ILPP2/443-398/13-6/MR

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 2 sierpnia 2013 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPP2/443-398/13-6/MR

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, przedstawione we wniosku z dnia 30 kwietnia 2013 r. (data wpływu 8 maja 2013 r.), uzupełnionym pismem z dnia 23 lipca 2013 r. (data wpływu 25 lipca 2013 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie momentu powstania obowiązku podatkowego dla czynności wniesienia Prawa Autorskiego jako wkładu do spółki komandytowo-akcyjnej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 8 maja 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie momentu powstania obowiązku podatkowego dla czynności wniesienia Prawa Autorskiego jako wkładu do spółki komandytowo-akcyjnej. Przedmiotowy wniosek uzupełniono pismem z dnia 23 lipca 2013 r. (data wpływu 25 lipca 2013 r.) o pełnomocnictwo spełniające rygory wymienione w art. 137 § 3 Ordynacji podatkowej oraz o doprecyzowanie przedstawionego zdarzenia przyszłego.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca prowadzi działalność opodatkowaną podatkiem od towarów i usług, jest zarejestrowanym, czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Jest współwłaścicielem autorskiego prawa do znaku towarowego (dalej: "Prawo Autorskie"). Prawo Autorskie nie stanowi u Zainteresowanego podlegającej amortyzacji wartości niematerialnej i prawnej zgodnie z przepisami ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 z późn. zm., dalej "u.p.d.o.p."). Spółka pomimo, że wykorzystuje Prawo Autorskie do prowadzenia działalności gospodarczej (...).

Wnioskodawca zamierza (przystąpić) zawiązać wraz z osobami fizycznymi lub osobami prawnymi spółkę komandytowo-akcyjną (dalej: "SKA"). Zamierza wnieść aportem do SKA Prawo Autorskie. Zainteresowany będzie w SKA akcjonariuszem. W statucie SKA zostanie określona wartość rynkowa wnoszonego przez Spółkę Prawa Autorskiego. Z uwagi na fakt, iż obecnie nie jest znana przyszła wartość rynkowa Prawa Autorskiego dla potrzeb wniosku przyjmuje się, iż wartość ta wynosi 123 jednostki pieniężne (dotyczy wartości udziału który przynależy Spółce w Prawie Autorskim). Zgodnie z planowanymi ustaleniami dotyczącymi rozliczenia wniesienia wkładu w zamian za wniesiony wkład Wnioskodawca otrzyma akcje SKA o wartości nominalnej 100 jednostek pieniężnych oraz kwotę pieniężną wynoszącą 23 jednostek pieniężnych. Przekazanie 23 jednostek pieniężnych nie nastąpi przed objęciem akcji przez Zainteresowanego.

W uzupełnieniu do wniosku Zainteresowany wskazał, że w odniesieniu do pytania dotyczącego momentu powstania obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług wolą Spółki jest uzyskanie pisemnej interpretacji dotyczącej sytuacji przystąpienia Wnioskodawcy do spółki komandytowo-akcyjnej. Ponadto, Zainteresowany wskazał, iż podpisanie oświadczenia o objęciu akcji w spółce komandytowo-akcyjnej będzie równoznaczne z objęciem przez Wnioskodawcę akcji w tej spółce, to jest z otrzymaniem zapłaty za wniesienie wkładu w postaci prawa ochronnego do znaku towarowego.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

W jakim momencie powstanie obowiązek podatkowy w odniesieniu do aportu, wniesienia wkładu w postaci Prawa Autorskiego.

Zdaniem Wnioskodawcy, momentem powstania obowiązku podatkowego w podatku VAT po stronie Zainteresowanego będzie moment podpisania przez niego oświadczenia o objęciu akcji w SKA w związku ze zmianą statutu SKA dotyczącej podwyższenia kapitału zakładowego tej spółki.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art. 19 ust. 1 ustawy VAT, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 2-21, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1.

W odniesieniu do świadczenia usług, których przedmiotem są prawa majątkowe, w tym Prawo Autorskie, ustawodawca określił moment powstania obowiązku podatkowego w treści przepisu art. 19 ust. 13 pkt 9 ustawy VAT. W świetle tego przepisu obowiązek podatkowy w takiej sytuacji powstaje z chwilą otrzymania zapłaty, nie później niż termin płatności określony na fakturze lub w umowie.

Mając na uwadze treść przepisu art. 19 ust. 13 pkt 9 ustawy VAT, należy zatem stwierdzić, iż w analizowanej sytuacji dla wyznaczenia momentu powstania obowiązku podatkowego w podatku VAT bez znaczenia pozostanie dzień wystawienia faktury VAT dokumentującej czynność wniesienia aportem Prawa Autorskiego. Istotne w tym przypadku będzie zatem ustalenie momentu otrzymania zapłaty, względnie upływu terminu płatności wskazanego na fakturze lub umowie.

W przypadku wniesienia aportem Prawa Autorskiego w celu ustalenia momentu powstania obowiązku podatkowego należy wyznaczyć dzień otrzymania przez Wnioskodawcę zapłaty za ten aport. Zgodnie z opisem zdarzenia przyszłego, w zamian za aport Zainteresowany otrzyma akcje w SKA. Skoro formą zapłaty za aport są otrzymane akcje to tym samym moment ich objęcia należy uznać za moment powstania obowiązku podatkowego w podatku VAT. Objęcie akcji w SKA wymaga złożenia stosownego oświadczenia w tym zakresie przez akcjonariusza. Tym samym za moment powstania obowiązku podatkowego w podatku VAT w związku z wniesieniem aportem przez Spółkę Prawa Autorskiego do SKA należy uznać dzień, w którym nastąpi podpisanie stosownego oświadczenia o objęciu akcji w SKA przez Spółkę. Podobne stanowisko w tej sprawie pośrednio zostało zaprezentowane w interpretacji indywidualnej z dnia 27 stycznia 2010 r. wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP1/443 -1041c/09/MN, czy też w interpretacji indywidualnej z dnia 21 stycznia 2010 r. wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP1/443-1352/09-4/HW, lub też w interpretacji indywidualnej z dnia 28 stycznia 2010 r. wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP3/443-55/10/IK.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej opisanego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Artykuł 7 ust. 1 ustawy stanowi, że przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Z kolei na mocy art. 8 ust. 1 ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:

1.

przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;

2.

zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;

3.

świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Z powołanych wyżej regulacji zawartych w art. 7 i 8 ustawy wynika, że pojęcie świadczenia usług ma charakter dopełniający definicję dostawy towarów i jest wyrazem realizacji powszechności opodatkowania podatkiem od towarów i usług transakcji wykonywanych przez podatnika w ramach działalności gospodarczej.

Powołany przepis art. 8 ust. 1 ustawy wskazuje, iż pojęcie świadczenia usług ma bardzo szeroki zakres, gdyż nie obejmuje wyłącznie działań podatnika, lecz również zobowiązanie do powstrzymania się od dokonywania czynności lub do tolerowania czynności, bądź sytuacji. Przez świadczenie należy zatem rozumieć każde zachowanie się na rzecz innego podmiotu.

Wniesienie aportu jest dostawą towarów lub świadczeniem usług w zależności od przedmiotu aportu. Pozostaje więc konieczność rozstrzygnięcia, czy świadczenie to jest odpłatne, czy nieodpłatne. Na gruncie kodeksu spółek handlowych przyjęcie, że objęcie udziałów w spółce w zamian za aport stanowi odpłatność, nie byłoby możliwe. Jednak tak jak ustawa o podatku od towarów i usług odrywa się od konstrukcji prawa cywilnego, tak wydaje się w pełni zasadne rozpatrywanie odpłatności jedynie na gruncie ustawy o VAT. Z jej przepisów, a także z orzecznictwa TSUE wynika, że odpłatnością będzie uzyskany przez dostawcę benefit (korzyść) każdego rodzaju. Nie ulega wątpliwości, że wniesienie aportu nie jest świadczeniem pod tytułem darmym. Wnoszący aport uzyskuje pewną, wymierną korzyść. Z tego względu należy uznać wniesienie aportu za odpłatną dostawę towarów lub odpłatne świadczenie usług.

Zatem, wnoszenie wkładów niepieniężnych (aportu) do spółek prawa handlowego stanowi czynność o charakterze odpłatnym w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług i podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na zasadach ogólnych.

Stosownie do ogólnej zasady wyrażonej w art. 19 ust. 1 ustawy, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 2-21, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1.

Ponadto, zgodnie z art. 19 ust. 13 pkt 9 ustawy, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż z upływem terminu płatności określonego w umowie lub fakturze - z tytułu świadczenia na terytorium kraju usług, o których mowa w art. 28I pkt 1.

Natomiast na podstawie art. 19 ust. 15 ustawy, w przypadkach określonych w ust. 10 oraz ust. 13 pkt 2-4 i 7-10 otrzymanie części zapłaty (ceny) lub części wkładu budowlanego i mieszkaniowego powoduje powstanie obowiązku podatkowego w tej części.

W art. 28I pkt 1 ustawy, zostały wymienione takie czynności jak: sprzedaż praw lub udzielanie licencji i sublicencji, przeniesienie lub cesja praw autorskich, patentów, praw do znaków fabrycznych, handlowych, oddanie do używania wspólnego znaku towarowego albo wspólnego znaku towarowego gwarancyjnego, albo innych pokrewnych praw.

Obowiązek podatkowy - na podstawie w art. 19 ust. 13 pkt 9 ustawy - związany jest w pierwszej kolejności z płatnością. Co oznacza, że w przedmiotowej sprawie koniecznym jest ustalenie, kiedy nastąpi płatność (otrzymanie zapłaty) oraz czy i kiedy upływa termin zapłaty określony w umowie lub fakturze. Należy wskazać, że odpłatność nie musi mieć postaci pieniężnej. Może również przybrać postać rzeczową - zapłatą może być inny towar lub usługa, albo mieszaną - zapłata może być w części pieniężna, a w części rzeczowa. Innymi słowy dla uznania czynności za odpłatną wystarczające jest, by istniała możliwość określenia ceny wyrażonej w pieniądzu w stosunku do świadczenia wzajemnego stanowiącego wynagrodzenie za tę czynność.

Z przedstawionego opisu sprawy wynika, że Wnioskodawca prowadzi działalność opodatkowaną podatkiem od towarów i usług, jest zarejestrowanym, czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Jest współwłaścicielem autorskiego prawa do znaku towarowego. Prawo Autorskie nie stanowi u Zainteresowanego podlegającej amortyzacji wartości niematerialnej i prawnej zgodnie z przepisami ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych. Wnioskodawca zamierza (przystąpić) zawiązać wraz z osobami fizycznymi lub osobami prawnymi spółkę komandytowo-akcyjną. Zamierza wnieść aportem do SKA Prawo Autorskie. Zainteresowany będzie w SKA akcjonariuszem. Zgodnie z planowanymi ustaleniami dotyczącymi rozliczenia wniesienia wkładu, w zamian za wniesiony wkład Wnioskodawca otrzyma akcje spółki komandytowo-akcyjnej oraz kwotę pieniężną. Przekazanie kwoty pieniężnej nie nastąpi przed objęciem akcji przez Zainteresowanego. Wnioskodawca wskazał, że podpisanie oświadczenia o objęciu akcji w spółce komandytowo-akcyjnej będzie równoznaczne z objęciem przez niego akcji w tej spółce, tj. z otrzymaniem zapłaty za wniesienie wkładu w postaci prawa ochronnego do znaku towarowego.

W związku z powyższym, obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług, w odniesieniu do Prawa Autorskiego, wnoszonego aportem do spółki komandytowo-akcyjnej powstanie w momencie otrzymania wynagrodzenia (zapłaty) za wniesienie wkładu w postaci Prawa Autorskiego do spółki komandytowo-akcyjnej, tj. w dniu, w którym nastąpi podpisanie oświadczenia o objęciu akcji w tej spółce przez Wnioskodawcę.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Tut. Organ informuje, iż w pozostałym zakresie dotyczącym podatku od towarów i usług zostały wydane odrębne rozstrzygnięcia.

Dodatkowo, tut. Organ informuje, że w zakresie wniosku Spółki dotyczącym podatku dochodowego od osób prawnych zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl