ILPP2/443-62/07-3/JK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 7 stycznia 2008 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPP2/443-62/07-3/JK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Fundacji "V-A" Promocja Polskiej Sztuki Współczesnej, przedstawione we wniosku z dnia 4 października 2007 r. (data wpływu 8 października 2007 r.) uzupełnionym pismem z dnia 26 października 2007 r. (data wpływu 29 października 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku przy sprzedaży dzieła sztuki - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 8 października 2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku przy sprzedaży dzieła sztuki.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Fundacja "V-A" Promocja Polskiej Sztuki Współczesnej zleci firmie X posiadającej niezbędny sprzęt i urządzenia wykonanie dzieła sztuki (rzeźby przestrzennej ze stali i szkła) w jednym egzemplarzu. Rzeźba zostanie wykonana przez artystę przy użyciu możliwości technicznych (specjalistyczne urządzenia do cięcia szkła, metalu, dźwigi, sprzęt do spawania, nakładania powłok lakierniczych, itp.) firmy X. Przy wykonaniu ww. dzieła sztuki firma X od zakupów materiałów, czy usług odliczy podatek VAT na ogólnych zasadach ustawowych. Po wykonaniu dzieła sztuki w ilości jednego egzemplarza będzie ono sprzedane przez firmę X do Fundacji "V-A" ze stawką 7%.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy wspomniana rzeźba przestrzenna spełnia wymogi dzieła sztuki, o którym mowa w art. 120 ust. 1 pkt 1c ustawy VAT i tym samym podlega opodatkowaniu stawką 7%, skoro jej realizacja nadzorowana będzie przez artystę - rzeźbiarza, twórcę projektu, a jej posadowienie w miejscu publicznym ma na celu prezentowanie sztuki współczesnej i edukację społeczeństwa.

Zdaniem Wnioskodawcy, wykonana pod nadzorem artysty rzeźba przestrzenna jest dziełem sztuki spełniającym wymogi definicji określonej w art. 120 ust. 1 pkt 1c ustawy VAT. W związku z tym ma do niej zastosowanie 7% stawka podatku VAT zgodnie z art. 120 ust. 3 pkt 1b.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 120 ust. 3 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) stawkę podatku 7% stosuje się również do dostawy dzieł sztuki dokonywanej:

a.

przez ich twórcę lub spadkobiercę twórcy,

b.

okazjonalnie przez podatnika innego niż podatnik, o którym mowa w ust. 4 i 5, którego działalność jest opodatkowana, w przypadku gdy dzieła sztuki zostały osobiście przywiezione przez podatnika lub zostały przez niego nabyte od ich twórcy lub spadkobiercy twórcy, lub też w przypadku gdy uprawniają go one do pełnego odliczenia podatku.

W art. 120 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy określono, iż przez dzieła sztuki rozumie się:

a.

obrazy, kolaże i podobne tablice, malowidła oraz rysunki wykonane w całości przez artystę, inne niż plany oraz rysunki dla celów architektonicznych, inżynieryjnych, przemysłowych, handlowych, topograficznych i im podobnych, ręcznie zdobione artykuły wyprodukowane, scenografię teatralną, tkaniny do wystroju pracowni artystycznych lub im podobne wykonane z malowanego płótna (PCN 9701), (CN 9701), (PKWiU 92.31.10-00.1),

b.

oryginalne sztychy, druki i litografie sporządzone w ograniczonej liczbie egzemplarzy, czarno-białe lub kolorowe, złożone z jednego lub kilku arkuszy, w całości wykonane przez artystę, niezależnie od zastosowanego przez niego procesu lub materiału, z wyłączeniem wszelkich procesów mechanicznych lub fotomechanicznych (PCN 9702 00 00 0), (CN 9702 00 00), (PKWiU ex 92.31.10-00.90),

c.

oryginalne rzeźby oraz posągi z dowolnego materiału, pod warunkiem że zostały one wykonane w całości przez artystę; odlewy rzeźby, których liczba jest ograniczona do 8 egzemplarzy, a wykonanie było nadzorowane przez artystę lub jego spadkobierców (PCN 9703 00 00 0), (CN 9703 00 00), (PKWiU 92.31.10-00.2),

d.

gobeliny (PCN 5805 00 00 0), (CN 5805 00 00), (PKWiU 17.40.16-30.00) oraz tkaniny ścienne (PCN 6304), (CN 6304), (PKWiU ex 17.40.16-59.00 i 17.40.16-53.00) wykonane ręcznie na podstawie oryginalnych wzorów dostarczonych przez artystę pod warunkiem, że ich liczba jest ograniczona do 8 egzemplarzy,

e.

fotografie wykonane przez artystę, opublikowane przez niego lub pod jego nadzorem, podpisane i ponumerowane, ograniczone do 30 egzemplarzy we wszystkich rozmiarach oraz oprawach.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika że, Fundacja zamierza nabyć dzieło sztuki (rzeźbę przestrzenną ze stali i szkła) w jednym egzemplarzu. Rzeźba zostanie wykonana przez artystę przy użyciu możliwości technicznych firmy X (specjalistycznych urządzeń do cięcia szkła, metalu, dźwigów, sprzętu do spawania, nakładania powłok lakierniczych, itp.). Sprzedaż przedmiotowej rzeźby z firmy X do Fundacji zostanie opodatkowana podatkiem od towarów i usług w wysokości 7%, co oznacza, że przy jej sprzedaży nie będzie miała zastosowania szczególna procedura określona w art. 120 ust. 4 i 5 ustawy o podatku od towarów i usług. Jeżeli zatem oryginalna rzeźba została wykonana w całości przez artystę, bądź stanowi odlew wykonany w liczbie nie większej niż 8 egzemplarzy, wykonanie którego było nadzorowane przez artystę, a ponadto według Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług jest sklasyfikowana pod symbolem 92.31.10-00.2 - spełnia wymogi do uznania jej za dzieło sztuki w rozumieniu art. 120 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług. Sprzedaż takiej rzeźby podlega opodatkowaniu według stawki 7%, gdy (m.in.) jest dokonywana okazjonalnie przez podatnika innego niż podatnik wskazany w art. 120 ust. 4 i 5, którego działalność jest opodatkowana, w przypadku gdy dzieła sztuki zostały osobiście przywiezione przez podatnika lub zostały przez niego nabyte od ich twórcy lub spadkobiercy twórcy, lub też w przypadku gdy uprawniają go one do pełnego odliczenia podatku.

Jednocześnie tut. Organ wyjaśnia, że stosownie do pkt 1 komunikatu Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 24 stycznia 2005 r. w sprawie trybu udzielania informacji dotyczących standardów klasyfikacyjnych (Dz. Urz. GUS z 2005 r. Nr 1, poz. 11), zgodnie z zasadami metodycznymi klasyfikacji zasadą jest, że zainteresowany podmiot sam klasyfikuje prowadzoną działalność, swoje produkty (wyroby, usługi), towary, środki trwałe i obiekty budowlane według zasad określonych w poszczególnych klasyfikacjach i nomenklaturach, wprowadzonych rozporządzeniem Rady Ministrów lub stosowanych bezpośrednio na podstawie przepisów Wspólnoty Europejskiej. Organy podatkowe nie są właściwe do klasyfikowania wyrobów i usług do odpowiednich grupowań statystycznych. Do prawidłowego określenia przedmiotu opodatkowania, co wiąże się z prawidłowym zdefiniowaniem czynności oraz prawidłowym zaklasyfikowaniem tych czynności do właściwych grupowań statystycznych, obowiązany jest Podatnik. W przypadku wątpliwości dotyczących prawidłowej klasyfikacji towarów bądź usług w świetle norm statystycznych Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług, organem właściwym do udzielenia wyjaśnień w tej kwestii jest wyłącznie Urząd Statystyczny, Ośrodek Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl