ILPP2/443-438/08-5/GZ

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 31 lipca 2008 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPP2/443-438/08-5/GZ

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z o.o., przedstawione we wniosku z dnia 12 maja 2008 r. (data wpływu 15 maj 2008 r.), uzupełnionym pismami: z dnia 19 maja 2008 r. (data wpływu 26 maj 2008 r.) i z dnia 9 lipca 2008 r. (data wpływu 14 lipiec 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie dostawy nieruchomości zabudowanej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15 maja 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie dostawy nieruchomości zabudowanej. Przedmiotowy wniosek uzupełniono pismami: z dnia 19 maja 2008 r. (data wpływu 26 maj 2008 r.) i z dnia 9 lipca 2008 r. (data wpływu 14 lipiec 2008 r.) - w zakresie doprecyzowania stanu faktycznego i podpisu osoby upoważnionej do reprezentowania Spółki.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest wyłącznym właścicielem zabudowanej oraz niezabudowanej nieruchomości rolnej, składającej się z działek o numerach Xa (jeden przez jeden), Xb (jeden przez sześć), Xc (jeden przez siedem), Ya (dwa przez pięć), Yb (dwa przez sześć), Yc (dwa przez siedem), Yd (dwa przez osiem), Z (trzy przez jeden), P (cztery przez pięć), W (pięć przez szesnaście), Va (sześć przez dwa), Vb (sześć przez trzy), Vc (sześć przez cztery), Vd (sześć przez pięć), T (dwadzieścia cztery), R (dwadzieścia pięć), K (trzysta dziewięćdziesiąt pięć), Ł (trzysta dziewięćdziesiąt sześć), L (trzysta dziewięćdziesiąt siedem), O (trzysta dziewięćdziesiąt osiem), H (trzysta dziewięćdziesiąt dziewięć) - o łącznej powierzchni 339,4860 ha (trzysta trzydzieści dziewięć hektarów cztery tysiące osiemset sześćdziesiąt metrów kwadratowych), dla której Sąd Rejonowy w Krośnie Odrzańskim V Wydział Ksiąg Wieczystych prowadzi księgę wieczystą KW nr (...).

Status nieruchomości rolnej, potwierdzony jest wypisem z rejestru gruntów oraz Odpisem z Księgi Wieczystej prowadzonych dla ww. nieruchomości.

Spółka nabyła wyżej wymienione nieruchomość w drodze licytacji sadowej prowadzonej przez Sąd Rejonowy w Krośnie Odrzańskim o sygnaturze akt (...) na podstawie postanowienia Sądu Rejonowego w Krośnie Odrzańskim o przysądzeniu prawa własności nieruchomości z dnia 31 października 2007 r. (...),

Do dnia dzisiejszego Zainteresowany nie został wpisany w Dziale II Księgi Wieczystej nr KW (...), pomimo, iż wniosek o wpisanie Spółki jako właściciela został złożony w Sądzie Rejonowym w Krośnie Odrzańskim dnia 4 lutego 2008 r. i zarejestrowany pod sygnaturą DZ KW (...).

W dniu 18 marca 2008 r. Wnioskodawca złożył wniosek o sprostowanie działu I-O Księgi Wieczystej KW (...) przez ujawnienie numerów działek zgodnie z oznaczeniami w ewidencji gruntów.

Na części działki Yc prowadzona była działalność polegająca na wydobyciu kruszyw naturalnych na podstawie koncesji zmienionej następnie Decyzją Wojewody z dnia 11 października 2004 r. i przeniesionej na rzecz Wnioskodawcy Decyzją Wojewody z dnia 8 listopada 2004 r. W związku z faktem, iż koncesja ta wygasła z dniem 31 grudnia 2007 r. w chwili obecnej działalność wydobywcza została wstrzymana.

Na działkach nr Xa, Vd, Yc znajdują się złoża naturalne i Spółka obecnie przygotowuje wnioski o wydanie koncesji na wydobycie kruszyw naturalnych na tych działkach.

W chwili obecnej Spółka, zamierza sprzedać nieruchomość rolną, składającą się z działek o numerach Xa, Yc, Vd, T i R, o łącznej powierzchni 161,0732 ha (sto sześćdziesiąt jeden hektarów i siedemset trzydzieści dwa metry kwadratowe), wraz z posadowionymi na tej nieruchomości budowlami: waga samochodowa 60 ton oraz stacja transformatorowa (...).

Posadowione na działce nr Yc budowle: stacja transformatorowa (...) oraz waga samochodowa 60 ton zostały wybudowane w okresie wcześniejszym niż ostatnie 5 lat. W 2004 r. Wnioskodawca dokonał naprawy wagi samochodowej oraz stacji transformatorowej, której wartość wyniosła R 620 zł i stanowiła koszt Spółki. Urządzenia te Spółka użytkuje krócej niż 5 lat w celu wykonywania czynności opodatkowanych.

W Księdze Wieczystej prowadzonej dla przeznaczonych do sprzedaży działek wskazano, iż są to działki niezabudowane, podczas, gdy stan faktyczny jest taki, iż na działce Yc, na której prowadzono działalność wydobywczą posadowione są budowle: waga samochodowa oraz stacja transformatorowa. Wypis z rejestru gruntów dla działki Yc zawiera informację, iż działka ta jest zabudowana.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy zbycie zabudowanej nieruchomości rolnej, pomimo faktu, iż w prowadzonej dla niej Księdze Wieczystej figuruje jako nieruchomość niezabudowana, na której posadowione są budowle, podlegać będzie zwolnieniu z podatku od towarów i usług, oraz czy koniecznym jest ujawnienie w Księdze Wieczystej prowadzonej dla przeznaczonej do zbycia działki posadowionych na niej budowli w celu poprawnego udokumentowania zbycia działki jako działki zabudowanej w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004 r....

Zdaniem Wnioskodawcy, sprzedaż nieruchomości rolnej zabudowanej faktycznie budowlą: wagi samochodowej oraz stacji transformatorowej, pomimo nie ujawnienia tych budowli w księdze wieczystej prowadzonej dla tej nieruchomości, podlega opodatkowaniu na podstawie art. 29 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług stawką identyczną jak stosowana wobec sprzedaży posadowionych na niej i trwale z nią związanych budowli, wobec nie wyodrębnienia w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania wartości gruntu. Sprzedaż budowli w postaci wagi samochodowej oraz stacji transformatorowej, jako towarów używanych, podlega z kolei zwolnieniu z opodatkowania podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 w zw. z art. 43 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. podatku od towarów i usług.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlegają:

1.

odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;

2.

eksport towarów;

3.

import towarów;

4.

wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;

5.

wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

W myśl unormowania zawartego w art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...), przy czym stosownie do art. 2 pkt 6 ustawy przez towary rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Artykuł 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku VAT stanowi, iż zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych, z zastrzeżeniem pkt 10, pod warunkiem, że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego; zwolnienie dotyczy również używanych budynków i budowli lub ich części będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze.

Przez towary używane, zgodnie z art. 43 ust. 2 ustawy, rozumie się:

1.

budynki i budowle lub ich części - jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej 5 lat,

2.

pozostałe towary, z wyjątkiem gruntów, których okres używania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej pół roku.

Ponadto w myśl art. 43 ust. 6 ustawy zwolnienia, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, nie stosuje się do dostawy towarów wymienionych w ust. 2 pkt 1, jeżeli przed wprowadzeniem ich do ewidencji środków trwałych lub w trakcie użytkowania wydatki poniesione przez podatnika na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej, a podatnik:

1.

miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych wydatków,

2.

użytkował te towary w okresie krótszym niż 5 lat w celu wykonywania czynności opodatkowanych.

Użycie w tym przepisie sformułowania "użytkował te towary w okresie krótszym niż 5 lat w celu wykonywania czynności opodatkowanych" wskazuje, że chodzi tu o całkowity okres użytkowania tych towarów do działalności opodatkowanej, a nie o okres od zakończenia modernizacji, czy też o okres liczony od momentu przekroczenia ww. kwoty wydatków poniesionych na modernizację.

Biorąc pod uwagę cytowane powyżej przepisy należy podkreślić, iż wyłączenie ze stosowania zwolnienia dotyczy sytuacji, gdy spełnione są wszystkie powyżej wskazane przesłanki, czyli:

1.

wydatki na ulepszenie stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej,

2.

podatnik miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony od tych wydatków,

3.

użytkował towar krócej niż 5 lat.

Z treści wniosku wynika, iż od wybudowania wagi samochodowej i stacji transformatorowej minęło więcej niż 5 lat. Przeprowadzona naprawa, zgodnie z pismem uzupełniającym wniosek, nie podnosiła wartości początkowej środka trwałego, a stanowiło koszt Spółki. Tym samym nie ma zastosowania w przedmiotowej sprawie przepis art. 43 ust. 6 ustawy o podatku VAT.

Stosownie do wyżej przytoczonych przepisów, jeżeli Wnioskodawcy przy nabyciu ww. budowli nie przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktury na zakup tej nieruchomości, wówczas dostawa budowli (wagi samochodowej i stacji transformatorowej) będzie korzystać ze zwolnienia przedmiotowego.

W myśl art. 29 ust. 5 ustawy o podatku od towarów i usług, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu. Oznacza to, że do dostawy gruntu stosuje się analogiczną stawkę podatku jak przy dostawie budynków, budowli lub ich części trwale związanych z gruntem. Jeżeli dostawa budynków albo budowli lub ich części korzysta ze zwolnienia od podatku od towarów i usług, ze zwolnienia korzysta również dostawa gruntu.

Zatem dostawa przedmiotowej działki zabudowanej budowlami, których dostawa korzystać będzie ze zwolnienia od podatku VAT, również będzie zwolniona od tego podatku.

Dodatkowo tut. Organ informuje, iż w świetle ustawy o podatku od towarów i usług, opodatkowaniu tym podatkiem podlegają czynności wymienione w art. 5, dokonane przez podatnika, o którym mowa w art. 15, w oparciu o rzeczywiste zdarzenia. Tym samym bez znaczenia, w celu określenia obowiązku podatkowego, pozostaje fakt, że w Księdze Wieczystej nie został ujawniony fakt posadowienia na gruncie przeznaczonym do sprzedaży przedmiotowych budowli.

W zakresie dostawy nieruchomości niezabudowanej wydano odrębne rozstrzygnięcie z dnia 31 lipca 2008 r. nr ILPP2/443-438/08-6/GZ.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl