturowych Ziemi X, wyrównaniu szans edukacyjnych dzieci i młodzieży ze środowisk wiejskich i małych miasteczek regionu X, poprzez rozwój nowych umiejętności, nabycie nowych doświadczeń.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy Zainteresowanemu przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego, zawartego w fakturach dotyczących zakupów i usług w ramach przedmiotowego projektu.

Zdaniem Wnioskodawcy,... jest wyodrębnioną, samobilansującą jednostką organizacyjną..., działającą jako stowarzyszenie ze statusem organizacji pożytku publicznego. Ośrodek jest wpisany w... o nazwie.... w ramach swojej działalności Ośrodek świadczy usługi zarówno opodatkowane i zwolnione. Usługi zwolnione to głównie działalność edukacyjna - "Zielone Szkoły", warsztaty, szkolenia przede wszystkim z zakresu edukacji ekologicznej dla dzieci i młodzieży, które nie podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT, są to usługi zwolnione. w związku z tym Zainteresowany uważa, że nie przysługuje mu prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z faktur za towary i usługi dotyczącego projektu, ponieważ w ramach projektu realizowany jest program edukacyjny dla dzieci, młodzieży i wychowawców woj.... - warsztaty, "Zielone Szkoły", które są zwolnione z opodatkowania podatkiem VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Na podstawie art. 34 ustawy z dnia 7 kwietnia 1989 r. - Prawo o stowarzyszeniach (tekst jedn. Dz. U. z 2001 r. Nr 79, poz. 855 z późn. zm.), stowarzyszenie może prowadzić działalność gospodarczą, według ogólnych zasad określonych w odrębnych przepisach. Dochód z działalności gospodarczej stowarzyszenia służy realizacji celów statutowych i nie może być przeznaczony do podziału między jego członków.

Na mocy art. 86 ust. 1 ustawy, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

W myśl art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a) ustawy, kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7, suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Artykuł 88 ust. 4 ustawy, stanowi, iż obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się również do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, zgodnie z art. 96, z wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 86 ust. 20.

Z treści cytowanych wyżej przepisów wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi.

Powyższe wyklucza zatem możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z usługami i towarami, które nie są w ogóle wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystania do czynności zwolnionych od podatku oraz niepodlegających temu podatkowi.

Z opisu sprawy wynika, iż Wnioskodawca jest wyodrębnioną, samobilansującą jednostką organizacyjną... działającą jako stowarzyszenie ze statusem organizacji pożytku publicznego. w ramach swojej działalności Ośrodek świadczy usługi zarówno opodatkowane i zwolnione. Usługi zwolnione to głównie działalność edukacyjna - "Zielone Szkoły", warsztaty, szkolenia przede wszystkim z zakresu edukacji ekologicznej dla dzieci i młodzieży. w ramach projektu realizowany jest program edukacyjny dla dzieci, młodzieży i wychowawców woj. x - warsztaty, "Zielone Szkoły", które są zwolnione z opodatkowania podatkiem VAT.

Wnioskodawca składa do... wniosek o udzielenie dofinansowania na zadanie pn.: "Realizacja programu... ". Przedłożony wniosek zakłada kontynuację prowadzonej od ponad 13 lat edukacji ekologicznej dla uczestników "Zielonej Szkoły". Przez realizację zadania zostaną osiągnięte następujące cele: rozszerzenie wiedzy ekologicznej o otaczającym świecie, zdobycie wiedzy na temat wpływu człowieka na środowisko, dostrzeżenie związków i zależności między naturalnymi składnikami przyrody. Aspekt społeczny planowanego zadania ekologicznego polegać będzie na wzroście integracji społecznej, promocji walorów przyrodniczych i kulturowych Ziemi..., wyrównaniu szans edukacyjnych dzieci i młodzieży ze środowisk wiejskich i małych miasteczek regionu x, poprzez rozwój nowych umiejętności, nabycie nowych doświadczeń.

W przedmiotowej sprawie warunek wskazany w art. 86 ustawy, nie zostanie zatem spełniony, gdyż wydatki związane z realizacją przedmiotowego zadania nie będą związane z wykonywanymi przez Zainteresowanego czynnościami opodatkowanymi lecz jak wskazał Wnioskodawca ze zwolnionymi od podatku VAT.

Reasumując, Zainteresowany nie będzie miał możliwości odliczenia podatku od towarów i usług z faktur dotyczących zakupów dokonywanych w związku z realizacją projektu pn.: "Realizacja programu... ".

Dodać należy, iż w przedstawionym we wniosku własnym stanowisku w sprawie oceny prawnej zdarzenia przyszłego, Zainteresowany zamiennie używa pojęć "nie podlega opodatkowaniu" i "zwolniona od podatku". Tut. Organ pragnie zaznaczyć, iż pomimo identycznego skutku podatkowego dla podatnika podatku od towarów i usług (brak kwoty podatku należnego z tytułu świadczenia usług) - pojęcia te nie są tożsame, a w rozpatrywanej sprawie ma miejsce sytuacja, w której przedmiotowa usługa jest zwolniona od podatku od towarów i usług.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi, ul. Piotrkowska 135, 90-434 Łódź po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl