ILPP2/443-483/13-2/EN

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 28 sierpnia 2013 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPP2/443-483/13-2/EN

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 15 maja 2013 r. (data wpływu 31 maja 2013 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego od wydatków związanych z budową domu spokojnej starości i rehabilitacji - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 31 maja 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego od wydatków związanych z budową domu spokojnej starości i rehabilitacji.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca (Spółka z o.o.) rozpoczął w maju 2013 r. prace budowlane (zebrano humus z 1/3 powierzchni) w związku z budową domu spokojnej starości i rehabilitacji. Spółka posiada stosowne pozwolenie na budowę wydane dnia 17 stycznia 2013 r. przez Starostę - decyzja, która zezwala na budowę "domu spokojnej starości i rehabilitacji o pow. zabudowy 1 571,72 m2, kubaturze 9 427,70 m3 - kat. XI, wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną związaną z tym obiektem". Po zakończeniu budowy Spółka będzie świadczyła usługi dla klientów będących osobami fizycznymi, które będą zgodne z przeznaczeniem obiektu.

W chwili obecnej Spółka nie jest czynnym podatnikiem podatku VAT.

Zdaniem Spółki nawet jeśli dokona zgłoszenia VAT-R i zarejestruje się jako czynny podatnik podatku VAT, to z faktur dokumentujących prace budowlane, zakup środków trwałych i wyposażenia, faktur dokumentujących bieżącą eksploatację, które otrzyma do czasu zakończenia budowy jak i później już po rozpoczęciu świadczenia usług, Spółce nie będzie przysługiwało prawo odliczenia VAT-u naliczonego, ponieważ usługi świadczone przez Spółkę z wykorzystaniem tego obiektu będą zwolnione z podatku VAT.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy po zarejestrowaniu się Spółki jako czynnego podatnika podatku VAT w związku z budową domu spokojnej starości i rehabilitacji, Spółce będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego z faktur dokumentujących całą budowę, zakup wyposażenia oraz późniejszą eksploatację budynku, jeśli usługi świadczone przez Spółkę będą zwolnione z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 22 ppkt d.

Zdaniem Wnioskodawcy, w związku z tym, że będzie świadczył usługi zwolnione z podatku VAT, zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 22 ppkt d, nie ma on prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego wykazywanego w fakturach zakupu dokumentujących okres budowy jak i ponoszone wydatki po zakończeniu budowy.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Stosownie do art. 8 ust. 1 ustawy, przez świadczenie usług, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (...).

Przepis art. 41 ust. 1 ustawy stanowi, że stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Jednakże, zgodnie z art. 146a pkt 1 ustawy, w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2013 r., z zastrzeżeniem art. 146f, stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%.

Należy zaznaczyć, że zarówno w treści ustawy, jak i przepisach wykonawczych do niej, ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi, bądź zwolnienie od podatku.

I tak na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 22 ustawy, zwalnia się od podatku usługi pomocy społecznej w rozumieniu przepisów o pomocy społecznej oraz usługi określone w przepisach o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie, a także dostawę towarów ściśle z tymi usługami związaną, na rzecz beneficjenta tej pomocy, wykonywane przez:

a.

regionalne ośrodki polityki społecznej, powiatowe centra pomocy rodzinie, ośrodki pomocy społecznej, rodzinne domy pomocy, ośrodki wsparcia i ośrodki interwencji kryzysowej,

b.

wpisane do rejestru prowadzonego przez wojewodę:

* domy pomocy społecznej prowadzone przez podmioty posiadające zezwolenie wojewody,

* placówki opiekuńczo-wychowawcze i ośrodki adopcyjno-opiekuńcze,

c.

placówki specjalistycznego poradnictwa,

d.

inne niż wymienione w lit. a-c placówki zapewniające całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub osobom w podeszłym wieku na podstawie zezwolenia wojewody, wpisane do rejestru prowadzonego przez wojewodę,

e.

specjalistyczne ośrodki wsparcia dla ofiar przemocy w rodzinie.

Z kolei, stosownie do art. 15 ust. 1 ustawy, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Natomiast, w myśl art. 15 ust. 2 ustawy, w brzmieniu od dnia 1 kwietnia 2013 r., działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Podstawowe zasady dotyczące odliczania podatku naliczonego zostały sformułowane w art. 86 ust. 1 ustawy. W myśl tego przepisu, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15 ustawy, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Z powyższego wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, tzn. takich, których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego). Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi.

Przedstawiona wyżej zasada wyklucza zatem możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystania do czynności zwolnionych od podatku VAT oraz niepodlegających temu podatkowi.

Stosownie do art. 86 ust. 2 pkt 1 ustawy, kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika:

a.

z tytułu nabycia towarów i usług,

b.

potwierdzających dokonanie przedpłaty (zaliczki, zadatku, raty), jeżeli wiązały się one z powstaniem obowiązku podatkowego,

c.

od komitenta z tytułu dostawy towarów będącej przedmiotem umowy komisu

- z uwzględnieniem rabatów określonych w art. 29 ust. 4.

Według art. 88 ust. 4 ustawy, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni (...).

Z opisu sprawy wynika, że Wnioskodawca (Spółka z o.o.) rozpoczął w maju 2013 r. prace budowlane w związku z budową domu spokojnej starości i rehabilitacji. Spółka posiada stosowne pozwolenie na budowę "domu spokojnej starości i rehabilitacji o pow. zabudowy 1 571,72 m2, kubaturze 9 427,70 m3 - kat. XI, wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną związaną z tym obiektem". Po zakończeniu budowy Spółka będzie świadczyła usługi dla klientów będących osobami fizycznymi, które będą zgodne z przeznaczeniem obiektu.

W chwili obecnej Spółka nie jest czynnym podatnikiem podatku VAT. Wnioskodawca ma wątpliwości czy po zarejestrowaniu się jako czynny podatnik podatku VAT w związku z budową domu spokojnej starości i rehabilitacji, będzie przysługiwało mu prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego z faktur dokumentujących całą budowę, zakup wyposażenia oraz późniejszą eksploatację budynku, jeśli usługi świadczone przez Spółkę będą zwolnione z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 22 ppkt d ustawy.

Zdaniem Spółki nawet jeśli dokona zgłoszenia VAT-R i zarejestruje się jako czynny podatnik podatku VAT, to z faktur dokumentujących prace budowlane, zakup środków trwałych i wyposażenia, faktur dokumentujących bieżącą eksploatację, które otrzyma do czasu zakończenia budowy jak i później już po rozpoczęciu świadczenia usług, Spółce nie będzie przysługiwało prawo odliczenia VAT-u naliczonego, ponieważ usługi świadczone przez Spółkę z wykorzystaniem tego obiektu będą zwolnione z podatku VAT.

Zgodnie z powołanymi wyżej przepisami, rozliczenie podatku naliczonego na zasadach określonych w art. 86 ustawy o VAT uwarunkowane jest przede wszystkim tym, aby nabywane towary i usługi były wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. W omawianej sprawie ww. warunek uprawniający do odliczenia nie będzie spełniony, gdyż towary i usługi nabywane w związku z budową i eksploatacją domu spokojnej starości i rehabilitacji, nie będą związane z czynnościami opodatkowanymi tym podatkiem, lecz będą wykorzystywane do czynności zwolnionych z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 22 ppkt d ustawy (jak wskazał Wnioskodawca). Zatem, Wnioskodawca nie będzie miał prawa do odliczenia podatku naliczonego od wydatków poniesionych z tytułu realizacji ww. inwestycji oraz wydatków związanych z późniejszą eksploatacją budynku.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl