ILPP2/443-368/11-5/EN

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 30 maja 2011 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPP2/443-368/11-5/EN

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 14 lutego 2011 r. (data wpływu 16 lutego 2011 r.), uzupełnionym pismem z dnia 17 maja 2011 r. (data wpływu 18 maja 2011 r.) oraz pismem z dnia 20 maja 2011 r. (data wpływu 24 maja 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku ewidencjonowania sprzedaży biletów wstępu na kąpielisko za pomocą kas rejestrujących - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 lutego 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku ewidencjonowania sprzedaży biletów wstępu na kąpielisko za pomocą kas rejestrujących.

Przedmiotowy wniosek uzupełniono pismem z dnia 17 maja 2011 r. (data wpływu 18 maja 2011 r.) oraz pismem z dnia 20 maja 2011 r. (data wpływu 24 maja 2011 r.) w zakresie stanu faktycznego i o własne stanowisko.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca jest jednostką budżetową nie prowadzącą działalności gospodarczej, podległą bezpośrednio pod Urząd Miasta. W sezonie letnim, tj. od czerwca do sierpnia Zainteresowany prowadzi usługi dla ludności polegające na sprzedaży biletów wstępu na kąpielisko. Przychód osiągnięty ze sprzedaży biletów odprowadzany jest bezpośrednio na konto Urzędu Miasta.

Sprzedawane bilety są numerowane - posiadają grzbiety i kupony do sprzedaży. W momencie zakupu biletów w drukarni są one ewidencjonowane w książce druków ścisłego zarachowania. Kasjerzy pobierający bilety kwitują faktyczną ilość pobranych biletów do sprzedaży. Na podstawie zdeponowanych grzbietów robione są wpłaty do banku, które ujmowane są w raportach kasowych, które następnie są księgowane jako przychód w dziale księgowości w Urzędzie Miasta. Od sprzedanych biletów odprowadzany jest podatek VAT. W momencie zwrotu niesprzedanych biletów są one ponownie ewidencjonowane w książce druków ścisłego zarachowania. Ewidencja sprzedaży jest czytelna i w każdej chwili do sprawdzenia.

W uzupełnieniu do wniosku Strona poinformowała, że jest jednostką budżetową działającą na podstawie ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1594 z późn. zm.), ustawy z dnia 30 czerwca 2005 r. o finansach publicznych (Dz. U. Nr 249, poz. 2104 z późn. zm.) oraz innych ustaw i aktów prawa miejscowego. Wnioskodawcę powołano zgodnie z Uchwałą Rady Miejskiej z dnia 31 sierpnia 2006 r.

Zgodnie ze statutem celem Centrum jest zaspakajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty Gminy Miejskiej w zakresie Kultury Fizycznej:

* administrowanie obiektów sportowych i rekreacyjnych otrzymywanych w zarząd lub użyczenie z zasobów komunalnych,

* udostępnianie bazy sportowo - rekreacyjnej organizatorom sportu i rekreacji zrzeszonych w klubach i organizacjach sportowych, a także dla niezrzeszonych,

* organizowanie imprez sportowych i rekreacyjnych własnych i zleconych,

* organizowanie usług w zakresie sportu i rekreacji.

Wydatki Wnioskodawcy pokrywane są bezpośrednio z budżetu Gminy, a uzyskiwane przychody w całości odprowadzane są do budżetu Gminy. Sprzedawane bilety są z nadrukiem Urząd Miasta. Osiągnięty dochód przekracza 40 000 zł.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy taka forma ewidencjonowania sprzedaży usług dla ludności związanych z rekreacją zwalnia Wnioskodawcę z obowiązku zastosowania kasy rejestrującej, która byłaby wykorzystywana tylko 3 miesiące w roku.

Zdaniem Wnioskodawcy, wyrażonym w uzupełnieniu do wniosku, powołując się na rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 26 lipca 2010 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących, sposób ewidencjonowania przychodów z tej działalności jest prowadzony dokładnie, czytelnie i skrupulatnie, w każdej chwili jest do sprawdzenia. W opinii Zainteresowanego prowadzona ewidencja niczym nie ustępuje ewidencji prowadzonej za pomocą kas rejestrujących. Od uzyskanych przychodów odprowadzany jest należny podatek VAT przez tutejszy Urząd Miasta do Urzędu Skarbowego, zgodnie z przepisami o podatku VAT.

Wobec powyższego Wnioskodawca uważa, iż nie musi stosować kasy rejestrującej, która będzie używana tylko 3 miesiące w roku.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu ww. podatkiem podlegają:

1.

odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;

2.

eksport towarów;

3.

import towarów;

4.

wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;

5.

wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Stosownie do treści art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Natomiast przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (...) (art. 8 ust. 1 ustawy).

W myśl art. 15 ust. 1 ustawy, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Działalność gospodarcza, zgodnie z ust. 2 powołanego artykułu, obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Zgodnie z art. 111 ust. 1 ustawy, podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Minister właściwy do spraw finansów publicznych może zwolnić, w drodze rozporządzenia, na czas określony, niektóre grupy podatników oraz niektóre czynności z obowiązku, o którym mowa w ust. 1, oraz określić warunki korzystania ze zwolnienia, mając na uwadze interes publiczny, w szczególności sytuację budżetu państwa (...) - art. 111 ust. 8 ustawy.

Zwolnienia z obowiązku instalowania kas rejestrujących określone zostały w § 2 i § 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 lipca 2010 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz. U. Nr 138, poz. 930), zwanego dalej rozporządzeniem.

Powyższe zwolnienia wskazują na dwojakiego rodzaju zwolnienie z obowiązku ewidencjonowania obrotu przy zastosowaniu kas rejestrujących, mianowicie:

* zwolnienie dla określonych grup podatników (zwolnienie podmiotowe) i

* zwolnienie dla konkretnych czynności (zwolnienie przedmiotowe).

W myśl § 2 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia, zwalnia się z obowiązku ewidencjonowania do dnia 31 grudnia 2012 r. sprzedaż w zakresie czynności wymienionych w załączniku do rozporządzenia. Powyższe zwolnienie jest zwolnieniem przedmiotowym, to jest dotyczącym niektórych czynności wykonywanych przez podatnika.

W wykazie czynności zwolnionych z obowiązku ewidencjonowania przy użyciu kas rejestrujących, stanowiącym załącznik do rozporządzenia, nie zostały wymienione usługi związane z rekreacją, kulturą i sportem. Nadmienić należy, że powyższe usługi (z wyłączeniem usług związanych z filmami i taśmami wideo oraz wyświetlaniem filmów na innych nośnikach) do dnia 31 grudnia 2010 r. figurowały jako czynności zwolnione z obowiązku ewidencjonowania pod pozycją 29 załącznika do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 23 grudnia 2009 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz. U. Nr 224, poz. 1797).

Pod poz. 40 załącznika są natomiast wskazane usługi świadczone przy użyciu urządzeń, w tym wydających bilety, obsługiwanych przez klienta, które również w systemie bezobsługowym przyjmują należność:

* w bilonie lub banknotach, lub

* innej formie (bezgotówkowej), jeżeli z ewidencji i dowodów dokumentujących transakcję jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie transakcji zapłata dotyczyła.

W opisywanej sprawie powyższy przepis nie będzie miał zastosowania, gdyż jak zaznacza Wnioskodawca, sprzedaż biletów dokonywana jest za pośrednictwem kasjerów.

Ponadto, stosownie do zapisu § 3 pkt 2 obecnie obowiązującego rozporządzenia, zwalnia się z obowiązku ewidencjonowania do dnia 31 grudnia 2012 r. podatników (zwolnienie podmiotowe), u których kwota obrotu z działalności, o której mowa w art. 111 ust. 1 ustawy, nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym kwoty 40 000 zł i jeżeli wcześniej nie powstał wobec nich obowiązek ewidencjonowania, z zastrzeżeniem ust. 6.

Z przedstawionego we wniosku opisu stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca jako jednostka budżetowa, nie prowadząca działalności gospodarczej podlegająca pod Urząd Miasta dokonuje sprzedaży biletów wstępu na kąpielisko, w okresie od czerwca do sierpnia. Zgodnie ze statutem celem Centrum jest zaspakajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty Gminy Miejskiej w zakresie kultury fizycznej, w tym m.in. organizowanie usług w zakresie sportu i rekreacji. Przychód osiągnięty ze sprzedaży biletów (z nadrukiem Urzędu Miasta) odprowadzany jest bezpośrednio na konto Urzędu Miasta. Bilety są numerowane - posiadają grzbiety i kupony do sprzedaży, są ewidencjonowane w książce druków ścisłego zarachowania. Ewidencjonowane biletów w książce druków ścisłego zarachowania odbywa się w momencie zakupu biletów w drukarni, jak również przy pobieraniu i zwracaniu biletów przez kasjerów. Grzbiety po wyrwaniu kuponu są zdeponowane w siedzibie Zainteresowanego. Na podstawie zdeponowanych grzbietów robione są wpłaty do banku. Wpłaty bankowe ujmowane są w raportach kasowych, które następnie są księgowane w dziale księgowości jako przychód od którego następnie jest odprowadzany podatek VAT przez Urząd Miasta. Ewidencja sprzedaży jest czytelna i w każdej chwili do sprawdzenia. Osiągnięty dochód przekracza 40 000 zł.

W myśl § 7 ust. 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące oraz warunków ich stosowania podatnicy prowadzący ewidencję przy zastosowaniu kas, u których podstawą opodatkowania jest kwota prowizji lub inna postać wynagrodzenia za wykonywane usługi w ramach umowy agencyjnej, zlecenia, pośrednictwa lub innych umów o podobnym charakterze albo też marża, ewidencjonują na potrzeby obliczenia osiąganego przez nich obrotu oraz kwot podatku należnego całą wartość sprzedaży własnej oraz prowadzonej na rzecz lub w imieniu innych podatników.

W tym miejscu należy zauważyć, iż do obrotu, z tytułu sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, nie wlicza się kwot stanowiących obrót innego podmiotu.

Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny w świetle powołanych przepisów stwierdzić należy, iż sprzedaż usług polegających na sprzedaży biletów wstępu na kąpielisko podlega obowiązkowi ewidencjonowania przy użyciu kas rejestrujących. Usługi te nie mieszczą się również w załączniku do rozporządzenia, zawierającym wykaz czynności zwolnionych z obowiązku ewidencjonowania.

Reasumując, Wnioskodawca jest zobowiązany do prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kasy rejestrującej przy sprzedaży biletów wstępu na kąpielisko, jeżeli przekroczył obrót (z tytułu sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych) uprawniający do zwolnienia, to jest 40 000 zł. Nie ma znaczenia tutaj fakt, iż kasa byłaby wykorzystywana tylko przez 3 miesiące w roku.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl