ILPP2/443-620/11-4/AD

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 5 lipca 2011 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPP2/443-620/11-4/AD

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana reprezentowanego przez Pełnomocnika przedstawione we wniosku z dnia 28 marca 2011 r. (data wpływu 1 kwietnia 2011 r.) uzupełnionym pismem z dnia 14 czerwca 2011 r. (data wpływu 17 czerwca 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług jest:

* prawidłowe - w zakresie stawki podatku dla usług dotyczących nauki i doskonalenia pływania,

* nieprawidłowe - w zakresie stawki podatku dla usług dotyczących zajęć rekreacyjnych w formie gimnastyki zdrowotnej, aqua gimnastyki i aqua aerobiku.

UZASADNIENIE

W dniu 1 kwietnia 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku. Wniosek został uzupełniony pismem z dnia 14 czerwca 2011 r. (data wpływu 17 czerwca 2011 r.) o doprecyzowanie przedstawionego we wniosku opisu stanu faktycznego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą pod nazwą Szkoła Pływania (...). Świadczy usługi nauki pływania dla dzieci oraz dorosłych, usługi doskonalenia pływania dla dzieci i dorosłych oraz zajęcia rekreacyjne w formie gimnastyki zdrowotnej, aqua gimnastyki, aqua aerobiku. Zajęcia rekreacyjne w wodzie są nową formą aktywności ruchowej w wodzie, stanowią element doskonałego relaksu, odprężenia po trudach dnia codziennego, okazją do dobrej zabawy przy muzyce z korzyścią dla urody i dobrego samopoczucia. Zajęcia na basenie są nową formą atrakcyjnego spędzania wolnego czasu. Podtrzymywanie zdrowia, wiara we własne siły i sens życia oraz zadowolenie stanowią najważniejsze ze skutków uczestnictwa ludzi w rekreacji fizycznej. Do końca 2010 r. wszystkie usługi Szkoły Pływania były opodatkowane stawką 22%. Od dnia 1 stycznia 2011 r. w związku z nowelizacją ustawy o VAT usługi nauki pływania podatnik opodatkowuje stawką 23%, zajęcia rekreacyjne opodatkowuje stawką 8%. Pogląd taki przedstawiony jest w piśmiennictwie, został potwierdzony w telefonicznej rozmowie z właściwym urzędem skarbowym oraz z Krajową Informacją Podatkową.

W uzupełnieniu wniosku Zainteresowany wskazał, że:

* nie jest nauczycielem,

* świadczone przez niego usługi mają charakter usług prywatnego nauczania na wszystkich poziomach. Zajęcia są prowadzone przez profesjonalną kadrę instruktorską, posiadającą uprawnienia wydawane przez wyższe uczelnie. Za zajęcia prowadzone dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów są wystawiane faktury na te instytucje,

* opłata za świadczone usługi w postaci nauczania pływania, doskonalenia pływania, zajęć rekreacyjnych w postaci aqua gimnastyki i aqua aerobiku jest opłatą kompleksową i obejmuje równocześnie wstęp na basen. Wnioskodawca po zakończeniu miesiąca reguluje na podstawie odrębnej faktury opłatę za korzystanie z basenu,

* świadczy usługi z zakresu działalności związanej ze sportem i rekreacją. Według informacji uzyskanej z Urzędu Statystycznego powyższe usługi klasyfikowane są według PKWiU jako pozaszkolne formy edukacji sportowej oraz zajęć sportowych i rekreacyjnych (PKWiU 85.51.10).

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Jaką stawką opodatkowane są od dnia 1 stycznia 2011 r. usługi nauki oraz doskonalenia pływania oraz zajęcia rekreacyjne w formie gimnastyki zdrowotnej, aqua gimnastyki, aqua aerobiku.

Zdaniem Wnioskodawcy, usługi nauki pływania i doskonalenia pływania są opodatkowane stawką 23%, zajęcia rekreacyjne w formie gimnastyki zdrowotnej, aqua gimnastyki i aqua aerobiku są opodatkowane stawką 8%. Pogląd taki potwierdza sędzia NSA Janusz Zubrzycki (VAT 2011. Komentarz - str. 636-637) oraz czasopisma naukowe - Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno-Finansowych nr 5 z dnia 10 lutego 2011 r. W poz. 186 załącznika nr 3 do ustawy jako opodatkowane tą stawką wymieniono: Pozostałe usługi związane z rekreacją - wyłącznie w zakresie wstępu (bez względu na symbol PKWiU). Pogląd taki potwierdził US oraz informacja telefoniczna Krajowej Informacji Podatkowej.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe w zakresie stawki podatku dla usług dotyczących nauki i doskonalenia pływania oraz nieprawidłowe w zakresie stawki podatku dla usług dotyczących zajęć rekreacyjnych w formie gimnastyki zdrowotnej, aqua gimnastyki i aqua aerobiku.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu ww. podatkiem podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 8 ust. 1 ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (...).

Na mocy art. 5a ustawy, obowiązującego od dnia 1 stycznia 2011 r., towary lub usługi będące przedmiotem czynności, o których mowa w art. 5, wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, jeżeli dla tych towarów lub usług przepisy ustawy lub przepisy wykonawcze na jej podstawie powołują symbole statystyczne.

Przepis art. 41 ust. 1 ustawy stanowi, że stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Jednakże zarówno w treści ustawy o podatku od towarów i usług, jak i przepisów wykonawczych do niej, ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi lub zwolnienie od podatku.

W tym miejscu należy zauważyć, iż z dniem 1 stycznia 2011 r. zmianie uległy stawki podatku od towarów i usług. Stosownie do art. 146a ustawy, w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2013 r., z zastrzeżeniem art. 146f:

1.

stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%;

2.

stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 2, art. 120 ust. 2 i 3 oraz w tytule załącznika nr 3 do ustawy, wynosi 8%.

Na podstawie obowiązującego od dnia 1 stycznia 2011 r. art. 43 ust. 1 pkt 27 ustawy, ustawodawca zwolnił od podatku usługi prywatnego nauczania na poziomie przedszkolnym, podstawowym, gimnazjalnym, ponad gimnazjalnym i wyższym, świadczone przez nauczycieli.

Analizując powołaną wyżej regulację należy zauważyć, że warunkiem zastosowania zwolnienia od podatku jest nie tylko spełnienie przesłanki o charakterze przedmiotowym dotyczącej rodzaju świadczonych usług, tj. usług prywatnego nauczania na odpowiednim poziomie edukacji, ale także przesłanki podmiotowej odnoszącej się do usługodawcy, który musi być nauczycielem. Niespełnienie chociażby jednej z ww. przesłanek powoduje, że zwolnienie nie ma zastosowania. Prywatne nauczanie obejmuje czynności wykonywane przez nauczycieli na ich własny rachunek i odpowiedzialność (tj. nauczyciel działa we własnym imieniu).

Z treści wniosku wynika, że Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą pod nazwą Szkoła Pływania (...). Świadczy usługi nauki pływania dla dzieci oraz dorosłych, usługi doskonalenia pływania dla dzieci i dorosłych oraz zajęcia rekreacyjne w formie gimnastyki zdrowotnej, aqua gimnastyki, aqua aerobiku. Świadczy usługi z zakresu działalności związanej ze sportem i rekreacją. Według informacji uzyskanej z Urzędu Statystycznego powyższe usługi klasyfikowane są według PKWiU jako pozaszkolne formy edukacji sportowej oraz zajęć sportowych i rekreacyjnych (PKWiU 85.51.10). Świadczone przez Wnioskodawcę usługi mają charakter usług prywatnego nauczania na wszystkich poziomach. Zajęcia są prowadzone przez profesjonalną kadrę instruktorską, posiadającą uprawnienia wydawane przez wyższe uczelnie. Opłata za świadczone usługi w postaci nauczania pływania, doskonalenia pływania, zajęć rekreacyjnych w postaci aqua gimnastyki i aqua aerobiku jest opłatą kompleksową i obejmuje równocześnie wstęp na basen. Jednakże Zainteresowany nie jest nauczycielem. Tym samym nie spełnia on warunku podmiotowego, co uniemożliwia zwolnienie od podatku świadczonych usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 27 ustawy.

Biorąc powyższe pod uwagę należy stwierdzić, że świadczone przez Wnioskodawcę usługi nauki i doskonalenia pływania od dnia 1 stycznia 2011 r. podlegają opodatkowaniu stawką podatku VAT w wysokości 23%.

Ponadto, w załączniku nr 3 do ustawy, zawierającym "Wykaz towarów i usług opodatkowanych stawką podatku w wysokości 7%", pod poz. 186, bez względu na symbol PKWiU, wymieniono "Pozostałe usługi związane z rekreacją - wyłącznie w zakresie wstępu".

W opisanej we wniosku sytuacji mamy ponadto do czynienia z usługami rekreacyjnymi w postaci aqua gimnastyki i aqua aerobiku, które obejmują jednocześnie wstęp na basen. Jak wskazał Wnioskodawca przedmiotowe usługi mają charakter kompleksowy, a odpłatność za nie wnoszona jest całościowo.

W związku z powyższym należy stwierdzić, że wnoszone opłaty mogłyby być uznane za "opłaty za wstęp" pod warunkiem, że byłyby one związane ze wstępem, a nie udziałem w zajęciach. Z tych też względów opłaty za uczestnictwo w zajęciach rekreacyjnych obejmujących gimnastykę zdrowotną, aqua gimnastykę oraz aqua aerobik, z tytułu których pobierana jest opłata nie mogą być uznane za opłaty za wstęp, lecz udział w prowadzonych przez Zainteresowanego zajęciach, a zatem Wnioskodawcy nie przysługuje uprawnienie do stosowania preferencyjnej 8% stawki podatku od towarów i usług na mocy poz. 186 załącznika nr 3 do ustawy.

Tym samym, z uwagi na przywołane uregulowania usługi dotyczące zajęć rekreacyjnych w formie gimnastyki zdrowotnej, aqua gimnastyki i aqua aerobiku podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT w wysokości 23%.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl