ILPP2/443-702/11-5/EN - Możliwość odliczenia podatku VAT naliczonego w związku z nabyciem usług cateringowych.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 3 sierpnia 2011 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPP2/443-702/11-5/EN Możliwość odliczenia podatku VAT naliczonego w związku z nabyciem usług cateringowych.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 12 kwietnia 2011 r. (data wpływu 20 kwietnia 2011 r.) uzupełnionym pismem z dnia 4 lipca 2011 r. (data wpływu 7 lipca 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 kwietnia 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego. Wniosek uzupełniono pismem z dnia 4 lipca 2011 r. (data wpływu 7 lipca 2011 r.), w którym doprecyzowano opis stanu faktycznego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawczyni organizując szkolenia na terenie kraju wynajmuje sale konferencyjne, zabezpiecza bazę hotelową dla wykładowców i obsługi organizacyjnej szkoleń (zgodnie z umowami), korzysta również z usług gastronomicznych, cateringowych i np. świadczonych przez bufety np. Kluby dla obsługi i uczestników szkoleń - są to główne koszty Zainteresowanej oprócz wynagrodzeń jakie ponosi w celu uzyskania przychodów.

W deklaracjach VAT-7, poza jednym wyjątkiem, Zainteresowana nie odlicza podatku VAT naliczonego w związku z art. 88 ust. 1 pkt 4 od usług noclegowych i gastronomicznych.

Wnioskodawczyni wskazała, iż wie, że w przeciwieństwie do usług gastronomicznych od usług cateringowych można było w ubiegłych latach odliczać VAT, mimo że wyraźnie w ustawie nie było to napisane, po zmianie ustawy, w opinii Wnioskodawczyni, nikt nie jest w stanie odpowiedzieć czy to w dalszym ciągu obowiązuje. Ponadto Zainteresowana otrzymała fakturę od Klubu, w której wymienione są w kolumnie nazwa (podawane uczestnikom szkolenia) herbata, kanapki, sok jabłkowy, ciastko. Ponieważ przy pozycji sok jabłkowy 200 ml i ciastko podany był symbol PKWiU wyrobów 10.32.16 i 10.71.12 Zainteresowana odliczyła VAT. Od pozostałych pozycji nieodliczyła, gdyż ma wątpliwości, czy podane w zakładzie gastronomicznym ciastka, paluszki, sok w kartonikach należy traktować jako usługę gastronomiczną i nie odliczać VAT, a podane w Klubie jako wyroby i odliczać VAT.

W uzupełnieniu do wniosku Zainteresowana wskazała, iż: pytanie dotyczące odliczenia podatku VAT naliczonego ma związek z art. 88 ust. 1 pkt 4. Obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabytych przez podatnika: pkt 4 usług noclegowych i gastronomicznych.

W związku z powyższym Wnioskodawczyni pragnie uzyskać odpowiedź czy usługi cateringowe mieszczą się w pkt 4 art. 88 ustawy o VAT jako usługi gastronomiczne, czy przy nabyciu usług cateringowych ma prawo do odliczenia VAT naliczonego ponieważ catering różni się od usług gastronomicznych, a zatem nie stanowi usług gastronomicznych: tak uznał Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w indywidualnej interpretacji z dnia 26 kwietnia 2011 r. nr IPPP1/443 -556/11-2/AW.

Druga część pytania jest również zapytaniem, czy serwowane w bufetach lokali niegastronomicznych np. Klubie oraz w lokalach gastronomicznych produktów nieprzetworzonych a wymienionych jako osobne pozycje na fakturze (kawa, herbata wraz z dodatkami, soki, woda mineralna należy traktować jako usługę gastronomiczną w rozumieniu pkt 4 art. 88 ustawy o VAT i nie odliczać VAT naliczonego. W oparciu o załącznik nr 1 pkt 7 do Rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o VAT, w interpretacji indywidualnej z dnia 17 maja 2011 r. nr ILPP2/443-560/11-2/MR Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu czynności te potraktował jak dostawę towarów - w związku z tym Zainteresowana ma prawo do odliczania VAT należnego.

W podsumowaniu Zainteresowana wskazała, iż prosi o odpowiedź: czy nabycie przez nią usług cateringowych i produktów wymienionych w załączniku Nr 1 rozporządzenia MF poz. 7 traktować należy jako nabycie usług gastronomicznych w związku z art. 88 ust. 1 pkt 4, czy w oparciu o wyżej opisane catering nie stanowi usługi gastronomicznej i nabycie produktów (zał. Nr 1 rozp. MF) stanowi dostawę towarów i w związku z tym nie podlega art. 88 ustawy o VAT.

Ponadto Wnioskodawczyni podkreśliła, iż zakupione przez nią usługi służą do działalności gospodarczej dotychczas opodatkowanej, a w zależności od interpretacji indywidualnej będą służyć działalności mieszanej - zwolnionej i opodatkowanej podatkiem VAT.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

1.

Czy można odliczyć VAT naliczony od zakupionych usług cateringowych PKWiU 56.21 i wydawanych napojów bezalkoholowych np. woda w butelkach, soki w kartonikach, paluszki, ciastka wymienione na fakturach wystawionych przez zakłady gastronomiczne i inne.

2.

Czy nabycie przez Wnioskodawczynię usług cateringowych i produktów wymienionych w załączniku Nr 1 rozporządzenia MF poz. 7 traktować należy jako nabycie usług gastronomicznych w związku z art. 88 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT.

3.

Czy w oparciu o wyżej opisany stan faktyczny catering nie stanowi usługi gastronomicznej i nabycie produktów (zał. Nr 1 rozp. MF) stanowi dostawę towarów i w związku z tym nie podlega art. 88 ustawy o VAT.

Zdaniem Wnioskodawczyni, od zakupionych usług cateringowych można odliczać VAT naliczony, ponieważ obejmują przygotowanie żywności dla odbiorców zewnętrznych, ujęto je w PKWiU w dziale 56 "usługi związane z wyżywieniem", obok 56.10 "usługi serwowane w lokalach gastronomicznych" i 56.30 "usługi przygotowania i podawania napojów" oraz 56.30 "usługi przygotowania i podawania napojów". W opinii Zainteresowanej usługi cateringowe nie są zaliczane do "pozostałych usług gastronomicznych" 56.29, mimo że są z nimi w jednej podgrupie, są traktowane jako osobna pozycja 56.21.

Podawane w lokalach gastronomicznych jak również w innych, produkty nieprzetworzone mające cechy wyrobu w jakim zostały wyprodukowane, np. woda mineralna w butelkach, soki w kartonikach, ciastka suche albo z cukierni, wymienione na fakturze Zainteresowana traktowałaby jako sprzedaż wyrobów podlegająca odliczeniu VAT chyba, że podawanie tych wyrobów w lokalach gastronomicznych staje się automatycznie usługą gastronomiczną ujmowaną na fakturze pod jedną pozycją łącznie z serwowanymi posiłkami przygotowanymi w tym lokalu pod nazwą "usługa gastronomiczna" albo "konsumpcja" wtedy obowiązuje art. 88 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT.

Zainteresowana nie uważa, że podawane ww. napoje mieściłyby się w symbolu PKWiU 56.30, bo symbol ten obejmuje "napoje alkoholowe przygotowywane i podawane", a wyżej opisane podaje się bez przygotowania, rozcieńczania i mieszania z innymi składnikami.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Generalna zasada dotycząca możliwości odliczenia podatku naliczonego została sformułowana w art. 86 ust. 1 ustawy. W przepisie tym wskazano, iż w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

W myśl art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a) ustawy, kwotę podatku naliczonego stanowi, suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Z przepisu art. 86 ust. 1 ustawy wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione następujące warunki: odliczenia dokonuje podatnik podatku od towarów i usług, a towary i usługi, z których nabyciem wiąże się podatek naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych.

Zatem warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest bezpośredni i bezsporny związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi.

Przedstawiona wyżej zasada wyklucza możliwość dokonania odliczenia podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku oraz niepodlegających temu podatkowi.

Należy ponadto wskazać, iż pomimo tego, że spełnione są generalne przesłanki upoważniające podatnika do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony, to przepisy ustawy o podatku od towarów i usług przewidują wiele sytuacji, w których podatnikowi nie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług.

I tak, zgodnie z art. 88 ust. 1 pkt 4 lit. b) ustawy, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika usług noclegowych i gastronomicznych, z wyjątkiem nabycia gotowych posiłków przeznaczonych dla pasażerów przez podatników świadczących usługi przewozu osób.

Z przedłożonego wniosku wynika, że Wnioskodawczyni organizując szkolenia na terenie kraju wynajmuje sale konferencyjne, zabezpiecza bazę hotelową dla wykładowców i obsługi organizacyjnej szkoleń, korzysta również z usług gastronomicznych i cateringowych świadczonych przez bufety (np. Kluby) dla obsługi i uczestników szkoleń - są to główne koszty Zainteresowanej oprócz wynagrodzeń jakie ponosi w celu uzyskania przychodów. W deklaracjach VAT-7, Zainteresowana nie odlicza podatku VAT naliczonego - w związku z art. 88 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT - od usług noclegowych i gastronomicznych.

Zainteresowana ma jednak wątpliwości:

* czy można odliczyć VAT naliczony od zakupionych usług cateringowych PKWiU 56.21 i wydawanych napojów bezalkoholowych np. woda w butelkach, soki w kartonikach, paluszki, ciastka wymienione na fakturach wystawionych przez zakłady gastronomiczne i inne.

* czy nabycie przez Wnioskodawczynię usług cateringowych i ww. produktów traktować należy jako nabycie usług gastronomicznych.

* czy catering nie stanowi usługi gastronomicznej i nabycie ww. produktów stanowi dostawę towarów i w związku z tym nie podlega wyłączeniu, o którym mowa w art. 88 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT.

Odnosząc się do powyższego stwierdzić należy, iż w niniejszej sprawie najistotniejszą kwestią jest ustalenie istnienia lub nieistnienia podstaw do zastosowania przepisu art. 88 ust. 1 pkt 4 ustawy, zgodnie z którym obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika usług noclegowych i gastronomicznych.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlegają: odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Pojęcie towaru ustawodawca zdefiniował w art. 2 pkt 6 ustawy. Zgodnie z zapisem zawartym w tym przepisie, w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 stycznia 2011 r., przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Natomiast stosownie do art. 8 ust. 1 ustawy, przez świadczenie usług, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (...).

Ponadto, zgodnie z obowiązującym od dnia 1 stycznia 2011 r. przepisem art. 5a ustawy, towary lub usługi będące przedmiotem czynności, o których mowa w art. 5, wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, jeżeli dla tych towarów lub usług przepisy ustawy lub przepisy wykonawcze wydane na jej podstawie powołują symbole statystyczne.

Klasyfikacją, do której odwołują się przepisy ustawy jest Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług (PKWiU). Zgodnie z cyt. ustawą o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług, przy wyznaczaniu zakresu stosowania stawek obniżonych, w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r., jest wykorzystywana Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług, wprowadzona w życie rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 29 października 2008 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. Nr 207, poz. 1293 z późn. zm.).

I tak w dziale 56 ww. klasyfikacji mieszczą się "usługi związane z żywnością", w tym pod symbolem PKWiU 56.10 "usługi restauracji i pozostałych placówek gastronomicznych" oraz pod symbolem PKWiU 56.29 "pozostałe usługi gastronomiczne". Natomiast usługi cateringowe zostały sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 56.21 "usługi przygotowywania i dostarczania żywności dla odbiorców zewnętrznych (catering)".

Z powyższego wynika, iż usługa cateringu jest sklasyfikowana w PKWiU nie jako usługa gastronomiczna, lecz jako usługa przygotowania i dostarczania żywności. Tym samym z uwagi na odmienny charakter tych usług, nie można uznać, iż do usług cateringowych znajdzie zastosowanie ograniczenie w odliczeniu podatku naliczonego wynikające z art. 88 ust. 1 pkt 4 ustawy, które dotyczy wyłącznie usług gastronomicznych. Wobec tego w przypadku nabycia usługi cateringowej wykorzystanej do działalności opodatkowanej nie ma zastosowania zawarte w art. 88 ust. 1 pkt 4 ustawy wyłączenie od prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Ponadto należy zwrócić uwagę na treść § 7 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 kwietnia 2011 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 73, poz. 392 z późn. zm.), w którym wskazano, iż stawkę podatku wymienioną w art. 41 ust. 1 ustawy obniża się do wysokości 8% dla towarów i usług wymienionych w załączniku nr 1 do rozporządzenia. W załączniku tym w pozycji 7, jako opodatkowane stawką podatku 8%, zostały wymienione: usługi związane z wyżywieniem (PKWiU ex 56), z wyłączeniem sprzedaży:

1.

napojów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,2%,

2.

napojów alkoholowych będących mieszaniną piwa i napojów bezalkoholowych, w których zawartość alkoholu przekracza 0,5%,

3.

kawy i herbaty (wraz z dodatkami),

4.

napojów bezalkoholowych gazowanych,

5.

wód mineralnych,

6.

innych towarów w stanie nieprzetworzonym opodatkowanych stawką, o której mowa w art. 41 ust. 1 ustawy.

Odnosząc się do powyższego wskazać należy, iż z ww. § 7 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia wynika jednoznacznie wyłączenie zastosowania stawki podatku w wysokości 8% m.in. do kawy, herbaty (wraz z dodatkami), napojów bezalkoholowych gazowanych oraz wody mineralnej, a także innych towarów w stanie nieprzetworzonym, opodatkowanych stawką, o której mowa w art. 41 ust. 1 ustawy.

Oznacza to, iż na gruncie obowiązujących przepisów mamy do czynienia z dwoma odrębnymi przedmiotami transakcji, tj. usługą związaną z wyżywieniem opodatkowaną stawką preferencyjną, z której wyłączono określone towary, tj. kawę, herbatę (wraz z dodatkami), napoje bezalkoholowe gazowane, wodę mineralną oraz inne towary w stanie nieprzetworzonym opodatkowane stawką, o której mowa w art. 41 ust. 1 ustawy.

Biorąc pod uwagę powyższe, stwierdzić należy, iż Wnioskodawczyni przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego zawartego w fakturach dokumentujących nabycie: usług cateringowych sklasyfikowanych pod symbolem PKWiU 56.21 "usługi przygotowywania i dostarczania żywności dla odbiorców zewnętrznych (catering)" oraz towarów: tj. napojów bezalkoholowych (woda w butelkach, soki w kartonikach), paluszki, ciastka, pod warunkiem, że zostanie spełniona przesłanka, o której mowa w art. 86 ust. 1 ustawy, tj. mają one związek z czynnościami opodatkowanymi.

Podkreślić w tym miejscu należy, iż w wydanej interpretacji indywidualnej nr ILPP2/443 -702/11-4/EN z dnia 3 sierpnia 2011 r. stwierdzono, iż "świadczone przez Wnioskodawczynię po dniu 1 stycznia 2011 r. usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego na rzecz jednostek sektora finansów publicznych finansowane w całości ze środków publicznych - korzystają ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. c) ustawy". Oznacza to, iż w przypadku wykorzystania ww. usług i towarów, tj. usług cateringowych oraz napojów bezalkoholowych (woda w butelkach, soki w kartonikach), paluszków, ciastek, do czynności zwolnionych Zainteresowanej nie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego zawartego w fakturach dokumentujących zakup tych usług i towarów.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Dodatkowo informuje się, że w niniejszej interpretacji załatwiono wniosek w części dotyczącej przedstawionego stanu faktycznego, w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego. Natomiast w kwestii dotyczącej zwolnienia od podatku usług szkoleniowych finansowanych w co najmniej 70% ze środków publicznych została wydana odrębna interpretacja indywidualna nr ILPP2/443-702/11-4/EN z dnia 3 sierpnia 2011 r.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl