ILPP2/443-69/08-2/ISN

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 17 kwietnia 2008 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPP2/443-69/08-2/ISN

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani reprezentowanej przez Pełnomocnika, przedstawione we wniosku z dnia 17 stycznia 2008 r. (data wpływu 21 stycznia 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania dostawy gruntów - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21 stycznia 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania dostawy gruntów.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

W dniu 1 grudnia 1999 r. Wnioskodawca nabył prawo własności do #189; udziału w nieruchomości niezabudowanej, składającej się między innymi z działek oznaczonych numerami 3 (...), 3 (...) oraz 3 (...) we wsi Ł gmina Z. Nabycie to nastąpiło od Spółki z siedzibą w Z na podstawie aktu notarialnego (Repertorium A numer:....) i miało na celu zwolnienie się wobec Zainteresowanego oraz jeszcze jednej osoby od zobowiązania przez Spółkę powstałego w wyniku następujących działań:

1.

zaciągnięcia przez Wnioskodawcę, jako osobę fizyczną, kredytu;

2.

udzielenia ww. Spółce przez Zainteresowanego pożyczki na zakup ww. nieruchomości w wysokości otrzymanego kredytu, który został poręczony;

3.

nabycia przez ww. Spółkę przedmiotowych nieruchomości (akty notarialne: Repertorium A numer..... z dnia 21 października 1999 r. oraz Repertorium A numer..... z dnia 29 października 1999 r.).

Z uwagi na to, że udzielający kredytu bank zażądał dodatkowego zabezpieczenia w postaci wpisu hipotecznego, nastąpiła konieczność przeniesienia własności przedmiotowej nieruchomości na osoby, którym kredyt został udzielony. W najbliższym czasie Wnioskodawca zamierza sprzedać #189; udziału we własności ww. działek. Działki będące przedmiotem sprzedaży przeznaczone są, zgodnie z pismem Wójta Gminy Z Nr RI (...) z dnia 28 listopada 2007 r., w planie zagospodarowania przestrzennego pod następujące lokalizacje:

* działka 3 (...) pod teren usług publicznych przeznaczonych pod inwestycje związane z rekreacją i wypoczynkiem,

* działka 3 (...) pod teren usług komercyjnych,

* działka 3 (...) pod teren usług technicznych motoryzacji, w tym stacje benzynowe.

Nabywcą ww. prawa własności będzie przedsiębiorstwo budowlane, będące już właścicielem #189; udziału w opisanych działkach (nabycie nastąpi w ramach prowadzonej działalności gospodarczej). Jednocześnie Wnioskodawca zaznacza, że nie prowadzi działalności gospodarczej a ww. działki nabył z majątku osobistego.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

C

zy transakcja sprzedaży przedmiotowych nieruchomości podlegać będzie podatkowi od towarów i usług, a zatem czy Wnioskodawca będzie zobowiązany do wystawienia faktury VAT oraz jednorazowego złożenia deklaracji VAT-7 z tytułu dokonanej sprzedaży.

Zdaniem Wnioskodawcy, z tytułu transakcji sprzedaży #189; udziału we własności nieruchomości niezabudowanej jest on podatnikiem podatku od towarów i usług i na okoliczność tej sprzedaży powinien wystawić dla nabywcy prowadzącego działalność gospodarczą fakturę VAT ze stawką 22%, sporządzić deklarację VAT-7 za okres, w którym transakcja ta będzie miała miejsce oraz odprowadzić należny podatek VAT na konto właściwego Urzędu Skarbowego. Swoje stanowisko Zainteresowany opiera na podstawie art. 5, art. 7, art. 15 ust. 1 i 2 oraz art. 106 ustawy o podatku od towarów i usług oraz art. 4 ust. 2 VI Dyrektywy Unii Europejskiej oraz w związku z faktem nabycia opisanej nieruchomości z zamiarem dalszej odsprzedaży.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu ww. podatkiem, podlegają:

1.

odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;

2.

eksport towarów;

3.

import towarów;

4.

wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;

5.

wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

W myśl art. 2 pkt 6 ustawy, przez towary rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Na mocy art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Zgodnie z przedstawionymi przepisami, grunt spełnia definicję towaru wynikającą z art. 2 pkt 6 ustawy, a jego sprzedaż jest traktowana jako czynność odpłatnej dostawy towarów na terytorium kraju.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Przy czym, w myśl art. 15 ust. 2 ustawy, działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Działalność gospodarcza na mocy ust. 2 powołanego artykułu - obejmuje m.in. wszelką działalność handlowców tzn. podmiotów trudniących się handlem. Pod pojęciem "handel", zgodnie z definicją zawartą w Małym Słowniku Języka Polskiego (Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 1999 r., wydanie XII poprawione, s. 246-247), rozumie się zorganizowaną wymianę dóbr, obrót towarów polegający na kupnie-sprzedaży. Handel oznacza zatem dokonywanie w sposób zorganizowany zakupów towarów w celu ich odsprzedaży, nawet wtedy, gdy czynność taka zostanie wykonana jednorazowo.

Mając na uwadze powyższe przepisy oraz fakt nabycia przez Wnioskodawcę przedmiotowych nieruchomości z zamiarem dalszej odsprzedaży, planowaną dostawę terenów przeznaczonych pod:

* usługi publiczne przeznaczone pod inwestycje związane z rekreacją i wypoczynkiem,

* teren usług komercyjnych,

* teren usług technicznych motoryzacji, w tym stacje benzynowe,

należy zaklasyfikować zgodnie z art. 15 ust. 2 ustawy, jako działalność gospodarczą w rozumieniu tego przepisu, a Wnioskodawcę zamierzającego wykonać te czynności, należy uznać za podatnika podatku od towarów i usług.

W myśl art. 113 ust. 13 pkt 1d ustawy, zwolnień od podatku, o których mowa w ust. 1 i 9 nie stosuje się m.in. do podatników dokonujących dostaw terenów budowlanych oraz przeznaczonych pod zabudowę. Oznacza to, że podatnicy dokonujący dostaw tych towarów, niezależnie od wielkości swoich obrotów są podatnikami podatku od towarów i usług i stosownie do art. 96 ust. 1 ustawy, obowiązani są przed dniem wykonania pierwszej dostawy gruntów, złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego zgłoszenia rejestracyjne w zakresie podatku od towarów i usług.

Ponadto zgodnie z art. 106 ust. 1 ustawy, podatnicy o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16.

Z kolei, w myśl art. 99 ust. 1 ustawy, podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani składać w urzędzie skarbowym deklaracje podatkowe za okresy miesięczne w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym miesiącu, z zastrzeżeniem ust. 2-10 i art. 133.

Dostawa terenów budowlanych oraz przeznaczonych pod zabudowę, zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy podlega opodatkowaniu stawką podatku 22%.

Podsumowując, planowana przez Zainteresowanego dostawa gruntów przeznaczonych pod zabudowę podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Wobec powyższego Wnioskodawca zobowiązany będzie złożyć zgłoszenie rejestracyjne zgodnie z art. 96 ust. 1 ustawy, wystawić fakturę z tytułu ww. sprzedaży oraz złożyć deklarację podatkową VAT-7 w terminie określonym w art. 99 ust. 1 ustawy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl