ILPP2/443-644/09-2/ISN - Wniesienie aportu w postaci nieruchomości do spółki osobowej jako odpłatna dostawa towarów podlegająca opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 11 sierpnia 2009 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPP2/443-644/09-2/ISN Wniesienie aportu w postaci nieruchomości do spółki osobowej jako odpłatna dostawa towarów podlegająca opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 15 maja 2009 r. (data wpływu 20 maja 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności wniesienia wkładu niepieniężnego do spółki osobowej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 maja 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności wniesienia wkładu niepieniężnego do spółki osobowej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawczyni, jako osoba fizyczna, zamierza przystąpić do spółki osobowej, przy czym spółka osobowa będzie działała w formie spółki jawnej bądź komandytowej. Poza Zainteresowaną, wspólnikiem/wspólnikami spółki osobowej będzie inna osoba fizyczna oraz/lub osoba prawna. Wkład Wnioskodawczyni do spółki osobowej będzie polegał na przeniesieniu własności nieruchomości, której jest właścicielką. Zainteresowana prowadzi działalność gospodarczą, w ramach której wynajmuje przedmiotową nieruchomość (uzyskiwane dochody są zaliczane do dochodów z działalności gospodarczej), jest podatnikiem VAT czynnym.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy wniesienie przez Wnioskodawczynię nieruchomości tytułem wkładu niepieniężnego do spółki jawnej bądź komandytowej stanowi odpłatną dostawę towarów, podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług...

Zdaniem Wnioskodawczyni, wniesienie przez nią nieruchomości tytułem wkładu niepieniężnego do spółki osobowej będzie stanowiło odpłatną dostawę towarów, podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm., dalej: Ustawa), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłata dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Jak stanowi art. 2 pkt 6 Ustawy, przez towary rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

W myśl art. 7 ust. 1 Ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Nie ulega wątpliwości, że w wyniku wniesienia przez Zainteresowaną wkładu niepieniężnego w postaci nieruchomości, na spółkę osobową przeniesione zostanie prawo do rozporządzania nieruchomością jak właściciel. W związku z wniesieniem wkładu niepieniężnego do spółki osobowej, Wnioskodawczyni stanie się wspólnikiem spółki osobowej uzyskując prawo do określonego udziału w jej zyskach. W związku z powyższym, przedmiotową transakcję należy kwalifikować jako odpłatną dostawę towarów w rozumieniu Ustawy.

W art. 2 pkt 22 Ustawy wskazano, że ilekroć w przepisach Ustawy mowa jest o sprzedaży, to rozumie się przez to odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów.

Wniesienie przez Zainteresowaną nieruchomości tytułem wkładu niepieniężnego do spółki osobowej na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług spełnia zatem definicję odpłatnej dostawy towarów i w myśl art. 2 pkt 22 Ustawy, uznawane jest za sprzedaż. Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 Ustawy, przedmiotowa transakcja będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, przy czym stawka opodatkowania bądź ewentualne zwolnienie z opodatkowania w odniesieniu do przedmiotowej transakcji należy ustalić na analogicznych zasadach jak w przypadku innych form dostawy nieruchomości, w szczególności w ramach umowy kupna-sprzedaży.

Zdaniem Wnioskodawczyni, w związku z wniesieniem wkładu do spółki osobowej, powinna ona wystawić fakturę VAT, którą winna przekazać spółce osobowej otrzymującej wkład.

Zainteresowana zwróciła uwagę na fakt, iż prawidłowość zaprezentowanego przez nią stanowiska w odniesieniu do kwalifikacji wniesienia nieruchomości w formie wkładu niepieniężnego jako odpłatnej dostawy towarów na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług, potwierdzają również postanowienia organów podatkowych, np.: interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 9 marca 2009 r. Nr IPPP2/443-1830/08-4/BM; interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 13 marca 2009 r. Nr ILPP2/443-93/09-2/MN; interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 24 grudnia 2008 r. Nr ILPP2/443 -902/08-2/GZ.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawczyni.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Informuje się, że w niniejszej interpretacji załatwiono wniosek w części dotyczącej opodatkowania czynności wniesienia wkładu niepieniężnego do spółki osobowej. Natomiast pozostała część wniosku, dotycząca podstawy opodatkowania czynności wniesienia nieruchomości w formie wkładu niepieniężnego do spółki osobowej została rozstrzygnięta w odrębnej interpretacji indywidualnej z dnia 11 sierpnia 2009 r. Nr ILPP2/443-644/09-3/ISN.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl