ILPP2/443-639/13-3/JK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 9 października 2013 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPP2/443-639/13-3/JK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, przedstawione we wniosku z 2 lipca 2013 r. (data wpływu 10 lipca 2013 r.) uzupełnionym pismem z 12 września 2013 r. (data wpływu 16 września 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zasad wypełniania deklaracji VAT-7 - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10 lipca 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zasad wypełniania deklaracji VAT-7. Wniosek uzupełniono pismem z 12 września 2013 r. o informację określającą uprawnienia osoby podpisanej na wniosku.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny oraz zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca (dalej: Spółka) zajmuje się produkcją komponentów do pojazdów użytkowych. Spółka jest czynnym podatnikiem podatku VAT. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Zainteresowany dokonuje:

1.

zakupów towarów i usług, które podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT w stawce podstawowej (aktualnie 23%),

2.

zakupów towarów i usług, które podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT w stawce 0%,

3.

zakupów towarów usług, które są zwolnione z opodatkowania podatkiem VAT (stawka "zw").

Spółka wykazuje w deklaracjach VAT-7 w części D.2. "Nabycie towarów i usług pozostałych" w wartości netto towarów i usług oraz kwotę podatku naliczonego (z uwzględnieniem korekt) w takiej wysokości, w jakiej Wnioskodawcy przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego od należnego lub zwrot podatku naliczonego.

Powyższe jednocześnie oznacza, iż Zainteresowany nie wykazuje odpowiednio w poz. 51 deklaracji VAT-7 12) oraz w poz. 41 deklaracji VAT-7 14) (gdy takie będą składane) wartości netto nabytych towarów sług, które są opodatkowane podatkiem VAT w wysokości 0%, jak i wartości netto nabytych towarów i usług, które są zwolnione z opodatkowania - stawka "zw." Spółka składa miesięczne deklaracje VAT-7.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy Spółka prawidłowo nie wykazuje w poz. 51 deklaracji VAT-7 12) (odpowiednio poz. 41 deklaracji VAT-7 14)) wartości netto towarów i usług, które podlegają opodatkowaniu 0% stawką podatku VAT, bądź są zwolnione z opodatkowania podatkiem VAT (stawka "zw").

Zdaniem Wnioskodawcy, prawidłowo nie wykazuje w poz. 51 deklaracji VAT-7 12) (odpowiednio poz. 41 deklaracji VAT-7 14)) wartości netto towarów i usług, które podlegają opodatkowaniu 0% stawka podatku VAT, bądź są zwolnione z opodatkowania podatkiem VAT (stawka "zw").

Zainteresowany uważa, iż w poz. 51 deklaracji VAT-7 12 lub poz. 41 deklaracji VAT-7 14) powinna ujmować jedynie wartość netto towarów i usług oraz kwotę podatku naliczonego (z uwzględnieniem korekt) takiej wysokości, w jakiej Spółce przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego od należnego lub zwrot podatku naliczonego (czyli opodatkowanych m.in. podstawową stawką podatku VAT - aktualnie 23%).

UZASADNIENIE stanowiska Spółki:

Zgodnie z art. 99 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm., dalej: uVAT) - podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani składać w urzędzie skarbowym deklaracje podatkowe za okresy miesięczne w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym miesiącu, z zastrzeżeniem ust. 2-10 i art. 133.

Natomiast w świetle art. 99 ust. 14 uVAT - Minister właściwy do spraw finansów publicznych określi, w drodze rozporządzenia, wzory deklaracji podatkowych, o których mowa w ust. 1-3, 8 i 9, wraz z objaśnieniami co do sposobu prawidłowego ich wypełnienia oraz terminu i miejsca ich składania, w celu umożliwienia rozliczenia podatku.

Stosownie do treści "Objaśnień do deklaracji dla podatku od towarów i usług (VAT-7, VAT-7K i VAT 7D)", stanowiących załącznik nr 4 do Rozporządzenia z 2008 r. i 2013 r., w części D dotyczącej rozliczenia podatku naliczonego wykazuje się wyłącznie wartość towarów i usług oraz kwot podatku naliczonego (z uwzględnieniem korekt) w takiej wysokości, w jakiej podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego od należnego lub zwrot podatku naliczonego, na zasadach określonych w przepisach art. 86-92 ustawy, z uwzględnieniem przepisów wykonawczych, w okresie rozliczeniowym, za który składana jest deklaracja.

Z uwagi na powyższe Wnioskodawca uważa, iż w części D.2. "Nabycie towarów i usług pozostałych" deklaracji VAT-7 12) w poz. 51 i 52 (odpowiednio poz. 41 i 42 deklaracji VAT-7 14) należy wpisywać tylko taką wartość towarów i usług netto oraz odpowiadającą jej kwotę podatku naliczonego (z uwzględnieniem korekt), w jakiej Spółce przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego od należnego lub zwrot podatku naliczonego, na zasadach określonych w przepisach art. 86-92 ustawy, z uwzględnieniem przepisów wykonawczych, w okresie rozliczeniowym, za który składana jest deklaracja.

Tym samym, Zainteresowany prawidłowo wyłącza z poz. 51 deklaracji VAT-7 12) lub poz. 41 deklaracji VAT. 7 14) wartość netto nabytych towarów i usług opodatkowanych 0% stawką podatku VAT lub zwolnionych z opodatkowania podatkiem VAT - stawka "zw", gdyż w tym przypadku nie przysługuje Spółce prawo do odliczenia podatku naliczonego (a te pozycje odnoszą się jedynie do takich sytuacji).

Potwierdzeniem powyższego stanowiska są poniższe interpretacje indywidualne:

* Interpretacja indywidualna wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 16 sierpnia 2010 r., Nr ITPP1/443-488/10/KM,

* Interpretacja indywidualna wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 10 grudnia 2010 r., Nr IPPP2/443-688/10-3/MM.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.) zwanej dalej ustawą, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Stosownie do art. 99 ust. 1 ustawy, podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani składać w urzędzie skarbowym deklaracje podatkowe za okresy miesięczne w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym miesiącu, z zastrzeżeniem ust. 2-10 i art. 133.

Minister właściwy do spraw finansów publicznych określi, w drodze rozporządzenia, wzory deklaracji podatkowych, o których mowa w ust. 1-3 i 8-9, wraz z objaśnieniami co do sposobu prawidłowego ich wypełnienia oraz terminu i miejsca ich składania, w celu umożliwienia rozliczenia podatku (art. 99 ust. 14 ustawy).

W części D objaśnień szczegółowych zawartych w Objaśnieniach do deklaracji dla podatku od towarów i usług (VAT-7, VAT-7K i VAT-7D) - stanowiących załącznik nr 4 do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 18 marca 2013 r. w sprawie wzorów deklaracji dla podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2013 r. poz. 394), dotyczącej rozliczenia podatku naliczonego wykazuje się wyłącznie wartość towarów i usług oraz kwotę podatku naliczonego (z uwzględnieniem korekt) w takiej wysokości, w jakiej podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego od należnego lub zwrot podatku naliczonego, na zasadach określonych w przepisach art. 86-92 ustawy, z uwzględnieniem przepisów wykonawczych, w okresie rozliczeniowym, za który składana jest deklaracja.

Zgodnie z § 2 pkt 1 ww. rozporządzenia, wzory deklaracji dla podatku od towarów i usług, określone w załączniku nr 1 oraz 5 i 6 do rozporządzenia, stosuje się, począwszy od rozliczenia za kwiecień 2013 r. (wzór deklaracji VAT-7 14)). Wcześniej obowiązywał wzór deklaracji VAT-7 13) na podstawie rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 17 maja 2012 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie wzorów deklaracji podatkowych dla podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2012 r. poz. 1550 z późn. zm.). Natomiast wzór deklaracji VAT-7 12) został określony w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie wzorów deklaracji podatkowych dla podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2010 r. Nr 250, poz. 1681 z późn. zm.).

Z opisu sprawy wynika, że Wnioskodawca zajmuje się produkcją komponentów do pojazdów użytkowych. Spółka jest czynnym podatnikiem podatku VAT. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Zainteresowany dokonuje: zakupów towarów i usług, które podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT w stawce podstawowej (aktualnie 23%); zakupów towarów i usług, które podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT w stawce 0%; zakupów towarów usług, które są zwolnione z opodatkowania podatkiem VAT (stawka "zw"). Spółka wykazuje w deklaracjach VAT-7 w części D.2. "Nabycie towarów i usług pozostałych" w wartości netto towarów i usług oraz kwotę podatku naliczonego (z uwzględnieniem korekt) w takiej wysokości, w jakiej Wnioskodawcy przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego od należnego lub zwrot podatku naliczonego. Powyższe jednocześnie oznacza, iż Zainteresowany nie wykazuje odpowiednio w poz. 51 deklaracji VAT-7 12) oraz w poz. 41 deklaracji VAT-7 14) (gdy takie będą składane) wartości netto nabytych towarów sług, które są opodatkowane podatkiem VAT w wysokości 0%, jak i wartości netto nabytych towarów i usług, które są zwolnione z opodatkowania - stawka "zw." Spółka składa miesięczne deklaracje VAT-7.

Biorąc pod uwagę przedstawiony opis sprawy, treść powołanych przepisów oraz objaśnień do deklaracji VAT-7 stwierdzić należy, że w części D.2. deklaracji VAT-7 14), w poz. 39 i w poz. 41, Wnioskodawca powinien wykazywać tylko taką wartość netto nabytych towarów i usług (w poz. 39 zaliczanych u podatnika do środków trwałych, a w poz. 41 - pozostałych), w jakiej przysługuje mu prawo do odliczenia podatku naliczonego lub zwrot podatku naliczonego.

W pozycjach tych Zainteresowany nie powinien wykazywać wartości zakupów zwolnionych od podatku oraz opodatkowanych stawką 0%, bowiem faktury dokumentujące tego typu nabycia nie zawierają kwoty podatku.

Wobec powyższego, w poz. 39 i w poz. 41 ujmuje się całą wartość netto zakupów środków trwałych/pozostałych towarów i usług, które służą sprzedaży opodatkowanej, z wyłączeniem zakupów zwolnionych oraz opodatkowanych stawką 0%.

Tym samym, Spółka postępuje prawidłowo nie wykazując w poz. 41 deklaracji VAT-7 (14) wartości netto towarów i usług, które podlegają opodatkowaniu 0% stawką podatku VAT, bądź są zwolnione z opodatkowania podatkiem VAT (stawka "zw").

Interpretacja dotyczy:

* zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym,

* zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Dodatkowo należy zwrócić uwagę na fakt, że tut. Organ w niniejszej interpretacji nie odniósł się do kwestii stosowania właściwej wersji deklaracji VAT-7. Należy jednak wskazać, że aktualny wzór deklaracji dla podatku od towarów i usług (VAT-7) określa cyt. rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 18 marca 2013 r. w sprawie wzorów deklaracji dla podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2013 r. poz. 394).

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim, ul. Dąbrowskiego 13, 66-400 Gorzów Wielkopolski po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl