ILPP2/443-392/08-2/JK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 29 lipca 2008 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPP2/443-392/08-2/JK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 30 kwietnia 2008 r. (data wpływu 30 kwiecień 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży gruntu, zaliczki z tytułu tej sprzedaży oraz formy dokumentacji tych czynności - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 30 kwietnia 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży gruntu, zaliczki z tytułu tej sprzedaży oraz formy dokumentacji tych czynności.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawczyni jest współwłaścicielką połowy gospodarstwa rolnego, które otrzymała w spadku dnia 5 lutego 1983 r. Od tego czasu Zainteresowana prowadzi działalność rolniczą i w grudniu 2000 r. jako rolnik ryczałtowy sprzedający produkty rolne zwolnione od podatku, na mocy wówczas art. 7 ust. 2b ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowym, zrezygnowała z tego zwolnienia i jest zarejestrowana dla potrzeb podatku VAT. Gospodarstwo rolne składa się z dwóch działek: zabudowanej - siedlisko i niezabudowanej o nr X. Wnioskodawczyni zamierza sprzedać udział w części niezabudowanej. Działka ta figuruje w Księdze Wieczystej prowadzonej dla nieruchomości jak i w rejestrze gruntów jako rola. Zgodnie z treścią miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego zatwierdzonego uchwałą Rady Gminy nr (...) z dnia 21 marca 2000 r. działka o numerze geodezyjnym X przeznaczona jest pod aktywację gospodarczą. Przyszły nabywca oświadcza, że zamierza na tej nieruchomości prowadzić działalność gospodarczą i w tym celu wybuduje obiekt o charakterze produkcyjno biurowym. Kupujący proponuje zawarcie umowy przedwstępnej sprzedaży i wpłacenie zaliczki (zadatku). Zawarcie przyrzeczonej umowy sprzedaży jest uzależnione od spełnienia licznych warunków. W przypadku gdy warunki nie zostaną zrealizowane, kupujący nie jest zobowiązany do przystąpienia do umowy przyrzeczonej sprzedaży, wówczas następuje zwrot zaliczki (5% wartości).

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

1.

Czy sprzedaż gruntu rolnego z przeznaczeniem pod aktywację gospodarczą podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

2.

Czy wpłacona zaliczka podlega opodatkowaniu w terminie jej otrzymania.

3.

Czy sprzedaż udziału w nieruchomości powinna być udokumentowana wystawioną fakturą VAT.

Zdaniem Wnioskodawczyni sprzedaż gruntu rolnego niezabudowanego, otrzymanego w spadku kilkanaście lat wcześniej niż Zainteresowana zarejestrowała się dla potrzeb podatku VAT, figurującego w rejestrze gruntów i Księdze Wieczystej jako rola, z uwagi na to, że zajmuje się ona działalnością rolniczą a nie obrotem nieruchomościami nie powinna podlegać podatkowi VAT. Umowa przedwstępna i przyrzeczenia w formie Aktu Notarialnego powinna dokumentować sprzedaż.

Z uwagi na treść art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o VAT, sprzedaż winna korzystać ze zwolnienia.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu ww. podatkiem, podlegają:

1.

odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;

2.

eksport towarów;

3.

import towarów;

4.

wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;

5.

wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

W myśl art. 2 pkt 6 ustawy, przez towary rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Artykuł 7 ust. 1 ustawy stanowi, iż przez dostawę, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Zgodnie z przedstawionymi przepisami, grunt spełnia definicję towaru wynikającą z art. 2 pkt 6 ustawy, a jego sprzedaż jest traktowana jako czynność odpłatnej dostawy towarów na terytorium kraju.

Nie każda jednak czynność stanowiąca dostawę w rozumieniu art. 7 ustawy podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Aby dana czynność podlegała opodatkowaniu tym podatkiem, musi być wykonana przez podatnika.

Stosownie do art. 15 ust. 1 ustawy, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Działalność gospodarcza - ust. 2 powołanego artykułu - obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Z opisu zdarzenia przyszłego zawartego we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej wynika, iż otrzymane w formie spadku przez Zainteresowaną grunty rolne są wykorzystywane w działalności rolniczej a Wnioskodawczyni z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej (działalności rolniczej) jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku VAT. W ewidencji gruntów przedmiotowa nieruchomość figuruje jako grunt orny, a w planie zagospodarowania przestrzennego przeznaczona jest pod aktywizację gospodarczą.

Biorąc pod uwagę definicję działalności gospodarczej należy uznać, iż planowana transakcja ma związek z działalnością gospodarczą, bowiem osoba wykorzystująca grunty do celów rolniczych, w świetle ustawy o podatku od towarów i usług, posiada status podatnika prowadzącego działalność gospodarczą (działalność rolniczą). Jedynie na mocy art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy, zwalnia się od podatku dostawę produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej, oraz świadczenie usług rolniczych przez rolnika ryczałtowego (jak wynika z wniosku Zainteresowana zrezygnowała z tego zwolnienia i jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT). Jeśli więc osoba taka wykonuje inne czynności mieszczące się w zakresie przedmiotowym opodatkowania podatkiem od towarów i usług, brak jest podstaw prawnych do uznania, iż nie podlegają one opodatkowaniu.

Rolnik sprzedający grunt nie zbywa majątku osobistego, ale majątek składający się na przedsiębiorstwo rolne. Wobec powyższego osoba taka dokonuje sprzedaży majątku związanego z przedmiotową działalnością gospodarczą (działalnością rolniczą), a będąc podatnikiem podatku od towarów i usług, nie może korzystać ze zwolnienia od podatku.

Dostawa terenów budowlanych oraz przeznaczonych pod zabudowę, zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy, podlega opodatkowaniu stawką podatku 22% (...).

Podatnik dokonujący dostawy przedmiotowych gruntów nie może skorzystać ze zwolnienia wynikającego z art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy, zgodnie z którym zwalnia się od podatku dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę.

Natomiast grunt będący przedmiotem wniosku - zgodnie ze wskazanym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego - jest przeznaczony pod aktywizację gospodarczą, a nabywca zamierza na nim wybudować obiekt o charakterze produkcyjno-biurowym.

Należy zatem podkreślić, iż Wnioskodawczyni dokonując dostawy działki będzie działała w charakterze podatnika podatku od towarów i usług wykonującego czynność podlegającą opodatkowaniu i nie korzystającego ze zwolnienia z opodatkowania.

Stosownie do art. 19 ust. 1 ustawy, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 2-21, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1.

Jeżeli dostawa towaru lub wykonanie usługi powinny być potwierdzone fakturą obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7. dniu, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi - ust. 4 powołanego artykułu.

Na mocy art. 19 ust. 11 ustawy, jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w tej części.

Wobec powyższego otrzymanie przez Wnioskodawczynię zaliczki spowoduje powstanie obowiązku podatkowego z chwilą jej otrzymania w tej części. Każda tego rodzaju płatność przed wydaniem towaru rodzi obowiązek podatkowy, lecz tylko w tej części zapłaconej.

W myśl art. 106 ust. 1 ustawy, podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16.

Zgodnie z § 14 ust. 1 rozporządzenia z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 798 z późn. zm.), jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część lub całość należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, fakturę wystawia się nie później niż siódmego dnia, w którym otrzymano część należności od nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2.

Jak wynika z powyższego sprzedaż nieruchomości, jak również otrzymanie zaliczki z tego tytułu (zgodnie z zawartą umową) należy udokumentować fakturą VAT.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl