ILPP2/443-38/09-4/MR

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 7 kwietnia 2009 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPP2/443-38/09-4/MR

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Zespołu Szkół, przedstawione we wniosku z dnia 7 stycznia 2009 r. (data wpływu 13 stycznia 2009 r.) uzupełnionym pismem z dnia 20 marca 2009 r. (data wpływu 24 marca 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług jest:

* prawidłowe - w zakresie stawki podatku dla: drukarek, skanerów, routerów, switchy, serwerów, komputerów stacjonarnych,

* nieprawidłowe - w zakresie stawki podatku dla: oprogramowania (systemy operacyjne, pakiety biurowe, oprogramowanie techniczne), projektorów multimedialnych, tablic multimedialnych, kamer i osprzętu monitoringu szkoły, laptopów pełniących rolę komputerów stacjonarnych, okablowania i elementów niezbędnych do tworzenia fizycznej sieci komputerowej

UZASADNIENIE

W dniu 13 stycznia 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku. Wniosek uzupełniono pismem z dnia 20 marca 2009 r. (data wpływu 24 marca 2009 r.) o doprecyzowanie opisu zawartego we wniosku, sformułowanie pytania w przedmiotowej sprawie, własne stanowisko oraz o brakującą opłatę.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca poinformował, że planowana rozbudowa infrastruktury informatycznej szkoły wychodząca naprzeciw oczekiwaniom uczniów jak i spełniająca kryteria do nauczania przedmiotów zawodowych wymaga poświęcenia znacznych środków na zakup sprzętu komputerowego wraz ze specjalistycznym oprogramowaniem.

Zainteresowany planuje rozbudowę infrastruktury informatycznej szkoły, zakup urządzeń sieciowych, komputerów stacjonarnych, tablic mulimedialnych, projektorów w celu stworzenia zaplecza informatycznego umożliwiającego podnoszenie umiejętności obsługi sprzętu informatycznego przez wszystkie podmioty szkoły. Pozwoli to na lepsze przygotowanie uczniów do egzaminu maturalnego oraz egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe, a nauczycielom da to możliwość uatrakcyjnienia narzędzi metodycznych w pracy z uczniem.

Wnioskodawca zamierza zakupić następujące urządzenia:

1.

Zestawy komputerów stacjonarnych wraz z systemem operacyjnym (w częściach - do samodzielnego montażu przez uczniów).

2.

Oprogramowanie: systemy operacyjne, pakiety biurowe, oprogramowanie techniczne.

3.

Drukarki.

4.

Skanery.

5.

Projekty multimedialne.

6.

Monitory.

7.

Tablice multimedialne jako zalecane środki dydaktyczne przez Ministra Edukacji Narodowej.

8.

Słuchawki, głośniki, mikrofony, kamery będące na wyposażeniu zestawu komputerowego.

9.

Kamery i osprzęt monitoringu szkoły.

10.

Urządzenia sieciowe: routery, switche, serwery sieciowe.

11.

Komputery stacjonarne pełniące rolę serwerów.

12.

Laptopy pełniące rolę komputerów stacjonarnych w izbach lekcyjnych obsługujące projektory multimedialne z możliwością utworzenia pracowni mobilnej na potrzeby doskonalenia zawodowego nauczycieli.

13.

Okablowanie i elementy niezbędne do tworzenia fizycznej sieci komputerowej.

Artykuł 83 pkt 26 ustawy o podatku od towarów i usług jednoznacznie nie określa czy sprzęt, który Wnioskodawca planuje zakupić może być objęty 0 % stawką podatku VAT.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Które z elementów sprzętu komputerowego, tj:

* oprogramowanie: systemy operacyjne, pakiety biurowe, oprogramowanie techniczne,

* drukarki, skanery, projektory multimedialne,

* tablice multimedialne,

* kamery i osprzęt monitoringu szkoły,

* routery, switche, serwery,

* komputery stacjonarne,

* laptopy pełniące rolę komputerów stacjonarnych w izbach lekcyjnych,

* okablowanie i elementy niezbędne do tworzenia fizycznej sieci komputerowej mogą zostać objęte 0 % stawką podatku VAT.

Zdaniem Wnioskodawcy, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom uczniów, rodziców i nauczycieli oraz mając na uwadze reformę oświaty kładącą coraz większy nacisk na technologię informacyjną, konieczna okazuje się modernizacja sprzętu komputerowego. Art. 83 pkt 26 ustawy o podatku od towarów i usług wskazuje tylko nieliczne urządzenia wymienione przez Zainteresowanego, których zakup planuje. Mają one służyć wyłącznie pracy dydaktycznej, poszerzaniu wiedzy i umiejętności uczniów i nauczycieli. Wskazane urządzenia typu laptop, tablice multimedialne czy projektory będą stałym wyposażeniem izb lekcyjnych, a co za tym idzie ich wykorzystanie zdecydowanie poprawi jakość nauczania. W ocenie Wnioskodawcy, opisana sytuacja daje możliwość zastosowania 0 % stawki podatku VAT również do sprzętów nie opisanych w ww. ustawie, które mają służyć całej społeczności szkolnej jako narzędzia do nauki. Zastosowanie 0 % stawki podatku VAT znacząco wpłynie na obniżenie kosztów zakupu ww. urządzeń.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za:

* prawidłowe - w zakresie stawki podatku dla: drukarek, skanerów, routerów, switchy, serwerów, komputerów stacjonarnych,

* nieprawidłowe - w zakresie stawki podatku dla: oprogramowania (systemy operacyjne, pakiety biurowe, oprogramowanie techniczne), projektorów multimedialnych, tablic multimedialnych, kamer i osprzętu monitoringu szkoły, laptopów pełniących rolę komputerów stacjonarnych, okablowania i elementów niezbędnych do tworzenia fizycznej sieci komputerowej.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu ww. podatkiem podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Natomiast, stosownie do art. 2 pkt 6 ustawy, przez towary rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Co do zasady, zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy, stawka podatku wynosi 22 %, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Jednakże ustawodawca przewidział również możliwość zastosowania stawek obniżonych dla określonych czynności i w określonych okolicznościach.

I tak, zgodnie z art. 83 ust. 1 pkt 26 lit. a) ustawy, stawkę podatku w wysokości 0 % stosuje się do dostawy sprzętu komputerowego dla placówek oświatowych przy zachowaniu warunków, o których mowa w ust. 13-15.

Stosownie do art. 83 ust. 13 ustawy, opodatkowaniu stawką podatku w wysokości 0 % podlegają towary wymienione w załączniku nr 8 do ustawy, tj.:

1.

Jednostki centralne komputerów, serwery, monitory, zestawy komputerów stacjonarnych.

2.

Drukarki.

3.

Skanery.

4.

Urządzenia komputerowe do pism Braillea (dla osób niewidomych i niedowidzących).

5.

Urządzenia do transmisji danych cyfrowych (w tym koncentratory i switche sieciowe, routery i modemy).

W myśl art. 83 ust. 14 pkt 1 ustawy, dokonujący dostawy, o której mowa w ust. 1 pkt 26, stosuje stawkę podatku 0 %, pod warunkiem posiadania stosownego zamówienia potwierdzonego przez organ nadzorujący daną placówkę oświatową, zgodnie z odrębnymi przepisami - w przypadku dostawy, o której mowa w ust. 1 pkt 26 lit. a).

Ponadto, w myśl art. 83 ust. 15 ustawy, dostawca obowiązany jest przekazać kopię dokumentów, o których mowa w ust. 14, do właściwego urzędu skarbowego.

Należy zaznaczyć, że przez placówki oświatowe, o których mowa m.in. w art. 83 rozumie się szkoły i przedszkola publiczna i niepubliczne, szkoły wyższe i placówki opiekuńczo-wychowawcze (art. 43 ust. 9 ustawy).

Z opisanego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca (placówka oświatowa) planuje rozbudowę infrastruktury informatycznej szkoły i w tym celu zamierza dokonać zakupu sprzętu komputerowego wraz ze specjalistycznym oprogramowaniem, m.in.: oprogramowanie (systemy operacyjne, pakiety biurowe, oprogramowanie techniczne), drukarki, skanery, projektory multimedialne, tablice multimedialne, kamery i osprzęt monitoringu szkoły, routery, switche, serwery, komputery stacjonarne, laptopy pełniące rolę komputerów stacjonarnych w izbach lekcyjnych, okablowanie i elementy niezbędne do tworzenia fizycznej sieci komputerowej.

Biorąc pod uwagę powyższe uregulowania należy stwierdzić, iż podstawą do zastosowania preferencyjnej 0 % stawki podatku VAT przy dostawach sprzętu komputerowego na rzecz placówek oświatowych, będzie przede wszystkim zaliczenie dostarczanych towarów do określonych grup towarowych wymienionych w załączniku nr 8 do ustawy o VAT. Katalog towarów, co do których mają zastosowanie przepisy art. 83 ust. 1 pkt 26 lit. a) ustawy, został przez ustawodawcę określony w sposób szeroki (wymieniono grupy towarów bez podania szczegółowego oznaczenia Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług) jednakże jest to katalog zamknięty, co oznacza, że ustawodawca nie przewidział w tym przypadku jakichkolwiek wyjątków ani też interpretacji rozszerzających.

Z powyższego wynika, że nie każdy sprzęt komputerowy, będzie opodatkowany stawką podatku VAT 0%, lecz tylko i wyłącznie wymieniony w załączniku nr 8 do ustawy.

Zatem w sytuacji, gdy przedmiotem dostawy realizowanej na rzecz Wnioskodawcy (placówki oświatowej), będzie sprzęt komputerowy w postaci: drukarek, skanerów, routerów, switchy, serwerów, komputerów stacjonarnych, wymieniony w załączniku nr 8 do ustawy o VAT, a dokonujący dostawy będzie w posiadaniu stosownego zamówienia potwierdzonego przez organ nadzorujący daną placówkę oświatową, przy ich dostawie możliwe będzie zastosowanie preferencyjnej 0% stawki podatku VAT.

Natomiast w sytuacji, gdy przedmiotem dostawy będą: oprogramowanie (systemy operacyjne, pakiety biurowe, oprogramowanie techniczne), projektory multimedialne, tablice multimedialne, kamery i osprzęt monitoringu szkoły, laptopy pełniące rolę komputerów stacjonarnych, okablowanie i elementy niezbędne do tworzenia fizycznej sieci komputerowej, czyli urządzenia nie mieszczące się w jakiejkolwiek grupie towarów objętych tym załącznikiem, brak jest podstaw prawnych do zastosowania przy ich dostawie preferencyjnej 0% stawki podatku VAT.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl