ILPP2/443-511/09-3/SJ

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 17 czerwca 2009 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPP2/443-511/09-3/SJ

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana Sebastiana B, przedstawione we wniosku z dnia 15 kwietnia 2009 r. (data wpływu 20 kwietnia 2009 r.) uzupełnionym pismem z dnia 5 czerwca 2009 r. (data wpływu 12 czerwca 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania usług zaklasyfikowanych do grupowania PKWiU 85.32.14 - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 kwietnia 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania usług zaklasyfikowanych do grupowania PKWiU 85.32.14. Przedmiotowy wniosek został uzupełniony pismem z dnia 5 czerwca 2009 r. (data wpływu 12 czerwca 2009 r.) o wskazanie oczekiwanej liczby rozstrzygnięć.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca, w ramach działalności gospodarczej, świadczy usługi opieki nad osobami starszymi i chorymi na terenie Niemiec. Działalność ta polega na zawieraniu umów z rodzinami osób potrzebujących i realizacji usług polegających na opiece nad tymi osobami. W celu realizacji powyższych usług, Zainteresowany zawiera umowy z prowadzącymi samodzielną działalność gospodarczą opiekunami (z terytorium Polski). Faktury za wykonane usługi opieki nad osobami starszymi i chorymi, wystawiane są przez Wnioskodawcę na zleceniodawców (osoby fizyczne lub firmy z Unii Europejskiej).

Zainteresowany podkreślił, iż niemieccy zleceniodawcy nie posiadają numeru identyfikacyjnego dla transakcji wewnątrzwspólnotowych. Firma Wnioskodawcy ma zatem obowiązek wystawienia faktury VAT z polskim podatkiem od towarów i usług. Mając na uwadze charakter świadczonych usług, Zainteresowany traktuje je jako zwolnione od opodatkowania podatkiem od towarów i usług i kwalifikuje je do grupy PKWiU 85.32.14, jako działalność związaną z ochroną zdrowia ludzkiego.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy w przedstawionym stanie faktycznym Wnioskodawca postępuje zgodnie z przepisami prawa i czy ma prawo do zastosowania "zwolnienia".

Zdaniem Wnioskodawcy, usługi które świadczy należy zakwalifikować do grupy PKWiU 85.32.14, a zatem w odniesieniu do nich znajduje zastosowanie zwolnienie od opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu ww. podatkiem podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Stosownie do art. 8 ust. 1 ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (...).

Usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, z zastrzeżeniem ust. 4, są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, z wyjątkiem usług elektronicznych i usług turystyki, o których mowa w art. 119 - art. 8 ust. 3 ustawy.

Do prawidłowego określenia przedmiotu opodatkowania, co wiąże się z koniecznością prawidłowego zakwalifikowania określonych czynności do właściwych grupowań statystycznych, zobowiązany jest podatnik.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Wnioskodawca w ramach prowadzonej działalności, świadczy usługi opieki nad osobami starszymi i chorymi na terenie Niemiec, zaklasyfikowane do grupowania PKWiU 85.32.14, jako działalność związaną z ochroną zdrowia ludzkiego. W celu realizacji przedmiotowych usług, zawiera umowy z opiekunami osób starszych.

W przypadku świadczenia usług, istotnym dla prawidłowego rozliczenia podatku od towarów i usług jest określenie miejsca świadczenia danej usługi. Od poprawności określenia miejsca świadczenia zależeć będzie, czy dane świadczenie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w Polsce, czy też nie.

Ogólna reguła wyrażona w art. 27 ust. 1 ustawy stanowi, iż w przypadku świadczenia usług miejscem świadczenia jest miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługi - miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności; w przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności - miejsce stałego zamieszkania, z zastrzeżeniem ust. 2-6 i art. 28.

Odstępstwa od ogólnej zasady określania miejsca świadczenia usług przewidziane zostały w art. 27 ust. 2-6 i art. 28 ustawy. Podkreślić należy, iż w przypadku, gdy Wnioskodawca świadczy usługi opieki nad osobami starszymi i chorymi na rzecz osób fizycznych oraz firm z terytorium Niemiec, które mieszczą się w grupowaniu PKWiU 85.32.14 - nie ma zastosowania żaden ze szczególnych sposobów ustalania miejsca świadczenia usług. W związku z tym, miejscem świadczenia przedmiotowych usług wykonywanych przez Zainteresowanego na terytorium Niemiec jest terytorium kraju - zgodnie z ogólną zasadą wyrażoną w art. 27 ust. 1 ustawy. Zatem, usługi te podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w Polsce.

Na mocy art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy, zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy. W załączniku tym, stanowiącym wykaz usług zwolnionych od podatku, w poz. 9 wymieniono usługi z grupowania PKWiU ex 85 "Usługi w zakresie ochrony zdrowia i opieki społecznej, z wyłączeniem usług weterynaryjnych (PKWiU 85.2)".

Użycie przez ustawodawcę oznaczenia "ex" przy grupowaniu PKWiU, korzystającym ze zwolnienia od podatku od towarów i usług oznacza, że zwolnienie dotyczy tylko danej usługi z danego grupowania.

Z opisu sprawy wynika, iż świadczone usługi opieki nad osobami starszymi i chorymi zaklasyfikowane zostały przez Zainteresowanego do grupowania PKWiU 85.32.14.

Z przywołanych przepisów wynika, że działalność - "Usługi pomocy społecznej" o symbolu PKWiU 85.32.14 mieści się w grupowaniu PKWiU 85 "Usługi w zakresie ochrony zdrowia i opieki społecznej, z wyłączeniem usług weterynaryjnych (PKWiU 85.2)". Zatem, przedmiotowe usługi korzystają ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 w związku z poz. 9 załącznika nr 4 do ustawy.

Reasumując, miejscem świadczenia wykonywanych przez Wnioskodawcę usług opieki nad osobami starszymi i chorymi na terytorium Niemiec, zgodnie z art. 27 ust. 1 ustawy, jest Polska. W związku z powyższym, podlegają one opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, jednak na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 w związku z poz. 9 załącznika nr 4 do ustawy, korzystają ze zwolnienia od tego podatku.

W myśl art. 106 ust. 1 ustawy, podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16.

Podatnicy, o których mowa w ust. 1-3, nie mają obowiązku wystawiania faktur, o których mowa w ust. 1 i 2, osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej. Jednakże na żądanie tych osób podatnicy są obowiązani do wystawienia faktury (art. 106 ust. 4 ustawy).

Z opisu sprawy wynika, iż Zainteresowany dokumentuje wykonywane usługi fakturami VAT, stosując zwolnienie od podatku. Biorąc pod uwagę powołane przepisy tut. Organ stwierdza, iż postępuje on zgodnie z przepisami prawa podatkowego, dotyczącymi podatku od towarów i usług.

Tut. Organ podkreśla, że organy podatkowe nie są właściwe do klasyfikowania wyrobów i usług do odpowiednich grupowań statystycznych. Do prawidłowego określenia przedmiotu opodatkowania, co wiąże się z prawidłowym zdefiniowaniem czynności oraz prawidłowym zaklasyfikowaniem tych czynności do właściwych grupowań statystycznych, obowiązany jest Podatnik. W związku z powyższym, w wydanej interpretacji tut. Organ odniósł się wyłącznie do klasyfikacji podanych przez Zainteresowaną we wniosku.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl