ILPP2/443-427/09-2/EN - Czy podatnik powinien rozliczyć zapłacone składki (stała, roczne) z tytułu nabycia prawa do używania nazwy jako import usług w podatku od towarów i usług?

Pisma urzędowe
Status:  Nieaktualne

Pismo z dnia 15 czerwca 2009 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPP2/443-427/09-2/EN Czy podatnik powinien rozliczyć zapłacone składki (stała, roczne) z tytułu nabycia prawa do używania nazwy jako import usług w podatku od towarów i usług?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 20 marca 2009 r. (data wpływu do Izby Skarbowej w Poznaniu 27 marca 2009 r., data wpływu do Biura KIP w Lesznie 1 kwietnia 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie miejsca świadczenia usług jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 marca 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie miejsca świadczenia usług.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

W dniu 25 sierpnia 2008 r. Wnioskodawca zawarł z firmami G (spółką amerykańską), GUK (spółką angielską) oraz GI umowę o używaniu nazwy. Na mocy tej umowy, Zainteresowany uzyskał prawo do używania nazwy G. Prawo to jest wyłączne i zastrzeżone dla Wnioskodawcy na terytorium Polski. Umowa trójstronna wskazuje, iż Spółka amerykańska i Spółka angielska są właścicielami prawa do nazwy "G", zaś właściciele uzgodnili z GI, że posiadacz prawa do rejestracji znaku firmowego w nazwach oraz GI ponosi koszty związane z rejestracją znaków firmowych. W dniu 25 sierpnia 2008 r. Zainteresowany zawarł z GI umowę firm członkowskich.

Na mocy tej umowy Spółka jest zobowiązana uiszczać:

1.

Jednorazową Stałą Składkę - zgodnie z umową wpisanie nazwy potencjalnej Firmy Członkowskiej do rejestru członków GI nastąpi dopiero po zapłaceniu przez nią Stałej Składki. Składka ma charakter jednorazowy,

2.

Roczną Składkę Członkowską - wysokość składki będzie ustalana przez GI. Roczną Składkę Członkowską są zobowiązane uiszczać wszystkie Firmy Członkowskie.

Wnioskodawca uiszczając Składki Roczne uzyskuje:

1.

prawo używania nazwy G (na podstawie umowy o używaniu nazw w związku z umową firm członkowskich),

2.

prawo i licencję na używanie Oprogramowania,

3.

uzyskuje prawo i możliwość korzystania z dotychczasowego dorobku sieci G w zakresie: procedur, obsługi kontrahentów, raportów itp.

Zainteresowany uiszczając Składkę Stałą ma prawo stać się członkiem sieci G, nabyć tym samym prawa jakie przysługują członkom sieci G.

W dniu 25 sierpnia 2008 r. Wnioskodawca zawarł także umowę firm członkowskich z G.

Na mocy podpisanych umów (umowa o używaniu nazw pomiędzy Wnioskodawcą a G, GUK, GI, umowa firm członkowskich pomiędzy Wnioskodawcą a GI, umowa firm członkowskich pomiędzy Wnioskodawcą a GI) Wnioskodawca od 25 sierpnia 2008 r. jest wyłącznym przedstawicielem międzynarodowej sieci G w Polsce.

G jest jedną z wiodących organizacji światowych, zrzeszającą niezależnie zarządzane firmy księgowe i doradcze oferujące usługi poświadczające, doradztwa podatkowego, a także udzielające specjalistycznych porad dla przedsiębiorstw prywatnych i jednostek interesu publicznego. Dzięki członkostwu w G Zainteresowany uzyskał dostęp do firm w ponad 100 krajach, oferując swoim klientom specjalistyczną wiedzę lokalną wspartą przez międzynarodową metodologię i ekspertyzy.

Opisane w zapytaniu opłaty - Składki Stałe jak i Składki Roczne - są w istocie wynagrodzeniem za możliwość uczestnictwa w sieci Firm Członkowskich G. Z całą pewnością uczestnictwo w sieci daje Wnioskodawcy duży potencjał nie tylko w obsłudze podmiotów krajowych, ale również zagranicznych. Od momentu podpisania umów Zainteresowany wykonywał liczne usługi na rzecz innych Firm Członkowskich G jak i ich klientów. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie uczestnictwo w sieci, i członkowstwo w G. Członkowstwo nie byłoby zaś możliwe, gdyby Wnioskodawca nie uiszczał opisanych w zapytaniu Składek.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy Spółka powinna rozliczyć zapłacone składki roczne oraz składkę stałą jako import usług w podatku VAT...

Zdaniem Wnioskodawcy, ma on obowiązek rozliczyć nabyte usługi, za które płaci Składki Roczne i Stałą jako import usług w podatku VAT.

Co do zasady, zgodnie z art. 27 ust. 1 ustawy o VAT w przypadku świadczenia usług miejscem świadczenia jest miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługi - miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności; w przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności - miejsce stałego zamieszkania, z zastrzeżeniem ust. 2-6 i art. 28.

Nabywane przez Spółkę usługi i płacone wynagrodzenie w postaci tzw. Składek Stałych i Rocznych należy rozpatrywać "globalnie". Płacone bowiem wynagrodzenie w postaci Składek jest wynagrodzeniem za różne czynności, które są wykonywane przez G. Są to składki za prawo do korzystania z nazwy, za możliwość korzystania ze specjalistycznego oprogramowania, za możliwość korzystania z bazy wiedzy, za możliwość uczestnictwa w konferencjach, korzystania z dotychczasowego dorobku G, w tym niewątpliwie jest też wynagrodzenie za czynności informacyjne realizowane przez G, przykładowo przekazywanie informacji o uczestnictwie Wnioskodawcy w G, przekazywanie informacji na temat zakresu działalności Zainteresowanego innym Firmom Członkowskim itp.

Wypłacane wynagrodzenie jest zatem, niewątpliwie wynagrodzeniem za różne świadczenia, usługi. Można tutaj wymienić usługi licencji, reklamy itp. Są to niewątpliwie usługi niematerialne.

W przypadku usług sprzedaży praw lub udzielania licencji i sublicencji, przeniesienia lub cesji praw autorskich, patentów, praw do znaków fabrycznych, handlowych, oddania do używania wspólnego znaku towarowego albo wspólnego znaku towarowego gwarancyjnego, albo innych pokrewnych praw, o których mowa w art. 27 ust. 4 pkt 1 ustawy o VAT - miejsce świadczenia ustala się w sposób szczególny. Zgodnie z art. 27 ust. 3 pkt 2 ustawy o VAT, jeżeli ww. usługi są świadczone na rzecz podatników mających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Wspólnoty, ale w kraju innym niż kraj świadczącego usługę - wówczas miejscem świadczenia tych usług jest miejsce, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności, dla którego dana usługa jest świadczona, a w przypadku braku stałego miejsca prowadzenia działalności, stały adres lub miejsce zamieszkania.

Powyższe oznacza, że miejscem świadczenia usług nabywanych przez Spółkę, tj. usługi prawa do korzystania z nazwy G oraz prawa do używania oprogramowania jest Polska.

Zgodnie z art. 2 pkt 9 ustawy o VAT, przez import usług rozumie się świadczenie usług, z tytułu wykonania których podatnikiem jest usługobiorca, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4. Zgodnie natomiast z art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT, podatnikiem jest m.in. osoba prawna będąca usługobiorcą usług świadczonych przez podatników nieposiadających siedziby, stałego miejsca prowadzenia działalności lub stałego miejsca zamieszkania albo pobytu na terytorium kraju.

Mając powyższe na uwadze, zdaniem Wnioskodawcy powinien on ująć nabywane usługi tj. prawo do korzystania z nazwy G, prawo do korzystania z Oprogramowania oraz inne usługi, za które Zainteresowany uiszcza wynagrodzenie jako import usług oraz opodatkować podatkiem VAT w Polsce.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu ww. podatkiem, podlegają:

1.

odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju,

2.

eksport towarów,

3.

import towarów,

4.

wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju,

5.

wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

W myśl art. 8 ust. 1 ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (...).

Z przedstawionego opisu sprawy wynika, iż Wnioskodawca zawarł ze spółką amerykańską i spółką angielską umowę o używanie nazwy. Zainteresowany uzyskał wyłączne i zastrzeżone prawo do używania nazwy G na terytorium Polski. Na mocy tej umowy, Zainteresowany jest zobowiązany uiścić jednorazową stałą składkę, po zapłaceniu której Zainteresowany zostanie wpisany do rejestru firm członkowskich, oraz roczną składkę członkowską. Uiszczając składki roczne Wnioskodawca uzyskuje prawo używania nazwy, prawo i licencję na używanie oprogramowania oraz prawo i możliwość korzystania z dotychczasowego dorobku sieci w zakresie: procedur, obsługi kontrahentów, raportów itp.

W przypadku świadczenia usług bardzo istotnym dla prawidłowego rozliczenia podatku od towarów i usług jest określenie miejsca świadczenia danej usługi. Od poprawności określenia miejsca świadczenia zależeć będzie, czy dane świadczenie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w Polsce, czy też nie.

Ogólna reguła wyrażona w art. 27 ust. 1 ustawy stanowi, iż w przypadku świadczenia usług miejscem świadczenia jest miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługi - miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności; w przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności - miejsce stałego zamieszkania, z zastrzeżeniem ust. 2-6 i art. 28.

Natomiast stosownie do art. 27 ust. 3 ustawy, w przypadku gdy usługi, o których mowa w ust. 4, są świadczone na rzecz:

1.

osób fizycznych, osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, posiadających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium państwa trzeciego, lub

2.

podatników mających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Wspólnoty, ale w kraju innym niż kraj świadczącego usługę

-

miejscem świadczenia tych usług jest miejsce, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności, dla którego dana usługa jest świadczona, a w przypadku braku stałego miejsca prowadzenia działalności, stały adres lub miejsce zamieszkania.

Zgodnie z art. 27 ust. 4 pkt 1 ustawy, przepis ust. 3 stosuje się do usług sprzedaży praw lub udzielania licencji i sublicencji, przeniesienia lub cesji praw autorskich, patentów, praw do znaków fabrycznych, handlowych, oddania do używania wspólnego znaku towarowego albo wspólnego znaku towarowego gwarancyjnego, albo innych pokrewnych praw.

W świetle powyższego stwierdzić należy, iż miejscem świadczenia (a tym samym opodatkowania) usług, o których mowa w art. 27 ust. 4 pkt 1 ustawy, świadczonych na rzecz podmiotu, o którym mowa w art. 27 ust. 3 ustawy jest miejsce, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności, dla którego dana usługa jest świadczona, a w przypadku braku stałego miejsca prowadzenia działalności, stały adres lub miejsce zamieszkania. Biorąc pod uwagę opis sprawy stwierdzić należy, iż nabywane przez Spółkę usługi należeć będą do usług wymienionych w art. 27 ust. 4 pkt 1 ustawy. W związku z powyższym, miejscem ich świadczenia zgodnie z art. 27 ust. 3 ustawy będzie terytorium kraju.

Przez import usług, stosownie do art. 2 pkt 9 ustawy, rozumie się świadczenie usług, z tytułu wykonania których podatnikiem jest usługobiorca, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4.

W myśl art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy, podatnikami są również osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne będące usługobiorcami usług świadczonych przez podatników nieposiadających siedziby, stałego miejsca prowadzenia działalności lub stałego miejsca zamieszkania albo pobytu na terytorium kraju.

Artykuł 17 ust. 3 ustawy stanowi, iż przepis ust. 1 pkt 4 stosuje się, jeżeli usługobiorcą jest podatnik, o którym mowa w art. 15, posiadający siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności lub stałe miejsce zamieszkania na terytorium kraju, z zastrzeżeniem ust. 4.

Biorąc pod uwagę opis sprawy oraz powołane przepisy tut. Organ stwierdza, że nabycie praw, które przysługują członkowi sieci G, prawa do używania nazwy, prawa i licencji na używanie oprogramowania oraz prawa i możliwości korzystania z dorobku sieci G w zakresie m.in. obsługi kontrahentów, stanowić będzie dla Wnioskodawcy import usług i podlegać będzie opodatkowaniu na terytorium kraju. Zainteresowany będzie miał obowiązek prawidłowego opodatkowania przedmiotowej transakcji, zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Ponadto informuje się, że w niniejszej interpretacji załatwiono wniosek w części dotyczącej podatku od towarów i usług.

W przedmiocie udzielenia pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych zostaną wydane odrębne rozstrzygnięcia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl