ILPP2/443-416/14-5/MR - VAT w zakresie opodatkowania czynności przekazania nieruchomości na potrzeby własne wspólników

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 17 lipca 2014 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPP2/443-416/14-5/MR VAT w zakresie opodatkowania czynności przekazania nieruchomości na potrzeby własne wspólników

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z 3 kwietnia 2014 r. (data wpływu 10 kwietnia 2014 r.) uzupełnionym pismem z 24 czerwca 2014 r. (data wpływu 30 czerwca 2014 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności przekazania nieruchomości na potrzeby własne wspólników - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10 kwietnia 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności przekazania nieruchomości na potrzeby własne wspólników. Wniosek uzupełniono 30 czerwca 2014 r. o doprecyzowanie opisu sprawy i własnego stanowiska w sprawie.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Zdarzenie pierwsze:

29 maja 2003 r. Spółka wtedy Cywilna (3 wspólników, udziały po 1/3) kupiła od Urzędu Miasta aktem notarialnym nieruchomość zabudowaną (była łaźnia). Sprzedaż była zwolniona z VAT. Nieruchomość remontowano, wartość nakładów przekroczyła 30%.

Dnia 6 grudnia 2001 r. Spółka Cywilna została przekształcona w Spółkę Jawną. W księgach wieczystych poprawiono właściciela - wpisano Spółkę Jawną.

Od 1 września 2006 r. do 28 lutego 2007 r. nieruchomość wynajęto niezależnemu podmiotowi gospodarczemu "A", zaprzestając dalszych remontów.

Z datą 1 września 2006 r. nieruchomość wpisano do ewidencji środków trwałych z 10 letnią amortyzacją.

Od 1 marca 2007 r. rozwiązano umowę najmu, nieruchomość nie jest użytkowana, wymaga remontu i Spółka chce ją sprzedać.

Od 2009 r. Spółka stara się aktywnie znaleźć kupca, lecz bez powodzenia (banery informacyjne, biura nieruchomości, ogłoszenia w internecie).

Spółka Jawna prowadzi działalność gospodarczą - handel hurtowy i detaliczny materiałami budowlanymi, przez cały czas prowadzenia działalności Spółka nie osiągała przychodów zwolnionych od podatku VAT.

Zdarzenie drugie:

Spółka chce nieruchomość jak wyżej wyłączyć z działalności gospodarczej i przeznaczyć na potrzeby własne, prywatne wspólników niezwiązane z działalnością gospodarczą.

W uzupełnieniu do wniosku wskazano, że:

1. Spółka jest czynnym podatnikiem podatku VAT.

2. Do nieruchomości (łaźni), przy zakupie nie przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony - zakup zwolniony.

3. Spółka nie prowadzi działalności zwolnionej od podatku, w związku z tym nieruchomość nie była wykorzystywana na cele takiej działalności.

4. Nieruchomość w stanie ulepszonym (tekst jedn.: po poniesieniu nakładów przekraczających 30% wartości początkowej), była wykorzystywana do czynności opodatkowanych przez okres 6 m-cy - nieruchomość wynajęto niezależnemu podmiotowi.

5. Nakłady na remont nieruchomości zostały poniesione w okresie od maja 2003 r. do sierpnia 2006 r. i polegały głównie na remoncie dachu - wymieniono więźbę i pokrycie dachu.

6. Zdarzenie drugie - nieruchomość została nabyta na zasadzie własności a nie wieczystego użytkowania, w związku z tym nie było odliczenia podatku VAT od tego prawa.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie (dotyczące zdarzenie drugiego).

Czy opisana czynność korzysta ze zwolnienia od podatku od towarów i usług.

Zdaniem Wnioskodawcy (ostatecznie sformułowanym w uzupełnieniu do wniosku), przeniesienie uprawnień wynikających z wieczystego użytkowania ze Spółki Jawnej na wspólników nie podlega art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, ponieważ nie ma charakteru odpłatnego, a więc nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

W uzupełnieniu do wniosku wskazano, że w złożonym wniosku doszło do pomyłki, którą wyjaśnia odpowiedź na pkt 6 - nieruchomość została nabyta jako własność a nie prawo wieczystego użytkowania w związku z tym stanowisko Spółki pozostaje takie jak w złożonym wniosku, czyli czynność przekazania nieruchomości na potrzeby własne wspólników nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT ze względu na nieodpłatny charakter czynności art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Pojęcie towaru ustawodawca zdefiniował w art. 2 pkt 6 ustawy. Zgodnie z zapisem zawartym w tym przepisie, przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy - przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Przez pojęcie "dostawy towarów", należy rozumieć przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Interpretując zawarty w ww. artykule zwrot "przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel" należy podkreślić, że jest to czynność, która daje otrzymującemu towar prawo do postępowania z nim jak właściciel. Uznaje się przy tym, że chodzi tutaj przede wszystkim o możliwość faktycznego dysponowania rzeczą, a nie rozporządzania nią w sensie prawnym. Istotą dostawy towarów nie jest bowiem przeniesienie prawa własności. Zwrotu "prawo do rozporządzania jak właściciel" nie można interpretować jako "prawo własności". Istotny jest przede wszystkim aspekt ekonomiczny, a nie prawny transakcji, w ramach której podatnik przenosi na nabywcę prawo do rozporządzania towarami jak właściciel. Akcent sformułowanej definicji położony został głównie na podkreślenie przeniesienia ekonomicznego władztwa nad rzeczą w taki sposób, aby nabywca mógł nią dysponować podobnie jak właściciel.

Jak stanowi art. 7 ust. 2 ustawy - przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:

1.

przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,

2.

wszelkie inne darowizny

#8210; jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych.

Stosownie do art. 7 ust. 3 ustawy - w brzmieniu obowiązującym od 1 kwietnia 2013 r. - przepisu ust. 2 nie stosuje się do przekazywanych prezentów o małej wartości i próbek, jeżeli przekazanie to następuje na cele związane z działalnością gospodarczą podatnika.

Zatem z uwagi na brzmienie art. 5 ust. 1 ustawy, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa. Od tej zasady przewidziano jednak pewne wyjątki. Jak wynika z ww. art. 7 ust. 2 pkt 1 ustawy, czynnościami zrównanymi z odpłatną dostawą towarów jest m.in. przekazanie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, przy wytworzeniu których przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego w całości lub w części.

Jeżeli natomiast podatnik nie miał prawa do odliczenia kwoty podatku naliczonego, to wszelkie przekazanie lub zużycie towarów bez wynagrodzenia (nieodpłatne przekazania), pozostaje neutralne podatkowo (podatnik nie musi dokonać ich opodatkowania).

Jak wynika z opisu zdarzenia drugiego Spółka zamierza wyłączyć nieruchomość (łaźnię) z działalności gospodarczej i przeznaczyć na potrzeby własne, prywatne wspólników niezwiązane z działalnością gospodarczą.

Spółka jest czynnym podatnikiem podatku VAT. Do nieruchomości (łaźni), przy zakupie nie przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony - zakup zwolniony. Spółka nie prowadzi działalności zwolnionej od podatku, w związku z tym nieruchomość nie była wykorzystywana na cele takiej działalności. Nieruchomość w stanie ulepszonym (tekst jedn.: po poniesieniu nakładów przekraczających 30% wartości początkowej), była wykorzystywana do czynności opodatkowanych przez okres 6 m-cy - nieruchomość wynajęto niezależnemu podmiotowi. Nakłady na remont nieruchomości zostały poniesione w okresie od maja 2003 r. do sierpnia 2006 r. i polegały głównie na remoncie dachu - wymieniono więźbę i pokrycie dachu. Nieruchomość została nabyta na zasadzie własności a nie wieczystego użytkowania. Nie było odliczenia podatku VAT od tego prawa.

Przy tak przedstawionym opisie sprawy wątpliwości Wnioskodawcy dotyczą kwestii, czy czynność wyłączenia z działalności gospodarczej nieruchomości i przeznaczenie jej na potrzeby własne, prywatne wspólników będzie korzystała ze zwolnienia od podatku od towarów i usług.

Z opisu sprawy wynika, że nieruchomość w postaci łaźni stanowi współwłasność wspólników i Spółce nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT z tytułu jej nabycia. Spółka planuje nieruchomość (łaźnię) wyłączyć z działalności gospodarczej i przeznaczyć na potrzeby własne, prywatne wspólników niezwiązane z działalnością gospodarczą.

Mając na względzie powołane przepisy prawa oraz opisane zdarzenie przyszłe wskazać należy, że nieodpłatne przekazanie nieruchomości poprzez wyłączenie z działalności gospodarczej na cele osobiste wspólników niezwiązane z działalnością gospodarczą będzie czynnością wyłączoną z opodatkowania podatkiem od towarów i usług, a tym samym nie będzie podlegać zwolnieniu od podatku VAT. Powyższe wynika z faktu, że planowane wyłączenie z działalności gospodarczej nieruchomości na cele osobiste wspólników nie jest czynnością, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy, a w szczególności nie jest to dostawa towarów określona w art. 7 ust. 1 i ust. 2 ustawy. Co prawda nieodpłatnego przekazania nieruchomości - a więc w świetle art. 2 pkt 6 ustawy, towaru - dokonuje podatnik i towary te należą do jego przedsiębiorstwa, jednakże w związku z ich nabyciem, Spółce nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku od towarów i usług. W konsekwencji brak jest przesłanek do uznania takiej czynności za dostawę towarów podlegającą opodatkowaniu.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Tut. Organ informuje, że wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem wniosku (zapytania) Zainteresowanego. Inne kwestie przedstawione we wniosku oraz jego uzupełnieniu, które nie zostały objęte pytaniem wskazanym we wniosku, tj. ewentualna korekta podatku naliczonego od wydatków poniesionych na remont nieruchomości - nie mogą być zgodnie z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej - rozpatrzone w niniejszej interpretacji.

Informuje się, że w niniejszej interpretacji załatwiono wniosek w części dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności przekazania nieruchomości na potrzeby własne wspólników. Natomiast w pozostałym zakresie zostało wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim, ul. Dąbrowskiego 13, 66-400 Gorzów Wielkopolski, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację - w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl