ILPP2/443-680/10-2/AK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 14 lipca 2010 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPP2/443-680/10-2/AK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 5 maja 2010 r. (data wpływu 12 maja 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie odliczenia podatku naliczonego od samochodów osobowych wykupionych z leasingu w celu dalszej odsprzedaży - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12 maja 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie odliczenia podatku naliczonego od samochodów osobowych wykupionych z leasingu w celu dalszej odsprzedaży.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca (Spółka) jest zarejestrowanym podatnikiem VAT czynnym, prowadzącym działalność przede wszystkim w sektorze transportowo-logistycznym. Do działalności Spółka wykorzystuje między innymi samochody osobowe oraz ciężarowe będące przedmiotem leasingu operacyjnego. Spółka zamierza dokonać wcześniejszego wykupu od firmy leasingowej jedenastu samochodów osobowych oraz dziesięciu samochodów ciężarowych, traktując je jako towar handlowy. Nie zostaną one wprowadzone do ewidencji środków trwałych. Po nabyciu Spółka zamierza dokonać niezwłocznej sprzedaży wszystkich samochodów osobom trzecim. Zarejestrowanym przedmiotem działalności Spółki wg klasyfikacji PKD jest między innymi sprzedaż hurtowa i detaliczna samochodów osobowych i furgonetek 45.11.Z.

W ramach prowadzonej działalności gospodarczej zajmowała się dotychczas odsprzedażą samochodów ciężarowych nabytych uprzednio od firmy leasingowej i zamierza rozszerzyć tę działalność również na sprzedaż samochodów osobowych. Pierwszą transakcją w tym zakresie będzie sprzedaż przedmiotowych 11 samochodów osobowych.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy w związku z wcześniejszym wykupem jedenastu samochodów osobowych (traktowanych jako handlowy), a następnie z dokonaniem ich niezwłocznej odsprzedaży Spółka jest uprawniona do odliczenia pełnej wysokości podatku naliczonego wykazanego w fakturach zakupu tychże samochodów.

Zdaniem Wnioskodawcy, w oparciu o art. 86 ust. 4 pkt 7 lit. a) ustawy o VAT przysługuje mu prawo do odliczenia pełnej kwoty podatku VAT naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących zakup samochodów osobowych, będących wcześniej przedmiotem leasingu operacyjnego i przeznaczonych przez Spółkę do odsprzedaży.

Stosownie do normy z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Jednocześnie, zgodnie z art. 86 ust. 3 ww. ustawy, w przypadku nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony kwotę podatku naliczonego stanowi 60% kwoty podatku określonej w fakturze lub kwoty podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub kwoty podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca - nie więcej jednak niż 6.000 zł.

W myśl art. 86 ust. 4 pkt 7 lit. a) ustawy o VAT ww. przepis ust. 3, zawierający ograniczenie zakresu odliczenia, nie dotyczy przypadków, gdy przedmiotem działalności podatnika jest odprzedaż tych samochodów (pojazdów). W świetle przedstawionych regulacji należy dojść do wniosku, że w przypadku nabycia samochodów osobowych zasadą jest, iż podatnikom służy prawo do odliczenia 60% kwoty podatku określonej na fakturze (nie więcej niż 6.000 zł). Jednakże w sytuacji, gdy podatnik prowadzi działalność polegającą na odsprzedaży samochodów osobowych, ma on prawo do odliczenia podatku VAT w pełnej wysokości. W rezultacie należy przyjąć, że podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT w pełnej wysokości, jeżeli prowadzi działalność gospodarczą polegającą na obrocie samochodami zarówno w znaczeniu faktycznym jak i formalnym. Innymi słowy, oprócz faktycznego dokonywania obrotu samochodami (ewentualnie wyrażenia zmaterializowanego zamiaru wykonywania takiej działalności w drodze nabycia pojazdu wyłącznie w celu jego dalszej odsprzedaży), podatnik musi również dokonać odpowiedniego zgłoszenia tego faktu w stosownym rejestrze, m.in. poprzez właściwe określenie przedmiotu działalności według Polskiej Klasyfikacji Działalności (por. postanowienie Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 4 stycznia 2006 r., Nr 1435/PP1/443-231/05/AŁ, Lex Polonica).

Odnosząc powyższe okoliczności do stanu faktycznego sprawy, należy przyjąć, iż Spółce przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT w pełnej wysokości. Przemawiają za tym następujące argumenty:

1.

Samochody osobowe zostaną nabyte przez Spółkę wyłącznie w celu dalszej odsprzedaży (a nie wykorzystywania ich przez Spółkę w prowadzonej działalności).

2.

Odsprzedaż samochodów nastąpi niezwłocznie po ich nabyciu.

3.

Samochody nie będą stanowić środków trwałych w Spółce.

4.

Zgłoszonym przedmiotem działalności Spółki według Polskiej Klasyfikacji Działalności jest między innymi sprzedaż hurtowa i detaliczna samochodów osobowych i furgonetek (PKD 45.11.Z).

5.

Spółka nabywając samochody wyłącznie w celu ich dalszej odsprzedaży wyraża zamiar prowadzenia działalności handlowej w zakresie sprzedaży samochodów osobowych, który jest wystarczający dla uznania, iż spełniony jest warunek pełnego odliczenia, zawarty w art. 86 ust. 4 pkt 7 lit. a) ustawy o VAT. Stanowisko to znajduje odzwierciedlenie w orzecznictwie. W wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 22 czerwca 2009 r. (sygn. akt III SA/Wa 409/2009, Lex Polonica) uznano, iż: "Istotne jest, by podatnik rzeczywiście prowadził działalność polegającą na odprzedaży albo też co najmniej z okoliczności towarzyszących nabyciu samochodu powinno wynikać, że podatnik miał zamiar podjąć tego rodzaju działalność". Analogiczne stanowisko prezentowane jest w doktrynie prawa podatkowego (por. A. Bartosiewicz, R. Kubacki, VAT Komentarz, wyd. 3, Wolters Kluwer 2009, str. 770).

6.

Obowiązywanie fundamentalnej zasady neutralności podatku VAT dla podatników, która wyraża się m.in. tym, że poprzez realizację prawa do odliczenia podatku naliczonego podatnik nie ponosi faktycznie ciężaru tego podatku. Oznacza to, że podatek VAT nie powinien obciążać podatników uczestniczących w obrocie towarami, którzy nie są ich finalnymi odbiorcami (tak jak Spółka), a jedynie ostatecznego konsumenta, będącego ostatnim ogniwem obrotu i korzystającego faktycznie z towaru.

7.

Treść interpretacji prawa podatkowego w wydanych sprawach o analogicznym stanie faktycznym (w których podatnik nabywał leasingowane przez siebie samochody osobowe w celu ich dalszej odsprzedaży), potwierdzające prawo do pełnego odliczenia podatku VAT:

* postanowienie Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu z dnia 5 stycznia 2006 r. (nr. ZP/443-415/05, Lex Polonica),

* postanowienie Drugiego Urzędu Skarbowego Łódź-Bałuty z dnia 22 sierpnia 2005 r. (nr III-2/443-49.3/30702/05/PJ, Lex Polonica).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Na mocy art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

W myśl art. 86 ust. 1 ustawy, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Zgodnie z art. 86 ust. 2 ustawy, kwotę podatku naliczonego stanowi z zastrzeżeniem ust. 3 - 7:

1.

suma kwot podatku określona w fakturach otrzymanych przez podatnika

a.

z tytułu nabycia towarów i usług,

b.

potwierdzających dokonanie przedpłaty (zaliczki, zadatku, raty), jeżeli wiązały się one z powstaniem obowiązku podatkowego,

c.

od komitenta z tytułu dostawy towarów będącej przedmiotem umowy komisu

- z uwzględnieniem rabatów określonych w art. 29 ust. 4;

2.

w przypadku importu towarów - suma kwot podatku wynikająca z dokumentu celnego i deklaracji importowej, z zastrzeżeniem pkt 5;

3.

zryczałtowany zwrot podatku, o którym mowa w art. 116 ust. 6;

4.

kwota podatku należnego od importu usług, kwota podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca, oraz kwota podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów;

5.

kwota podatku należnego z tytułu importu towarów - w przypadkach, o których mowa w art. 33a.

Powyższe oznacza, że podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony jedynie w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu. Zatem, aby podatnik miał prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z wystawionych faktur VAT, zakupy dokumentowane tymi fakturami muszą być związane (w sposób bezpośredni i bezsporny) z czynnościami opodatkowanymi wykonywanymi przez podatnika.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy, opodatkowaniu podatkiem VAT podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez dostawę towarów, stosownie do przepisu art. 7 ust. 1 ustawy, należy rozumieć przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...). Natomiast świadczenie usług, to w myśl art. 8 ust. 1 ustawy, każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (...).

Towarami, w świetle art. 2 pkt 6 ustawy, są rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Podstawowa stawka podatku VAT, zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy, wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1. Oprócz stawki podstawowej, na wybrane grupy towarów i usług, ustawodawca przewidział trzy stawki preferencyjne: 7%, 3% i 0%. Ustawodawca daje także podatnikom możliwość stosowania zwolnień podatkowych.

Jak stanowi art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy, zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych, pod warunkiem że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

W myśl art. 43 ust. 2 ustawy, przez towary używane, o których mowa w ust. 1 pkt 2, rozumie się ruchomości, których okres używania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej pół roku po nabyciu prawa do rozporządzania tymi towarami jak właściciel.

Ponadto, zgodnie z § 12 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 24 grudnia 2009 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 224, poz. 1799 z późn. zm.), zwalnia się od podatku dostawę samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, przez podatników, którym przy ich nabyciu przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego, o którym mowa w art. 86 ust. 3 ustawy, jeżeli te samochody i pojazdy są towarami używanymi w rozumieniu art. 43 ust. 2 ustawy.

Prawo do skorzystania ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie powołanego wyżej przepisu art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy uzależnione jest od całkowitego braku prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z faktury dokumentującej nabycie towaru oraz od spełnienia warunku uznania tego towaru za używany.

Analiza powołanych wyżej przepisów wskazuje jednoznacznie, że zwolnienie od podatku VAT obejmuje dostawę samochodów osobowych tylko w sytuacji, gdy okres użytkowania samochodu przez podatnika wyniósł co najmniej pół roku po nabyciu prawa do rozporządzania nimi jak właściciel.

Z opisanego zdarzenia przyszłego wynika, iż Spółka zamierza dokonać wcześniejszego wykupu od firmy leasingowej jedenastu samochodów osobowych oraz dziesięciu samochodów ciężarowych, traktując je jako towar handlowy. Nie zostaną one wprowadzone do ewidencji środków trwałych. Po nabyciu Spółka zamierza dokonać niezwłocznej sprzedaży wszystkich samochodów osobom trzecim.

Zatem, ponieważ Wnioskodawca bezpośrednio po wykupie przedmiotowych samochodów zamierza dokonać ich niezwłocznej sprzedaży traktując je jako towar handlowy, samochody te nie będą spełniały definicji towaru używanego zawartej w art. 43 ust. 2 ustawy - od momentu wykupu na własność do chwili sprzedaży nie upłynie okres co najmniej pół roku. Okres używania samochodu osobowego liczy się od momentu nabycia go przez podatnika na własność. Nie ma znaczenia okres używania przed jego nabyciem.

Z treści art. 86 ust. 3 ustawy wynika, że w przypadku nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony kwotę podatku naliczonego stanowi 60% kwoty podatku określonej w fakturze lub kwoty podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub kwoty podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca - nie więcej jednak niż 6.000 zł.

Zgodnie z art. 86 ust. 4 pkt 7 ustawy, przepis ust. 3 nie dotyczy przypadków, gdy przedmiotem działalności podatnika jest:

a.

odprzedaż tych samochodów (pojazdów) lub

b.

oddanie w odpłatne używanie tych samochodów (pojazdów) na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innych umów o podobnym charakterze, i te samochody (pojazdy) są przez podatnika przeznaczone wyłącznie do wykorzystania na te cele przez okres nie krótszy niż sześć miesięcy.

Z powołanych norm prawnych wynika, że w przypadku, gdy przedmiotem prowadzonej działalności jest odprzedaż samochodów (pojazdów) lub oddanie w odpłatne używanie na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innych umów o podobnym charakterze i samochody (pojazdy) te są przez podatnika przeznaczone wyłącznie do wykorzystania na te cele przez okres nie krótszy niż sześć miesięcy, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony w pełnej wysokości.

Z opisu sprawy wynika, że Wnioskodawca jest zarejestrowanym podatnikiem VAT czynnym, prowadzącym działalność przede wszystkim w sektorze transportowo-logistycznym. Do działalności Spółka wykorzystuje między innymi samochody osobowe oraz ciężarowe będące przedmiotem leasingu operacyjnego. Spółka zamierza dokonać wcześniejszego wykupu od firmy leasingowej jedenastu samochodów osobowych oraz dziesięciu samochodów ciężarowych, traktując je jako towar handlowy. Nie zostaną one wprowadzone do ewidencji środków trwałych. Po nabyciu Spółka zamierza dokonać niezwłocznej sprzedaży wszystkich samochodów osobom trzecim. Zarejestrowanym przedmiotem działalności Spółki wg klasyfikacji PKD jest między innymi sprzedaż hurtowa i detaliczna samochodów osobowych i furgonetek 45.11.Z. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej zajmowała się dotychczas odsprzedażą samochodów ciężarowych nabytych uprzednio od firmy leasingowej i zamierza rozszerzyć tę działalność również na sprzedaż samochodów osobowych. Pierwszą transakcją w tym zakresie będzie sprzedaż przedmiotowych 11 samochodów osobowych.

Zatem, należy stwierdzić, że w sytuacji, gdy przedmiotem prowadzonej przez Spółkę działalności jest sprzedaż samochodów i będzie ona nabywała te towary z przeznaczeniem do dalszej odsprzedaży, zastosowanie będzie miał powołany wcześniej art. 86 ust. 1 w powiązaniu z art. 86 ust. 4 pkt 7 lit. a) ustawy, a co za tym idzie, Spółce będzie przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w pełnej wysokości wynikającej z faktur dokumentujących nabycie przedmiotowych samochodów osobowych.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi, ul. Piotrkowska 135, 90-434 Łódź po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl