ILPP2/443-326/09-4/SJ - Czy sprzedaż posiłków przygotowywanych przez stołówkę szkolną uczniom i nauczycielom własnej szkoły oraz innej szkoły prowadzonej przez tą samą gminę, podlega ewidencjonowaniu przy użyciu kasy fiskalnej?

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 5 czerwca 2009 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPP2/443-326/09-4/SJ Czy sprzedaż posiłków przygotowywanych przez stołówkę szkolną uczniom i nauczycielom własnej szkoły oraz innej szkoły prowadzonej przez tą samą gminę, podlega ewidencjonowaniu przy użyciu kasy fiskalnej?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Szkoły Podstawowej przedstawione we wniosku z dnia 11 marca 2009 r. (data wpływu 13 marca 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży posiłków na rzecz innej szkoły - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 13 marca 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży posiłków na rzecz innej szkoły.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Szkoła Podstawowa w R jest jednostką budżetową - gminną jednostką organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej. Szkoła prowadzi własną stołówkę szkolną, w której zatrudnia pracowników przygotowujących własne posiłki na miejscu, tj. w stołówce szkolnej. Posiłki są sprzedawane uczniom i nauczycielom tej szkoły. Część tych posiłków jest sprzedawana innej szkole, również prowadzonej przez tę samą Gminę. Oprócz ww. czynności, Szkoła świadczy usługi najmu sali gimnastycznej, boiska i innych pomieszczeń szkolnych. Wartość sprzedaży opodatkowanej w 2008 r. nie przekroczyła łącznie 50.000 zł. Szkoła nie jest zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT z uwagi na to, że korzysta ze zwolnienia na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o podatku VAT.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy usługi świadczone przez Szkołę innej szkole, prowadzonej przez tę samą Gminę - sprzedaż posiłków przygotowywanych przez stołówkę prowadzoną przez Szkołę - podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT...

Zdaniem Wnioskodawcy, sprzedaż posiłków innej szkole, również jednostce budżetowej, prowadzonej przez tę samą Gminę, korzysta ze zwolnienia od podatku VAT - jako usługa świadczona pomiędzy jednostkami budżetowymi - § 13 ust. 1 pkt 12 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 212, poz. 1336).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu ww. podatkiem podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 8 ust. 1 ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (...).

Na podstawie art. 41 ust. 1 ustawy, stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1. Oprócz stawki podstawowej, dla wybranych grup towarów i usług, ustawodawca przewidział także stawki preferencyjne, obniżone oraz zwolnienie od podatku.

Stosownie do § 13 ust. 1 pkt 12 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 212, poz. 1336), zwalnia się od podatku usługi świadczone pomiędzy gospodarstwami pomocniczymi jednostek budżetowych, jednostkami budżetowymi i zakładami budżetowymi, z wyjątkiem usług wymienionych w poz. 138 i 153 załącznika Nr 3 do ustawy (tj. usług w zakresie rozprowadzania wody i usług w zakresie gospodarki ściekami oraz wywozu i unieszkodliwiania odpadów, usług sanitarnych i pokrewnych) oraz usług komunikacji miejskiej.

Z przedstawionego opisu sprawy wynika, iż Szkoła Podstawowa jest jednostką budżetową Gminy i prowadzi własną stołówkę szkolną. Przygotowywane przez pracowników zatrudnionych w stołówce szkolnej posiłki, sprzedawane są uczniom i nauczycielom tej Szkoły. Dodatkowo, część posiłków sprzedawana jest innej szkole, również prowadzonej przez tą samą Gminę.

Wobec powyższego należy stwierdzić, iż świadczenie przez Szkołę (jako jednostkę budżetową) na rzecz innej szkoły (a więc też jednostki budżetowej) usług w zakresie sprzedaży posiłków, podlega zwolnieniu od podatku od towarów i usług na podstawie § 13 ust. 1 pkt 12 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r.

Tut. Organ zaznacza jednak, iż zgodnie z informacjami zawartymi we wniosku, Zainteresowany korzysta ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy. Zatem regulacje wskazane w niniejszej interpretacji nie mają zastosowania dla Wnioskodawcy, aż do momentu utraty lub rezygnacji ze zwolnienia od podatku.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Jednocześnie tut. Organ informuje, iż w zakresie stanu faktycznego dotyczącego ewidencjonowania za pomocą kasy rejestrującej usług stołówki szkolnej zostało wydane odrębne rozstrzygnięcie z dnia 5 czerwca 2009 r. Nr ILPP2/443-326/09-5/SJ.

Natomiast w zakresie ewidencjonowania za pomocą kasy rejestrującej usług najmu została wydana odrębna interpretacja indywidualna z dnia 5 czerwca 2009 r. Nr ILPP2/443-326/09-6/SJ.

Z kolei, w zakresie opodatkowania sprzedaży posiłków, stawki podatku oraz obowiązków związanych z przekroczeniem kwoty 50.000 zł zostało wydane odrębne rozstrzygnięcie z dnia 5 czerwca 2009 r. Nr ILPP2/443-326/09-7/SJ.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl