ILPP2/443-531/08-2/MN - Czy podatnik może dokonać obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony, wynikający z otrzymanej faktury częściowej VAT z tytułu planu zaliczkowego zakupów energii elektrycznej w rozliczeniu za miesiąc, w którym przypada termin płatności przedmiotowej faktury częściowej?

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 2 września 2008 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPP2/443-531/08-2/MN Czy podatnik może dokonać obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony, wynikający z otrzymanej faktury częściowej VAT z tytułu planu zaliczkowego zakupów energii elektrycznej w rozliczeniu za miesiąc, w którym przypada termin płatności przedmiotowej faktury częściowej?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z o.o., przedstawione we wniosku z dnia 3 czerwca 2008 r. (data wpływu 11 czerwca 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie terminu odliczenia podatku naliczonego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 11 czerwca 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie terminu odliczenia podatku naliczonego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Dla potrzeb prowadzonej działalności gospodarczej (czynności opodatkowane), Spółka dokonuje zakupów energii elektrycznej. W umowie sprzedaży Zakład Energetyczny zastrzegł sobie prawo wystawiania "faktur częściowych VAT" w łącznej wysokości do 60% kwoty faktury z poprzedniego miesiąca. Faktury częściowe wystawiane są na tzw. plan zaliczkowy. Z umowy sprzedaży energii elektrycznej wynika, że terminy płatności faktur wskazane są na fakturach. Terminy płatności powyższych faktur, w których wyszczególnione są kwoty podatku od prognozowanej sprzedaży przypadają na miesiąc następujący po miesiącu wystawienia faktury. Każda faktura częściowa VAT zawiera informację, jakiego okresu rozliczeniowego dotyczy.

Po zakończeniu miesiąca, na podstawie faktycznego zużycia energii elektrycznej, kontrahent wystawia Wnioskodawcy "fakturę rozliczeniową VAT", w której wyszczególnia numery wystawionych faktur częściowych VAT, wartości netto i brutto sprzedaży, stawkę i kwotę podatku VAT oraz kwotę należności ogółem do zapłaty, wyrażoną słownie i cyfrowo wraz z należnym podatkiem VAT. Faktura rozliczeniowa VAT również zawiera informacje, jakiego okresu rozliczeniowego dotyczy oraz termin płatności faktury.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy Spółka może dokonać obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony, wynikający z otrzymanej faktury częściowej VAT z tytułu planu zaliczkowego zakupów energii elektrycznej w rozliczeniu za miesiąc, w którym przypada termin płatności przedmiotowej faktury częściowej?

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 86 ust. 10 pkt 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje w przypadku nabycia towarów i usług, o których mowa w art. 19 ust. 13 pkt 1 (między innymi przy nabyciu energii elektrycznej), w rozliczeniu za okres, w którym przypada termin płatności faktury, jeżeli faktura zawiera informację, którego okresu dotyczy.

Ponieważ otrzymana od kontrahenta faktura częściowa VAT zawiera informację, jakiego okresu dotyczy - Spółka ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego w rozliczeniu za miesiąc, w którym przypada termin płatności kwoty należnej wykazanej w fakturze częściowej VAT.

Ponadto, w przypadku dostaw energii elektrycznej podatnik ma prawo do odliczenia podatku naliczonego w fakturze doręczonej mu przed wykonaniem usługi, jeżeli powstał obowiązek podatkowy z tytułu ich wykonania (art. 86 ust. 12 ustawy o podatku od towarów i usług).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

W zakresie odpowiedzi na pytanie, dotyczące odliczenia podatku naliczonego w następnym okresie rozliczeniowym, zostało wydane odrębne rozstrzygnięcie z dnia 2 września 2008 r. Nr ILPP2/443-531/08-3/MN.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl