ILPP2/443-408/09-4/EN

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 22 czerwca 2009 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPP2/443-408/09-4/EN

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 25 marca 2009 r. (data wpływu 30 marca 2009 r.) uzupełnionym pismem z dnia 28 kwietnia 2009 r. (data wpływu 4 maja 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku dla usługi wywozu i zagospodarowania śmieci i odpadów - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 30 marca 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku dla usługi wywozu i zagospodarowania śmieci i odpadów. Wniosek uzupełniono pismem z dnia 28 kwietnia 2009 r. (data wpływu 4 maja 2009 r.) o doprecyzowanie stanu faktycznego wraz z potwierdzeniem wpłaty brakującej opłaty za wydanie interpretacji indywidualnej.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca świadczy usługi polegające na transporcie nieczystości stałych (gruzu, odpadów budowlanych, itp.) z budów i przekazanie odbiorcy zajmującemu się utylizacją odpadów, z którym ma podpisaną umowę o współpracy. Zdarza się, że oprócz Wnioskodawcy zleceniodawca - przekazujący odpad, ma także podpisaną umowę z odbiorcą odpadów.

Jeden z kontrahentów Zainteresowanego zakwestionował stosowaną do tej pory przez Wnioskodawcę 22% stawkę podatku, twierdząc, że powinna ona wynosić 7%.

Oprócz tej formy działalności Zainteresowany zajmuje się także wymianą gruntów pod zabudowę obiektów, za pomocą ładowarek.

Urząd Statystyczny, gdy Wnioskodawca zwrócił się do niego z zapytaniem o ponowne sklasyfikowanie odpowiedział, że do celów podatkowych stosuje się klasyfikację PKWiU wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z 18 maca 1997 r. (Dz. U. Nr 42, poz. 264 z późn. zm.). Usługi wykonywane przez Wnioskodawcę zostały przez niego zaklasyfikowane do grupowania 90.00.2 "Usługi w zakresie wywozu i zagospodarowania śmieci i odpadów".

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

W jakiej wysokości podatek od towarów i usług Zainteresowany powinien odprowadzić do Urzędu Skarbowego.

Zdaniem Wnioskodawcy, postępuje on prawidłowo odprowadzając do Urzędu Skarbowego podatek należny w wysokości 22%. Na początku działalności (w 2001 r.) zamierzał stosować stawkę 7%, ale Urząd Skarbowy, w którym się rozlicza zasugerował zmianę. Zainteresowany nie ma jednak żadnej decyzji Urzędu, a po analizie kilku artykułów w prasie prawnej, Internecie, nie wie jaka stawka podatku jest właściwa.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu ww. podatkiem podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 2 pkt 6 ustawy, przez towary rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Artykuł 8 ust. 1 ustawy stanowi, iż przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (...).

W art. 8 ust. 3 postanowiono, iż usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, z zastrzeżeniem ust. 4, są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, z wyjątkiem usług elektronicznych i usług turystyki, o których mowa w art. 119.

Stosownie do treści ww. przepisów prawa, zarówno towary jak i usługi są identyfikowane na podstawie przepisów o statystyce publicznej. Prawidłowa pod względem klasyfikacji statystycznych identyfikacja towarów i usług stanowi warunek niezbędny do określenia wysokości opodatkowania podatkiem VAT.

W związku z powyższym, istotnym w przedmiotowej sprawie jest właściwe zaklasyfikowanie pod odpowiednim symbolem PKWiU wykonywanych usług przez Zainteresowanego. Z treści wniosku wynika, iż świadczy on usługi mieszczące się w grupowaniu 90.00.2 "Usługi w zakresie wywozu i zagospodarowania śmieci i odpadów".

Jak stanowi art. 41 ust. 1 ustawy, stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Oprócz stawki podstawowej, na wybrane grupy towarów i usług, ustawodawca przewidział trzy stawki preferencyjne: 7%, 3%, 0% oraz zwolnienie od podatku.

W przedmiotowej sprawie zastosowanie znajdzie art. 41 ust. 2 ustawy, zgodnie z którym, dla towarów i usług, wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 7%, z zastrzeżeniem ust. 12 i art. 114 ust. 1. W poz. 153 tego załącznika wymieniono usługi z grupowania PKWiU 90 "Usługi w zakresie gospodarki ściekami oraz wywozu i unieszkodliwiania odpadów, usługi sanitarne i pokrewne".

Mając na uwadze powyższe należy stwierdzić, że świadczone przez Wnioskodawcę usługi wywozu i zagospodarowania śmieci i odpadów, sklasyfikowane przez niego do grupowania PKWiU 90.00.2, podlegają opodatkowaniu 7% stawką podatku na podstawie art. 43 ust. 2 ustawy (poz. 153 załącznika nr 3 do ustawy).

Podkreślić należy, że analiza prawidłowości dokonanej przez Wnioskodawcę we wniosku klasyfikacji czynności do właściwego grupowania statystycznego, nie mieści się w ramach określonych przepisem art. 14b § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), zgodnie z którym minister właściwy do spraw finansów publicznych, na pisemny wniosek zainteresowanego, wydaje w jego indywidualnej sprawie, pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego.

A zatem Minister Finansów nie jest uprawniony do oceny stanowiska, przedstawionego przez Zainteresowanego w zakresie klasyfikacji statystycznej usług będących przedmiotem wniosku. Wobec powyższego, niniejsza interpretacja wydana została w oparciu o grupowanie PKWiU wskazane przez Wnioskodawcę.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Ponadto informuje się, że w niniejszej interpretacji załatwiono wniosek w części dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku dla usługi wywozu i zagospodarowania śmieci i odpadów.

Wniosek w części dotyczącej stawki podatku dla robót ziemnych został rozstrzygnięty w odrębnej interpretacji indywidualnej Nr ILPP2/443-408/09-3/EN z dnia 22 czerwca 2009 r.

Natomiast w części odnoszącej się do stawki podatku dla usługi drogowego transportu towarowego zostało wydane odrębne rozstrzygnięcie Nr ILPP2/443-408/09-5/EN z dnia 22 czerwca 2009 r.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl