ILPP2/443-53/07-3/GZ

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 31 grudnia 2007 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPP2/443-53/07-3/GZ

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko G. Przedsiębiorstwa Komunalnego - SXXA G. Sp. z o.o., przedstawione we wniosku z dnia 27 września 2007 r. (data wpływu 3 października 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia wartości "jednostkowej ceny nabycia" przekazanego towaru - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 3 października 2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania nieodpłatnego przekazania towarów.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca zawarł umowy z Zakładem Karnym o odpłatnym i nieodpłatnym zatrudnianiu skazanych, na podstawie których wykorzystuje więźniów do sortowania odpadów na wysypisku śmieci, pracach przy zieleni miejskiej oraz robotach drogowych. Skazani nie są pracownikami Spółki w rozumieniu Kodeksu Pracy, a za wykonane zadania otrzymują nagrody rzeczowe w postaci papierosów i kawy.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy "jednostkową ceną nabycia", o której mowa w art. 7 ust. 4 pkt 2 uzależniającą powstanie obowiązku podatkowego przy przekazaniu prezentów o małej wartości, jest cena netto wykazana na fakturze dokumentującej zakup towaru.

Zdaniem Wnioskodawcy "jednostkowa cena nabycia" przekazywanego towaru, o której mowa w art. 7 ust. 4 pkt 2 ustawy, w sytuacji gdy Spółka wykonuje tylko czynności opodatkowane i w całości odlicza podatek VAT, jest ceną netto wykazaną na fakturze dokumentującej zakup. Wynika to z brzmienia art. 29 ust. 10 ustawy, gdzie definiuje się podstawę opodatkowania w przypadku dostawy towarów zrównanej ze sprzedażą: podstawą opodatkowania jest cena nabycia towarów, którą zgodnie z brzmieniem wcześniejszych ustępów art. 29 pomniejsza się o kwotę podatku należnego. Spółka stoi na stanowisku, że ustawodawca w jednym akcie prawnym nie może posługiwać się pojęciem "ceny nabycia", nadając mu różne znaczenia.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.<...b>

Na podstawie art. 7 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, a w szczególności wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, a w szczególności darowizny - jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub części. Powyższego przepisu nie stosuje się do przekazywanych drukowanych materiałów reklamowych i informacyjnych, prezentów o małej wartości i próbek (art. 7 ust. 3).

Przez prezenty o małej wartości, zgodnie z art. 7 ust. 4 pkt 2, rozumie się przekazywane przez podatnika jednej osobie towary, których przekazania nie ujęto w ewidencji, jeżeli jednostkowa cena nabycia lub jednostkowy koszt wytworzenia przekazanego towaru nie przekracza 5 zł. Ustawa o VAT nie definiuje pojęcia "cena nabycia", jednakże w art. 29 ust. 10 wskazano, że w odniesieniu do podstawy opodatkowania ustalanej dla dostawy towarów, o której mowa w art. 7 ust. 2, w przypadku gdy cena nabycia nie istnieje, podatnik może posłużyć się "kosztem wytworzenia" określonym na dzień jego dostawy. Koszt wytworzenia towaru nie obejmuje podatku od towarów i usług.

Zatem należy uznać, iż ceną nabycia o której mowa w art. 7 ust. 4 pkt 2 ustawy o VAT będzie cena netto nabywanych przez Wnioskodawcę towarów.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

W zakresie opodatkowania nieodpłatnego przekazania towarów zostało wydane odrębne rozstrzygnięcie z dnia 31 grudnia 2007 r. nr ILPP2/443-53/07-2/GZ.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl