ILPP2/443-393/09-2/MN

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 23 kwietnia 2009 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPP2/443-393/09-2/MN

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 18 marca 2009 r. (data wpływu 26 marca 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26 marca 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU), usługi wykonywane w kwiaciarni polegające na wykonaniu bukietów z kwiatów ciętych, wiązanek imieninowych, ślubnych, pogrzebowych, wieńców z kwiatów ciętych należy fakturować jako usługi i klasyfikować do usług w zakresie handlu detalicznego. Usługi w zakresie handlu detalicznego (podobnie jak hurtowego) są specyficzną kategorią, w których istotą jest transakcja dostawy towaru. W takich przypadkach mają zastosowanie stawki podatku VAT właściwe dla towarów będących przedmiotem obrotu.

Zgodnie z powyższą zasadą, sprzedaż bukietów, wiązanek, wieńców z żywych ciętych kwiatów, które wymienione są w poz. 2 załącznika do ustawy z dnia 11 kwietnia 2008 r. według PKWiU 01.12.22 podlega opodatkowaniu stawką VAT w wysokości 3% - bez względu na materiały, z których zostały wykonane (igliwie, druty, wstęgi, ozdoby, koraliki, kwiaty), np. bukiet kwiatów zdobiony wstążką i koralikami, gdzie koraliki i wstęgi zakupione zostały ze stawką VAT 22%.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy stanowisko Zainteresowanego co do zasady stosowania 3% stawki podatku VAT jest prawidłowe.

Zdaniem Wnioskodawcy, bez względu na fakt zakupu materiałów potrzebnych do wykonania bukietów, wieńców i wiązanek z różnymi stawkami podatku VAT, ma on prawo sprzedawać ww. towary sklasyfikowane w grupowaniu PKWiU 01.12.22 według stawki VAT 3%.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu ww. podatkiem, podlegają:

1.

odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;

2.

eksport towarów;

3.

import towarów;

4.

wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;

5.

wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

W myśl art. 41 ust. 1 ustawy, stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Jednakże, zarówno w treści ustawy, jak i przepisów wykonawczych do niej, ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi.

Stosownie do art. 146 ust. 1 pkt 1 ustawy, w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 30 kwietnia 2008 r. stosowało się stawkę w wysokości 3% w odniesieniu do czynności, o których mowa w art. 5, których przedmiotem są towary i usługi wymienione w załączniku nr 6 do ustawy, z wyłączeniem wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów i eksportu towarów.

W poz. 2 powołanego wyżej załącznika nr 6 zawierającego wykaz towarów i usług opodatkowanych do dnia 30 kwietnia 2008 r. 3% stawką podatku od towarów i usług, wskazano mieszczące się w grupowaniu PKWiU 01.12: warzywa, specjalne rośliny ogrodnicze; produkty szkółkarskie.

W związku z powyższym, do dnia 30 kwietnia 2008 r. sprzedaż kwiatów ciętych oraz zieleni ciętej służącej jako dodatki do dekoracji bukietów, wiązanek, wieńców itp. (sklasyfikowanych do grupowania PKWiU 01.12.22) - podlegała opodatkowaniu według stawki podatku obniżonej do 3% - zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 1 ustawy.

Natomiast, w myśl art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 11 kwietnia 2008 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 74, poz. 444), w okresie do dnia 31 grudnia 2010 r. stosuje się stawkę podatku od towarów i usług w wysokości 3% w odniesieniu do czynności, o których mowa w art. 5 ustawy zmienianej w art. 1, których przedmiotem są towary wymienione w załączniku do ustawy, z wyłączeniem wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów i eksportu towarów.

W poz. 2 załącznika do ww. ustawy, zawierającego wykaz towarów opodatkowanych stawką podatku od towarów i usług w wysokości 3%, wskazano grupowanie PKWiU 01.12 - warzywa, specjalne rośliny ogrodnicze; produkty szkółkarskie.

Na podstawie powyższego przepisu art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 11 kwietnia 2008 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług w związku z poz. 2 załącznika do tej ustawy stwierdza się, iż do sprzedaży bukietów, wiązanek, wieńców z żywych, ciętych kwiatów, sklasyfikowanych przez Wnioskodawcę pod symbolem PKWiU 01.12.22 do dnia 31 grudnia 2010 r. stosuje się stawkę podatku obniżoną do wysokości 3%.

Podkreślić jednak należy, że analiza prawidłowości dokonanej przez Wnioskodawcę we wniosku klasyfikacji towarów do właściwego grupowania statystycznego, nie mieści się w ramach określonych przepisem art. 14b § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa, zgodnie z którym minister właściwy do spraw finansów publicznych, na pisemny wniosek zainteresowanego, wydaje w jego indywidualnej sprawie, pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego. A zatem, Minister Finansów nie jest uprawniony do oceny stanowiska przedstawionego przez Zainteresowanego w zakresie klasyfikacji statystycznej towarów będących przedmiotem wniosku.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl