ILPP2/443-561/09-4/ISN

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 10 czerwca 2009 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPP2/443-561/09-4/ISN

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z o.o., przedstawione we wniosku z dnia 27 kwietnia 2009 r. (data wpływu 30 kwietnia 2009 r.) uzupełnionym pismem z dnia 15 maja 2009 r. (data wpływu 18 maja 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży książek wraz z dołączona płytą CD/DVD - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 30 kwietnia 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży książek wraz z dołączoną płytą CD/DVD. Wniosek został uzupełniony pismem z dnia 15 maja 2009 r. (data wpływu 18 maja 2009 r.) o podpis drugiego Członka Zarządu.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest podmiotem działającym na polskim rynku wydawniczym, przy czym specjalizuje się w wydawnictwach o profilu medycznym. Książki będące przedmiotem zapytania poświęcone są tematyce medycznej. Ich autorami są naukowcy - eksperci w dziedzinie poszczególnych dziedzin medycyny. Kierowane są one przede wszystkim do środowiska naukowców i studentów nauk medycznych. Spółka sprzedaje niektóre z wydawanych przez siebie książek wraz z płytami CD lub DVD, których zawartość ma charakter komplementarny w stosunku do treści książki. Na płytach tych znajdują się materiały, takie jak rysunki i zdjęcia stanowiące uzupełnienie tematyki podjętej w książkach. W treści książek, w poszczególnych rozdziałach znajdują się odniesienia do poszczególnych obiektów znajdujących się na płytach - tj. do poszczególnych ilustracji lub zdjęć. Płyty są umieszczane wewnątrz książki i są do niej przymocowywane albo są foliowane razem z książką. Fizycznie, płyta stanowi zatem część składową książki. Nabycie samej płyty bez jednoczesnego nabycia książki - nie jest możliwe. Podobnie, nie jest możliwe również kupno samej książki - bez dołączonej płyty. W konsekwencji, przedmiotem sprzedaży jest książka składająca się z dwóch elementów, przy czym oba elementy wspólnie stanowią niepodzielną, uzupełniającą się merytorycznie całość. Książki oznaczone są numerami ISBN.

Spółka posiada pismo Ośrodka Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego wydane w odpowiedzi na jej wniosek w sprawie analogicznej do niniejszej (dalej: GUS), zgodnie z którym książka wraz z dołączoną do niej płytą CD lub DVD (stanowiącą merytoryczne uzupełnienie książki) została sklasyfikowana w grupowaniu 22.11.21 PKWiU - "Książki, broszury, ulotki i tym podobne wyroby drukowane".

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy w myśl § 9 ust. 1 pkt 10 lit. a) rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 212, poz. 1336, dalej: Rozporządzenie), w przypadku dostawy przedmiotowych książek wraz z płytami CD lub DVD Spółka jest uprawniona do zastosowania 0% stawki VAT do sprzedaży obu tych przedmiotów.

Zdaniem Wnioskodawcy, jest on uprawniony do opodatkowania sprzedaży książek wraz z dołączonymi płytami CD lub DVD 0% stawką VAT.

1.

Warunki zastosowania 0% stawki VAT do dostawy książek.

Zgodnie z treścią § 9 ust. 1 pkt 10 lit. a) Rozporządzenia, stawkę 0% stosuje się do "dostaw w kraju i wewnątrzwspólnotowego nabycia książek (PKWiU ex 22.11), z wyłączeniem książek adresowych o zasięgu krajowym, regionalnym i lokalnym, książek telefonicznych, teleksów i telefaksów (PKWiU 22.11.20-60.10), nut, map i ulotek, oznaczonych stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISBN".

Mając na uwadze powyższe, należy wskazać, iż aby odpłatna dostawa lub wewnątrzwspólnotowe nabycie książek podlegało opodatkowaniu 0% stawką VAT, muszą zostać spełnione łącznie następujące przesłanki:

a.

przedmiotem transakcji są książki klasyfikowane pod pozycją PKWiU 22.11,

b.

transakcja nie dotyczy książek adresowych o zasięgu krajowym, regionalnym i lokalnym, książek telefonicznych, teleksów i telefaksów (PKWiU 22.11.20-60.10), nut, map i ulotek,

c.

sprzedawane książki oznaczone są symbolem ISBN.

Z uwagi na wskazaną na wstępie tematykę przedmiotowych książek, z oczywistych względów nie będą one stanowić żadnej z pozycji wymienionych pod literą b, tj.: książek adresowych, map itp. Jednocześnie, są to wydawnictwa oznaczone - zgodnie z odpowiednimi przepisami symbolem ISBN. Spółka przedstawiła argumenty potwierdzające, iż również trzeci warunek (wymieniony pod literą a powyżej) zastosowania 0% stawki VAT jest spełniony.

Przedmiot transakcji jako dostawa książki na gruncie VAT.

Po pierwsze, w ramach analizowanej transakcji, zarówno dostawa książek, jak i płyt ma charakter odpłatny. Jest ona objęta jedną ceną - należną za oba przedmioty. Nie dochodzi natomiast do nieodpłatnego przekazania płyt CD lub DVD, co potwierdza choćby fakt, iż nie ma możliwości nieodpłatnego otrzymania samej płyty CD lub DVD bez zakupu książki, bądź też - zakupu książki (bez płyty) po tej samej cenie co wraz z płytą.

Po drugie, jak wskazano w przedstawionym opisie sprawy, płyty CD lub DVD dołączone do książek zawierają materiały będące kontynuacją bądź uzupełnieniem treści książki. Płyty te zawierają treści nieodłącznie związane z samą książką - zarówno pod względem merytorycznym, jak i funkcjonalnym. Książka wraz z dołączoną do niej płytą CD lub DVD stanowią więc nierozerwalną, uzupełniającą się wzajemnie całość, której żaden element nie może funkcjonować bez drugiego.

Spółka zwróciła uwagę, iż na gruncie VAT tego typu świadczenia, składające się z kilku niejednorodnych elementów nazywane są świadczeniami złożonymi. Dla określenia konsekwencji podatkowych takich świadczeń istotnym jest znalezienie elementu, który pełni rolę wiodącą (tzw. świadczenie główne). Zgodnie z praktyką wykształconą na gruncie orzecznictwa Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości (dalej: ETS), skutki na gruncie VAT świadczenia złożonego (jako całości), określa się przyjmując za obowiązujące te elementy konstrukcyjne VAT (w tym stawka VAT), które są właściwe dla świadczenia głównego. Tym samym, świadczenie złożone ulega uproszczeniu do tzw. pojedynczej dostawy (z ang. single supply) opodatkowanej na zasadach właściwych dla świadczenia głównego. Według Zainteresowanego, w analizowanej sprawie, świadczeniem głównym jest dostawa książki, natomiast sprzedaż płyty potraktować należy jako świadczenie poboczne. Zakup płyty nie stanowi bowiem samoistnej wartości dla nabywcy i nie jest celem dokonania zakupu. Celem tym jest bowiem zakup książki o tematyce medycznej.

Oznacza to, iż całość świadczenia Spółki (tj. dostawa książki i płyty) opodatkowana będzie w taki sposób, jak opodatkowane byłoby samo tylko świadczenie główne (czyli dostawa książki bez płyty), a więc 0% stawką VAT. Na potwierdzenie przedstawionych powyżej słów, Spółka przedstawiła fragmenty następujących wyroków ETS:

* wyrok z dnia 27 października 2005 r., sygn. sprawy C-41/04 Levob Verzekeringen BV, w którym ETS stwierdził, iż "jeżeli dwa świadczenia lub więcej, lub czynności dokonane przez podatnika na rzecz konsumenta, rozumianego jako konsumenta przeciętnego, są tak ściśle związane, że obiektywnie tworzą one w aspekcie gospodarczym jedną całość, której rozdzielenie miałoby sztuczny charakter, to wszystkie te świadczenia lub czynności stanowią jedno świadczenie do celów stosowania podatku od wartości dodanej",

* wyrok z dnia 25 lutego 1999 r. w sprawie Card Protection Plan C-349/96, w którym ETS uznał, iż "z jednym świadczeniem (z ang. single supply - przyp. Spółki) mamy do czynienia w przypadkach, gdy jeden lub więcej elementów pełni rolę świadczenia głównego, a jeden lub więcej elementów pozostałych - pełni rolę świadczenia pobocznego, które są dla celów podatkowych traktowane tak jak świadczenie główne (podkreślenie Spółki)".

Spółka wyjaśniła, iż w oparciu o orzecznictwo ETS można dojść do wniosku, iż tak zwanym świadczeniem pobocznym w stosunku do świadczenia głównego, jest czynność, która sama w sobie nie stanowi celu konsumenta, a jest jedynie środkiem zapewniającym lepsze wykorzystanie świadczenia głównego (por. wyrok ETS w sprawach połączonych C-308/96 i C 94/97 Madgett i Baldwin).

Odnosząc zacytowane fragmenty do omawianej sytuacji należy stwierdzić, iż:

* sprzedaż książki wraz z płytą są ze sobą tak ściśle związane, że dla celów VAT tworzą one jedno świadczenie (dostawa książki). Ze świadczenia tego nie powinno się wyodrębniać świadczenia pobocznego, jakim jest dostawa płyty;

a tym samym:

* dostawa płyty winna być opodatkowana na tych samych zasadach (w tym również tą samą stawką), co dostawa książki (świadczenie główne).

Stanowisko GUS.

Należy zaznaczyć, iż powyższy sposób potraktowania analizowanej dostawy jako jednorodne świadczenie, a mianowicie jako dostawa książki zostało potwierdzone opinią klasyfikacyjną wydaną w odpowiedzi na zapytanie Spółki przez Urząd Statystyczny Ośrodek Standardów Klasyfikacyjnych, dalej: GUS. Potwierdza ono, iż w analizowanej dochodzi do sprzedaży jednego produktu, a mianowicie książki. Zgodnie bowiem z treścią wskazanej opinii "wymieniony w piśmie wyrób - książka z dołączoną do niej płytą CD lub DVD, stanowiące zestaw do sprzedaży detalicznej, gdzie zawartość nośnika elektronicznego jest kontynuacją lub uzupełnieniem informacji zawartych w wydawnictwie papierowym (...) mieści się w grupowaniu PKWiU 22.11.21 - "Książki, broszury, ulotki i tym podobne wyroby drukowane".

Spółka podkreśliła, iż GUS potwierdził tę opinię również w odniesieniu do obowiązującej dla celów VAT Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług z 1997 r.: " (...) zgodnie z § 3 powołanego rozporządzenia, zgodnie z którym do celów podatkowych nadal stosuje się Polską Klasyfikację Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997 r. (Dz. U. Nr 42, poz. 264 z późn. zm.) ww. wyrób mieści się w grupowaniu PKWiU 22.11.20 - "Książki. broszury, ulotki i tym podobne, z wyjątkiem słowników i encyklopedii (podkreślenie Spółki)".

W konsekwencji, klasyfikacja statystyczna ostatecznie potwierdza, iż w analizowanym przypadku książka wraz z dołączoną do niej płytą stanowią jednolity przedmiot dostawy sklasyfikowany pod symbolem ex 22.11 PKWiU (a więc tym symbolem, który wymieniony jest również w § 9 ust. 1 pkt 10 lit. a) Rozporządzenia), który to przedmiot opodatkowany jest w całości 0% stawką VAT.

2.

Stanowisko organów podatkowych.

Wnioskodawca wskazał, iż jego stanowisko zostało potwierdzone w licznych interpretacjach organów podatkowych wydanych w zbliżonych do niniejszej sprawach. Przykładowo, w piśmie Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 10 października 2008 r., sygn. IPPP1/443 -1458/08-2/AP stwierdzono, iż " (...) dostawa książki, której dotyczy zapytanie, wraz ze stanowiącą jej integralną część płytą CD bądź DVD, będące jednolitym przedmiotem sprzedaży, sklasyfikowana przez Spółkę pod symbolem PKWiU ex. 22.11 oraz oznaczona symbolem ISBN, będzie stanowiła dostawę jednego towaru, a Wnioskodawca będzie uprawniony do zastosowania stawki podatku od towarów i usług w wysokości 0% (...)".

Analogiczny pogląd został wyrażony w piśmie Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 23 grudnia 2008 r., sygn. IPPP2/443-1698/08-2/AZ, w którym podkreślono, iż "jeżeli według Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług sprzedawane przez Spółkę towary sklasyfikowane są pod symbolem 22.11, (...) należy uznać, że książka wraz z dołączoną do niej płytą stanowią jednolity przedmiot dostawy opodatkowany 0% stawką podatku VAT".

Reasumując, Spółka prosi o potwierdzenie, iż w przypadku dokonywanej przez nią sprzedaży książek wraz z dołączonymi do nich płytami CD lub DVD, zawierającymi uzupełniające materiały merytoryczne w stosunku do treści książek, jest uprawniona do zastosowania 0% stawki VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Organy podatkowe nie są właściwe do klasyfikowania wyrobów i usług do odpowiednich grupowań statystycznych. Do prawidłowego określenia przedmiotu opodatkowania, co wiąże się z prawidłowym zdefiniowaniem czynności oraz prawidłowym zaklasyfikowaniem tych czynności do właściwych grupowań statystycznych, obowiązany jest podatnik. W związku z powyższym, tut. Organ odniósł się do klasyfikacji podanej przez Zainteresowanego we wniosku.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Informuje się, że w niniejszej interpretacji załatwiono wniosek w części dotyczącej zdarzenia przyszłego w zakresie opodatkowania sprzedaży książek wraz z dołączona płytą CD/DVD. Natomiast pozostała część wniosku dotycząca stanu faktycznego w ww. zakresie została rozstrzygnięta w odrębnej interpretacji indywidualnej z dnia 10 czerwca 2009 r. Nr ILPP2/443 -561/09-3/ISN.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl